I 1 Mei 1863. Negentiende jaer. N° 19. Dixrnude, Zondag, ost, Oneerlyke taktiek van het Mi nisterie in de Kamer. lenÉn ge komt ons BEDREIGEN met de weige- [NCK, ichoon houw- airzen- assen, ryzen. ;r erwys- 'ranks. aks. Igende Pianos e Bos- iiibliek n alle erden, in kal- oo als [bande doet gbe- doel voert :en, en peren, o van deren, ngheid t ver in met is v^n ’t Ministerie, wordt ’l voorstel aen kant ge zel, o( inen roept ons opeen bedreigenden toon toe Als gy bet stemt, dan keurt hel de Honing niet goed Dit tiiellegenstaende, heeft bet Ministerie den zegeprael bebaeld met.... 2 stemmen meerderheid (53 tegen 51). Zoo dal meerbedoeld amandement als een alzoudeilyk wetsontwerp zal voorgesteld worden. Hebben gestemd Hebben er tegen gestemd Vervolgens is het geheeleder gemeentelyke wet aengenomen geweest met 95 stemmen en 9 ont houdingen. De gentsche dagbladen zyn sedert drie dagen opgevuld met byzonderheden over de plegtige in tree van Mgr. Brack binnen zyne bisschoppelyke hoofdstad. Men weet dat de burgmeester De Kerck- hove-De Limon alles gedaen heeft wat hy kon om dit groote feest le doen mislukken, zelfs mogt het Beffroi op dien dag het feest door het klokkenge luid niet denkondigenmaer dit nieltegenstaende herinnert Gent zich niet ooit een luisterijker feest binnen zyne muren gehad te hebben. De LIBERA LE gazetten de Journal de Gand, de Echo des Flan- dres en de Stad Gent hebben geen enkel woord over dit feest gerept. Een bewys dat die dagbladen de tolk zyn der IrancmaQons-logien en zy door den Logiebaes De Kerckhove betaeld worden. Fn zitting van gister heelt de Kamer de diskussie voorlgezel over hel wetsontwerp op de schooijery en de bedelaers-werkhuizen. Hel art. 1 van het wetsontwerp is aengenomen geweest, waerby de schooijery maer slrengelyk zal gestraft worden voor zoo veel ze als leegloopery moei beschouwd worden. By de opening dezer zitting wierd lezing gegeven van een voorstel door M. Lelièvre, waerby de open bare tentoonstelling en de burgerlyke degradatie zouden algesebaft werden eri vervangen door eene gevangzilling van 6 maenden tol 5 jaren en door eene boel die niet grooler dan 5,000 franks zoude mogen zyn. Wat de doodstraf betreft, hel hof van assisen zou dezelve, naer gelegenheid van verlig- tende omstandigheden, mogen vervangen door eeuwigdurenden dwangarbeid, en den eeuwigdu- renden dwangarbeid door eene lydelyke gevang- zitling. M. Lelièvre zal zyn voorstel dingsdag naesl in de Kamer uiteen zetten. De Courricr de Bruxelles maekt de volgende be- langryke aenmerkingen nopens de pligten der ka- tholyken, voor wat de drukpers betreft Onderdo verdedigingsmiddels die de Grond wet ons ter hand heeft gesteld, is de drukpers, zon der tegenspraek een der magligste. Voze i iondnn men moet hel met droefheid bekennen, hebben niet altyd de groote aengelegenheid dier vryheid begrepen, en nu nog, door eene wonderbare ver- Daer is geen katholyk kerkhof meer te Gent. De vryheid van godsdienst is er vernietigd voor de dooden. Nog meer. De familien zullen het regt niet meer hebben hunne afgestorvene leden builen Gent te begraven. Waerom'dat? Omdat, zegt M. Laurent, de katholyke familien daervan zouden kunnen misbruik maken met builen Gent een graf te zoeken op een ka tholyk kerkhof. Ziet eens, zegt hy, de vryheid van onderwys; wie trekt er voordeel uit? De Jesuieten en de priesters! Volgens M. Laurent moeten de katholyken dus een slach van negers zyn, voor wie geene vryheid mag bestaen, die nooit genoeg verdrukt en ver pletterd kunnen worden. M. Laurent is regtzinnig. Mogten aide Liberalen het zyn. In een diskoers die de representant van het kiesdistrikt Veurne, M. Jules Desmedl, de verle- dene week in de Kamer heeft gehouden, heeft de achtbare spreker op eene besluitende manier vast gesteld dal er door hel nieuw wetsontwerp welk verscheidene wyzigingen, in den zin der decentra lisatie, aen de gemeente wet van 1856 toebrengt, geene vryheid, geene magt genoeg verleend wor den aen de gemeente raden, dat de Staet, met de magt te behouden over alles zynen zegen le geven, de belangen der sleden en dorpen hindert; dat men aen de gemeente-raden en de permanente de putatie de magt zou moeten verleenen het mees tendeel der zaken te beslissen die de gemeenten of de steden aengaen, en van geene buitengewoone gewigtigheid zyndaermennu, soms voor eene prul van niet, dry, vier goedkeuringen moet kry- gen van goeverneurs, ministers, koning, enz., enz., en dat de zaken blyven geduren en aensle- pen. Men beweert, zegde M. Rodenbach dingsdag laetst in de Kamer, dal hel celgevang hel getal zin- neloozen vermeerdert. Ik gelöol daer niets van. Het is eer in de wereld dat het geial zinneloozen vermeerdert ten gevolge der godsdienstige onver schilligheid, van den hoogmoed, den gouddorst en hel zedelyk lyden. Over 50 jaer was er één zinne- looze op 3000 inwooners; beden lelt men er één op 1800. Zoo is ’t dat M. Rodenbach de bedelaers-werk huizen zoude willen afgeschafl zien en vervangen worden door bet celgevang, welk veel meer ge schikt zou zyn om den bedelaer en nietdeug op den goeden weg le brengen. Ook nog zou M. Ro denbach, in vervanging der bedelaershuizen, ge- meeutelyke landbouwinstellingen willen zien in- rigten, zoo als er in hel midden onzer proviotie be staen, en alwaer met 16 tot 20 centiemen daegs, er met den opbrengst der bebouwing van eenige hectaren grond, de weldadigheidsbureelen de ge- brekkelyke persoonen onderhouden. Zoo als wy bet in ons nummer van donderdag zegden, wierd in zitting van zaterdag hel aman dement der heeren De Naeyeren Guillery, welk voor stelde van alleen de gemeenten, minder dan 5,000 zielen lellende, en len zy ze eene arrondissemenls- hoofdplaels zouden wezen, aen de juridictie van den arronJissemeats-kommissaris te onderwerpen, dil amandement, zeggen wy, wierd door de Kamer met 59 stemmen tegen 53 aengenomen. Dit was eene volkomene nederlaeg voor 't Mi nisterie. Inderdaed. ten gevolge dier stemming zouden omtrent 100 gemeenten aen de juridictie van den arrondissements-kömmissaris onttrokken geweest zyn, dus 100 gemeenten alwaer, in tydvan kiezing, hel goevernemenl zynen invloed zou verloren heb ben; want ’t is wel gekend dat, in tyd van kiezing, de arrondissements-kommissaris, in den buiten, een der voornaemste kies-agenlen is van het goe- vernement. Gevolgentlyk, de kleine meerderheid van stemmen ingezien, die het Ministerie by de laelste kiezingen voor de Kamer op de katholyken heeft bekomen, moest ’t amandement der heeren De Naeyere en Guillery beschouwd worden als de Nederlaeg van het Ministerie te zullen veroorzaken hy eene naeste alsemeene stemming. liet Ministerie zatdaermede men kan niet meer in nesten. Maer vooraleer door den Senaet te worden aen- veerd, moest dit amandement in de Kamer eene tweede stemming ondergaen. Goed! zegden de Ministers, het middel is gevonden; wy zuilen deze stemming doen mislukken. En inderdaed by het begin der zitting van eer- gister, zegde de Minister van hel inwendige dal, na eene rype overweging, hy bevonden had dat ge zegd amandement geene betrekking bad met het wetsontwerp in diskussie, maer aen de provinciale wel toebehoorde. Verders, dat hy byna verzekerd was dat de Koning het wetsontwerp, om reden van hel bestaen dezer schikking, NIET zou goedgekeurd hebben. Diesvolgens stelde hy voor, van het aman dement in kwestie een wetsontwerp op zyn eigen te maken, iets dat zoo veel te zeggen is als 'Vy zullen dit amandement aen kant zetten Het Ministerie weet immers wel dal het niet heel moei- jelyk zal zyn hel amandement als wetsontwerp voorgeslel'd, door den Senaet te doen verwerpen; en wierd nog hetzelve door den Senaet gestemd, hevvel, dan zou de Koning hel niet bekrachtigen!... Maer nu nam M. Coomans het woord en sprak in dezen zin Zoo, zegde hy tot den Minister, dal gy ons, leden der Kamer, hel regt komt betwisten van wyzigingen aen een wetsontwerp voor te stel len? En ge komt ons BEDREIGEN met de weige ring des Konings van een nuttig wetsontwerp goed te keuren, in geval wy aen ons REGT houden? En ge hebt maer nu gezien dat gemeld amande ment niet op de gemeente- maer op de provinliale wet toepasselyk is?.... Maer als ge ons hel schelm stuk der lorlifrkalien van Antwerpen voorsleldet, waerom deed gy dil wetsontwerp gepaerd gaen van een aental voorstellen tot uitvoering van open- bare werken? Welk gemeens bad hel maken van eene vaert, hel leggen van een yzeren weg, het i verbeteren eener zeehaven, met de versterkingen |vvan Antwerpen, die de aenstaende ruien zyn van het land? Maer ’t was een list, een lokaes dat gy gebruikte! om uw geldverslindend ontwerp van versterkingen door le jagen!.... En nu komt gy, I NA EENE EERSTE STEMMING van hel aman- I I hement der heeren De Naeyere en Guillery, ver klaren dal dil amandement geene reden van bestaen heeft, om dal liet aen de gemeente wet niet toe passelyk zon zyn!.... Maer’l is schande, op die "yze hebben wy niets meer le zeggen, want zoo- baest de Kamer iets voorstek dat naer den zin niet Z. II. de Paus heeft in de Kerk der Grieken, te Romen, twee dekreten afgekondigd, de zaligver klaring van Joannes Berchmans bevelende, alsook de plegtige kanonisalie van den gelukzaligen Kien- ceriek, aerlsbisschop van Polock, die in 1625 ge marteld is. Na die afkondiging heeft de Paus eene redevoe ring uitgesproken waerin hy bloot legde hoe de kinderen der Kerk in alle tyden en op alle plaelsen 'vervolgd zyn geworden. Daerna sprak hy over de wyzè waerop zy thans worden vervolgd. Wy zullen op deze redevoering wcêrkecren. voor hel ministerieel bedrogmiddel 'T BOTEKIUIPJE a .43 9» a a a a BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendvkstraet, N« 14. Voor elk atzonderlyk num ■»er, 12 cculiuien. ril. 75 50 00 60 50 95 De lieeren Allard, Ansiau, Barn, Bouvier, Braconier, Bricoult, Carlier, Crouibev, de Baillet-Laiour, De Bast, De Brouckere, De Florisonne, De Fié, De Kerchove, de Macar, De Moor, de Vrière, De Vroede, De Wandre, Dolez, Dupont, Elias, Frère Orban, Giroul, Hymans, Jacque- myns, Jamar, J. Jouret, Lange, Laubry, Lebeau, Lelièvre, Lesoinne, Lippens, Mascarl, Moreau, Moulon, Muller, Nélis, Orban, Ons, Rogier, Sabatier, Tesch, T’ Serste- vens, Valckenaere, A. Vaudenpeereboom, E. Vandenpee- reboom, Vanderstichelen, Van Iseghem, Van Nieuwen- liuyse, VVarocqué. De heeren Beeckman, Coomans, Couvrcur, De Baets, de Borchgrave, De Coninck, De Decker, De Haerne, De- laet, Delcour, de Liedekerke, de Mérode, De Meulenaere, De Naeyere, De Smedt, De Terbecq, de Theux, de VVoel- mont, D'iiane-Steenhuyse, du Bois, Dumortier, d’Ursel, Goblet, Guillery, Hayez, Jacobs, Janssens, Julliot, Kervyn de Lcllenliove, Landcloos, Le Hardy de Beaulieu, Magher- iiiau, Moncheur, Notelteirs, Nolbomb, Reynaert, Boden bach, Schollaerl, Tack, Thibaut, Thieupont,, Thonissen, Vander Donckt, Van Hoorde, Vanhumbeeck, Van Over loop, Van Renynghe, Van Wambeke, Vermeire, Verwil- gnen, Vilain Xllll. pril. i 17 93 t II 53 a 10 a 15 75 r 1 81 i 1 27 INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, 4» franks. Hel Suppl. S Hel Boterkuipje verscbynt den Donderdag in geheel blad enden Zondag in half blad. Een onzer pligten. Van alles wat. pril. a 28 00 a 26 00 00 00 25 00 a 00 46 00 ril. a 17 50 a 11 50 a 11 00 13 00 9 25 April. 160. 1 28 00 i a 26 00 a 25 00 a 16 50 a 14 00 a 25 50 a 6 75 a 2 72 a»05 00 a 86 50

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1