t i I N° 44. ülacrt 48(15/ Negentiende' jaer. De Kamer. Oixmiide, Zondag, <870, olaris eiden. en en fldag, o ;tende 4ER, De zitting der Kamer van gister levert geen het minste belang op. Vandaeg houdt ze er geen, aling, den gende sterf. Dix- 53, en terna, trend, .AND rière, ogen, gnies, 29 25 00 17 50 15 50 26 7 25 5 18 95 50 84 50 17 II De Nationale Bank, zegt het brusselsche blad, is eene vrye instelling even ?als elk andere, en zoo moet ze ook vryelyk over hare winsten mogen be schikken en niet ouder een regiem van uitsluiten- heid slaen. Dit gezegde beval waerheid. Maer, zoo als de heer Frère het zegde, de Nationale Bank is gewaerborgd door den Staet en ze beeft het voor- regt om, voor hare uitgaven, over de gelden der schatkist te mogen beschikken. Dit geeft haer een heel groot voordeel op al de andere banken die naluerlyk, in zulke hooge maet hel vertrouwen niet kunnen bezitten van 't publiek als de Natio nale Bank, waer de Staet voor borg blyft (I). Van daer dat M. Frère wilde dat de overwinst, beko men door de Nationale Bank, niet in hare voor- zorg-kas, maer in de schatkist van den Staet zoude gestort worden. Deze opmerking van den heer geldminister, bygestaen van MM. Pirmez, Bouvier en anderen, is dan ook door de Kamer gunstig aengenomen en het mandement der Middeu-seklie verworpen ge worden met 67 legen 44 stemmen, waerna ook het art. 5 van ’t wetsontwerp, welk bepaelt dat de winst in kwestie in de schatkist gestort zal wor den, aengenomen is geweest met 61 stemmen tegen 45 en eene onthouding. Al de andere artikelen van het wetsontwerp wierden zonder bemerkingen aengenomen. Wal verders gelegenheid heeft gegeven lot eene drukke beraedslaging over dit wetsontwerp, ’t is de wyzigiug aen artikel 3 van het wetsontwerp, door de middensektie voorgesleld, en welke hierin bestond, namelyk dat de winst boven de 6 per cent door de Nationale Bank bekomen, in de reserve- of voorzorgkas dier Bank gestort zoude worden. M. Frère byzonderlyk bestreed die wyzigiug, en wy geven hem hierin geen ongelyk, alhoewel de Journal de Bruxelles, dezaekvan een ander oog punt dan wy, inziende, M. Frère ongelyk geeft. genoegzaem betoonen dal hy ongelyk heeft gehad. Zekere gazetten, zegde hy, hebben zyne woorden vervalschtten anderen, zou hy het wel zyn, die zulke lael zou voeren in de Kamer? Allonsdonc! M. Rogier heeft wel op öjuly laetst, in ’t Senaet gezegd dal de Koning ongelyk zoude hebben gehad de gemeenle-hervormingdoor M. Dechatnps voorgesteld, aen te nemen of ten minste zich er voer te verklaren, en dit op dit zeilde tydstip dat hy in de Kamer protesteerde tegen zekere party die den naem des konings durfde inroepen wan neer het eenezaek van kiezing geldt,maer bewyst dit dat M. Rogier vandaeg iets zou zeggen tegen onze officieren van het leger dal hy morgen zoude moeten afkeuren?... Wat men dan ook zegge, de leden der regter zyde hebben niet willen protesteren tegen de woor den van den Minister van openbare werken, door welke hy loochende 'tgeen hy heeft gezegd, maer ze hebben hem toch op zyn eerlyk woord niet geloofd. Ten anderen, men moet de zlnnaler parle- mentaires maer openslaen om M. Rogier op heeler daed lekunnen beschuldigen van leugentaelen woor- denvervalsching, en daerom moesten de leden der regter zyde maer tegen zyn gezegde krachtdadig hebben geprotesteerd. Iets wal burgers en boeren moeten lezen. De laetste zittingen der Kamer hebben tamelvk veel belang opgcleverd om de kwestie die er T voorwerp der diskussie was. Het gold namelyk liet wetsontwerpbetrekkelyk hel leenen op interest. Tot nu en altyd sinds de bevestiging van ons naliouacl bestaen, is de wollige interest in ons land 5 en bel maximum, of de hoogste interest, 6 ten honderd geweest. Doch hel wetsontwerp in kwestie, al behield het dien legalen interest van 3 en 6 ten honderd voor alle regterlyke zaken, vroeg, in voordeele van koophandel en nyverheid, de vryheid 'voor den geldschieter om zyn geld uit te geven tegen eenen interest dien hy goed zou vinden, hel zy deze den wettigen taks van 5 en 6 ten honderd overtreffen zou of niet. In princiep vinden wy dit voorstel niet slecht en zouden hel wetsontwerp in zyn geheel, zoo als onze representant, M. Decomnck, hebben gestemd, doch onder eene zekere voorbehouding waefiu, wy zyn er zeker van, M. Deconinck ten vollen deelt. Zoo is’t dat het wetsontwerp in kwestie onder eenige leden der Kamer nog al veel tegenkanting ontmoet heeft; M. B. Dumortier, onder andere, noemde hetzelve eene woekerwel te wege. En inder- daed, wanneer het eenieder vry stond geld uit te geven tegen eenen interest dien hy wil ol krygen kan, hoeveel ongelukkigen zouden niet ’l slagtoffer worden der baelznchtvanonkrislelyke, woekerende geldmannen? En daerby, berokkende die vryheid niet een zekeren ondergang voor vele kleine bur gers wier huishuerwaerde hierdoor zoude kunnen verdubbeld worden, of die geen geld zouden krygen minder dan tegen 8, 10 en soms 20 ten honderd de geldleener zyn voordeel trekkende uil den weinig bemiddelden toestand van den leener? Dit is hetgeen eene en andere leden der Kamer deden opmerken, waeronder ook M. Rodenbach, die hierover de byzondere aendacht der Kamer inriep. Het verwondert my, zegde hy, dat nog nie mand heelt gesproken over bet droevige lol dat de buitenlieden, met deze wet, zoude kunnen te beurt vallen, eu ik zoude willen weten of er geene maet- regelen zullen genomen worden om de goede, een voudige menscheu te onttrekken aen het bedrog en den dwang van zekere geldmannen, of beter gezegd gelddtMte/s, voor wie ’t geld eene groolere weerde heeft dan ’t bestaen, de eere en reputatie van hunnen evenmensch en broeder. Het goever- nemenl zoude, by de uitvoering der wel op den interest, daerin kunnen voorzien met, by voor beeld, kleine geldbanken in te rigten ten lande, welke onder het toezigt zouden kunnen slaen van den Ontvanger der contribution. Daer zou de boer en de commergant die geld noodig hebben, er legen üenen redelyken interest, naer mate der groole ol weinige aenvraeg, kunnen krygen, en ook het geld dat zy missen kunnen, tegen eenen betrek kelyk redelyken interest plaelsen. Dit ware een middel, dunkt my, om te voorkomen dal de woe ker zoo weinig mogelyk gepleegd kunne worden. Inderdaed, ’l gedacht van M. Rodenbach voldoet geheel veel, en deze voorbehouding in acht ge nomen waervao voorzeker rekening zal gehou den worden, zouden wy ook, met M. Deconinck, hel wetsontwerp gestemd hebben. Dezaek van den heer Crimmers en de verexcuseering van M. Rogier. De zitting van donderdag, alhoewel de repre sentanten het niet lang trokken, heeft ook nog al eenig belang opgeleverd. Onze lezers kennen de zaek van den heer Crimmers. Deze heer heelt eenen zoon, Jan geheeten, die, onlangs geleden, dienst genomen heeft in belgisch leger en, min derjarig zynde, en buiten de wete van zyn vader, is ingelyfd geweest in het belgisch-mexikaénsch leger en zich nu in Mexiko bevindt. Die heer Crimmers nu, heeft eene petitie naer de Kamer gezonden in welke hy de terugroeping van zyn zoon uit Mexiko en zyne wederiulyving in ’l bel- giseh leger eischt. ’T was M. Bouvier die lezing gaf van dit verzoekschrift, «elk nog al indruk maekle in de Kamer en verzonden is geworden naer het departement van juslicie. Onderlusschen heeft M. Crimmers den generael Euchène, inrigter van het belgisch-mexikaensch legioen, voor die zaek by de regtbank van 1" aen- leg te Brussel aengeklaegd, alwaer de advokaten Demeur en Paul Janson voor den heer Crimmers zullen pleiten. Doch, zegde M. Bouvier in de Kamer, een brief van den generael Euchène meldt dal hy den jongen Crimmers uit Mexiko heeft doen terug roepen. Ter gelegenheid der lezing van ’t verzoekschrift van M. Crimmers in de Kamer, heeft M. Rogier ook een woordeken gesprokenmaer dit mael was ’t niet in voordeele van den verzoeker maer ter zyner eigent verontschuldiging. M. Rogier heeft over eenige dagen in de Kamer van zyne long laten rollen dal onze officieren voor hel meestendeel 1 eijaers zyn, ten hoogslen goed om in den hoek van den heerd te zitten cigaren rooken en op de strael voor de zon te paradeeren. Jamaer, onze officieren hebben zich over de onkiesche lael van M. Rogier erg kwaed gemaekt en daerby heelt M. Rogier een leelyken neus gekregen van onzen Koning. Ergo moest M. Rogier zich verexcuseeren over zyne daed en zyn gezegde intrekken, wilde hy niet de genegenheid van ’t leger heel en gansch verliezen. En ’l is hetgeen hy in zitting van don derdag gedaen heeft, maer in bewoordingen die Volgens art. 40 van het burgerlyk wetboek kan een tnensch, om zyn onzedelyk gedrag algemeen bekend, dus een "baes van een huis van ontucht, niet als voogd in eene familie aengesteld worden Volgens art. 3 der wet van 4 april 4843 kan zulk een man op de kieslysl voor de Kamers niet gebragt worden; Volgens art. 3 der provinciale wet kan zulk een man op de kieslysl voor de provinlie niet gebragt worden Volgens art. 2 der gemeente-wel kan zulk een trfan op de kieslysl voor de gemeente niet gebragt worden Volgens art. 23 der wet van 8 mei 1848 wordt een baes van een huis van ontucht uit de rangen der garde-civiek gesloten; Volgens art. 96 der gemeente-wel moet de po litie een byzonder waekzaem oog houden op bet huis van zulk ee» man; Daer waer een baes van een huis van ontqpht het waegl te gaen om een glas bier te drin ken en zich, gelyk elk ander mensch, te gaen ver» zeilen, vei laten de aeawezige lieden de Jterberg, ofliy moet zich alleen, in eenen afge.zonderden hoek van de plaets gaen zetten, is ’t by aldien de herberghouder hem in zyn huis wil duldeo. Zoo dal een baes van een huis vat} ontucht wel degelyk een man is die verafschuwt wordt van ek ken eerlykcn burger, een man die niet loegelaleq wordt tol het vervullen van een enkel zyner bur- gerlyke pligten, een man dig niet gewijd wordt voorde verdediging van zyn vaderiandmet eeq woord, een man die, om zyn schandelyk beroep, veracht, verstoolcn en gehael wordl door heej de Maelschappy. En ziedaer nogtans den man dieq de liberale burgmeester van Brugge, te midden van Jte| ka tholyke kerkhof, nevens de ruslplaets vaq brave en godvruchtige geloovigcn, met eene zekere pleg- ligheid heeft doen begraven Wy vragen ’t nu aen elk menseb die een beetje gezond oordeel bezit, is dit geen schandelyke aen- slag plegen op de regten der kalhol^ken? En is’t niet zich pliglig maken aen de ergerlyksle ont heiliging van eene plaets die geheiligd is, èn door de ligchamen der geloovigen die er ruslen, èn door de gebeden die er door den priester gestort worden, èn door de schaduw van bet Kruis zelve van den Verlosser, van den God-mensch, die zyne f I 28 16 50 A t 15 52 9 iruary 2 I ii. 16 50 BEKENDMAKINGEN, 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendyksinet, N* H. Voor elk afzonderljfk num mer, IS^centiinen. i. J It 38 9 14 2 5G 5 57 1 45 29 50 65. 1NSCIIRYV1NGS PRYS. Bniteir stad, Ss franks. Met Suppl. fS Het Roterkuiwf. versrd.ynt dm Donderdag in sjeliecl hl.ut cn den Zondag in hall td.id. (1) De winst der aktionnarissen van de nationale Bank is van 170 tol 200 fr. per aktie en de globale winst der Bank van 4 tol 5 miljoen ’s jaers. Men moei bekennen dal de nevekens der heeren Mi nisters, die hier gratis ’t geld der kontribnabclen op interest mogen uitgeven, goede affairens doen. Katholyke lezers, EEEST HIER

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1