N° 47. Negen tiende jaer. 25 April 1865. ten, Öixrniide, Zondag, nine, Kalholyke beschaving. 1/ Hel ii om dat begonnen werk te voltrekken dat istaen te 'eg. brouwer iy de Bos. 1 publiek is in alle i peeiden, y, in kal- i, zoo als dleihande len doet weg be ren doet ndvoert bazen, en den hoo- Javiljoen- NCKE in i derden, r Francis Nonkel reijer en de langs >n groote publiek. welendheid gedompeld liggen. En inderdaed, wie van diegenen die zulke schoone plannen pp het papier maken, gedenken zich in hunne weelderige paleizen cn te midden der wellusten van hel be- schaefd Europa, de veilalene volksstammen van Afrika, Amerika en Asia? Wie van hen denkt er aen hun troost, verligting en onderstand te bieden? Een kalholyke priester, een arme missionnaris alleen, in naem van den God die gezegd heelt Gael en onderwijst alle volkeren, hel zyn uwe broeders! is in stael die lastige maer tevens roemvolle taek té vervullen. En hy blyft daeraen niet te kort. Beschouw als uwe kinderen, zegt de Onafhan kelijke, hen allen die iets minder dan gy in jaren zyn, en op wie om die reden uw voorbeeld en uwe woorden eenen heilzamen invloed kunnen uitoefe nenbehandel hen met die mengeling van toe gevendheid en ernst die geschikt is om hen van het kwade alkeerig te maken en tot hel goede op te wekken. De kindschheid is van natuer geneigd tot na volging; indien de volwassenen die een kind om ringen, vroom, beminnelyk, deugdzaem zyn, zoo zal het kind naieverig zyn om ook zoo te worden. Doch zyn de volwassenen ongodsdienstig, slecht, boosaerdig, zoo zal het kind weldra even verfoei- lyk wezen als zy. Toon u goed, zelfs in de tegenwoordigheid van ^ogenif En ziedaer nogians de mannen welke de libera ls die zich menschenvrienden noemen met hun nen haet vervolgen en met laster overladen Die lage handclwyze geeft ons de juiste mael htthiie zoogezegde liefde voor den vooruitgang en de beschaving der volkeren. Waren zy met de beschaving der volkeren gelast, de helft der we- reld zoude nog in de dikke duisternissen der on- kinderen die gy niet dikwyls ziet, en tot wie gy welligt slechts eenmael in uw leven spreken zult; zeg hun, wanneer gy daerloe de gelegenheid vindt, een of ander woord waetuil deugd kan voort spruiten. Dal woord uil uwen mond kan hen van eene slechte gedachte doen terugkomen, ja, hen in zucht onsleken om de achting van brave lieden te verdienen. Wanneer een jongman van goede verwachting op u zyn vertrouwen stelt, zyt dan voor hem een edelaerdig vriend, kom hem met krachtige en heilzame raedgevingen ter hulpe, vlei hem nooit, maer weet zyne lofweerdige daden toe te juichen, en hem door een verwyl vol klem en nadruk van al wat berispelyk is alkeerig te maken. Wanneer gy eenen jongeling lol de ondeugd ziel overslaen, zelfs dan wanneer gy niet het min ste met hem eigen zyt, zoo veronachtzaem het toch daerom geenszins, wanneer de gelegenheid zich opdoet om hem eene reddende hand toe Ie reiken. Menigmael behoeft de jonge mensch die den verkeerden weg heeft ingeslagen, niets dan een enkel woord, een enkele oogwenk, om in zich zei ven terug te keeren en weder op het goede pad te geraken. Een feil welk de diepste ontroering heeft ge- bragl onder eene geheele bevolking, heeft eergis teren in het kwartier St. Jacobs te Gent plaels gehad. Een meisje, van nauwelyks twaelf jaren oud, overleed er ten gevolge cener hevige keelontste king; het kind had hel verleden jaer zyne eerste communie gedaen en had hel II. Vormsel ont vangen; hel behoorde dus wel stellig aen den Roorasch-kalholyken godsdienst toe. En noglhans heeft men het met voorbedachten rade laten ster ven zonder de laetsle Gerechten, en dat meer is, men heelt hel begraven als hadde het gedurende zyn leven aen de afgryzelyke sekte der Solidairen behoort Het lyk is in de kerk niet gedragen en geene zegening of gebed is over hetzelve gedaen ge worden. De begraving was burgerlyk in den vollen zin van ’t woord, dal is, zonder hoop, zonder ver-: troosting, koud en gevoelloos. Een aental policie- agenten hadden post gevat aen ’l kerkhof. Wy zouden ons met dit feil, welk overigens eene zaek van familie is, niet onledig houden, zegt de Bien Public, ware het niet dal men zich deze gelegenheid ten nutte heeft gemaekt om op nieuw de regten der katholyken onder de voelen te trappen. Het kind, dat men de dood der Solidairen heeft doen sterven en als Solidair is begraven ge worden, heeft men noglhans in het gewvde deel van hel katholyk kerkhof begraven, ofschoon hel reglement van M. Laurent nog niet gestemd is Wy zullen bier maer een woord meer byvoegen ’t is dal de vader vau het meisje dat zoo eene be- treurlyke dood gestorven is, M. Van der Vin heet, en dal deze heer Van der Vin studie-prefekt is in den gentschen Athenée. Het is dus eene stellige zaek dat de opvoeding der jongheid door onze libe rators toeverlrouwd wordt aen eenen Solidair van de ergste soort. Is’t dan te verwonderen dat, niel- legenslaende alle de voordeelen en subsidien welke het geniet, het officieel onderwys van langsom min geacht wordt?... Is ’l te verwonderen dat de ou ders hunne kinderen wegtrekken uit die scholen alwaer zulke voorbeelden en lessen aen de kin deren worden gegeven?... Is T te verwonderen dal het pensionnaet van den gentschen Athenée ein- delyk nog ZEVENTIEN scholieren telt, welke ge leerd, gehuisvesd en gevoed worden ten grooleu deele met het geld der konlribuabelen?... DE, kleedcn >O centi- tysius en geschikt i’zen. De eervv. Paler De Smedl, de zoo wel bekende Belgische missionnaris die geheel zyn leven in de wildernissen van Amerika doorgcbragl heelt, komt te Brussel eene konlerentie te geven ten voor- deele der zending welke by reeds zoo vele jaren en met zooveel zelfverloochening bedient. Helis nu 44 jaren dat de ieverige apostel zyn vaderland, zyne familie en zyne kennissen verliet, om ginder in de afgelegene streken het woord Gods en de beschaving te brengen. Mel regt mag men van P. De Smedt zeggen dat hy de dagen van zyn leven in ledigheid niet door gcbragl heeft. Dappere en onvermoöide soldaet <an Christus heeft hy onophoudelyk gewerkt en gestreden om zielèn voor den Hemel te winnen en de wilde en diep gevallen amerikaensche volksstammen tol het inaetscliappelyke leven te herscheppen. Als hy voor de eerste mael te Sl. Louis, op den Missouri aenkwam, telde deze opkomende stad slechts 1OO katholykén. Thans zyn er 80,000 ka tholyken op eene bevolking van ongeveer twee honderd duizend zielen. Welke moeite, welke werkzaemheidwelken yver heeft het den missioirnaris niet gekost om die verandering, die herschepping te verwezenllyken, en om die volkeren aen hunne driften, hunne geldzucht en aen het proteslantismus overgele verd, lol hel kristendom, tot de leering van den God -mensch te bekeèren Maer het is 'wel byzonderlyk, ver van de groote steden, te midden der wilde volksstammen waervan deze bloeddorstig, gene vreesachtig en door den haet vóór den Europeaen vervoerd zyn, dat men de werking van den eerw. P. De Smedt eq zyne ge’.ellen te bewonderen heeft. De eerw. Pater De Smedt gevoelde zich by voorkeur getrokken tol die ongclukkigen die, van alles ont bloot te midden der moerassen en gebergten leven en sterven als zoovele ellendelingen, als zoo vele verstootelingen der samenleving, zonder te weten waerom zy in de wereld zyn en zonder eens bunnen geest uit de dikke duisternissen die hen omgeven, tot geestelyke zaken te verheffen. Vier-en-twinlig jaren bragt by by de wilden der Rots gebergten over, en is er niet zonder moeite in gelukt de volkeren dier landstreken grooten- deels te bekeeren en er goede kristenen en nuttige leden der maetschappy van te vormen. Een aehzienlyk getal kerken, missiën en kapel len, en daer benevens sleden, fabrieken en dorpen ryzen nil den grond, in die streken over 50 jaren nog met eenwen-oude bosschen overdekt, en de I yver der bevolking voor de religie is zoo groot dat zy niet aerzelen 450 uren te doen om eenen pries ter te hooren en aen hunne paeschpligt te voldoen Het is om dal begonnen werk te voltrekken dat P. De Smedl zyne geliefde wilden verlaten heeft ora in Europa voor hun hulp en onderstand te komen vragen. Mogte hy in zyne ondernemingen gelukken, 'logte Ly genoegzame geldinzamelingen doen om kei schoone werk van beschaving en bekeering lot een goed einde te brengen! En nu, by hel zien van die wonderen op zoo "einige jaren in Amerika bewerkstelligd, mogen wy niet met regt zeggen Ziedaer wal eenige mannen, eenige kalholyke Priesters, van alles ontbloot, maer met Gods geest bezield, vcor de verbetering der samenleving ver- mogen 'T BDTERKUIFJE I. -■ a a a a a a a a a a a pril. 18 25 n is II 50 14 50 8 75 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstrael, N‘ 14. Voor elk nfzonderlyk num mer, 12 centiinen. a 3 a a a 55. a a a a a Wettelyke Besluiten. Een koninklyk besluit van den 7 dezer keurt hel besluit goed der bestendige deputatie van den provintialen raed van VVest-Vlaenderen de opening beuiagligende van eeneu steenweg bestemd om de gemeenten Ooslkerkc en Lamper- nisse aeu elkander te verbinden. By kouiuklyk besluit van den 7 dezer wordt de prys van eenen dag onderhoud der beboefligen in de nageinelde hospitalen bepaeld als volgt Burgerlyk hospitaei van Veurne fr. 1-55; hospitaei van St. Jan, te Diuuude fr. 1 -2(1hospitaei van Sl. Jan, te Nieuporlfr. 1-50 By kouinklyk besluit van dezelfde dagteekening, is M, De Hoon, (A) herbenoemd tol lid van de besturende kom missie van het arresthuis te Veurne. Een kouinklyk besluit van den 9 dezer aenveerdt bel ontslag van M. Petit van zyne bediening van burgmeester der gemeente Watou. M. Bouvy, ontvanger van hel enregistrement te Veur ne, is ontvanger benoemd van regterlyke zaken te Ant werpen. 28 00 a 26 00 18 00 14 00 28 00 8 00 5 09 00 00 85 50 pril. 5 75 J 50 00 I GO J 50 95 INSCHRYVINGS PRYS. Builen stad, franks. Met Suppl. 8 Hel Boterkuipje vërscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Liefde tot liet jeugdig geslacht. Allerhande lAietiwslydingen. Wy hebben deze week al 22 graden warmte gehad maer den 25 begint de rosse maen. Een kaporael en een brigadier van het leger, die over eeuigen tyd in tweegevecht hebben gevochten, zyn door den oorlogsraed tol 5 maendeu en hunne getuigen lot eene maend gevang verwezen. Volgens la Paix zou keizer Napoleon in de twee hel ste minister-raden acngedrongen hebben op eene aenstaen- de vermindering van het leger, alsmede op eene verminde ring van eenige belastingen op de consumptie. Mexiko zou in september ontruimd worden, iwee regementen zouden uit Rome terugkeeren en bel effektief der troepen in Alge- rie zou worden verzwakt. De keizer zou volle vertrouwen hebben in het behoud van den vrede. Men ziet tegenwoordig te Parys in ’t ontleedkundig museum, bel geraemte van hel peerd van Napoleon. De Senael die woensdag byeengeroepen is, zal slechts over twee voorwerpen te beraedslageu hebben het wets ontwerp welk eenige wyzigingen brengt aen de wel op de burgerlyke pensioenen, en het wets-mitwerp bcirekkelyk de leening van 60 miljoen vooropenbare werken. M. Frère beweert dat hel oogenblik allergunstigst is om eene leening uil te zetten cn daer de wentellen vau M. Frère, bevelen zyn, zoo heeft men alras de seuatcurs naer Brussel doen komen. Men verzekert dat M. Moreau, vertegenwoordiger van Verviers, eerste ouder-voorzilter der Kamer, de wet op de kerkfabrieken niet stemmen wilen dathy zyn ontslag zal ge ven. Dit doende zou M. Moreau liet voorbeeld velgen van M. Cb.de Brouckere ter gelegenheid van de wel op de liefdadigheid. Eene vierkante doos, gelyk aen een cigarenkas, met zorg gesloten en gebonden, wierd dezer dagen door den spoorweg van Luxemburg verzonden aen hel adres van een persoon te Elsene, die te Jodoigne gewoond had. D.-ze doos wierd door hem geopend met voorzichiiglieid, by middel van een mes; maer in plaets van er cigareu iu April. a 18 62 a- 11 25 9 85 14 25 2 - 1 56 Een I9jarig meisje als 8OLEDAIR begraven! April. 28 00 26 00 00 00 29 00 a - 00 a 46 Oq April. 64. a 29 00 a a

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1