8 f IT i l il I jL j I N° 15. 15 April 1865. IVcgentiende jaer. Dixmnde, Donderda 3ÖQSW ©37 37&SMS fan den heer abbé Stroom aen zyne familie te Stuyvekensk. li,le Vervolg. Tweegevecht WALLE. I Likeuren, e berigten tstract, io JCK heeft pao heden us geene iuveerden ezer slad. hare d'di- s uil het e met het Terug- fspannittg i met het y de Bos- i publiek is in alle peerden, y, in kal- i, zoo als dlerhande tendoel Iwegbe ren doel nd; voeit hazen eo it. voort. ien, eene IIET0R1CA, die tot dit beweenlyk geval hebben aanleiding gegeven. Ziellier hoe de zaek is toe- gegaen M. De Laet, sprekende in de kwestie der mexi- kaensche expeditie over den jongeling Grimmers, die, builen de wete en de toestemming van zynen vader, voor Mexiko als soldaet was ingescheept geworden, verzekerde dat men blanks gelaten had inde besluiten van autorisatie aen de Mexi- kaensche vrywilligers afgeleverd, om dan later hen als deserteurs te kunnen inschryven, ingeval ze naer Mexiko niet zouden gegaen zyn maer een an der gebruik van bun verlof hebben gemaekl. Nu, op die woorden van den heer De Lael antwoordende, welke den minister Ghazal als eene gloeijende kool op hel hert waren gevallen, maekte de Minister sende woorden die hy aen den heer De Laet had toegesluerd, betreurde. Van zynen kant verzette zich de doktor tegen de herneming van ’l gevecht en ook de getuigen van den Minister, welke zyne beide aides-de-camp, generael Soudan de Nieder werth en kapitein Slerck waren, verklaerden nu <t de eere voldaen, waerna de twee vechters elkander de hand gaven. De getuigen van den heer De Laet waren MM. Alphonse Nolhomb en Graef de Liedekerke. Het tweegevecht moet door alle kalholyken worden algekcurd, omdat het opentlyk strydt mei de wet van God; het moet verders afgekeurd wor den door eiken burger van ons land, omdat de bur- gerlyke wetten evenzeer als de goddelyke wetten het tweegevecht in ons land verbieden. Dit verbod overigens, is maer al te redelyk. Wat is het dat ge- woonlyk tot een tweegevecht aenleiding geeft? Een geschil ontslaen lusschen twee persoonen, waer- van de eene verklaert beleedigd te zyn geweest door den andere. Maer wordt nu de beleediging weggenomen door de dood van een der twee par- lyen? Zien wy eens de zaek goed in M. De Laet acht zich beleedigd door Bl. Ghazalgoed! M. De Laet daegt M. Ghazal uit om die woorden, die de beleediging jegens M. De Laet uitmaken, in te trekken doch aen dit verzoek weigert M. Ghazal te voldoen. De beleediging blyfl dus bestaen. Nu, M. De Laet daegt M. Ghazal op een tweegevecht uit, en in placts van ligtelyk gewond te zyn, wordt M. Ghazal gedood. Heeft misschien de beleediging jegens .VI. De Lael door dien moorddadigen aenslag opgehuuden te bestaen? M. De Laet zal zeggen van ja, omdat hy zich gewroken zal achten door de dood van zynen evenmensch en broeder!.... Maer, in plants van M. Ghazal, is ÏM. De Laet die ge dood is, hewel waer is de beleediging gewroken, nu dat de beleedigde persoon voor alle voldoening van ’l onregl hem aengedaen, door zynen belee- diger op den hoop toe eenen kogel door het hoofd is gejaegd en, zwemmende in zyn bloed, te spar telen ligt in de stuiptrekkingen eener geweldige dood Men ziel het, niets is onredelyker dan hel twee gevecht wanneer het de voldoening geldt eener beleediging, welke daerenboven heel dikwyls maer in 'l gedacht beslael van den persoon die door zy nen tegentstrever meent gehoond te zyn. Doch niet zoo zeer onredelyk als misdadig is het tweegevecht; het is een afschuwelyk iets in de oogen van God, om de gevolgen die het na zich sleept. En ten bewyze scheen te maken. Het briefke toegevouwen heb bende en, terwyl M. Coomans nu zyne redevoering hield, zag men M. Ghazal van zynen stoel opslaen en zich by MM. Rogier en Devrière begeven. Daer wierd onder hen gedrien levendig gesproken, en in de tribune geloofde men algemeen dat er eene provocatie tol tweegevecht gedaen was. Otiderlusschett had M.-Coomans zyne redevoe ring geëindigd, en nu zag men M. De Laet weder van zynen bank opstaen en hoorde men hem den voorzitter nogmaels vragen of de uitdrukking van M. Ghazal zonder eenigen blaem zou doorgegaen hebben. M. Vandenpeereboom, die zyn ongelyk be gon te voelen, vraegde hierop aen M. De Lael wel ken zin hy aen zyne woorden had willen geven toen hy den vorigen dag gesproken had over hel laten der blanks in de besluiten van autorisatie aen de mexikaensche soldaten afgeleverd. M. De Laet verklaerde dat by den Minister van ootlogin ’t minst niet van eerloosheid had willen beschul digen, en hy daerom juist voldoening wilde over de beleedigende woorden hem door den Minister van oorlog naer het hoofd geworpen en dut zelfs, in geval de Minister zyne uitdrukking niet inlrok, hy, M. De Laet, zyn eigen raedsman zyn zou. Minister Ghazal bleef stom als een visch, en M. De Lael zeile zich voor eene derde mael zonder antwoord te bekomen neder. Doch nu wierden de heeren Nolhomb en Hayez door den heer De Laet verzocht om uitleggingen aen generael Ghazal te gaen vragen de heer Hayez aenveerdde niet, om reden van de persoon- lyke geschillen die hy met den Minister van oorlog vroeger heeft gehad; maer hy wierd vervangen door Grael de Liedekerke. De ontmoeting heeft plaets-gehad zaterdag mor gen, om 8 ure, in de manége achter ’t Observato rium hel gevecht geschiedde met de pistool, op twintig passen, terwyl eene compagnie soldaten aen de doorstond om de politie te beletten van binnen te gaen; de beide tegenstrevers moesten te gelyker lyd schieten. De pistool van deu heer De Laet ging eerst af, en de kogel wondde den ge nerael aen de zyde. De kogel van generael Cha- zal vloog den heer Delaet langs het hoofd doch raekle hem niet. Na die twee schoten zyn de pistolen op nieuw met kogels geladen geworden. M. De Laet drukte zyne spyt uit over hetgeen was gebeurd en ver klaerde dat hy geene persoonhke vyandschap le gen generael Ghazal had, maer dat hy hel departe ment van oorlog bevocht, en hy geen woord had in te trekken van hetgeen hy gezegd bad. Daerop verklaerde de Minister van oorlog dat hy de kwet- BERIGT. Ten gevolge eener breuk aen onze drukpers, hebben wy zondag geen Supplement kun nen uilgeven; onze lezers zullen in vergoeding van hel half hlad die ze gemist hebben, zondag cn acht dagen een 'tjehcel blad ontvangen. Een allerbelreiirlykst feit heeft zaterdag mor- gend te Brussel plaets gehad de hoeren De Laet, volksvertegenwoord.ger van Antwerpen en Ghazal, minister van oorlog, hebben een tweegevecht aen- gegaen met de pistool. Het zyn eenige beleedi gende woorden door den Minister van oorlog in zitting der Kamer van dezer aen M. De Laet loe- gcsluerd, die tot dit beweenlyk geval hebben aanleiding gegeven. Ziehier hoe de zaek is toe- zich fyn kwaed, en in zyne dolle spyt wierp hy den Antwerpschen representant naer het hoofd dat ZY ALLEEN BER AAEJI WAKEN ZOO EENE EERLOOSHEID Op dit woord eetloosheid was’t te zien dat hel op’l gemoed van M. De Laet oenen diepen indruk had gemaekl; ook stond hy van zynen bank op en vroeg hy aen den President der Kamer, M. Ernest Vande.n Peereboom, of die voor hem beleedigende tiiidiukkiog van den Minister van oorlog in de Ka mer zonder blaem zon doorgaen. Maer, tot groote verwondering van ’l publiek dat zich in de tribu nen bad verdrongen, antwoordde de voorzitter niet eu M, De Lael mogl zich neêrzetten terwyl M. Gha zal ongestoord zyne redevoering voortzette. Doch nauwelyks had de Minister van oorlog ge ëindigd met spreken, of een deurwaerder der Ka mer bragt hem een gesloten hriefke van wegens den vertegenwoordiger van Antwerpen, dal op tien Minister van oorlog eenen diepen indruk A IEMPYNCK- 8 25 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgcndykslraet, N° 14. Voor elk afzonderlyk num mcr, 12;ccntimcu. 5 Maer». 25 15 87 19 00 20 87 5 75 5 15 INSCIIBYVINGS PRYS. Builen slad, franks. Mel Suppl. S Bel Boterkuiwe vcrscliynt den Donderdag in geheel hl.id cu dell Zondag in half blad. Maert. 10 a 18 !5 a 11 00 iO a 11 00 !5 a 15 25 '5 a Rits onze bemerkingen over het tweegevecht. O' met weiden bedekt waer geheele kudden schapen, ossen en zelfs verkens in grazen en vroeten. Eer wy te Foligno kwamen, achterhaelden wy eene troep schapen van wel 10,000 koppen zy kwamen van de bergen en gingen oaer de Marem ma of weiden der zeekust. Foligno is aen den voet der bergen gelegen op den boord van eene wyd- uilgeslrekle vallei, misschien de ryksle van geheel de oude provincie Onibria. T Is eene slad van rond de 11,000 zie len, zy schynt nyverachtig en werkzaem, maer er is niets byzonder te zien uitgenomen eenige schoone kerken. Eene aerdbeving die over 5 of 4 jaren plaets had, heeft menig huis en kerk groollyks gehinderd te Foligno en Spolelo te zamen wierden er 70 menschen gedood nu zyn al de ingevallen muren of daken hersteld en men ziel er maer weinig overblyfsels meer van. Op die streek passeert er byna geen dag zonder kleine en byna ongevoelbare aerd- bevingen ’k heb er zelve eenige gevoeld.Den zelfden avond van myne komst ging ik nog naer Spello, een klein en oud stadje een uer v.tii Foligno op weg naer Assissi. Ik vond er eene soort van hól el, maer zy hadden er niets te eten dal kloek was ten minsten, en ’k had veel honger ’k en bad immers nog geen noenmael genomen. Zy vroe gen my of ik wil le dat zy eene jonge haen dood smeeten, 'en ’k zei hun dal bel waerschynelyk te lang zou geduerd hebben.’t En.zal, ’t en zal. antwoorden zy iny; in eene halve uer is alles gereed, T Is ongelooflik, niet waer, oog- )9, a a 18 a 54. tans na 2 of 5 minuten hoorde ik een kieken van zyn roest halen en 20 minuten nadien stond het reeds voor my op tafel al in fyne brokskens gekapt, ’k En dorst er byna niet aengaen uit vrees dat het nog zou geleefd heblien. T Gezigt van dal kieken, in fyne beetjes gesneden brengt my een mirakel te binnen dal St. Nicolaus van Tolentyn verrigt had en welk ik in zyn klooster afgeschilderd gezien heb. T Is zoo raer dal ik het u wil verletten. Gy weel waerschy nelyk dat de groote deugd van dien vermaerden heiligen zyne buitengewoone en gansch wondere versterving was. Op het laetste van zyn leven wierd Sint Nicolaus oud en krank, en niettegenstaande dat ging hy allyd voort in mie strenge boelveerdigheid en versterving voor een anders zonden. Zyn gcestelyke bestierder bevool hem van zyn sireng leven wal te verzachten en wat vleesch te eten; de heilige vol gehoorzaeiubeid durfde niel weigeren en gaf alles over in de handen van God. ’s Middags bragt men hem eene palrys gereed gemaekl gelyk myn kieken. I>e heilige, volgens zyne gewoonte, zegent zyne spys mei liet leeken des H. Kruis en op den zelfden oogenhlik vloog de gekorveuc palrys uit de panne waarin zy gebraden lag; en de heilige kon zyne boelveerdigheid oefenen gelyk eertyds. Wordt loorlgezet.j 7 75 5 09 iO a 98 - a 85 50 April. - a 27 50 - a 26 - 10 a 17 50 - a 10 a 10 a-- lacrt. >0 a 50 >5; 174. - a - a 28 )0 a 26 00 iO a 18 00 IO a 14 06 - a 27 15 a 10 a lusschen dc heeren Sïe S.net cn Cliasal. Mcn kweekt er ook vele gewoone tarwe, haver, hoonen, enz.; maer geene rogge. De landslieden zeiden n>y dal de wyngaerden weinig of geen en de olyfbooinen niel veel kwaed doen aen al die vruchten zy geven geheel weinig schaduwe. De druivenpluk was geheel nakend, en van verscheidene velden, waer werklieden wrochten, offerde men my drui- veutakken, en ahoos liet ik my gezeggen, gedeellelyk uit goesting en gedeellelyk om hun niet te misdoen. ’k Bleef slapen Ie Macerala, dat een schoon proper stedeken is van rond de 10,000 zielen, doch men vindt er niets byzonder builen de schoone landstreke die voort- duerl mt aen Tolentino, waer ik ’s anderendaegs ging mis kzen op hel graf van den 11. Nicolaus van Tolentyn, voor 'virus komst de kinders t’onzent hunne kousse hangen als gy braef zyt, Lucie, zal hy u allyd wel mededeelen. Zyne kapel is geheel schoon. Daer bleef ik slapen om *s anderendaegs mei eene voi- tuer naer Foligno te ryden. Van Tolenliuo voort verandert de streek geheel zeer zy wordl bergachtig en wild. Kieren daer ziet men eene diepe vallei soms met moerassen, meer Maert. 50 a t8 40 a - a II 05 14 a 9 85 Ï2 a 14 14 2 56 0 1 56 TE BEGAEN, DIE DACHTEN DAT HET VOORNEMEN DAER- TOE EY ANDEREN BESTOND.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1