7 7 ’ll TE KOOPEN OF TE PACHTEN, om met 1 MEei 1S65 in gebruik te komen, een Schoon Groot HUIS met aenboudend Ilove- niethof, wel geschikt voor renteniers en neering- doeners, gestaen ter dorpplaets van EESSEN, aen den steenweg zeer naby de kerk, lactst bewoond door den heer Crevits-Hosteo. r 7 7 IH ie rol, komt der bel ge- tuw straetje :r is gewor- tislralie be ste welwil- 5 den gevel ebouwen vau struct maken. zaek, ont- Weekblad de- ral dal Hor- vrouw heel kinderbed baer, mag dagen vol- ten kunnen, len hengst- I KIND TE laer by wel zeggen een de naltier- ;n hoogsten it I de konfrater belangryke n. T Is int- endste keer t aen onzen dal de ont- Ie en Ypcre DE KON. S GEDAEN )G REPRE- ;n toen den i? Maer ja, le-raed van is gevallen n. Waerom >y uwe klag- aen dezen i?... Zich te bevragen by den heer HOSTEN, brou wer te Boesingbe. van zondag GROOT EN uld van den eerste mael je had het, geleid door n aen eene langs den spreidende; jnse Geyseu ;ondheid zal verwezeni- ;fl toch zyn gelen. Jam- n hoofd niet Rismus van van T gebouwtje van M. Feys, alwaer de straet ten nauwsten is, zalen een groot getal speldewerkstcrs aen hun werk. De hengst, geleid by den mond, doel wat sprongen by het uilkomen der poorl en, alhoewel er voor T minste gcvaer niet te vreezen was, springen eenige vrouwspersoonen op en vlug- ten over de strael weg. De ongelukkige Horlence Geyseu alleen, valt by T overloopen der straet voor de voelen van den hengst die, meer verstand heb bende dan ’t Weekblad welk het mensche absoluel wil dood hebben, de vrouw over bel lyf springt zonder haer in T minst te raken. Enkelyk de rol grypt haer, en de hengst stael slil. Aen wie nu de oorzaek van dil ongeval Moet ze niet geweien worden aen het voorgaende be- stuer, hetwelk die straet zoo nauw gemaekt heelt, voor T gemak van eenige zyner vrienden? Verders loont het weekblad dat het maer weinig memorie heeft als bel zegt dat zulkdamg ongeluk voor de eerste mael in onze stad is voorgevallen. M. Edmond Debreyne was geen KIND VAN ZE VENTIEN JAER, maer wel EEN KIND VAN VIER-EN-TWlNTIG JAER, wanneer hy, te peerd gezeten, en langs den Woumenweg, digi by onze slad, Joufv. De Burgchgraeve onder de voeten van zyn peerd trapte; en dezen weg heeft noglans eene breedte van 12 a 1a meters, daer hel straetje, aen de poorl van M. Keys, waer het ongeluk is voorge vallen, maer drie meters tusschen de verhevene dammen telt. Hoe komt hel dal hetzelfde Weekblad welk des- tyds hel kind van M. Debreyne, na zyn ongeluk, vertroosten ging, nu al de wrack der bnrgery en de straften van hel wetboek inroept legen M. De- labaye? Konfrater weekblad, voorwaer, ik raed het u zeg nooit Fonleine, ik zal nooit van uw walerke drinken t In den Senaet is de Leening van 60 miljoen met 56 stemmen legen 5 en de wel op de Suikers met 52 tegen 4 gestemd geworden. M. Van- woumen die, zoo als onze representant M. De Coninck, tegen die wel heeft gestemd, heeft in zit ting van den Senaet van eergister eene belangryke redevoering gehouden. Zondag zullen wy er een woordeke over zeggen. De Senaet is uiteen gegaen tot nadere byeen- roeping. In zitting der Kamer van gister is er overge- meenle-zaken gesproken geworden. De Zuiderlingen in Amerika zyn overwonnen, cn de oorlog loopt op zyn einde. Maer wal dan? vraegl Beinaert de Vos. Een minister van Lincoln heeft te Washington verklaerd, dat de regering der Vereenigde-Slalen haer niet zal bernoèijen met de zaken vau Mexiko. Ik wou da k hel zag, zei de blinde, dal myne jongens vochten! En ik wou da’k bet zag dal de Vereenigde-Sialen bet vreemde keizerryk van Mexiko zullen gerust laten Mynheer Liucoln, de president, zou misschien wel geerne wal vrede genieten, na al dat vechten en moorden. Hel is maer te zien, of hel volk hem daerin zal voldoen. Ziel eens hoeveel honderd duizenden gewapende mamien er te been zynWaer gael hy daer alle- mael meê blyven Zendt hy ze naer buis? De meeslen hebben geen buis meer, en welen niet waer nuer toe. Of liever, ze welen bel maer al te goed. Ge zuil haesl in Mexiko de troepen van Juarez oneindig zien vermeerderen, en gare de Franscben en Belgen dan, die den vreemden overheerscher zyn gaen ondersteunen Hel zal er gaen net uilzien! Wal zal baron Shako dan zeggen? Wal gezicht zal Sire dan trekken? En wy, wal zullen wy gelukkig zyn, dat ons goe- vernement hel verdrag lusscheu Belgie en Juarez zoo verraderlyk heelt geschonden Maer wat kan dit schillen aen baron Shako, aen monsieur d’Arras, aen herr Etsenbahn en aen al die vreemde overvliegers? Eisenbahn zal zyn yzeren spoorwegen gaen be- zigligen, monsieur zal zyne familie le Arras gaen bezoeken, en baron Sbako zal zyne oude dagen gaen slyten in zyn kasteel le Patt. A aer daer zyn wy wel meê! Een russisch dagblad van St. Petersburg en de Russen zullen voorzeker hunne eigene wreed heid niel vergroolcn geell de volgende schets van den bedroefden slaet van Lilltuanië, een deel der poolsche provinlien. Byna ganseb dal schoone cn moedige kalliolyke land is door den Rus ver nield. Dal beet men vrybeid! of heler vervolging en bar baerscltheid Openbare Zitting meu een weinig pelrool-olie op gegoten heeft. Cl van i fr. tt II 62 8 41 16 61 17 2 5Ï 10 Veurne. seis vat; alle vette grond ent nog niet Op de berg- n, op eenen n steengruis, •oortgezsl.) I 1*1 zes mael zoo zoo als ik u ste eiken die maer laet ;elegd is, en en. ’k heb ’en zyn aen ge landen en Ie rivier wor- by ons, ook geen noord- I den winter oop dan by 24 April. 17 85 16 49 5052 17 52 11 26 11 57 8 92 14 72 19 55 1 92 51 66 Bergen. 17 April. 18 15 17 1149 17 78 ik! i jj.l l... 19 April. 625 zakken tarwe v.tn 145 liters waren ler markt. Tarwe 22 a 26 Nieuwe i<1.-a- 5 Rugge 16 50 a 17 175 z. Suer. 15 50 a 16 50 Nieuw id.-a- 52/Haver 15 a 14 50 71 z. I mm. 20 a 22 75 De verkoop ging Itaeg. IBe Kamers. van <Jen Gemeenle-raad, op Vrijdag, 28 april, oai 10 ure ’s niorg. Zaken aas de dagorde. 1» Verslag Veriftealie kas Godshuizen. 2° id. Bureel van Weldaad. 5° Rekening Spaarma tschappij. 4° id. werken aen de kerk. 5° Verkoop van gronden, enz. opende de deur niet, maer ging zeer eerbiedig achteruit, even als een dienstknecht van goeden huize doen zou. Een katholyk dagblad van Weenen, hel Valerlandt, verzekert dal Z. 11. Pius IX eenen zeer gevoeligen brief geschreven heeft aen koning Victor-Emmanuel die, na denzelven te hebben gelezen, eensklaps in tranen zoude itiigeborsien zyn. E< liter zou hy op den brief van Z. 11. nog niet geantwoord hebben. By homicide briekenbakkers en metsers der omstre ken van Cli.nleroy. trekken thans in Frankryk, alwaer het meer dan ooit aen werklieden ontbreekt. Be erfprins van den troon van Rusland, is Ie Nizza in 21 jarigen ouderdom overleden Zyne verloofde, de prinses Dagmar, vim Denemarken, heeft hem een laetstc bezoek op zyn doodsbed gebragt. Meer dan ooit vindt men in de nieuwsbladeren ongelukken op de yzerwegen voorgevallen en die meest aen de onvoorzigtigheid der slagloffers zyn toe te wyteo. Zoo onder anderen op de baen van Antwerpen naer Brussel, stakeen reiziger zyn hoofd door het veiisier.de deur ging open en de ouvoorziglige viel, met hel ongeluk kig gevolg dal hy zich bet been brak. Te Boussu is een bareelman overreden. Men scbryft uil Leuven Heden, 19 april, heeft in Sinl-Jakobskerk alhier, eene juffer van zestien jaren de anglikaensche kelicry afgezworen en het Heilig Doopsel ontvangenwaerna zy iiare eerste Communie gedaen heeft. Hare moeder, by de plegtigheid tegenwoordig, had reeds vroeger dit geluk gehad en heeft in October 11. met de kinderen derzelfder parochie hel H. Sakramenl des Vormsels ontvangen. In het dorp Lappion heeft een groote brand 28 bui zen in assche gelegd. Gelukkiglyk heeft er niemand het leven by verloren, de brand in T midden van den dag onl- staen zynde. Dit ongeluk is toe te schryven aen eenen man, die op ’t oogenblik dal zyne vrouw ging moeder worden, eene ekster van het dak zyner wooning wilde schieten, denkende dal dit arme beest iets ongelukkigs voorspelde I Nooit heeft men zoo vele vreemdelingen de diensten der Goede Week te Romen zien bywoonen als diljaer. Zulks bewyst dat de kalholyken van alle landen nog meer en meer den Paus en den Godsdienst aenkleven. Men heeft reeds in T geheel 45 miljoen 10 duizend 400 franks ontvangen voor Si. Pieters Penning. Ziehier het stelsel door Mathieu de la Dróme gevolgd by T voorzeggen van het weêr dit stelsel, of die regel is dezelfde, vroeger door marschalk Bugeaud gevolgd (Iet weder zal elf mael op heaelf lydens geheel den duer der mat-n zyn, zoo als hel is geweest op den vyfden dag dier maen, indien de zesde dag het weder gclyk is gebleven als op den vyfden. liet weder zal negen mael op twaelf zyn als de vierde dag indien de zesde dag op den vierden gei)kt. Het is dus de zesde dag, die de te doene voorzegging bepaelt. Een uitstekend landbouwer, de heer G. de. Coninck, heeft lairyke waernemingen over dil belangryk vraegstuk gedaen, en bevonden dat de regel van den heer Bugeaud op tien malen acht malen het weder goed voorspelde. Die voorspelling zou dus voorzeker geene hersenschim zyn, en de heer .Mathieu (de la Dróme) heefteen uitsteken den dienst bewezen door de aendacht der geleerde wereld op d<: wetenschap der waarneming van hel weder te ves tigen. j Om de glazen der lampen te kuischen. Wil men gauw bel glas eener lamp kuischen, ’twelk met gewoone olie bevlekt is, men vryve het af met een doeksken, waer gebannen. Dal is een goed - postje voor baron Shakó (mi- j uister Chazal)maer dan moei hy zyuen naem verlengen, zegt Reinaerl de Vos, en Baroni-shakoni-bastilji-bombardi- wahrendorviony beeten. Te Brugge is een politieman, die hel slagthuis moest bewaken, door een anderen politieman aangehouden en in T kot gezel. De eerste had een stuk vleesch onder zyuen kapot verborgen, om er te huis kermis meê te houden! Te N’ew-York zyn er 25,000 weduwen, wier mannen in dt-n oorlog omgekomen zyn. Vive la guerre Konittg Leopold is dezer dagen ernstig ziek geweest, doch hy is nu op beter hand. Binnen een paer maenden zal er te Dresden, in Duilschland een Concert-monster gegeven worden, waer- aen acht en-lwintig duist (28,000) muziekanten deel zul len nemen. De opbrengst der omhalingen voor de slagtoffers van Dour zal, volgens een blad van Bergen, niet minder dan 200,000 franks bedragen. Over eenige dagen doortrok een arme blinde, geleid door zyn kind, de straet Faria te Napels, toen al op T on verwachts een peerd met rytuig in groot galop kwam aen- gereden. Het kind trekt haeslig zyn vader by den arm om aen een ongeluk te ontkomen, maer op dit oogenblik is het een geroep langs alle zyden lot den blinde van Care! Zie! Lel opNiet wetende of hy links of regts moest plaets maken, blyft hy onbewegelyk stil staen, en het rytuig vliegt voorby hem héén zonder hem eenig letsel te veroor zaken. Eindelyk hoogst getroffen door den schrik die hem zoo even had bevaugen, opent hy de oogen en.... ziel Grooter geluk dan op dien stond op welken hy ’t gezigl weêr bekwam, zegde de man in zyn leven niet gesmaekl te hebben. De dagbladen der streek roepen de aendacht der geleer den op dit feit. Te Parys was er dezer dagen in de Chatnps-Elysécs een gespan, waeraen er iels zonderlings te zien was De koetsier had nevens zich een ourang-outang, zoo ter groot te van een achtjarigen knaep, die de bediening van groom of voetknecht vervulde. Hy droeg mul den meesten ernst der wereld zyn livrei en zyne kupleerzen. Op hel minste leeken zymer meesters, zoodra het rytuig slil hield, sprong de aep van zyne zilplaets en ging aeu de poortel staen hy 26 April. 1049 zakken tarwe 115 liters waren ter markt. Tarwe 21 50 a 25 50 Nieuwe id.-a-*- 7 z. Rogge 15 50 a 17 215 z. Sucr. 15 a 15 7a Nieuw id. --a- 8l> z. Haver 15 a 14 50 106 z. Boon. 19 75 a 21 50 De vetkoop ging spoedig. Het zal er gaen netjes uitzien, in MexiLo! Ongelukkig Polen Slechts in de voordozen volkryke of koop- haudel-steden, of in die waer de yzerweg van Warschow op St. Petersburg dóórtrekt, outwaert men nog eenige zwakke overblyfsels van leven cn eeuigen schyn van be weging. Maer trekt de steden uit, neemt de rigling die gy wilt, doorkruist honderdc mylen, bezoekt ontelbare dor pen, en gy zult geen enkelen reiziger ontmoeten, gy zult geen een levend wezen zien. Komt gy iu een dorp, gy zoudt zeggen dat de plaets betooverd is, gein woord, geen gerucht, alsof alles in eeueu doodeljken slaep gedompeld was. Alleenlyk hoort men den wind tusschen de be.vrozene lakken (luiten of eeuigen boud wiens treurig gehuil de ceuzaemheid door- griell als om den bedroefden voorbyganger te herinneren dat er daer ooit levende wezens geweest zyn, van dewelke misschien de eene of andere nog verdoken zit. Verwoeste huizen, hutten in puinen, overal de stilte, de vernieling het afbeeldsel der dood, alles verwekt in de ziel eene onuilsprekelyke droefheid. Spoedig komt gy op uwe slap pen terug, gy vlugt dil schouwspelliaestig trekt gy op naer de eerste slad die gy op uwen weg ontmoet, om aen hel treurig tooneel dier wildernis te ontsnappen. Zulk- danig is bel opzigt van geheel de landstreek in de goe- vernemenlen van Wilna en Groduo gelegendat is te zeggen eene uitgestrektheid ongeveer gelyk aen die van ons geheel Belgenland. Per hektoliler. Tarwe, lc kwal. id. 5' id. Getal hektolilers Tarwe (middenpkys) fr. Rogge Sucrioen Haver a Boonen Erwten, blauwe Vlas, de kilo 1/2 Witte boouen Allerhande Aieuwsly dingen. M. Rogez, pastoor le Vive Si. Baefs, is pastoor be noemd te Sweveghem. M. Vandewalle, onderpastoor te Handzaeme, gael in die hoedanigheid over naer lugelmuuster. M. Vyncke, onderpastoor le Thourout, is onderpastoor te Vive Si Baefs benoemd. M. Patlyn, coadjutor te Zwevcghem, is onderpastoor be noemd te Poelcappelle. M. Vrambout, proff. in T kollegie te Meenen, onderpas toor le Handsaeme. M. Goctninne, pastoor te Nieuwkeike, is aldaer iu 65 jatigen ouderdom overleden. Men meldt uil Gent, dat de feesten voor de wyding van Mgr. Braeq er allerluisterlyksl zullen zyn. Keizer Napoleon vertrekt morgen naer Algiers alwaer by het klein Napoleonske gael tonnen aen de Bedouienen. De minister Rainivoninahitriniony is uil Madagascar nister Chazal)maer dan moet hy zyuen naem verlengen

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3