‘I Hixmiide, Zondag, I I V 15. 26 Negentiende jaer. Maert 1865. I :d J Gruwelijke moorderyen te Landrecies. ZEN, 5,100. Notaris ETS. I'i iV to Likeuren, berigten straet, in Jal er by tej'faeko- iga Zaei- ren. 1865, ten irper. top Kroo- n van het SCHOEMAE- ■■i *s, erblyvende, ora 5 ure vergaen tot !G estveslen ihoucke en M. Soenens, onderpastoor (e Dudzeele, is be noemd tot onderpastoor le Ihiusselaere. M. L. Van de Maele is onderpastoor benoemd le Dudzeele. M. Masselis, pastoor te Lisseweghe en gedu rende eenen geruimen tyd onderpastoor alhier, is den 21 maerl in Mjarigeti ouderdom overleden. Eergister morgend is een 21 jarige-jongeling, boekbindersgast, le Brugge, die zich des'avonds te voien frisch en gezond le bedde had gelegd, daerin dood gevonden. Te Genl heeft cene nieuwe kerkhofschending plaeU gehad, rnaer wy zullen er maer donderdag een woordekc over zeggen. Onderlusschen heelt er M. De Baets een woordeke over gesproken inde Kamer. A propos van de Kamer, de representanten hebben er niet veel uitgezet van de week. Ze moes- en a a 27 a 25 00 a 47 00 a 15 50 a 25 a 7 25 a 5 15 94 a 85 50 Wy laten hier eenige inlichtingen volgen over de griiwelyke moorden le Landrecies, die wy acn den Journal de Charleroi onlleenen Vrydag tegen den avond, vonden iwee gendar men, naby Faveril, Jiezyden den openbaren weg, het lyk van een meisje liggen, en op eenige slappen van daer, vlak legen de deur van een huis, be merkten zy een ander vrouwenlyk, dal met talryke wonden was overdekt. Te regl vei baesd, drongen zy met den sabel in de hand, in de woning, en daer zagen zy nog twee vrouwen, de moeder met hare dochter, yselyk verminkt en in doodslryd len gronde liggen. In den stal vonden zy eenen man, half uitgeslrekt op eene bussel foeragie liggen; zyn hoofd en aengezichl waren schrikkelyk verminkt en by gaf enkel nog eenige leekens van leven. Tien stappen verder lag een 45 of IGjarige jongeling, wiens hersens uil hel bekkeneel hingen. Welhaesl bevond zich eene talryke menigte ter plaetse. Doctor de Lespinasse bevochtigde het aen- zicht van den vader; deze kwam eensklaps reglop zitten, wierp een verbysterden blik om zich heên, en viel dood. De andere gekwetsten stierven allen achtereenvolgens, behalve de zuster van den man; zy is de eenige welke de moordery heeft overleefd. Gansch de bevolking, tien uren in het ronde, is in verslagenheid gedompeld. Men verliest zich in gissingen over de oorzaek van dit schrikkelyk mis- dryf. Al de wonden schynen toegebragt te zyn met hetzelfde werktuig, T welk men een steenhouwers hamer veronderstelt te zyn. Aengezien er niets gestolen is, denkt men dat er hier eene yselyke wraek is uilgeoefend. De twee, tot hiertoe aenge- Jiouden personen, zyn bloedverwanten van de slagloffers. Een hunner, die 25 kilometers verder woont, zou in de gemeente, ten dage der misdaed, gezien geweest zyn. In den stal moeten de vader en de zoon tegen hunne moordenaers geworsteld hebben, want hel peerd zelfheeft eene zware wonde aen de bil bekomen. Het huis, waer de misdaden gepleegd zyn, is geene afgezondeide hofstede, zoo als men eerst gezegd had; het stael le midden van het dorp, op degroote Markt, eenige stappen van de kerk Regtover hel huis is eene herberg, waer op den oogenblik van het misdryf 10 of 15 persoouen aenwezig waren; niemand hunner heeft iels gehoord. De Union heeft eenen brief ontvangen, die de volgende byzonderheden beval Vrydag avond zyn taliyke kolenwerkers met geweld in T Luis der familie Largilière gedrongen, en vroegen koffie. Largilière sleurde hun eenige opmeikingen toe, die zy met slagen, by middel van een zwaer werktuig, beantwoordden. Vrouw Largilière en hare twee dochters liepen bunnen vader ter hulp, doch zy vielen neder om niet meer op te slaen. De schreeuwen, door de slagloffers aengeheven, deden de zuster van den pachter en hare dochter toeloopen. By het zigl van het schrikkelyk tooneel dal hunne oogen trof, poogden zy te vluglen, doch de moordenaers gaven er hun de gelegenheid niet toe. Zy wierpen zich als woeste dieren op de twee arme vrouwen, die I -Ollbarmherlig vermoord wierden. Na dit tooneel van cannibalen, hebben de moordenaers de vlugt genomen. Gisteren morgenu zyn de regterlyke overheden van Avesnes ter I plaels gekomen, De schuldigen worden vlytig op gezocht. Uel hosch van Morimal, waerin men denkt dat ze zich verscholen hebben, wordt omsingeld door de troepen van het 6le, welke de garnizoenen van Avesnes, Landrecies, enz. uilmaken. Het Taalgenootschap de Van Duyse’s Vrienden heeft in zijne zitting van Woensdag 22 dezer, de twee volgende beslissingen genomen 1° Van poogingen (e doen om cene algemeene Tentoonstelling le openen, zooals van Nijverheids- en Kunstvoorwerpen, Landbouw-voorlbrengselen, enz., enz. En 2° van eenen Letter-, Tooneel- en Zang- kundigen Prijskamp te geven. Dadeiijk zijn door het Genootschap de noodige maatregelen genomen om deze twee in ontwerp genomene zaken dit jaar lot stand te kunnen brengen. Hel Bestuur. Ziehier, na de eerste onderzoekingen der jusli- cie, wat over die moord als waerlreid mag be schouwd worden Isidoor Largilière, landbouwer, oud 48 jaren, bemind en geacht van gansch de gemeente, bragt zyn peerden in den stal. Zyn zoon, een ISjarig jon geling, volgde hem op eenen kleinen afstand; nanwelyks had zyn vader eenige stappen gedaen, of hy voelt zich op het hoofd getroffen door een’ge weldige slag met een’ yzeren hamer. Hy valt, zon der eenen schreeuw te geven, zoo spoedig is de slag toegebragt! en hel is op het mest van zyne peeiden, waer hy op nedergestorl was, dal hy nog acht of tien slagen met het moordend tuig bekomt". Op dezen oogenblik treedt zyn zoon in den stal; ecu slag met hetzelfde werktuig werpt hem op zyns vaders ligchaem, en doel hun bloed in éénen plas vermengen. Maer by hel ongewoon geklop, dat de dochter verneemt, (een 4 7jarig meisje) komt deze zien wal er gebeurt, en treedt den sta! binnen, waer hel moordtooneel plaels greep; op den zelfden oogen blik ontvangt zy ook oen’ vcrschnkkclyken hamer slag op bel hoofd die haer wankelen doet. Zy geeft eenen luiden schreeuw, valt met, liet aengez'igt ter aerde, en bezwykt op het ligchaem van vader en broeder De moordenacr laet ons liever zeggen hel onmensch zal nu ongelwyfeld de vlugt nemen; de duisternis begunstigd hem; hy zal niet ontdekt worden. Maer op den laetslcn sshreeuw, door het meisje uitgeworpen, loopt de moeder uit de naburige ka mer toe. Zy heeft eene brandende koers in de hand om te zien wal er gaende is. De moordenaer, die nu herkend zal worden, werpt zich op de ongelukkige moeder, blaest haer licht uit, hèft den arm op, en weipt haer diep ge wond en bloedend op den drempel der deur, die naer de stalkamer leidt. Vier ligchamen liggen daer, zwemmend in bet bloed, den doodsrochei in de keel. De geburen hooren wel iels, maer zy denken dal hel de vader is die zyne poerden verzorgt, of de familie die het huishouden verrigt. Ten overige het was nog maer 7 ure, schier nog dag. Hoe dus eene misdaed veronderstellen? Zy geven dus geen acht op hetgeen binnen’s huis gebeurt, en de moordenaer begeerig naer bloed, met verschrikkelyke draeijende oogen en den beldoeden yzeren hamer in de vuist, waer de haren zyner slagloffers aenkleven, wacht op andere slagloffers!.... Vier lyken zyn daer; hel is nog niet genoeg Hy dringt in de eelplaels, die aen den stal paell. De zuster des ongelukkigen pachters zit met hare dochter aen de tafel. Met éenen slag van zynen hamer treft de moordenaer hen alle twee, langs achter. Zy storten met het aengezigt op dé tafel, en de booswicht slael voort! Tot de tafel toe is schier doorgeslagen, zc-o veel en zoo hard heeft dit yzerachlig monster er op gebonsd Maer het jongste gelukte er in door eene uiter ste inspanning van krachten, zich tot aen den drempel der deur te slepen, doet eenige stappen en stort levenloos op den grond, die vochtig is van hel uit hare wonden stroomende bloed. Terwyl dit nieuwe drama in de kamer nsesl die der eerste slagtcry geschiedt, kwam de vrouw Largissière, onbekend met wat liier gebeurd was, aen. Op dien oogenblik werpt zich bet monster,’ dat zich door de komst van dezen getuige verloren gelooft, op haer, en groeft haer met het achterste van zynen hamer het aengezigt open, en breekt haer den kinnebak. Zy valt als verbliksemd op den grond neder, en hel monster neemt eindelyk langs de achterdeur, die op eeue verlaten weg uitloopt, ten immers naer de begraving van M. Lebeau, de vlugt. Ziedaer dan zes moorden, volvoerd binnen den tyd van een kwart tiers, om 7 uie des avonds, te midden van een dorpen gepleegd door een enkel onmensch Maer een voorbyganger bemerkt eene vrouw, on den kant des wegs uitgeslrekt liggen hy nadert, ziet dal eene moord gepleegd is en loopt de geboren verwittigen. Men komt toegesprongen, dringt in het buis en den stal, en ziel er bet yselykste schouwspel dat le bedenken is. Maer de moordenaer is verdwenen, men loopt alom rond, zoekt; nergens een spoor. Men klept de klok, de gansche bevolking is te been; de gendarmen springen te peeid doorzoeken de houtskanten en grachten, ondervragen de geheeie gemeente niets! En terwyl de dorpelingen zoo danig door die slagtery getroffenverbaesd en verstomd, als geest- en spraekloos op de lyken staren, komen de dokloors van Avesnes en Lan drecies hunne eilaes nutteloos geworden zorgen toedienen Thans is het dorp stil, droevig en somber. De ongelukkige moeder, die allen nog overleeft, in haer bed gelegd, met verscheurden hoofdsche del, gebroken kinnebak, en verstylde tong, weet nog de uitgestrektheid van haer ongeluk niet!.... De overheid heelt belet dat de sporen der mis daed zouden uilgewischl worden; aldus ziet men op de deur de bloedteekeningen van de kleine hand des meisjes, niet verre van ’t yzingwekkend spoor des doodstryds harer rampzalige ouders. Hel is verleden zondag, om 40 4/2 ure des och- (ens, dat de slagloffers ter aerde zyn besteld ge worden. De vyf lykkisten wierden door dorpelingen ge dragen, te midden des toeloops van de ingezete nen van Maroillcs, Favril en Landrecies. Toen de overblyfsels van de twee jonge meisjes, van den zoon en hunner ouders in de graven wierden neer gelaten, kon geen der omstaenders zyne tranen be dwingen. Hel is te hopen, dat de moordenaer, of de moor denaers, de handen des gerechts niet ontsnappen zullen. i MN. L I* I 1 BERENOMAKINGEiN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgemlykslraet, IS" 14. Voor elk afz.ondcrlyk num mer, 12 centimen. aert. 57 50 50 it voor Belgie. t« Antwerpen a a a 4. I'I III IK ae. i 29 i i -- i I- i 46 IQ •rt. 17 75 10 50 10 75 15 7$ 8 25 I AtlerEiande ISieuwstydingen. 1NSCHRYVINGS PRYS. Buiten si.nl, franks. Mel Suppl. S Hel Boterkuipje verschynt lien Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. !rt. a 29 50 92. «MWW wmwB"nnjn,'1 m t ww■mm ywaaec^nnr.!iwwitw Inert. a 17 59 a- a It 05 s 9 85 a 14 14 2 45 0 1 56 Andere byzonderheden nopens deze ZfESdubbele mcord. Kog meer uit gebreide byzonderheden

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1