I b. V U. Negentiende jaer. April 18G5. wort. I»SW2 iiJ'J* T.TA5J.J 2 tan den heer abbé Stroom aen zyne familie le Sluyvckcnsk. IO’1* Vervolg. ÏN, Model van eenen êierkraed onder lat beheer der ontworpene wet op heltydelyke der eerediensten. Gixmnde, Donderdag, VALLE. kerl het i wed. IMEN. i A I i aen xmude. gte van 11 Geo meters, eid van ongen- e slach maken muren, ten van en van telwerk Ze volgen ons, M. de President zy hebben zich in de pastory een oogenblik opgehouden. (De twee laetste Raedsleden komen binnen). are ddi- uit het met het - Terug- spanning met het ixmude, gen, dat wezende kt, met Beersl- te ’s na met den vet van •n J. R. Belgen. ll'l Zoo, zoo! M. de Sekretaris, onze raedslcden laten ons vandaeg gelyk ’ne keer wachten, he! Sedert een kwart nets reeds zouden zy moeien hier zyn. ’T is mogelyk, M. de President, dat zy naer de paslory zyn gegaen, gelyk zulks ’t gebruik was onder de oude wet. ’T is mogelyk.... In alle geval, zy zullen er nimmer vergaderen. In de pastory moet men den pastoor beleefd zyn en men moet naer hem luiste ren. Dit betaemt niet, want voor my, ik ben over tuigd dal een goed liberael naer niemand moet luisteren als naer de oversten der klubsen en allyd moet peizen gelyk zy. Men heeft ons den weg geloond dien wy te volgen hebben, en men heelt ons gezegd dat wy den pastoor moeten laten vlot ten; dus, wy moeten vergaderen daer waer wy op ons gemak zyn, daer waer wy meester zyn, daer waer de pastoor niet komen zal; en hier, ik ver zeker hel u, hier zullen wy hem niet zien. President, gy hebt gelyk, vous avez raison. Uier ademt men een vryer, een vrolyker lucht... Maer, vermits die heeren leden het goed vinden ons hier op de kneukels te laten byten, indien men ons zoo ’t een of ’t ander inschonk, hel om patiëntie te winnen? Best gepeisd, PresidentDit zal derhalve de droogte ververschen van de materiën die wy te verhandelen hebben. (Op dit oogenblik treden twee Bacdsheeren binnen). Ah! mynheeren, zyt ge daer? Ge lael ons gelyk ne keer wachten heEu uwe koiiegas, waer blyven ze? r’. I Eindelyk toch! En uwen pastoor, waer blyll hy? Derde Raedslid. De eerweertle heer pastoor, M. de President, verzoekt den raed zyne exeusie le aenveeiden. Daer de zitting plants heelt in -eene herberg, ver- staet gy zeer wel dat by êr niet kan henen komen. Ook verzoekt hy L'Ed. vriendelyk voor liet toe komende een ander lokael te nemen. Praetjes allemaelPraetjes! Het is aen ons het lokael le kiezen en geenszins aen den pastoor. Wy kennen in geheel het dorp geette plaets die ons beier aenslaet als deze, en wjl er de pastoor niet komen hy moet het maer weten. Maer, M. de President, in zaken die zoo regt- streeks de Kerk aengaen kunt of zult gy toch niet voorlgaen zonder den pastoor. En waerom niet als ’t.u belieft? Omdat ik geloof, M. de President, dal wy van wn het nemen r. 3-00 2 90 2 50 2-00 ;en de 3n zyn lezelve i 1 fr. tredig- mynheeren? Président, vous avez raison Allons, acn den gang nu! (Hy spreekt aen 't oor van den Sekretaris) Hebt gy iels gereed? he? Hebt gy myne redevoering? (De Sekretaris steekt langs onder de tafel een papier in d’handen van den President. De Presi dent ontvouwt het papier voor den raed en leest met plegtige slem) Heeren Raedsheeren! Op het oogenblik dat wy de uitoefening aen vangen van eene wet die aen de civiele overheid eindelyk voorreglen geeft welke zy nooit heefl be zeten, voorregten die niet eene eeuw, niet een land ’t zy katholyk of protestantse!), haer ooit heeft toegekend, voorregten die het liberalismus alleen den roem moest hebben te ontdekken en niet ge weld te wedereischenop ’t oogenblik dal wy een regiem gaen instellen ten vollen beantwoordende aen den geest onzer verlichte eeuw, regiem dat eindelyk die vryheid van godsdienst die de katho- lyken zoo onbeschaemd durven vergen, moet in- loomen en regelen, op dit plegtig oogenblik, zeg ik, lael toe dat uw President, aen wiens talenten en grootmoedigheid het goevernement de belangen en het bestuer van.dees fabriek zoo wyzelyk heeft toevertrouwd, laet hem loe dat hy L'Ed. eens klaer en onweêrleggelyk verklare welk het karak ter, de geest en de strekking zyn van die wet die vooitaen onze regten moet beschermen, die ons moeten leeren wat wy hier als leden van den raed te doen ot le laten hebben, kortom, welk het me- kanism is van hel wonderbaer machien dat gy ge roepen zyt in gang te stellen en le doen werken. Deze wet, begrypt my wel, deze wet is juist zoo geen wet van vryheid, maer ’t is eene liberale wet en als dusdanig moet zy u allen lief zyn! Ja, mynheeren, de wind blaest gunstig in de zeilen van’t liberalismus: Houden wy ons, on- versaegde stuermannen, aen ’t roer van ’l schip om zoo ook de eerste vruchten zyner avoutureri le mogen deeleo Ziehier in weinige woorden wat deze voor eeuwig vermaerde wet wil en voorschryft; tracht wel hare princiepen te vatten opdat zy u steeds, op den weg der pligt, lol leidsdraed dienen. Men heefl lot heden gemeend dal de vryheid van eerediensl aen eenieder het regt gal zvneii godsdienst uil te oefenen gelyk hy het verslond, zynen godsdienst te prediken en le verspreiden, er de sakramenten van te bedienen, er de ceremoniën van uil te voeren, enz., enz. Maer wal had men hel mis op! Dank acn den onsterfelyken Stads man die Belgie den roem heeft te bezitten, dank aen onzen groolen Frère is het nu eerst zonne klaar gebleken dal de vryheid van eeredienst slechts hierin beslaet over God en zyn gebod peizen en zeggen al wat men wil, wel te ver- slaenzoolang men in zyn huis blyft, by vrouw zulke zaken weinig verstand hebben. Ik zie het, vriend-liel, ge zyt, och arme! wel drie eeuwen achteruit. Dit was goed om zeggen eerlyds, daer waer de groole orakels van ’t libe- ralismns nog «niet gesproken hadden. Luistert eens en begryp my wel. Wy zyn benoemd door bet goevernement, ik en die twee heeren hier nevens my, om voor de Kerk le zorgen. Natuerlyk zou ’l goevernement daarvoor niemand aanstellen tenzy de verstandigste bollen van de parochie. Dus wal kan of vermag de pastoor tegen zulke?.... M. de Ptesidenl, ik bied hulde aen uwe hooge bekwaemheid. Maer ik herinner my dat, toen wy over jaren met UEd. en die heeren naer de zon dagschool gingen, wy allen moeite genoeg hadden om onzen katechismus te leeren verstaen. Sedert dien kunnen wy er het een en het ander van ver geten hebben; dus bygevolg, in omstandigheden zoo als deze, zou hel misschien, begrypt gy, be- taineiyk zyn dat wy Geene observation meer, hoordet? En ia 't ver volg als ik spreek, zwygen, zulde! N'est-ce pas, Eerste Raedslid. ’T jaer 1296,de Paus Bonifaciusde VIII’ zendt cene nieu we deputatie van geleerde mannen eerst naer Dairnaiie efi van daer naer Nazareth en zy ondervinden op nieuw dat al les overeenstemt met dag van verdwytiing, grootte, nattier van steen, enz., enz. Zy komen weder en bevestigen alles met eenen plegligen eed. Al de eigenhandige bewysstukken 'oor die nauwkeurige onderzoekingen zyn bewaerd tot on ze dagen toe, en kunnen gezien worden van iedereen. Wal de vórm van ’t huizeke betreft, ziet ze hier in korte woorden ’T is 10 meters 90 cenlim. lang, 4,56 breed en 6,21 hoog; ’lis gemaakt van natuerlyk steen, maer de steenen gelyken geheel wel aen platte gebakken blieken zy zyn roodachtig, de muren zyn geheel onregelmatig, T schynl dat zy gebouwd geweest zyn zonder lood want zy slaen niet geheel regte, er is maer eene kleine venster in geheel bel huizeke. ’T is zeker dal hel'geene voeling beeft, zelfs daekl het aen den grond niet op eenen kant, maer dal kon men nu niet zien om dal ’l onderste van de muren ju den vloer der kerke gevrocht zyn. Al hel hout der balken DE PRESIDENT, DE SEKRETARIS. De President. rt. t 20 59 i' 12 59 i i 11 50 i i 10 15 i I De Sekretaris. De President. De Sekretaris. De President. De Sekretaris. De President. INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, <5 franks. Met Suppl. S Hel Boterkuipje vcrscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. IT' tic Zitting heeft plaets in cene herberg tc X... en andere dingen is ceder, ’l gewoon timmerhout van Pa lestina; er is een beeld van Onze Lieve Vrouw, eenen ge schilderden Christus en 5 aerden schotelkens, eerlyds ge bruikt door Maria, die meê gekomen zyn met heihuis uil Nazareth. Geheel hel huizeke is van buiten omringd met fyn gevrooht wit marbel gansch de historie van Ooze L. V. is er op gebeeldhouwd, en eene schooite en grootc kerk met eene hooge coupola overdekt alles. ’K heb er twee miel mis gelezen voor my zelven, voor ouders en maegden, voor vrienden en weldoeners, enz., enz. Noo't heb ik meer godvruchtigheid gevoeld ’l is onbeschryvelyk wat indruk 't aanschouwen van dit heilig huis, vereenigd mei een le vendig geloof, op ’l herl vaneen kristen maekt. Den maetnlag achternoen verliet my myn engelsche reis gezel om naer zyn land terug te koeren, en den dynsdag vertrok ik alleen le voele tol aen Macirara, passeerende door Becanoli. Dat is de>choonsle en ryksle streek die ik ooil gezien heb. indien men Viaenderen soms het hof van Europa noemt, ’k weel niet hoe men die streke hee- ten moet; ’k zou ze ik ’i aerdscb paradys van Europa boe len. 'T zyn verschillige ketens van heuvels en bergen, wyd en lieflyk beplant met olylboomen of olmen langs welken een wyngaerd klimt om zyne takken, met aenlokkendc druiven geladen, in dg kroon open te spreiden Ier zelfder De President. De President. Derde Raedslid. De President. Derde Raedslid. BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel VVilgendykstract, N* li. Voor elk nfzonderlyk num mer, 12icenlimeu. De Sekretaris en de tioec eerste Leden. De President. lyd is de grond er zoo wel beploegd en hezaeijen, dat men er geen voel onbebouwde en onvruchtbare grond ziet. In de lente moet die streek waerlyk acn een aerdsch paradys ge lyken. Zyn ile Piemonteezen deugnieten, ’t is altyd zeker dal zy oolyke en slimme roovers zyn. Al wandelen geraekte ik in gespraek met verschillige landmenschen die allen ten hoogste pausgezind waren wy spraken wat van landbouw le gare en 'k vernam dat een zeer gewoone vrucht op die streke Turksche tarwe is. Zy brengt uitnemende vele voort en men bakt er brood van, dat, gelyk ’t roggen by ons, T gewoon voedsel derarmen is. ’K heb er verschelde malen van geproefd, en 'l smaekt my beter dan roggen brood slechts is hel wal zwaer op de maeg. Over lleconati kwa men wy eenen grooten zwaren os legen die misschien wel 8 jaren oud en zoo half vet was. Hy kwam van dt feesle en ’k vroeg hoeveel hy wel weerd wasde leider zei my dat hy verkocht was voor 550 fr. Dal schynl my goedkoop. Hier vet men de ossen nooit eer dan als zy van 8 tot 10 jaer oud zyn, want tot dien tyd gebruikt men ze om le werken. Rond Romen is hel noglans zoo niet, wantin de Roomsche weiden loopen geheelc kudden ossen die half wild zyn, en die verkoopt men effen aen als zy vet zyn volgroeid. Wordt voortgezet. De President. Dei de Raedslid. De President.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1