*1 1 Bekendmaking. Te koopen of te pachten LEEST HIER! a voor Ten gevolge laving zal blyven voortzelten. 'I' uchten i David Nog reden etracht onder in van instan- ie niet Frère of in splioor usland in de legt de mos- r ook en van us toe- •e den eenen leel by liber té, vreed- dal een inpal- jrk der nen. nze te en zich altaren i de al ii? Een >r niets en God ond de rika, is oordje zestig e wer- aervan het ar- De chi ge- lezers Op de oning- i’aelftal )O ge- le pro- •g, be lt Dix- groote geene zeggen e twee ;en, en ikalen. ter wel oo ge- hel zal n deze iedigen ichotle 9rxi. eekblad net de lide le-. De Wed. FRANCIS VANVIANE heeft de eer Om met 1 Mei 4865 in gebruik te komen Een schoon groot HUIS met aenboudend Hove- nierhof, wel geschikt voor renteniers en nering- doeners, gestaen ter dorpplaets van Eessen, aen den steenweg zeer by de kerk, laetst bewoond door den heer Crevils-Hosten. Zich te bevragen by den heer Hosten, brouwer te Boesinghe. •yd van ofdstad ant be- By IVO VANACKER, te Dixmude, zyn er nog le verkoopen 15 Valjes Riga’s ZAE1LYNZAED aen 54 fr. per vatje, eerste kwaliteit. RAEPKOEKEN, om het land te vetten, aen 17 fr. 50 ct. per 100 kilos. I zet geworden. De zuiderlyke opper-generael Lee I js niet de hem overblyvende troepen gevlugl naer 1 vnxburg, door Grant’s strydmagt op de hielen I gevolgd, en alwaer hy de geduchte en moedige ba taljons van generael Sherman zal ontmoeten, die den laetsten slag aen den opstand ongelwyfeld nu reeds hebben toegebragt. Hel verlies der Zuiderlingen by Petersburg en Richmond wordt geschat op 15,000 dooden en ge kwetsten, 25,000 krygsgevangenen en 200 kanon nen. De noorderlyke opper-generael Grant schat zyn verlies op 70Ó0 man. Ten gevolge van dit resullaet hebben er in hel gansche land vermakelykheden plaets gehad. Te New-York hebben de reglbanken geene zitting ge houden. Te Washington wierdeu er gelukwen- schings-meetings gehoudenmen luidde er de klokken en men loste salvo-schoten. De katoen-krisis kan dus beschouwd worden als geheel en al geëindigd; eene nieuwe hoop bezielt niet alleen de katoen-nyveraers, maer ook de fa briekwerkers, die eetlang allen niet slechts volop bezigheid, maer ook eene vermeerdering van werkloon, en bygevolg eene verbetering in hun nen toestand, mogen verwachten. cn se- BEKENDMAKINGEN. Veurne. fr. it a f 11 56 8 92 15 90 16 2 52 27 It 62 R 41 16 64 17 2 31 10 ecncn en de- i man len wy icment ;gen of el man, iets!..., Burgerstand, der stad Dixmude. GEBOORTEN 11 April.Julianus Emilius Himpe, zoon van Augustus en van Maria Ludovica Dekeyrel (Grauwbroederstr.). 42. id. Emma Christina Minne, dochter van Petrus en van Fiorentina Sophia Rommelaere (Barakstraet). 14 id. Maria Ludovica Vangheluwe, dochter van Karei en van Sophia Salenbien (Moienstraet). 15 id. Herminia Ludovica Vandenmessynck, dochter van Franciscus en van Leonora Verhaegh (Kleinen dyk). 16 id. Joanna Victoria Moyaert, dochter van Retnondus en van Philomena Sophia Vanbavinckhove (Stovcslraet). HU WEL VEEN. 13 April. Augustus Aloïsius Vercruysse, jongman, man denmaker, oud 27 jaren 5 in. en 14 d., met Philomena Vandenmessynck, jonge dochter, dienstmeid, oud 28 ja ren en 1 ra., beide geboren en woonende te Dixmude. OVERLYDENS. 13 April. M. Joannes Karolus Brixis, Ridder der Leo- polds-Orde, gepensionneerd wachtmeester der Gendar merie, oud 55 jaren 7 m. en 21 d., geboren te Betten hausen (Hesse Cassel) in Duilschland en woonende te Dixmudezoon van wylen Josephus en van wylen Catharina Rcuber, echtgenoot met kinders van jufvrouw Maria Micbielssen (VVilgendykstraet). 16 id. Lucia Rosalia Barzeele, oud 2 maenden en21 d„ geboren en woonende te Dixmude, dochter van Ludo- vicus Jacobus en van Amelia Sophia Minne (Weslslrael). 10 April. 18 39 16 55 1467 18 118 19 April. 625 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 22 a 26 Nieuwe id.-a- 5 i. Rogge 16 50 a 17 175 z. Suer. 15 50 a 16 50 Nieuw id.-a- 52/.. Haver 13 a 14 50 71 z. Boon. 20 a 22 75 De verkoop ging traeg. Bergen. 17 April. 18 13 17 1149 17 78 Per hektoliter. Tarwe, 1' kwal. id. 3* id. Getal hektoliters Tarwe (miooeuprys) Ir. Rogge Suciioen Haver Boonen Erwten, blauwe Vlas, de kilo 1/2 Witte boonen Een vreeslyk ongeluk is macndag laetst gebeurd op de linie van den yzereu weg tusschen Pepinster en Nesson- vaux. Een jong kind van 11 jaren oud, dochtertje van eenen bediende, is er door een konvooi overreden en op den slag gedood. Een aóder niet minder beweenlyk ongeluk, isdenzelfden dag voorgevallen in de statie van Verviers. Een werkman, bezig aen het bereiden des konvoois, is onder de wielen van eenen waggon gevallen en de twee beenen gebroken boven den knoesel. Na de eerste zorgen ontvangen le hebben, is hy naer het hospitael gedragen. Men hoopt nogtans dal hy zal kreupel zyn. Verleden zaterdag is in een kalkhoven le Visé, een schrikkelyk ongeluk voorgevallen. Hel kalk was in volle kook het gebeurt nog al eens dat de werklieden om den arbeid te bespoedigen, op hel bovendeel van den hard staen, om van daer den kalk naer het lospunt te dryven. Een hunner bevond zich in die stelling, toen de korst die hem ondersteunde, inzakte en hy in den gloeijenden kolk begraven wierd. Zyne hand stak er nog boven uit en een kameraed wilde hem daermede ophalen, maer hy trok niets op dan de huid der verbrande hand. Hel lyk wierd later ópgetrokken. Het goevernemenl van Victor-Emmanuël is voor de reglbank van eersten aenleg te Luik gedaegd door eenen wapen-fabriekant dier stad, lot betaling eener som van 55,200 franks aen hem verschuldigd, uit hoofde van leve ring van wapens. Mourawieff, de russisebe beul der Polakken, is van zyn beulschap afgezet. Een geneeskundig blad van Weeneu zegt dat de be- smettelyke kwael, die in St. Petersburg heersebt, eene •oort van rotkoorts is, die vooral veel verwoestingen aen- rigt onder de werkende klas. De Chronique, van Libourne, meldt dal de eigenaer van een dierentheater van den doorgang te Castillon bloot gesteld is geweest aen de grootste gevaren, gedurende eene voorstelling welke den 18 maert gegeven wierd. J. Pinson was in het kot van den leeuw gegacn, dien hy met den grootsten by val deed werken zonder den minsten 1 tegenstand. Toen hy zich gereed maekte om le vertrekken, wierp de leeuw zich op hem en sloeg hem met hel aenge- zichl ter aerde; dan ging hy op aynen rug liggen, en zynen meester zoo tusschen zyne klaiiwen hebbende, begon hy hem de kleederen van het lyf le scheuren met zyne tanden. Dit tooneel bragt al de aenwezigen in verslagenheid; ieder geloofde dat de ongelukkige ging verscheurd worden. Gelukkiglyk verloor Pinson niets van zyne kalmte noch kracht, Hy vroeg zyne kravache,die hy gedurende hel 1 vechten bad laten vallen, en alsdan sprekende lol hel dier 1 het publiek bekend te maken dat zy, nieltegen- met krachtdadigheid cn meesterschap is by er in geslaegd 1 slaende de dood van haren man, den bakkerssliel zich uil dezen verschrikkelyken toestand te redden, en de leeuw tot de grootste gehoorzaemheid te dwingen. Al de aenwezige persoonen waren zoodanig verbaesd, I dal men niet een schreeuw gehoord heeft. Waer er eene fortuin in steekt- De verledene week zyn.de peerden verkocht geworden van den onlangs overleden hertog De Morny. Er waren 37 harddravers die te samen twee-honderd en achl-en-derlig duizend franks 1 opgebragt hebben. Een peerd alleen is vyftig-duizend 1 franks verkocht. Dat waren zeker geen vigilante-peerden. Op een tydstip des jaers dat vele persoonen zich be zig houden met erwten te kweeken, gelooven wy 't goed hier eenige onderrigtingen mede te deelcu, die hun zouden kunnen nuttig zyn. Indien men de erwten, die te hoog schieten, wil korter van groei hebben, is het genoeg de erwten, die tot zaed moeten dienen, te plukken aen het onderste der ranken. Dit zaed zal hel volgende jaer erwtplanten vóórtbrengen, veel korter van groei. Indien bet zaed geplukt wordt aen hel midden der ran ken, zcoals hel gewoonlyk geschiedt, zal die soort hare zelfde hoogte behouden. Wilt gy den opbrengst uwer beddens verdubbelen, za melt twee jaren lang niet anders in dan dubbele hulsen, -het derde jaer zullen er geene enkele hulsen meer op uwe bedden staen. - Wilt gy dien oogst drie mael vermeerderen, verzamelt slechts de dubbele hulsen, en alleenlyk degene die zeven of acht karfels bevatten. Laet uwe meid niet overal in uw erwlebed wroeten, maer behoud u bet deel voor waer de hulsen hel schoonst zyn en best in de zon hangen. Ontaerdl die vrucht in uwen hof, plant ze een jaer op liet veld, hel volgende jaer zult gy in uwen tuin veel schoo- uere erwten opdoen. Verandert uwe beddens alle jare van plaets de erwt heeft geerne eenen nieuwen en weinig ge- niesten grond. In eene herberg waer de bazinne hare pinten maer goed half vol doet, was er gedurig geklaegd over de kleine inaet. Wacht, zegde Pieter, men zal daereen einde aen stellen, en hy ging 's avonds met eenige zyner makkers naer deze herberg. 12 April. 952 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 22 50 a 26 50 Nieuwe id.-a- 4z. Rogge 16 50 - 151 z. Sucr. 16 a 17 Nieuw id.-a- 89 z. Haver 15 a 14 50 H4z.Boon. 21 a 23 50 De verkoop ging Iraeg. Bazinne! vier glazen bier, als ’t u belieft. Seffens, M. Z... De bazinne brengt vier glazen bier, maer helaes, een derde schuim. Madam, hoeveel kosten de 4 glazen gelyk ze daer zyn? Twaelf centiemen ieder, als 't u belieft. Twaelf centiemenen als ze vol zyn? Dat is hetzelfde, M... ge lacht, hé. Ik, bazin, altemets, maer nu niet. Aengezien ze de zelfde prys kosten, heb ik ze liever geheel vol. En de bazin inogt hare glazen vol gaen lappen, dert zyn ze aityd geheel vol. Allerhande Nicuwstydiagcn. De E. II. Odou, sedert 51 jaer, pastor te Zweveghem, is aldaer den 8 April godvruchtig in den Heer ontslapen; hy was in 1788 te Moorseele geboren. Te Pervyse is overleden de heer notaris Bernolet, in den ouderdom van 55 jaren. Gedurende de afgeloopene maend maert zyn er, ten gevolge van slechte en onduidelyke adressen 4881 brieven ter zyde gelegd. Van dit getal zyn 5321, na de opening kunnen besteld of aen de schryvers terug gezonden worden. 1560 zjn in de scheurmand geworpen. Te rekenen van den 15 april en tot voordere schik kingen, zullen er kommissiën worden ingeslcld by de ja gers le peerd te Doornyk en Leuven, by de lansiers te Bergen, Namen, Brugge en Gent, by de gidsen te Brussel, in dé ruiteryscbool te Yper, by de kanonniers te Mechelen, Antwerpen, Luik en Gent, voor het koopen der rypeerden geboren en gekweekt in Belgie, die hun zullen aengeboden worden door de landbouwers, fokkers of andere persoonen, en alle de vereischte hoedanigheden zullen bezitten voor den dienst van bel korps. De kanonniers-regimenten zullen daerenboven trekpeer- den koopen insgelyks in het land geboren en gekweekt. Hel departement van binnenlandsche zaken zal aen de plaetselyke overheden de voorwaerden van ouderdom, grootte, enz., doen kennen, welke de ry- cn de trekpeer- den zullen moeten vereenigen om aenveerd te worden. Een der slechte gevolgen onzer militaire expeditie van Mexiko komt zich op eene ruime schael voor te'doen. De belgische vrywillige soldaten die naer Mexiko vertrok ken zyn, van ons effektief geschrabt zynde, hebben hunne broeders bevel ontvangen hen in hel leger le gaen vervan gen. Wy hebben onder de oogen de bewysstukken dier al te strenge toepassing onzer militiewelten, die een groot getal huisgezinnen in den rouw dompelt. (La Paix.) Een burgemeester uit de omstreken van Brussel, heeft T lyk doen ontgraven zyner vrouw welke in de gewyde aerde rustte lusshen haren vader en hare moeder hy heeft haer doen ontvoeren naer een ongewyd kerkhof, in eenen kelder, die voor haer was gereed gemaekt. Deze vrouw had dtn wensch uitgedrukt om aen de zyde te rusten van hare beminde ouders, wiens eenig kind zy was; doch die laetste wensch is door haren onverdraegzamen echtgenoot mis kend geworden, Volgens eene statistiek opgemaekt door M. Germain Sarret, zyn in Frankryk van 1791 tot 1814, 4 miljoen 556 duist mensehen omhals gebragt geworden, zoo door de Re volutie als op de slagvelden. Volgens La Paix zouden er alleen in dien lydverloop 6 miljoen Franschen in den oor log gevallen zyn, dus 217,400 per jaer, of ongeveer 600 per dag. En hier spreken wy enkel van de Franscben, ver volgt het blad, want Napoleon spaerde zyne soldaten en zette zyne ilaljaenscbe, belgische en hollandsche soldaten voorop, om ze voor eerste kanonvleesch te doen dienen. Een loteling van Smetlede van dees jaer heeft zich, eenige dagen na zyne aenwyzing voor den dienst, liet eer ste lid van den wysvinger der regterhand afgesneden, on- getwyfeld om zich aen den militiedienst te onttrekken. De trein, welke vrydag morgen ten 6 1/2 ure van Rrusscl naer Luxemburg vertrok, is nahy Mellier van de fails geloopen. De lokomotief en verschillige reizigerswag ens wirrden omgeworpen of vcrbryzeld. Verscheidene persoonen wierden hierby gekwetst: evenwel schynen de wonden niet gevaerlyk le wezen. M Godefroid, de befaem- de harpspeler die ’s avonds te Luxemburg een concert moest geven,wierd aen het been gekwetst. t j.----

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3