r ERKE, N° 19. Negentiende jaer. 11 Mei 1865. EN DE nd, Dixmiide, Donderdag, Mgr, de Bisschop van Luik En hel wetsontwerp op de Kerkfabrieken. >mme, UDE, e kleeden i 30 cenli- loysius en geschikt •ryzen. I 'leeschhuis, E SECK, Likeuren, e berigten slraet, in t regt van s 150 fr. Be liefde die haer gered heeft! Aen de afvalligen en verraders zal zy laten de knaging en de excommunicatie. Daetnazal zy kalm en vol vertrouwen wach ten lot dat de Heer opstaet en de legers harer vyanden verspreidt, hen eerder treffende met de pylen zyner bermherligheid dan met die zyner ge- CHEUR, igte van e hoogte in twee sseren by hy zich al- HERBER- t, vroeger zyn Esta- tande ver- 'Irusselsch ensdag. zal welen tieder ver- van L. F. niet deze, namelyk ol er sinds vier-en-zeslig jaren misbruiken in de kerkfabrieken bestaen, maer of de misbruiken voortkomen uit de samenstelling dier administratien of uit de onvolledigheid der reglemenlen die ’t beslier der kerkfabrieken rege len; de kwestie is, te zien of de Kerk niets doet om deze misbruiken te voorkomen en of zy onmagtig s kadaster Koninglyk regtight i I. En eindelyk, gehard in de beproeving, ge reinigd als het goud in den smeltkroes, zal zy jon ger en sterker uit de worsteling komen, en na hare overwinning op hel graf harer vyanden schry- ven hetgeen zy geschreven heeft op dat van hare vroegere en latere vervolgers, te weten Je n’ai fait que passer et déja il n’élail plus is dezelve te beletten. Alzoo spreekt de bisschop van Luik. Eindelyk, na bewezen te hebben dal de belan gen der gemeente geen gevaer loopen met de tegenwoordige organisatie der kerkbesturen en dat de misbruiken in geene administratie zoo zeldzaem zyn als in deze, besluit zyne Hoogw. met te zeggen dat het gouvernement, om een enkel administratief reglement te maken, niet noodig had de Kerk van God in hare reglen, in hare vryheid en zelfs in haer bestaen aen te randen; de civiele dood over de katholyken uil te spreken; al de princiepen welke de Kerk leert, valsch te verklaren; de god- delyke instelling der Kerk Ie vervangen door eene burgerlyke inrigting voor T onderhoud en T be- stuer van den ceredienst, en de katholyken eene wet aen te bieden die zy niet stemmen kunnen zonder hunne godsdienstige vryheid en hunne regten als mensch te verloochenen! Ziehier hoe zich de eerw. kerkvoogd ten slotte uildrukl Wy bidden den hemel uit al de krachten onzer ziel dat hy aen Belgie deze droevige beproeving, welke slecht beradene driften alléén ons voorbe reiden, zou besparen. Om dezelve te voorkomen, zouden wy, en zouden al de katholyken alle opof feringen doen, indien het er niet op aenkwame princiepen en regten op te offeren die onsduer- baetder zyn dan het leven. Indien men dus voorlgaet met de Kerk, niet legenstaende hare wenschen en hare gematigheid, den oorlog te willen aendoen, hewel, zy zal den slryd aenveerden gelyk zy hem allyd heeft aen- veer j, om hare grondslelsels te redden, om aen haren pligt te gehoorzamen, en met eene volko- mene verzekering van te overwinnen. Zy zal zich, wel is waer, te verdedigen heb ben tegen verklaerde vyanden, die haer in het aen- zigt zullen aenvallen, en misschien ook tegen afvalligen en verraders die haer verlaten zullen uil zwakheid en uit schrik. Maer legen hare vyanden zal zy stellen Het geduld dat weleer hare beulen vermoeide, dewelke zich gedurende dry eeuwen lang, van regering tol regering, opvolgden v Hel geloof dat reeds de wereld overwonnen keurde of gewilliglyk loeliele. Maer de kwestie is heeft; Wy hebben in een onzer vorige nummers ge meld dal de bisschop van Luik/ Mgr- de Montpel lier, een belangryk schrift heefi uitgegeven betrek- kelyk het ministerieel wetsontwerp op de kerkfa brieken. Dit schrift heeft voortitel: Verdediging der regten van God, van de kalholyke Kerk en van hare leden, en heeft voor doel te bewyzen dal de princiepen waerop dit wetsontwerp berust, de Kerk en de godsdienstige vryheden der katholyken opentlyk vyandig zyn. Het schynbare doel der wet, zegt zyne Hoogw., is de inrigting der kerkfa brieken, welke met het beslier van de goederen onzer kerken belast zyn, te vereenvoudigen, en deze administratien aen eene ernstige bewaking te onderwerpen. Maer het WEZENTLYKE doel der wet is, aen de Kerk niet alleen hel bestier maer ook den eigendom te onttrekken van al de goe deren die haer in alle tyden, in vroegere en latere, zyn toegekend geworden. Verders, na over den oorsprong der kerkgoede ren gesproken en acn het nationale besluer van Frankryk zyne hulde bewezen te hebben, om dat het gewilliglyk zyne medehulp lot herstelling onzer kerken heeft verleend, verders, zeggen wy, zegt de doorluchtige schryver, dal wat de eigent- J April. lyke bezittingen der ketkfabrieken betreft, de oude zoo wel als de nieuwe fondatien, de offeran- den van eertyds als deze van nu, ALLEEN VAN DE GODSVRUCHT VOORTKOMEN VAN BY- ZONDERE PERSOONEN. Hoe durft men dan beweeren dat hel bestier der kerkgoederen niet aen de Kerk toebehoort? Doch welke zyn de redens, vervolgt Zyne Hoogw., die men bybrengl om de onreglveerdigheden te ver- schoorien die men de Kerk voorbereidt en de schande te verduiken die men haer wil aendoen? Men roept den interest der gemeenten in, alsof de gemeentekas overal ter plundering gesteld ware van de Kerk en der fabriekmeesters! Men doet het woord misbruiken hard klinken, alsof de adminis tratie der kerkfabrieken de eenigste ware die mis bruiken aeubiedl, en alsof de Kerk dezelve goed- Het Weekblad maekl het tot eene grief aen onzen representant, M. De Coninck, van niet naer de Kamer te zyn gegaen om, zoo als M. Debreyne, altyd en in alles met het Miuislerie ja te knikken. Waert gy ministerieel-gezinde, roept liet M. De Coninck toe, ge zoudt wel voor ons arrondisse ment een deel van den koek bekomen hebben die de Kamer voor het doen van openbare werken heeft gestemd. En daerop haelt het bladje een heelen zak kal syden, sassen en beurlwegen aen die in ons arron dissement zouden kunnen gemaekt wotden, eo waertoe hel geheele krediet van GO miljoen niet toereikend zou zyn Nu dat M. De Coninck representant is, moet maer de eene subsidie op de andere volgen, en zoo lang elke gemeente van ons arrondissement geenen yzeren weg, geene vaert, geen sas en geen paer of drie kalsyden heeft, zal M. De Coninck een slecht representant zyn, dal is de overtuiging van het Weekblad. Maer, behalve dat wy niet weten hoeveel subsi- dieu M. Debreyne, inde 18 jaren tyd dat hy re presentant was, van het goevernement bekomen heelt voor het leggen van kalsyden, hel maken van vaerten en sassen, zullen wy eens zien hoe dom en kleingeestig het bladje is, wanneer het op zulke wyze redeneert. Of hel Weekblad houdt aen vryheid en onafban- kelykheid, of hel houdt er niet aen. Houdt het er aen, hoe kan het dan zoo dom wezen, om van den eenen kant, te willen dat een representant, die de denkbeelden en princiepen zyner commetlanten by de natie verbeeldt, die denkbeelden en princiepen verloochene voor eene subsidie, en van den ande ren kant, hoe kan het een ministerie onophoudelyk lof toezwaeijen, dal zoo partydig en onregtveerdig met de geldmiddelen van hel volk ontspringt, lot alles aen zyne kreaturen en niets aen de volksver tegenwoordigers te geven die met slacfsgelyk de bevelen der Logien uitvoeren?... Wat zouden de kiezers van ons arrondissement ‘T BOTERKÜIPJE eene ENEN 200 i t'ucr da cringe pre- e vruchten, eroorzaekte ieve zich te Agent der f van den heer abbé Stroom aen zyne familie te Sluyvekensk. 15s1* Vervolg. 0 a 29 0 a- - a --- BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Blreel Wilgendykslraet, N° 14. Voor elk afzonderlyk num nier, 12 ccntiinen. 05, dttegs met de diligencie te vertrekken ’k had zelfs reeds een accoord gemarkt om mynen reiszak te doen dragen. Als ik juist ging vertrekken wierd ik gewaer dat ik myne Porte-folio, en daerna myn passe-port te Scbeggino gela ten had. ’K was dus verpligt van met myn goeden vriend weer te keeren, hy vecgeestigde zich in myne legenkomst inlusschen had zyn broeder myn passe-port achtergezon- den, wy misten d«n bode, hy giugjnaer Terni en ik naer Scbegginodeze tegenslag deed my eenige dagen langer blyven. Den 18“eB gingen wy alle drie te samen mis gaen lezen naer Ouze Lieve Vrouw van Spolleto, en ’s anderendaegs vertrok ik met cene byzondere voiluer op welke ik eene plaels vond naer Spolleto, want alles was vervuld op de diligenlie. Na twee dagen reizens bevond ik my te Ro men den 29“eo. Van Spolelo naer Romen is er niet veel te zien ten zy de streke die op sommige plaetsten geheel be langwekkend is. Spolelo zelve is eene stad van 7 tol 8 duist zielen zonder iels byzonders ten zy de kathedrale zoo is Terni ook niet raers. Nu dat ik gelukkiglyk T eindend myne reis ben laet ons wat op onze stappen wederkeeren, en eenen korten oog slag geven op den politieken toestand van deingenomene of gestolene landen die ik doorreisd heb. K’ ga u juist zeggen wat ik al gehoord en gezien heb. Van T eerste dorp dal men tegenkomt over de fronlicrcu van de Pauzclyke Sta- 1NSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. S Hel Boterkuipje verschynl den Donderdag in geheel blad en den Zondag iu half blad. Nietlegenstaende al hel geweld dat men deed om my langer te houden, vertrok ik den 10 October met een my- ner twee vrienden naer den waterval van Terni om van daer voort te vertrekken naer Romen. Die waterval ge- maekl door de oude Romeinen, wordt te weeg gebragt door de waters van eene rivier Velins genoemdop de plaets waer die rivier zich vereen igt met de Nera om te samen naer den Tiber te loepen, vallen hare waters van cene rots van 570 meters hoogte, regt neerwaerts die val maeki zulk een gerucht dal men hel gemakkelyk op 2 uren afstand kan hooren. De waters, eerst gebroken door eenen val van eenige voelen diep, vallen neer geheel in wit schuim veranderd en zy brengen eene gedurige wolk van stuifregen te wege, die wy van verre zagen, ten minste 2 uren voor dat wy er by geraekten. Als men met den rug naer de zonne stael, ziet men gedurig eene schoone en volmaekte regenboog acn de overzyde van den val. ’T is uitnemende schoon en statig; er worden ook geheel schoo ne kristalisalicn te weeg gebragt. Na alles wel gezien cn lang bewonderd te hebben ging ik afscheid nemen van my nen vriend om naer Terni te gaen slapen en ’s anderen ten, op den weg naer Napels, beeft alles een ander uil- schyn dan in Romen. In een groot dorp, San Germano ge- naemd, waer wy afstapten om naer Monte Cassino te gaen, zagen wy 's achtcrnoens rond 4 uren in de Ca/ëz veel on werkzame en onhezige jongelingen die zelfs met twee of drie priesters, van de beste niet waerschynlyk, zaten een geldspel te speleneen van hen was onbeschoft genoeg om op te staen en tot by ons te komen lyk om ons af te loeren en te bespieden wy lachten den jongeling uil iu *t engelsch. Van San Germano naer Cascrta reizende, wa ren wy ons gelween in een konpartiment, met eenen jon gen officier en eenen borger, zy spraken in T eerste half slillekens tegen malkander, met veel vuer en belang zoo als 't scheen. ’K trachle allengskeos in gesprek te geraken met hun, en welhaest hoorde ik dat zy gedurig bezig wa ren melopde kappe te ryden van Piemout cuzyn goeverne- tnent. Toen ik gezeid had wie ik was, vernam ik dat de jonge officier van 't ryk van Napels was en den koning- F fancies II gediend cn verdedigd had lol op den dag der overgeving van Gaëta hy was ten uitersten verbitterd op de Piemonteezen, byzonderlyk op de soldaten, en hy be- lachtle en bespotte ze overal waer hy ze tegenkwam. Hy zei ons dal de Napolilaensclie soldaten gereed waren om T jok af te schudden, maer dat niemand dorst beginnen vreezende van betraept en voor den kop geschoten te wor den, want zoo beloont men deze die hun gedacht of opinie - a 20 50 0 a 12 -a- - a 12 - -a-- 0 a 10- - a 15 - De diepzinnige redencering nin het WEEK BLAD.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1