m, "l Negentiende jaer. N° 14. loost, ost, De Kamer. 2 Apr^F 18G5. üixrnude, Zondag, •e V" bekomen ig centi- bestelleu Het wetsontwerp dat eene leening van GO MIL JOEN vraegt, zal weldra in de Kamer gediscuteerd worden. Van dien koek krygl de provintie Brabant en Brussel in ’t byzonder, 13 miljoen; Luik, 9 mil joen Weslvlaenderen, Oostvlaenderen en Ant werpen krygen VIER miljoen te samen!.... voor een EN VYFTI6 maet kinders ïfdiuksel Jt NA DE ukl wor- ellingen, kken. t niet. KEMP1S ig noodig. er eeuwen werk uil H y Yperen, allen van anderen, ei ingheid bel ver- Iiem met m, eene IET0R1CA, De befaemde staetkundige en geschicdenis- schryver, Thiers, heeft in de Kamer te Parys eene redevoering gehouden over de vryheid van ver- eeniging en der drukpers, maer T zal al boter aen de galg zyn. De goevernements-kommissaris, M. Thuillier, heelt het hem op staenden voel laten weten, oamelyk dat zyne schoone woorden van geen gevolg zouden zyn. Ook de heeren Plichon en Kolb-Bernaid hebben er op eene schitterende wyze de reglen van den Paus en van de 11. Kerk verdedigd, alhoewel, wy vreezen hel niet zonder reden, dit hier ook Napoleon niet zal weêr- houden indien hy van zin i? den Paus in handen zyner beulen over te leveren. Hel is immers zoo een aerdig ding, hel Falalismus. Een fatalist is een mensch a idee fixe, zoo men ’t noemt, en die handelt net zoo als de onredelyke dieren die handelen volgens hun instinkt, waer niets aen te en aengeslagen, de kloosters vernietigd en on geloof en goddeloosheid op alle wyzen aenge- mocdigd en 't is de Kerk die den Slael wil overheerschen In Mexiko wordt de Kerk hare goederen ontno men en men wil hare vryheid vernietigen en 'l is de Kerk die den Stael wil overheerschen In Belgie wordende kalholyken hunne'studie beurzen ontroofd, de priester wordt er weltelyk buiten het onderwys en de liefdadigheid gesteld, de kerkhoven worden er geschonden en eene wet is nu voorgesleld om den priester in de kerk door den solidair te doen vervangen en 't is de Kerk die den Stael wil overheerschen Hewel, deze redeneering onzer liberators komt op een zelfde feit uil als dees G’hebl daer een man van eene reusachtige gestalte, en ge ziet hem een goede bloed van een jongen armen en beenen vast toebinden en, hem vragende wal hy doel, antwoordt hy u Wel, ziel g’het niet? Die jongen wil my overheerschen, en als ik hern van hoofd lol de voeten niet bonde, zou hy my nog wel eens omhals kunnen helpen! He, dal zulks eene treffelyke redeneering zou zyn? Welnu, die man van eene reusachtige gestal te is de Staet, en die goede bloed van een jongen, die de reus oubermhertig handen en voelen bindt, is de Kerk, die wel eens den Stael onder hare voelen zoude kunnen te pletteren leggen! Kwestie der SUIKERS. Stemming van artikel 3. De Kamer zet de beraedslaging over de suiker- kweslie voort. M. B. Dumorlier, die immer op de bres te zien is wanneer het de belangen van T land of deze van nyverheid en koophandel geldt, heeft op de krachtdadigste wyze de kwestie der'suikers legen het systeem van M. Fiére ver dedigd. M. Fiére wil de belasting van 6 miljoen op dc suikers kost wal kost behouden; M. Dumorlier verzet zich daer tegen; hy wil niet en hierin is hy het ten vollen eens met onze representant, 61. De Coninck, hy wil niet, zeggen wy, dat de suikerfabriekant voorts gelaxeerd blyve om eene belasting te betalen voor hetgeen hy niet gefabri- keerd heeft. M. Dumorlier vindt zulks onregt- veerdig in den vollen zin van T woord, en zoo is T inderdaed. Wil men eens welen hoe groot de be lasting is die de suikerfabriekant belaelt per hec tare beelen die hy verwerkt? Gerekend dat eene hectare land 40,000 kilos beelen opbrengt uil welke hoeveelheid 2,000 kilos suiker kan getrok ken worden, zoo belaelt de fabriekant voor die hectare beelen negen honderd (900) franks belas ting aen den Stael. En wanneer hy nu, in een jaer van tegenspoed, enkel 1400 kilos .suiker uit die hectare beelen konde trekken, zoo zou hy toch, volgens het stelsel van Minister Frère, eene zelfde som (900 frbelasting te betalen hebben aen den Stael. Hewel, is dit nu regtveerdig? En is hel ministerieel wetsontwerp op de suikers niet ruie- nerend voor den fabriekant? En wal nu gezegd van de houding der liberale representanten in de Kamer die, terwyl M. Dumorlier zyne thesis zoo mees- lerlyk verdedigde, den rug naer hem keerden en gelyk droeve jongens onder hen aen ’t babbelen gingen? Om dal M. Dumorlier niet Frère’sgezind was, wilden onze vrygezinde liberalen hem zoo maer schoon den mond sluiten!.... Boerkens en werklieden, lel dus op! Wanneer de suikerfabrieken in ons land gedeellelyk geruie- neerd worden om dal ze niet werken kunnen met verlies en dat Frankryk haer in ons eigen land de konkurrenlie zal komen doen, dan zuil gy er niel minder door verliezen dan de fabriekanten, en dau ook zal ’t noodig zyn dat ge weet dal zulks hel werk is van M. Frère en kompagnie. Ziedaer de kreet die de liberaters niet ophouden aen te heffen, om de Kerk hatelyk te maken by het volk! Welnu, zien wy eens na In Frankryk worden willekeurige schikkingen tegen de katholyke geestelykheid genomen Let gezag van den Paus wordt er ondeimynd, de so ciëteit Vincentius a-Paulo in den ban geslagen, de katholyke drukpers vervolgd en 'l is de Kerk die den Slaet wil overheerschen In Itaelje worden de bisschoppen en priesters gebannen of in gevangenissen opgeslotende geeslelyke goederen worden e,r verbeurd verklaerd De landengte van Suez, lusschen de Midden- landsche en de Roode zee, waer Azia aen Afrika raekt, is door de zorgen van den heer de Lesseps doorsneden. Dit is een reuzenwerk; er was tus- scheu de twee genoemde zeeen eene landengte, omtrent 150 kilometers lang, die ze van elkander scheidde, en daeiom waren al de zeeschepen die naer de Oosl-Indien, naer China of naer Japonic willen gaen, genoodzaekl rond Afrika te varen. Weldra zuilen de grootste koopvaerdy- en oorlog schepen door het kanael hunne yaeit kunnen vol trekken. Reeds is de vaert in zoo verte gereed dat kleine dampschepen met reizigers er kunnen doorvaren. De betrekkingen van Europa met Azia zullen daerdoor veel vergemakkelyken en menig- vuldiger wezen. De godsdienst zal daer ook zyn voordeel uil trekken. Romen, de hoofdstad der krislene wereld, ligt daer juist op den doortogl van Europa naer het Oosten langs de vaert van Suez. Vele reizigers zullen Romen bezoeken voor aleer eene reis naer Azia te ondernemen. De opening dezer vaert is eene zeer gewigtige zaek voor de beschaving en hel kristendom in bet Oos ten. De missiën van Ceylan, van China, van den Hindonstan, van Coreën, van Cochinchina, van den Tangking zullen er merkelyk mede winnen, en wy mogen de hoop koesteren dat de menigvul dige missiën van Azia na verloop van vyflig jaren bloeijende kristenheden zullen zyn. veranderen of te wyzigen valt. Zoo als T Napoleon heeft gepeisd, zoo moet het er door, want ’t schynt Ijem toe dal zyn gedacht in alles de uitdrukking is van een onwederroepelyk besluit. In het Consistorie van 27 maert, in welk 25 bisschoppen zyn genaemd waeronder Zyne Hoogw. Mgr. Bracq, bisschop van Gent, heeft Z. II. de Paus eene aenspraek gehouden waerin hy onder andere, in vurige bewoordingen, de bis schoppen der katholyke wereld bedankt voor den iever dien zy te werk stellen by de verdediging der religie en van de vryheid der Kerk, te midden der harde vervolgingen aen dewelke zy in som mige landen, zelfs van wege de burgerlyke over heid, zyn blootgesteld. Z. H. brengt byzonderlyk hulde en lof aen de ilaliaensche prelaten, <jie thans zoo veel te lyden hebben voor de handha ving der reglen van de H. Kerk en den H. Stoel De Engelsche proteslanlscbe dagbladen ver heugen zich over hel ministerieel wetsontwerp op de kerkfabrieken. Dat moet niemand verwonderenhet is immers bewezen dat M. Tesch dal wetsontwerp heel en gansch heeft uitgeschreven uil een werk dat de ongodsdieuslige en duilsche filosoof Fichte, de loftuiter der bloedige fransche Revolutie, in 1793 heeft uitgegeven. Het wetsontwerp tegen hel katholyke onderwys had ons liberaler ministerie ook gecopieerd uil de werken van Eugène Sue, den franschen zedeloo- zen romauschryver In zitting van gister heeft het heel schuw gegaen in de Kamer van Parys. Terwyl M. d’Havrincourt mei een buitengewoonen iever de politiek van keizer Napoleon verdedigde en le midden der alge- meene pioleslalien slaende hield dat Fiankryk tegenwoordig le veel vryheden geniet, waegde hy het ook den Slaets-aenslag van 2 december te wil len verreglveerdigen, maer nu sprong de represen tant Picard van zynen bank op, en riep uilDe Slaets-aenslag v*n 2 December is EEN SCHELM- STUK geweest, op welke woorden het een buitengewoon gewoel wierd in de zael en de Voor zitter dadelyk de zitting geëindigd verklaerde. In zitting van gister begon de beroemde advo- kaet Jules Favre een diskoers, maer, op half-weg gekomen, wilde hy het eensklaps niet voortzetlen om eene reden die de lelegraf niel meldtHet paragraef 1 van het ontwerp van adres is gestemd geworden. In zitting van gister is het art. 5 van het wets ontwerp, welk het minimum van T accynsregl, of de belasting van 6 miljoen op de suikers behoudt, gestemd geworden met 59 stemmen tegen 40. Wy laten hier de namen volgen der represen tanten die, niet verslaefd zynde aen Minister Frère, TEGEN DEZE ONREGTVEERDIGHE1D hebben gestemd ::r r.W ÏMPYNCK- 1 t a a a a Eeening van 60 MILJOEN. it werk in D, Hoog- Jien tien de beste leeft. BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N° 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12_cenlimen. Maert. 5 5 87 9 00 O 87 5 75 5 15 1 a a a 4. aert. a 18 a 11 00 a 11 00 15 25 8 25 De liaincr van Frankryk. Mat. a 29 a a - a- i a- a 46 10 Allerhande üiieuwstydingen. M. Boeksoone, pastoor te Nieuwmanster, is pastoor benoemd te Lisseweglie. M. Wainpach, ontvanger der kontribuiien te Hou- gaerde (Brabanl) is in die hoedanigheid benoemd alhier, in vervanging van den heer Deuaux, wiens ontslag is aenveerd. Dezen morgen heelt de schipper Catteeuw naby de bofsteè van Vanheule eenen paling gevangen van eene ver- vaerlyke grootte. Hel beest meel vyf voel in dc lengte cn heeft vyf duim en half diameter inden omtrek. Maer wat hier het wondeiboerste is, T is dal liet heest schynt blind te zyn geboren en een uitgroeisel heeft boven op den rug, wae.r zich niemand aen begrypt. Althans is’t eene aller- merkweerdigste ontdekking, en wy twyfelen niet of de belgisehc naturalisten zullen hel wonder willen nazien in hel dieren-tnuseuHt van Antwerpen, waer naertoe het INSCIIRYVINGS PRYS. Builen stad, 6 franks. Het Suppl. S Het Boterkuivje verscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. De Kerk wil den Stael overheerschen ESeis naer A?.1a. Consistorie van 97 Maert. Het Wetsontwerp op de kerkfabrieken. MM. Beeckinan, Debaels, de Borchgrave, De Coninck, De Decker, Delaet, Delcour, de Liedekerke, de Mérode, de Naeyer, de Ruddere de te Lokercn, De Stnedl, de Terbecq, de Theux, de Wóelinont, D’iiaue-Streubuyse, du Bois, Dumorlier, d’UrselHayez, Jacobs, Janssens, Kervyti de Letlenhove, Landeloos, Lelièvre, Maglierman, NotelteirsNotliomb, ReynaertRodenbacliRoyer-de Behr, Tack, Tliienpont, Thouissen, T’Serstevens, Vander Donckt, Vau Hoorde, Van Overloop, Van Renyughe en Van Wambeke. BDTERKUIFJE h 1 l< lert. a 30 i; 174. a- a 28 a 26 00 a 18 00 i a 14 00 a 27 7 75 5 09 a 98 a 85 50 laert. a 18 40 •a a H 05 a 9 83 a 14 14 2 56 0 i 56 k- i-’t I

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1