N° 18. Negentiende jaer. 50 April 1865. 4 üixmude, Zondag, Moord van den President Abraham Lincoln. ;mude. JSt, edelmoedig te J. il y der luchte n aen- Men schryft uil Londen aen het fransche blad den Temps, dat, gedurende zyn laeiste verblyl in Engeland, honing Leopold van België een huwelyk ter linker hand heelt aengegaen met de baronnes Meyer van Epinghovcn. Zal de Moniteur deze nieuwmaer meêdeelen? Ilel ware nog al belangryk dal een zoo groot nieuws ais ’t huwelyk van onzen 75jarigen honing in’t stads blad niet te lezen stond nieuwe wet op de suikers, is hel minimum der op brengst thans gerekend aen 1500 giammen, dat is 100 grammen meer, en hel regt dat de fabriekanl moet betalen per 100 kilos suiker die hy in Frank- ryk voert, is van 45 franks. Men rekeue dan welke verliezen onze Suikerfabriek met de nieuwe wet zal ondergaen De onverbiddelyke dood komt wcêr een onzer beste burgers uit ons midden te rukken. Augustus Guillelmus Verschoore, beenhouwer en vellegger, is donderdag morgend alhier, na eene kortstondige ziekte, in 5Gjarigen ouderdom overleden. Vredelievend en rondborstig van karakter, regt- schapen en eerlyk in al zyn handelen, minzaem in gezelschap en nimmer kwacdsprekend van zyn evenmensch, genoot de overledene eenieders ach ting en vertrouwen, en onze ingezetenen zyn het allen eens om de te spoedige en vroegtydige dood van den geachten burger te betreuren. Heden morgend heelt de ter aerde bestelling der sloflelyke overblyfselen van den afgestorvene onder eenen grooten toeloop van vrienden en kennissen plaets gehad. De Heer verleene hem den eeuwigen vrede! ;er De kerke. TEY, r irwys- anks. ks. gende 'ianos peren, J van leren, igheid ver- n met pril. 160. 28 00 26 00 25 00 16 50 14 00 25 50 6 75 2 72 105 00 86 50 ril. 17 95 ril. 28 00 26 00 00 00 25 00 00 46 00 il. 17 50 II 50 II 00 15 00 9 25 In zyne redevoering over de Suikerkwestie, heeft M. Vanwoumen in den Senael beslatigd dal de Suikerfabriek alhier, de opbrengst gerekend aen 1400, in negen jaren lyd een tekort heeft gehad van 54,305 kilogrammen suiker. En volgens de van Italië, met naem La vente piémonlaiseschreef over eenige maenden De beste dolk om de Kerk tot in het hert te treffen, is hel bederf der jongheid; daerom, rigten icy overal volksbibliotheken op. Ziedaer eene bekentenis die wel zeker de over weging verdient van eenen katholyken lezer; en noglhans 'lis ongelooilyk! lalen de katho lyken goedwillig’t geld uil hunne kashalen om hel bederf by middel der Logien-volksbibliolheek in de Samenleving te verspreiden De burgemeester van Namen, een ultra-liberael, M. Dufer, verklaerl dal men ZEER SLECHTE boeken heeft ontnomen aen de leerlingen van T Atheneum, welke boeken die jongelingen uit de volksbibliotheek der stad hadden bekomen. En dit niellegetislaende worden die boeken in die volksbibliotheek behouden en heeft de ge- meente-raed van Namen eene nieuwe subsidie van 600 franks gestemd lot de nog meerdere uitzetting van dien modderpoel en de katholyken dier stad hebben den moed niet hiertegen in massa te protesteren Is nu de Logien-volksbïbliolheek hel mid del om het menschdom te beschaven? Wal zeggen wy; men leidt ons naer de BABBAERSCHHEID, welke het natuerlyk en dus onvermydelyke gevolg is van T bederf van geloof en zeden. Ziedaer de toekomst die men ons voorbereidt! Wanneer, in onze gtoole sleden, kostelooze GOEDE volksbibliotheken bestonden, was niet een liberaal blad welk er ooit een woord over schreef; maer het besluit door de Logien genomen van volksbibliotheken op te teglen met medewerking van T goever Dement wordt in uitvoering gebragt, en dadelyk wordt de volksbibliotheek hemelhoog vet beven; men spreekt van ‘Vooruitgang, van ver lichting, men beschuldigt de katholyken vyandig te zyn aen alle 1 eschavmg, en dit alles terwyl men in den grond hel volk maer zocht ongods dienstig te maken Eene logien-vergadering De Kamer heeft in eene zyner laetste zittingen berigl ontvangen van wegens den heer Voorzitter, dat eene kommissie samengesteld is uit de heeren E. Vandenpeereboom, Voorzitter der Kamer, de Brouckere, Dolez, Kervyn, Bara, deTheuxen Belcour, gelast mei het onderzoek der maelregelen die te nemen zyn tegen de beeren Cbazal en De Laet, beiden pligtig aen tweegevecht. Echter is ’t te voorzien dat dit van klein gevolg zal zyn. De kommissie zal voor besluit nemen dal de heer Chazal, Minister van oorlog, voor hel hof van Kassatie zou verzonden worden. Maer gelyk er in ons land geene wet op de ministerieele verant- woordelykheid bestaet, zoo zal het hof van Kas satie jegens Minister Chazal zoo werk gaen als T maer zyn kan. In zitting van gister is art. 2 van hel wetsont werp over de gemeentelyke organisatie gestemd geworden. inschkyvings PllYS. Zondag laetst had de algemeene vergadering van de eerleden der spaermaetschappy dezer stad plaets. Uit het verslag welk de heer Reynaert aflas blykl dat de maetschappy 257 werkende leden telt, die in 1864, eene gezamenlijke som van 4862 fr. gespaerd hebben. In de kiezing die op de lezing van het verslag volgde, wierden de aftredende leden der kommissie, MM. Vanderheyde Aug. en Delheye Ad. herkozen en de heer Vermeesch Jan, wierd met algemeene stemmen gekozen in vervanging van den heer Doolaeghe Ad., ontslaggever. De'heer Verwilgheu, ondervoorzitter, nam ver volgens het woord en toonde in eene korte aen- spraek de schoone vruchten die de maetschappy oplevert; hy wekte de eere-leden op Om krachlda- diglyk die inrigling te ondersteunen en lol haren bloei mede te werken, en de daed bv zyn woörd voegende, zegde hy zyn magazyn kosteloos ter be schikking der kommissie te zullen stellen, indien deze zou geradig oordeelen de kolen vóór den win ter te doen komen. Die aenbieding wierd met dank aetiveerd. De volgende beslissingen zyn nog door de Kommissie genomen geworden. 1“ De wekelyksche inleggelden der werkende leden blyveu vaslgesleld op 5ü cl., 1 fr., 1 Ir. 50 en 2 fr., en er zal geen nickel noch kopergeld ontvangen worden. 2° De toelagen waerover de Kommissie volgens art. 26 der statuten jaerlyks beschikt, zullen voor- taen aen de werkende iedeu, per hoofd en niet naer evenredigheid van het inleggeld verdeeld worden. 5" Het verslag over de werkingen der Kommis sie, gedurende het algeloopen jaer zal gedrukt worden op 500 exemplaren, welke zullen gezon den zyn naer de werkende leden, de eereleden der Maetschappy en de overige welhebbende ingezete nen van stad. Zekere lieden die anders zich om niets bekom meren als om hunne eigene zaken en belangen, alsof iedere mensch in T byzondere niet zekere verpligtingen te vervullen had jegens de uelschappy, zekere lieden, zeggen wy, zien er thans hoogst verwonderd uit by T vernemen der verschrikkelyke bekentenissen die te Namen over de volksbibliotheek zyn gedaen geworden. Zy doen zich zeil de vraeg, wal er geworden zal van zooveel jongelingen en jonge dochters, wie de s|echlste boeken dagelyks in de handen worden ge doken. Maer is T wel du het oogenblik orn die oomerkingen temaken? Was’t niet eerder toen, "anneer de geheele katbolyke drukpers zich ver- zettede tegen de oprigting van volksbibliotheken, medewerking van hel goevernemenl en van lle gemeente-besturen ’T is waor, toen smeet "lcn ons den naem naer hel hoofd van wanden verlichting en vooruitgang, maer nu klaegt ln®n overluid over bet kwaed dat uil de liberale 'olksbibliotheek spruit! Een ongehoord schelmstuk beeft alom den sHirik en de verslagenheid in de hoofdstad der V 'ieenigde-Slaleu gebragt. Na de zoo schitterende zcoeprael der NoordedingeiCop de legers van bet Zidilen, is de Voorzitter Abraham Lincoln verra- derlyk vermoord geworden. Hy bevond zich te Washington, toen des avonds zich met zyne vrouw naer het5 spektakel begeven hebbende, een wel eekleed man naer hem toeging onder voorwendsel j u' hy den Voorzitter een berigl meê te deelen had V1n wegens den genOrael Grantdoch nietzoohaesl bevomHiy zich by den heer Lincoln, of hy trok eene pistool uit zyn zak en trof er den Voorzitter llieê langs achter in hel hoofd. Onmiddelyk op dien moorddadiger) aenslag, sprong hy van de logie on de plaets van hel looneel, en met een grout mes in de ruimte zwaeijende, riep hy uil Sic semper ijrannis! waerna hy langsden uitgang der looneel- spelers de vlugt natu. Twee gezadelde peerden - wachtten hem af op eenige slappen van den I theater. Op ditzelfde ue'1 bood zich een ander persoon I aen in de kamer al'vaer de eerste Minister Seward I ziek te bed lag, voorgevende dat hy van den dok- I loor was gezonden om M. Seward eenige uitleg- I gingen te geven over de wyze op welke hy zyne i'nedecyn moest nemen. Echter naUwelyks was hy 3 hel bed van den Minister genaderd, ol hy greep j een ponjaerd uit zyne ondervest en bragt er hem a eenige steken meê toe. Op het gerucht dat daer- I door in de kamer ontstond, kwam nu de zoon van I den Minister locgésneld, maer eer hy zynen vader I kon ter hulp komen, had zich de moordenaer op hem geworpen, bragt hem insgelyks eenige steken toe, en nam de vlugt. Dit alles greep plaets in den avond van den k 14" dezer. De President Lincoln stierf des anderendaegs morgens, om 7 ure, zonder eenige kennis bekomen te hebben; de kogel was hem door hel hoold I gevlogen. Men deukt den Minister Seward nog te kunnen redden; doch liet scbynl dat men geene de minste hoop heelt den zoon in het leven te behouden. Demooidetiaers zyn twee gebroeders Booth, zeer gekend om hunne overdrevene gehechtheid aen de zaek der Zuiderlingen. Op dienzelfden dag moesten ook de generaels Grant en Stanton in den theater vermoord worden, maer gelukkiglyk waren zy belet geweest er heen te gaen. Een der moordenaers is aengehoudende andere is voortvluglig. Beiden zyn looneelspelers. De nieuwe President der Vereenigde Staten I heet Andreas Johnson. 'T BOTERKDIPJE i H Huivelyk van koning Leopold. Sterfgeval BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendy ksiraet, N" 14. Voor elk afzonder lyk num nier, 12 ccnlimeu. 1! 58 10 15 75 1 81 1 27 il. 75 50 .0 30 >0 35 Rcgterlyke kroniek. Winne Desiderius, oud 20 jaren landbouwerszoon te Handzaeme, Haesl Pieter, oud 2 i jaren, zwiugelaer te Couckelaere, elk tot 14 dagen gevang en gezanieiidyk lot de kosten, voor wederzydsctie slagen en wonden, te Dix- mude. Vancouillie Augustin, bakker te Robaeys (Frankryk), Vancoillie Francies. oud 52 jaren, werkman te Bovekerke; Vanroose Hendrik, oud 51 jaren, koopman in heeslialen, te Zevecote, elk tol 50 Ir. boel (de eerste by verstek) of 14 dagen gevang en gezamenlijk lol de kosten, voor slagen en wonden op Pteler Pollet, ie Bovekerke. We wel op de Suikers. t 1 We Eianier. IJuilëii Stad. franks. Hiel Suppl. II,-l BOTERKOINE VlTScliVnt |]rtl Vondfisdny in gril -el bt.id enden Zondag in hall blad. Onze Spaerniaelsehappy. We Logien-l’olksbibliolheek.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1