J 1 I L u'I w Ijken onzer zelfs kwae doch! huize groei, ben ééns wee verve Verslag Mynheer en, ■JI kunne gestel tlagbl voor voor hel ge He den li van I- gedul hare bescli decle i het gi vangt deren gevar vryet TEN NEN Te Mechelen is eene Zuster uit het klooster der Zusters van Liefde aldaer, die er eene bejaerde dame verzorgt welke alreeds sinds achttien a twin tig jaren aen eene ongeneeslyke kwael lytll. Dat daertoe vele zelfopoffering en geduld vereischt wordt, dient niet gezegd te worden. Ook is T niet Ie verwonderen dal de Zusters van Liefde overal liet voorwerp zyn van den meeste» eerbied en ach ting van T publiek. Doch niet by liet grootste deel der liberators bestael dit zoo. Daerenlegen, alwie een kleed van boetveerdigheid draegt dat de men- schen tol inkeer brengt en by hen den geest van Geloof en liefde voor het Eeuwige levendiger doet worden, wordt een voorwerp van haet en vervolging van wegens die vyauden van den kalholyken godsdienst. Onze lezers moeten het zich herinneren hoe de Overste der Zusters van den Goeden Herder te Brugge door onze tegenstrevers is behandeld ge worden. Eene hatelyke beschuldiging wierd legen haer ingebragl door eene dochter, vroeger in dienst in een huis van ontucht, en, zonder verder onderzoek, wierd de eerweerde religieuze, op de beschuldiging dier eerlooze dochterin haer klooster aengehouden en voorloopig naer hel ge vang geleidt alw.ier ze omtrent ui ie niaenden is moeten veiblyven lol dat eindelyk, niets tegen haer Hel Weekblad vraegt wat men denken moet van rnannenjdie, zoo als de klerrkalen en zeker ook zoo als de bisschoppen zoo huilen om dat de kerkfabrieken, door de nieuwe wet, aen toezigl zullen onderworpen worden? Zyn zy wel by hun gezond verstand, vraegt het Kladje? Maer waert gy wel by het uwe, konfrater, wan neer gy deze regelen schreeft, of schreefl gy die alleen met het kwade inzigt van de waerheid te vervalschen Weihoe, T zou alleenlyk zyn om de kerkfabrieken aen toezigl te onderwerpen, dat het ongodsdienstige Ministerie de wet op hel stoffelyke der eeredienslen voordraegt? Ziehier, wy zullen u bewyzen dal het toezigl over de kerkfabrieken niet ontbreekt Krachtens de wet van 't jaer 9 wordt de kerk- ontvanger gekontroleerd door T bureel der kerk meesters waervan de pastoor deel maekt De ontvangsten en uitgaven worden gekontro leerd door den kerkraed waervan de burgemeester deel maekt De kerkontvanger moet kwytanlie toonen van iedere uitgaef die hy in rekening brengt De kerkrekening door den kerkraed gesloten en goedgekeurd, wordt naer T gemeenle-huislgezon- den en aldaer bewaerd Een tweede afschrift wordt naer T bisdom ge zonden om er onderzocht te worden. Hewel, is er daer geen toezigt genoeg? En blykt hel nu niet dal al de voorstaenders van hel minis terieel wetsontwerp op de kerkfabrieken, óf dwa- zerikken óf mannen zyn die stelsclrnatiglvk tegen den kalholyken godsdienst zyn iogenoinen? kunnen teekeneo, maer hy moet vooral de llieorie kennen der bouwkunde, den aerd der bouwstoffen, derzelver inhoud 'enz. Hel is voor hem eene allergrootste noodzakelykheid de wetten te kennen van den hefboom, de kennis van hel ge- wigt der lucht, de kennis van de uitzetting der lig- chamen door de hitte, enz., enz., dit alles loege- pasi op de eene en andere voorwerpen dienstig voor zyn bedryf. De noodzakelykheid dier leergan gen in onze Akademie doel zich in onze stad zoo veel Ie meer gevoelen, daer het niet geloochend kan worden of de weinige vooruitgang der kunsten ett wetenschappen in Dixmude is grootendeels te wyten aen ’t gemis dier leergangen in T openbaer onderwys, gegeven door de stad. De heer Vandenbussche eindigt zyn verslag mei in hetzelve den wensch uit te drukken dal hel Be stuur der Akademie de viaeg aenveerden zou der Kommissie van Onderwys, strekkende om die nieuwe vakken van onderwys, waervan melding gemaekt is, hy haer programma te voegen. Wy denken dat hel Best tier der Akademie dit voorstel op de gunstigste wyze aenveerden zal, des te meer daer de uitvoering ervan allergemakke- lykst en de stad er inderdaed een heel ander aenzien door verkrygen zou, en ook het Beniner der Akademie zich daerdoor eenen titel zou ver werven lol den dank en de erkentenis van al de inge zetenen onzer stad. Zie nu hier dit verslag der Kommissie van onderwys nopens de vraeg gedaen door het Besluer der Akademie en strek kende om nieuwe vakken van onderwys by haer programma te voegen. De kennis van de r/itzetting der ligehamen door de hitte, I "J De geken sinds gen oi van d van V Wy stuk ii in der eenvfl nomei ligte tige v plaesl ven w mag g fynhe gelui; Wy zien. Nai pens beval stem loege wond ZOO I hebbi niet e Set vertoi zy zel wnrdi den k rondl sc hui ik bet is zoo bliek, werk Zy. niuzii geven moeij niaels nogta van d voort uwe t, uwer toiler uitrot roem wys ten s der a van by de akademische nyvcthcids-teekenkuude te voe- ouze Akademie eetkamer te samen een soort van zeer hoogen oven von den, zoo zwart berookt als de kave van een darinkvuer, en voor dame d'hólel een stokoud wyf die zoo zwart was als eene gerookte esp en ongelwyfeld door geheel Vlaenderen voor eene tooveres zou aenzieu zyn geweest, T Gebroken ilaljaensch dat zy sprak was erger dan hebreeu wsch voor ons, en nogtans moesten wy ons voor dien naebt genee- ren dal was immers ’l beste hotel van St.-.Michiels! Wy deden ons dan ten besten mogelyk verstaen en wal eten brengen. Onze maeltyd was eenvoudig en palriarcbae) ’lyk de slreke wat goed brood, een goede bottel wyn en wat fygen en druiven. Algauw zeiden wy onze gebeden om daerna seffens in een bedde te klimmen van rond de vyf voet hoog, dertien voet lang en 7 voel breed. Toen ik daer lag te kyken, kwam my al met eens de historie te binnen van Petje Maetbrancke’s reis naer Komen gy weet wel, van M. den Pastoor van Loo, ten lyde dal by in eenen oven moest slapen en byna versmachtte. ’k Peize dal Petjes oven een hötelzal geweest zyn ’lyk het onze, en T manneke zal het genomen hebben voor eenen oven. f Wordt voortgezet.) IB et eene en andere. aen de Akadeuiien het onderwys der teekenkuude. Deze wensch van den verbeteringsraed is gemakkelyk te voldoen in de groote steden, zoo als Brussel, Gent, Antwerpen en Luik, alwaer men Nyverhcid-scholen heelt kunnen inrigten nevens de reeds bestaende Akademien; doch te Brugge heeft de Nyverheid-school maer beginnen goed te gaen wanneer men een koers van industrieel onderwys aen dit gesticht gevoegd heeft. Te Ronsselaere heeft hel Gemeeute-besiuer niets beters gevonden dan vJti de Teeken-akademie en de Nyverheid-school maer éen en hetzelfde gesticht te maken. M. Luppens, overtuigd dal hel onmogelyk is in eene kleine stad eene Teeken-akade mie eu eene Nyverheid school op te rigten welke de eene van de andere onafhankelyk zouden zyn, raedt u het voorbeeld te volgeu vaa hel Gemeenle-besluer van Rotis- sclaere. Inderdaed, bel onderwys der teekenkuude in onre Akademie heeft niet voor doelwit onze jongelingen voor te bereiden tot de scbiklerkunsl, tot de beeldhouw- of gravuerkunst, maer van er bedrevene werklieden, goede indtrstrieelen van te makende voortgang der nyverheid is ep ons tydstip eene gelukkige noodzakelykheid gewor den; nu.de vooruitgang is niets anders dan hel verslan- delyk vermogen ten dienste gesteld van liet werk, dan de toepassing der wetenschap aen de voortbrengselen der nyverheid. Onder dit opzigl zouden de Dixmndenaren, die zoo veel aenleg toonen voor het werk, moeten zonder begoocheling even als zonder ontmoediging, de leemten gevoelen die in hun onderwys besla en. Mytiheeren, er is als een voorgevoelen in deze ver- eeniging dezer twee lakken van onderwys, uialkandcren eene broederlyke baud Iceuende dal deze twee leer- JiCiXXf -„agibvi II I r i -wi De hestnerlyke Kommissie onzer Teeken-akademie on derwerpt aen uwe goedkeuring het volgend besluit welk zy in hare vergadering van 9 december 1861 beeft genomen der Akademie, by welk Je professor van lyn- en bouw- I kunde is gelast met hel geven, één mael per week, van mondelinge lessen over die Iwee lakken van onderwys, is weer in voege gebr.igl Ten tweeden Er zal een leerkoers van leekenkunst, toegepasl aen de nyverheid geopend worden; Ten derden ESn koers van cyfer- en meetkunde, toe gepast aen de drie koersen van leekenkunst, zal insgelyks by de Akademie geopend worden. Uwe Kommissie van vorderingen le kunnen beslatigeti welke de leerlingen gedaen hebben in de studie tier teekening van sieraden en bouwkunde; zy iaet er geern de eer van toekoinen aen hel vorige Gemeente-bestuer, aen de kundige professoren die hunnen lyd en moeite geslaglofferd hebben om dezen uitslag te bekomen, doch vooral aen de belanglooze ver knochtheid van den Besttier-raed der Akademie. welks verstandige zorgen veel loegebragt hebben lol den bloei van deze schoune lakken van onderwys voor de wer kende klas. Maer de vooruitgang der nyverheid heeft het hun tol renen pligl gemaekt bet onderwys der Akademie tn de zelfde evenredigheid uil te breiden trouwens, hel is thans niet meer genoeg sierlyk de fraeije krul-linien te kunnen trekken van eene rozas of van welkdanig ander sieraed, de regelmatige linien van eenen voorgevel, de juiste afmetingen van een plan, van eenen profil of door snede; de werkman moei vooral de theorie kennen der bouwkunde, den aerd der bouwstoffen, derzelver kubieken inhoud, enz.hel is daerenhoven uoodig ieis dal al gemeen aen onze werklieden ontbreekt hel is noodig, zeg ik, dat zy een devies met nauwkeurigheid kunnen opmaken zonder dil zal het onderwys der teekenkuude vakken, onder onze toejuichingen, hunne vruchtbare ver. eetiiging komen sluitendat de teekenkuude acn het industrieele onderwys de duizend voortbrengselen harer samenstellingen, de duizend verscheidenheden harer vor men byvoere; met een woord, dat de kunst hel blinde werkluiglyke vervange, en alsdan z.al Dixmude de pkiets innemen welke haer voorbehouden was onder de nyver- heid-sieden van België. .Men zal misschien zeggen dal dit ontwerp eene schitte rende utopie is; hierop zullen wy antwoorden dit de uitvoering ervan allergemakkelyksl is. Inderdaed, een gewoon werkman zal deze of gene wel der nattier van welke liy dagelyfcs gebruik maekt in zyn werk, zeer gemakkelyk verslaen; onze Akademie bevindt zich in eenen bloeijenden toestand en teil een groot getal ieverig» en leerzuchtige leerlingenvan eenen anderen kam, zullen wy de onaengcnaeinheid niel hebben ons te moeten wenden lol tien vreemde mn er, met groote kosten, professors dezer onderscheidene wetenschappen te gaen zoeken; want de stad Dixmude bezit mannen die hunne byzondere kennissen ter beschikking van dit geslicht zullen willen stellen en zich by de gewooue prolessors voegen om dil nuttig gedacht le verwezenllyken. Derhalve hebben wy de eer aen uwe goedkeuring te onderwerpen het besluit genomen door de Kommissie der Akademie in bare zitting van 9 december 1861, alsook duor hel reglement aenveerd door deze kommissie voer den leergang der cyferkunde. Uwe Kommissie van onderwys heeft daerenhoven de eer UEd. den voorstel te doen den Raed der Akademie uit te iioodigeu om zyn gevoelen le doen kenner, over den voor stel die u gedaen is van le voegen, by hei program der akademische leergangen, een koers van natuurkunde len dienste der werklieden. De Verslaggever, Dr P. VANDENBUSSCHE. I—I IIILMUIJ1S-W IU.WIHUI ««.I g'dyken aen eene school van eerslbeginnenden, alwaer de omlerwyzer zich zoude bepalen hy het aenleeren van seboonschryven en de andere leertakken verwaeiloozen zou. Ite voorstel welke u gedaen is van mondelinge lessen te geven aen de leerlingen, heeft voor doelwit deze leemte in het akadenriscb onderwys in le vullen. Ouder de leerlingen bevinden er zich die later de metalen zullen bewerken, en die zyn de smeden, blik slagers, koperslagers, werktuigmakers, enz.; de studie der eigentlvk gezegde bouwteekenkunde komt voor bén macr op den tweeden rang, lerwyl bet leekeuett van ge reedschap machienct) en derzelver gedeelten, zoo als assen, handvalsels, kussens, draeiwerk, enz., bevat onder den naem vati ztyceffeci'Ji-trclicrikunde, eene kennis is van tie grootste noodzakelykheid. De voorstel die u gedaen is leergangen een koers van geu, zal veel hydragen om onze Akademie eene voorname plaets le doen nemen ouder de gestichten van dien aerd welke reeds in vele Belgische gemeeaten beslaen. Een werkman bevindt zich alle dagen in het geval van te moeten den inhoud, hel gewigt, den omvang, en by gevolg, den prys der grondstof beslaiigen, welke ge bruikt moet worden tol hei uilvoeren van een werk, zelfs vooraleer d« uitvoering ervan te beginnen. Diergelyke zyn de koelbakken, de brouwketels, de slaugbuizen, droog bakken, enz., der branderyeu. Welnu, deze werklieden, niet meer dan zy die belast zyn mei he'. maken van het plan eener woouiag, zullen geen meer of min voldoend antwoord kunnen geven wanneer zy by de kunst van le teekenen, de wetenschap der rekenkunde niel volkomen bezitten. ’T is met het inzigt van de akademische studiën te volledigen dat de voorstel van het aenleeren der cyfer- cn meetkunde toegepast op de bouwkunde en nyverheid, u gedaen wordt. Er is eene andere leergang, die uwe. Kommissie van onderwys volgeern zou zien gelyfd worden in hel program van bel akademische onderwys't is deze waer men de -eerste grondbeginselen zoude uitleggen der oatuerkunde, grondbeginselen die de geringste werkman moei kennen on: niel op eiken slap dien hy doel in zynen stiel, mis rekeningen te ontmoeten. Om zulks klaerder le bewyzen, neemt de Kommissie de vryheid u eenige dezer natuer- wclleu aen le halen ’T zyn vooreerst de wellen van den hefboom toegepast op de gewooue samenstelling der balans en der baseul; De kennis van bet gewigt der lucht toegepast op bet Ten eersten Hel artikel II van het inriglend reglement j m:,ken van pompen; lyn- bewerkstelligd, by voorbeeld, door de smeders wanneer zy eenen yzeren hoepel passen op den omtrek van een wiel, door den werkman die een dak, een plate-form, enz., bi'fegd mei zink 'T is nog krachtens deze zelfde natuerwet van niizetting der lucht door de hitte dat de metsers zich moeten wach ten van le breede schouwpypen te maken, dewelke niet in l women i evenredigheid zouden zyn met de oppervlakte der haerd- onderwys acht zich gelukkig de S,P‘!e"’ i“,.''enLxy ‘,e karaerS wi!'en .„..ii,.. .iï i...,..i.7...„„ rook; eenige kennissen over de warmte-en luchlmelers, kleine maehierien die alle dage in handen zyn van de werk lieden der brouweryen en stokeryen, der liquoristen, enz. Uwe Kommissie zoude nog een groot getal andere voor beelden kunnen aenhalcn, ware hel niet dat de optelling er van te lang ware voor een eenvoudig Verslag, maer zy is over tuigd dat hel onderwys der natuerkunde voor werklieden zoo belangryk is, dal zy gedwongen is te bekennen dal de weinige vooruitgang der kunsten en wetenschappen in Dixmude, grootendeels le wyten is aen de leemte die des wege bestael in de leergangen van het opeubaer onderwys. Zal er in onze Akademie een byzouder onderwys zyn ingerigt voor de noodwendigheden der werklieden? Uwe Kommissie zoude wen schei) deze vraeg door u bevestigen- der wyze opgelosl le zieneventwel, de verbeteringsraed, ingesteld hy koninklyk besluit van den 26 qovember 1865, en byna uitsluilelyk samengesteld uil schilders, besltier- ders der gravuer-, leeken- en beeldhcuw-scholen, heeft doen kennen dal het onderwys der Akademieti klassiek zou zyn voor al de leerlingen, welkdanig hunne latere beschik king ook moge weten; dal men aen de Nyverlieids-scholen het eigentlyk gezegde nyverheids-onderwys zoude laten en I/'

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 2