1 Il Ie Onder andere werken die men in de volksbiblio theek van Namen vindt over welke bibliotheek Men zegt dal de honing, die ’l geen de dokloors hem voorschryven, niet wil doen, hykans gcene kans meer heeft van te genezen. Zyn hu.welyk met de eerlijke madame Meyer, van Brussel, wordt van langsom meer bevestigd. Men spreekt van niets anders te Brussel. De francma<;onnery speelt volop den baes in Spanje. De groote stadsmannen van dit ongeluk kige land, die maer aen T gezag gekomen zyn door den oproer, zoo als een Esparlero, een O’ Donnell’, enz., laten de opstandelyke studenten van Madrid begaen, en minister Narvaëz, die een braef man is, durft zich niet krachtig tegen alle oproerige be- toegingen verzetten, uit vrees dat hel leger, ver- persoonlykl in de generaels Esparlero en O’ Don nell’, hem vyandig zoude worden. Datgene wal de spaensche logiebazen willen, is, zoo als hier, de revolutie in de hand werken om zoo veel ie ge- makkelyker het kalholyk element allen invloed le ontnemen. De ondergang van Spanje is mis- schien nader dan men bet wel denkt. gei me Oo hei scl wc ler C< de Di ge D< mi D le dat gel i gei v; Z( 11 Z w la di v: k o d li k g' In zyne merkweerdige redevoering, waervan wy booger, in onze eersle bladzyde, melding ma ken, heeft de beroemde hislorieschryver Thiers, een oud Voltairiaen, onze liberaler ministers een kleine les gegeven, wanneer hy zegde dat nergens de liberale party voor strekking heeft eene vrye Kerk te maken in den vryen Slael. En verder gaf hy onze logie-bazen, die de katholyke Stüdie-beurzen heb ben geroofd, eene heiligschendende hand op onze kerkhoven leggen en eindelyk den baes willen spe len lot in de kerk zelve, verder, zeggen wy, gaf de heer Thiers hun eene niet minder duchtige les, wanneer hy zegde dat al de burgers van een land VRYELYK, dat is zonder eenige hinderpael, hun nen godsdienst moeten kunnen uitoefenen. I Tie Kamer heeft in zitting van gister, de beraed- -shging begonnen over hel wetsontwerp belrekke- lyk het schooijen, hel ledigloopen en de hervor- -mings-scholen of verbeterings-leerwerkhuizen. M. Rodenbach vraegde de afschaffing der hervor- mings-scholen, die hy wil vervangen door hel cel gevang. Ook de heeren Kervyn, Lelièvre en Juiliol veiklaerden zich legen de bestaende verbeterings- huizen, maer M. Tesch heeft van geen hoegenaem- de veranderingen willen hooren. Wy hebben alreeds liet overlyden gemeld van den kroonprins van Rusland, in den ouderdom van 22jarcn. Zyne moeder knielde aen zyn doodsbed, zegt een dagbladzyn vader, zyne verlooide, zyne magen en vrienden omringden zyne sponde, en alles zag er doodsch en treurig uit. Wy willen dat dit waerheid zy; maer hoevele moeders in hei ongelukkig Polen zyn van dien troost versteken geweest door bevel van hem dié nu op zyne beurt geslagen wordt? Twee jaren lang zyn de Poolsche zonen aen hunne moeders ontrukt geworden, zon der dat hun gejammer te St.-Petersburg gehoor heeft gevonden. Hopen wy dus dat de slag die Rusland’s Keizer komt le treffen, zyn hert naer die klagt zal doen luisteren en hem wal regtveerdig- heid zal inboezemen jegens het zoo diep gemarteld Polen Weet ge wie de vader was van minister Chazal? Hel was die gedeputeerde van de Convectie die, Chazal heetende, door Lodewyk XVIII uit Fran- kryk is gebannen geworden om dal hy, roode repu blikein, de dood gestemd had van den godvruch- tigen koning Lodewyk XVI. Dit leest men in hel werk: Les Girondins, van De Lamartine. En M. Thiers schrylt in zyn Histoire de la revolution fran- caise dat de representant Chazal, vader van onzen minister van oorlog, wilde dal al de edele familien uil Frankryk zouden gebannen geweest zyn!... Zou M. Chazal niet geradig vinden van, zoo als M. Rogier die den Journal de Bruxelles voor het geregl betrok omdat dit blad had gezegd dat hy de zoon is van den beul van Arras, tydens de fransche Revolutie zou M. Chazal, zeggen wy, nu ook MM. De Lamartine en Thiers voor het geregl niet dagen, en die heeren 10,000 franks schade en intrest vragen de vier miljoen slaven gael geworden die, met de zegenpraèl der Noorderlingen, wel de vryheid heb ben bi komen, maer nu nergens werk noch brood meer vinden?.... Zullen de slaven ten langen lael- ste niet genoodzaekd worden lol den opstand, wil len zy van honger en armoede niet omkomen? Dat is de groote kwestie. Noord-Amerika heeft, wel is waer, dezer dagen een sterk en eeuwen-oud ge bouw lol den gronde afgebroken, maer zal het erin lukken dit gebouw nu op andere grondvesten herop le rigien? Wy gelooven dat de burgeroorlog nog niet geëindigd is in Amerika. En dan, wat zal er van het miljoen sol.iaten geworden die nog onder de wapens zyn? Hunne haerdsleden zyn verbrand en hunne velden verwoest? Hier doel zich de kwes tie van Mexico op en meteenen deze van onze eigene nationaliteit, die weleens, door het pligtige toedoen van Minister Chazal, in gevaer zoude kun nen gebragt wor.len. geëindigd, maer men vraegt zich nu af wat er van wy in ons nummer van zondag laetsl gesproken --- -ri? --hebben, komen de romans van Paul de Cock en' Pigank Lebrun verders, de werken van Voltaire, van Eugène Sue, van Balzae, van Volnay; de Mi- sérables van Victor Hugo, tol zelfs de Religicuse en den fl.'audit, allen werken met een woord, die niets dan de kwade dtiflen, de goddeloosheid, den haei legen God en Kerk kunnen opwekken. Gael dan maer voort, uilzendelingen der on deugd, welhaest zult gy de vruchten plukken van dep boom dien gy geplant hebi; en gy, kalho- lyken, slaepl maer op beide uwe ooien: hy uw ontwaken zult gy den stinkenden bok zien in Ba- bylonië dansen In ons Supplement van zondag laelst hebben wy de byzonderheden medegedeeld nopens den moordaenslag op den voorzitter der Vereenigde- Stalen van Amerika. Sedert hebben wy vernomen dat de minister Seward aen de betere hand is, maer de zoon van den minister is aen zyne wonden bezweken. De Zuiderlingen zoo T schynt, komen voor niets in dit schelmstuk hetwelk etrkelyk de daed zou zyn van twee goddelooze schurken. On- dertusschen is de slryd tusschen de Noorderlingen en de-Zuiderlingen van Amerika ganseb en geheel Wordt het voorstel van de heeren De Naeyere en Guillcry door den Senaet bekrachtigd, dan zul len tie gemeenten waermede de distrikt-kommis- sarissen zich niet zullen te betnoeijen hebben, in onze provintie de volgende zyn Ooslcamp, Moesctoen WaereghemArdoye, Ingdlmunsler, Lichtervelde, Moorslede, Rumbeke, Medlebeke, Ruysselede, Wyngene en Langemarck. Minister Chazal kan liegen gelyk zes. Tol preuf M. Coomans zegt over eenige dagen in de Kamer dal vyf soldaten lot gevang veroordeeld wegens misdaden, gratie hebben bekomen op voorwaerde van dienst te nemen voor Mexiko. Daer is niets van, roept M. Chazal uil. Maer eene administratie ve briefwisseling in den Journal de Bruxelles op genomen, bewyst, gelyk twee en twee vier is, dat M. Coomatls waerheid gesproken en M. Chazal ge logen heeft. 'T is in 4852, onder’l eersle ministerie De- theux, roept M. Chazal uit, dat eene soldalen-wer- ving voor Pottugael ett dus eene schending onzer neutraliteit in België heeft plaets gehad. M. Cha zal houdt het hykans by cede staen. Jamaer, een slryder van 1850 heeft uu in den Journal de Brux elles bewezen dal M. Chazal op nieuw gelogen heeft, aengeziuit die wening geschiedde, niet in 1852 maer in 1855, toen M. ROGIER minister van bin- nenlandsche zaken was. Is ’l dus geen waer dal M. Chazal kan liegen gc- lyk zes? rr a .-xir.'jEa t g— Ue Kamer, Wederlaeg van liet Ministerie. Tn Killing van 29 april is het amandement van de heeren De Naeyere en Guillery, luidendeals volgt, aengenomen‘geworden met 59 stemmen te gen 55. De loekenlenissen, ol allr ibulicn, der arron- dissemenls-kommissaiissen strekken zich uil lol de gemeenten wier bevolking beneden de ö.OOO zielen is, ten zy ze arrondissements hoofdpkiet- sen wezen. Nu, de verwerping van hel voorstel vunhel Minis terie en de aenveerdiug van het Amandement der heeren De Naeyere en Guillery met 59 stemmen, waeronder veel liberalen, is een ware nederlaeg voor het Ministerie. Daerna, en op voorstel van den heer Lehardy de Beaulieu heelt de Kamer besloten Iraer leedwezen tril te drukken over de dood van den lieer Lincoln, voorzitter dei Veieeoigile-Staten van Amerika, als mede haren gruwel voor de laffe moord, waervan hy hel slagtoffer gevallen is. Dit voorstel wierd ondersteund door den beer abbë De Haerne en den Minister van buitenland- sche zaken. Ei Ziekte vu liundjk de.-* Kionings, een Ullll vrui OIU( geni bes sern rigt i dag gen nae aen Pry: 2'k dii jai ne dr do mi mi H yz ge ge pr go ii g o v r d V h hunnen nek of wel mei'l opperste van hunne schouders, wam men gebruikt hier gcene gareelcn voor ossen en zelfs maer zelden voor peerden zy trekken gewoonlyk aen eene borstriem. De groote moeijelykheid is van op die manier den ploeg le doen in den grond gacn en dat nu dieper en dan ondieper volgens liet noodig is dit alles kan maer ge- daen worden door de wele en den arbeid van den ploeger, ’t Is waerlyk pyelyk om ze te zien werken zy gaen gedu rig zoo geslopen dal zy aen kruipende dieren gelyken, en zy arbeiden en zwoegen meer dan gy het u kunt inbeelden, maer met al hunne moeite werken zy soms zoo schoon dal hel ongelooflyk is als men hun getuig ziel. Op eene reis had ik licrhaelde keuren twee dingen gezien die ik wet gissen kou, maer uogtans met geene zekerheid wist uit te leggen ’l eersle was by gelieele zakken olmen bladen plukken en wegdragen; hel tweede was pcmen zorgvuldig- lyk vergüren, opbiuden, in de beek seboone wasschcn en dan op karren, op ezels of op mensclicnhoofden geladen naer de naburige sleden wegdi igen. 'k Vroeg de uitlegging daervan aen myne vriendenzy waren half verwonderd over myne eenvoudigheid en onwetendheid en schenen bereid om my lagchende le verwylen dal onze streek wel twee eeuwen leu achteren is en dan zeiden zy my dal de Olitenbladcren allerbeste spyze waren voor bekossen of koeijen en dal de pcmen een uitnemende kloek en voedsel voor de peerden w aren, zoo wel groene in den Napels zelfs heb ik in ’t gebuertc van Benevento ge- vraegd ot» met eene te mogen werken, inaer de peerden- of beter ossotrk-nechl had er geene trouw in. Zie hier wal zulk een ploeg rs. ’i Is niets anders dan eene zeer lange balk of boom, dikwyls ongescliaeld en zelfs ongekapt, met eene dubbele handhaef (steen) van achter, *t is te zeggen twee geboogde slokken die in de balk zitten en van boven verre genoeg van malkander zyn om dal de ploeger er lus- schen zon kunnen staen. Die steerlen zyn veel leeger dan by ons. Wal beukel en ploegvoel aengael, men weel niet waj hel is; de kouter heb ik nievers gezien in ’l ryk van Napels, maer ie Scheggino was er iels dat aen onze kouters gelykttie scharre is niets anders dan een stuk yzer of slael op den top van de scherp gemaekte balk gepast en de riester is een.laag stuk plank, zoo goed mogelyk aen de balk en aen de sleeilen vaslgemaekt. De boeren hebben geenen smid noch wagenmaker noodig voor hunne ploegs, zy maken hunne ploegs zeJve lenzy misschien de scharre. Laet ons nu zien hoe men met zulk hallaem bel land rachl te bewerken ’i vorenstc gedeelte der b ik legt of .echt uien temidden van een waer jok (jugum gelik de dypeo het noemden, Giogo nu nog in 't ha'jaensch), dat eepe dwee/sbalk mpt eene diepe kavel in de onderzyde n elk einde, welke kavels op den nek der twee ossen of passen (waul hier ploegt men nooit met peerden) dal de ysseji de ploeg imjerdtied viiortsieken met zomer als droog in den winter. Zoo dan ’k rade u aen van in het toekomende geene moeile meer te doen om klavers te zaeijen laet wat pemen hun zelven kweeken en gy zult altyJ kloeke en gezonde peerden hebben zelfs zonder haver. Terwyl ik daer was werkte men gedurig in den druiven pluk en de wyniuaking. ’k Heb my byna beu geëlen in de druiven. 'I Is met de bloole voelen dal men sap uit de druiven stampt, achterna nogtans legt men ze in eene pers, 'i Is zoo vuil om zien dal ik byna vies ben geworden van den wyn. Nog iels kurieus is de aerdige manier op dewelke de menschen dier streek hunne leesten vieren of kermis hou den. Eene jonge dochter en eene getrouwde vrouw, geko zen onder de parochianen om de feesle le bereiden, gaen rond by iedereen om eene carilale ter eere van den Heili gen wiens feest men vieren wil. Den dag der feeste komen al de priesters van ’t omliggende misse lezen ler intentie van het dorp en na de hoogmis is er in ’t eene of ’t andere huis dikwyls eene plants die aen een broederschap loe- behooit eene maeliyd eerst voor al de priesters die ge komen zyn te samen met de byzondêrsten van hel dorp; cn daerna eene tweede tafel voor een of twee manspersoo- uit ieder huisgezin. De vrouwspersoonen krygen ongeluk- kiglyk niets; en zy hebben alzoo i of 5 zulke feesten gezond 's jaers. De maeltyden en de missen worden beiaeld met hel rondgehaelde geld. (Wordt voor'.qezel.) Vim alles wal.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 2