■N, N° 12. EN, üixmude, Zondag, De Kamer, MAERT ;rt, pro- OTTEY ii I jemaekt ;reepen, so gelde Engel- EERST, )OSt, t, Yperen, en van aderen, ingheid et ver- 3in met ■'ll ierberg Van de ook onze Grondwet, welke zegt dat er vryheid be sloet voor alle eerediensten. En inderdaed, waer be- slaet die vryheid voor den kalholyken godsdienst, wanneer het den eerstkomenden solidair of vry- denker toegelalen wordt zich van het katholyk kerkhof te komen meester maken Wat zouden de protestanten over die vryheid denken, wanneer men op hunne kerkhoven doen mogt hetgeen onze geloofs-vyanden op onze kerkhoven doen? Ook ontving dezer dagen «Ie Mecbelsche gemeente-raed een berigt van wegens de permanente Deputatie van Antwerpen, waerin gezegd wierd dal de be slissing door hem genomen, anli-constilnlionneel is en dezelve verzocht wierd zich naer de wet van prairial op de kerkhoven te willen schikken. Ech ter liet de gemeente-raed zich aen dit berigt niet gelegen en wederriep zich op de opinie van den .Ministèren van den goeverneur van Antwerpen die zich verklaerd hadden, zegden die liberaelljes, voor de schending der katholyke kerkhoven. Hewel, dies ten gevolge heeft M. Osy, senateur van Antwerpen, die kwestie in den Senaet op het tapyt gebragt en de minisiers over diezaek geïn terpelleerd. Maer, zal men hetgelooven? De minis ters hebben allen gelyk zich voor de schending ver klaerd van bel katholyk kerkhof, in dezen zin dat, zegden zy, het aen de Gemeente-besturen moet overgelaten worden of een solidair in bet kalbolyk kerkhof mag begraven worden of niet!.... De kerkhoven zyn dus nog enkel aenzien als openbare delfplaelsen, juist zoo als eene markt diealseene openbare koop- en verkoopplaets wordt aenzien. Het zal voortaen van eenen godsdienshalenden burgemesster afhangen of een zelfmoordenaer, een goddelooze, een ongeloovigein hel ka tholyke kerkhof zal begraven worden of niel; de bissebop en de priester hebben^daer niets meer in te zien, het kerkhof gaet hun niet meer aen, en de godsdienst heeft er zich niet meê te bemoeijen. Genoeg is hel dat er gezorgd worde om het lyk van den overledene viervoet diep te begraven, op dal de levenden door den stank van den rollenden vleeschklomp niet gestoord zouden worden 1 Voor wat verder de godsdienstige plegligheden betreft die by de begraving van den katholyk gedaen worden, de pastoor heeft ze maer in zyoe kerk te doen als hy niet goed vindt dat nevens hem, op het kerkhof, een Solidair in eene lykrede voor een’ zyner vrienden, de godheid van Christus en de onfaelbaerheid der H. Kerk loochene. Buiten de kerk, geene godsdienstige plegligheden meerhet geluid der klok in de kloosters, AFGESCHAFT; de processien, buiten de kerk, AFGESCHAFT; het lezen van de gebeden der stervenden builen de kerk, AFGESCHAFT!... Ziedaer waer het Liberalismus naer toe wil; nu, men geloove ons of men geloove ons niet, maer de zaek is zoo; doch aen wie moet hiervan voor een groot deel de schuld toegewelen worden? Aen de onverschillige en werkelooze kalholyken, die te lui zyn of te weinig moed hebben om iets te doen voor de katholyke zaek L'apathie des'^bons est la cause de tout nos maux; Dit schreef ons over eenige dagen een geleerde vriend, een man die digtby twintig jaren met even veel talent en moed den geest van T kwaed be- strydt, en zoo is’t inderdaed. Onze geloolsvyanden trekken een oneindig voordeel uit de slaperigheid van ons volk, dat door hunne aenlokkende tael zich verleiden laet en maer het kwade van den toe stand zal inzien, wanneer het misschien te laet zal zyn. De gentsche oud-veriegenwoordiger Neyt is als solidair begraven geworden. De geestelykheid had haren dienst niet geweigerd, maer de vrienden van M. Neyt wilden van geene godsdienstige be graving. Ilct is veel schooner, schreef eergisteren SJ* Af EN LEZE UIER hoe de Ministers zich over de KERKHOFKWESTIE hebben uitgedrukt. Even zeer belangryk zyn de beide laetste zittin gen van den Senaet geweest. Het gold er de kwes tie der kerkhoven. Men kent de beslissing over eenige weken door den gemeente-raed van Meche len genomen, en waerby, op voorstel van het raedslid M. Dejode, liet katholyk kerkhof voortaen zoo wel de rustplaels der solidairen als die der kristene geloovigen moet worden. Door dezen aki overlrad de Gemeente-raed van Mechelen opentlyk de wel van prairial jaer XII op de kerkhoven, als- grammen suiker oplevert. Zoo dat het goeverne- ment de suikerfabriekanten wil taxeren alsof de beetwortel alle jaren eenen uilzonderlyk overvloe dige!) oogst opleverde. En wanneer nu, moest de wet aengeuomen worden, men een slecht jaer had voor»Het).beetwortel, zou'l gebeuien kunnen dal de suikerfabriek all^erin dit jaer een verlies on- dergaet van 40 a franks, terwyl ze in een overvloedig jaer en\ ,.ou loekoinen om al hare onkosten te beslryden. Ten anderen, wat hierby niet minder strekt om de belgische suikerfabrickalie in den vollen zin van ’t woord te ruïneren, 't is dat 1500 kilos van onze suiker, by haren invoer in Frankryk, en gelyk van welke hoedanigheid, 45 fr. reglen gaet betalen terwyl de vreemde suikers van klas N° 7, by ’l io- komen in ons land, maer 40 fr. betalen zullen. Daerenbpven, volgens art. 2 van bet wetsontwerp, zal de ruwe of ongeklaerde suiker van den vreemde zonder voorwaerden in ons land mogen binnen komen, terwyl, volgens art. 4 van datzelfde wets ontwerp, onze suiker, om by den uilvoer hare reglen te kunnen terug eischeh, vooreerst niet nat (humide) en ten tweeden van eene betere hoeda nigheid zal moeten zyn dan deze van N’ 8. De vreemde suikers daerentegen, T zy ze nat zullen zyn of niet, en van eene beste of zeer gewoone kwaliteit, zullen nogmaelssender eenige^voorwaerde in België mogen binnen komen. Zoo dat de voorgestelde wet op de suikers geene wet kan genaemd worden waerby de accynsregten op de suikers enkelyk geregeld ot vastgesteld worden maer eerder eene nieuwe belasting ,(impól) moet geheelen worden die op den fabrie- kanl wordt gelegd, en zulks in ’t nadeel der suiker- oyverbeid in ons land eu teu voordeele dier nyverheid by den vreemde Onder de leden der Kamer die met hetmeest talent en iever onze inlandsche suikerfabriekatie tegen de vreemde hebben verdedigd, komen de heeren B. Duraortier, De Borchgraeve, De Kerck- hove en De Coninck. Onze achtbare volksvertegen woordiger, die niet eene gelegenheid laet voor- bygaen wanneer het de belangen geldt van ons arrondissement, heeft in eene grondige redevoe ring doen uilschynen, ten eersten hoe weinig logisch het is, den fabriekant regten te doen be talen voor de suikers die hy niet gefabrikeerd heeft, en ten tweeden, dat het cyler 1500 der opbrengst van eenen hectoliter sap van beetwortels, veel overdreven is. Ik bespreek deze kwestie, zegde M. De Coninck, in ’l belang der suikerfabriek van myn arrondissement, welke zoo nauw verbonden is met het bestaen van een groot getal werklieden en met den eigendom onzer landbouwers, wier fortuin vooral in den kweek van den beetwortel is gelegen. (1) DE KWESTIE DER SUIKERS. Iets wal burgers en boeren moeten lezen. Het is eene allerbelangrykste diskussie, de dis cussie betrekkelyk het wetsontwerp op de suikers. Zeis vooral belangryk voor onze lokaliteit, alwaer de suikerfabriek onberekenbare voordeelen op levert zoo aen onze stad als aen den landbouw. Aen onze stad verschaft zejaerlyks gedurende het strenge wintersaisoen, èn brood èn werk aen meer dan honderd onzer werklieden; aen den landbouw levert ze niet minder aenzienlyke voordeelen op. Zoo dat de kwestie der suikers voor onze lezers wel wezentlyk eene kwestie is van een hoogst ge- wigtig belang. Hel geldt immers ’l bestaen van eene der voornaemsle instellingen van ons land. Hoor, we zullen de zaek eens zoo klaer mogelyk uiteen zetten. In ’l jaer 56, dus over acht jaren, is eene wet gemaekt die de accynsregten op de suikers in zul ke maet regelt, dat, jaerlyks, de fabricatie der sui kers 6 miljoen franks aen het land moet opleveren. Dat komt zoo, gelyk men ziet, tegen een miljoen 500 duist franks per trimester. Doch die wet houdt nog in dal dit regt geheven wordt in even redigheid van eenen opbrengst van 1400 grammen suiker per hectoliter sap, uit den beetwortel ge trokken. En dan nog, hetgeen hier het onrede- lykste artikel nilmaekt van de geheele wet, dat, indien de fabrikatie der suikers gedurende den trimester geen miljoen en half aen den Staet op- brengt, dal die som, zeggen wy, in dit geval gecom pleteerd moet worden door de fabriekanten, al kan ze ook niet genomen worden op den opbrengst der fabrikatie. In andere woorden, alle drie maen- den moet, voor accynsregten, de som van een mil joen en half door de suikerfabriekanten in de Staetskas gestort worden, betzy deze gedurende dit tydstip uit den beetwortel veel of weinig suiker hebben kunnen bekomen. Die wet valt dus alreeds heel schadelyk voor de suikerfabriekanten van ons land, daer men, het eene jaer, uil den beetwortel veel sap, en het andere er maer vteinig bekomt, waeruit volgt dat het eene jaer. voor de suikerfa briekanten een goed en het audere een slecht jaer is. Nu, goed of slecht, volgens het systeem van abonnement, thans in voege iu ons laud, moeten de suikerfabriekanten altyd even veel reglen aen den Stael betalen. ’T is om dat die wet van eersten af voor de ny- verheid der suikers ruinerendis geweest, dat men het M. Debreyoe tot eene grief aengerekeud beeft voor die wet, uit ministerieele verslaeidheid, ge stemd te hebben. Maer toen wierd gezegd dat die wet niet eeu wig zou blyven bestaen, ’k geloof hel, maer ze wat later sterk gewyzigd zoude worden. Zoo paeide het ministerie de goede mensehen, juist zoo als minister Frère over vier jaer de pil van de brouwers een beetje verzachtte, roet hun te zeg gen dat de wet op de brouweryen vier jaer later zou veranderd worden. Ondertusscben zyn vier jaren verloopen, en de wel blyft nog dp brouwers, vooral deze van den builen, eenen ringel in den neus houden. Nu, eindelyk is de wat later voor de wet op de suikers gekomen, maer in plaets van dezelve te verbeteren, gaet ze nog van veertig ten honderd verslecht worden. En denkt niet, goede lezer, dal wy hier overdryven, ge gaet er zoo even van over tuigd worden Het wetsontwerp wil vooreerst den opbrengst der suikers per hectoliter sap uit den beetwortel ge nomen, van 1400 op 1475 en binnen eenige maen- den op 1500 grammen brengen. Maer de onder vinding leert dal de beetwortel, in de beste jaren, maer 1500 grammen suiker per hectoliter sap op levert en dezelve, in middelmatige jaren, slechts 1400 en in slechte jaren somwylen geen 1250 BOTERKUIPJE 46 50 10 I pl BEKENDMAKINGEN. <5 cl. den drukregel. Bikkel AVilgendykslraet, N» 4 E Vpor elk afzonder Ijk num uier, 12iceuiiinen. I» 2 45 0 1 56 27 25 00 17 00 45 50 25 7 25 5 15 91 85 50 e. 28 II I V lert. >7 >0 >0 It rt. 17 75 10 50 10 75 15 75 8 25 t. i 29 50 92. (1) Pc redevoering in lining van 15 maerl door M. De Coninck in de Kamer uitgesproken, zullen wy deze week aen al de kiezers van hel kiesdislriki Dixinude loesiuren. Wy verzoeken by gevolge diegenen die hel nummer van hel Kuipje van donderdag vóór sulerdag niet zullen ont vangen, het ons te laten weien opdal wy onderzoeken kunnen waer en door wie de Boterkuip wordt ingebouden, zooals 'l de verledene keereu moet gebeurd zyn. INSCHRYVtNGS-PRYS. Buiten stad, franks. Met Suppl. 8 Het Botf.rkuipje versctivnt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. Eene Solidaire Begraving. De Senaet, ert. 17 59 I i 41 05 i 9 85 14 14 t i i

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1