wra w msMS van den heer abbé Stroom aen zyne familie lc Stuyvekensk. 17sle Vervolg en einde. ll hi N° 20. Negentiende jaer. 48 Mei 1865. -40 c. •to i"1; DE Di x m tide ^Donderdag, Wat zal ’t zyn iet, A’* 21, J’ 1/19, Likeuren, Ie berigten tslract, in ten, dal zy alhier ge- e vrouwen kennis in 'rouwen te veeli. L, 100 fr., Te samen en Gcld- Le brieven h' rederegler, PROOT, ekomen by hy zich al- BERBER- tl, vroeger zyn Esta- hande ver- Brusselsch lENSDAG. 1 zal weten nieder ver- e juist na is. 18G5, ter k. 1/2 fr. en a-I a 12 - a-- I elkeen zag daerin eene wederkeering van genegen heid wegens den Paus en den kalholyken gods dienst. Zekerlyk zal die goede indruk zich ook op onze ministers hebben laten gevoelen, en zullen zy besloten hebben dal hel nu den bekwamen tyd niel is om legen den kalholyken godsdienst op te rukken en de kerken van hel vrye bezit harer.goe- deren (e berooven. Eene derde omstandigheid, die nacr ons oor deel, niet zonder invloed op onze ministers is, vertoont zich in Piemont, in dal land waer MM. Frère en Rogier zoo geerne om les gaen en waer meester Verltaegen korts voor zyne dood, in den naem der belgischc logien, mei de vrymetse- laers ging vetbroederen. De ministers van Victor- Emmanuel hadden aen de Kamer van Turyn een wetsontwerp voorgedragen om al de kloosters te vernietigen, en zy waren verzekerd dal dit wetsont werp zou gestemd en aengenomen worden zelfs wilde de Kamer nog verder gaen dan de ministers; maer ziet, op eens en zonder te zeggen waerotn of om welke reden, komt een minister des konings verklaren dat het niet noodig is nog langer over dit wetsontwerp te beraedsiagen, gezien het door hel ministerie is ingetrokken. Is nu hel intrekken van dat wetsontwerp in Pie- monl eene reden waerom onze ministers ook de Kerk en de kalholyken, voor cenigen tyd, willen gerust laten en het wetsontwerp op de kerkgoede ren laten slapen? Dal weten wy niet; maer zy heb ben altyd de ministers van Piemont nagevolgd in het kwaed, waerom zouden zy ze nu ook niet eens navolgen in hel goed Als eene vierde omstandigheid zonden wy bier kunnen byvoegeh het sterkmoedig gedrag onzer bisschoppen. Men weet dal de belgische bisschop pen eenen brief aen den koning gezonden hebben om zich legen de aenstaende wet op de kerkfabrie ken te verzetten. In dien brief hebben de bisschop pen klaerlyk hun gedacht en hun toekomende ge drag te kennen gegeven zy hebben erin met eene ware bisschoppelyke vryheid en grootmoedigheid gesproken. De ministers die den inhoud van dien brief gekend hebben, schenen in ’l begin er weinig kas van te maken en dreven er den spot mede. Zyn ze er nu bang van of geven ze de bisschoppen gelyk Wal er ook van zy of niet, later zullen wy mis schien welen waerom wy dien wapenstilstand heb ben. Ondertusschen lael ons op onze hoede zyn. Een zeer wys en voorziglig man zegde eertyds Timeo Danaos et dona ferentes, hetgeen in plat vlaemsch beteekenlik vrees de averegtsche ministers, zelfs als zy willen goed doen. imnie, iUDE, te kleeden n 50 cenli- Uoysius en geschikt pryzen. De politiek scbynt in Belgie eenigzins te sluime ren of te slapen is het de stilte die gewoonlyk den donder voorafgael en moeten wy ons Eter aen hel uitbersten der woede onzer tegenstrevers ver wachten? Of komt die stille voort uil eene zekere benauwdheid van den kant onzer ministers, ofwel laten zy ons voor cenigen tyd gerust ter oorzake der omstandigheden die zich, sedert eenige weken, in de wereld en rondom ons vertoonen? Dit ware nog al moeijelyk om zeggen nogtans ons gedacht is dal wy aen deze bietste reden onze oogenblikkc- lyke rust móeten loeschryven. Waerom, by voorbeeld, wordt het wetsontwerp op de kerkgoederen aen de wetgevende Kamers niet voorgedragen Lael ons de tydsomstandigheden te rade gaen. Wy hebben vooreerst den ziekelyken toestand en dehoogejaren van konipg Leopold. De ministers peizen zekerlyk, en met reden, dat bet nu geen tyd is om meerdere stoornis in hel land te brengen, en dit is T geen onvermydelyk gebeuren zou indien hel wetsontwerp op de kerkgoederen nu in de Ka mers moest bepleit worden, en byzonderiyk indien het wetsontwerp van M. Tesch, vooraf door al de bisschoppen des lands afgekeurd en veroordeeld, de meerderheid der stemmen, gelyk het wel te voorzien is, in de Kamel’S moest bekomen. Meer dan ooit heelt het land rust noodig; dit is ook, zoo hel schynt, het gedacht van onzen ouden en zieken Koning die, zoo als een dagblad van Brussel verze kert, aen zyne ministers den wensch uilgedrukt heeft van hei ontwerp der wet op de kerkgoederen gedurende den tegenwoordigen ziltyd, niel te zien voordragen. Eene tweede omstandigheid, die wel verdient in acht genomen te worden, is de luislerlyke zege- pracl door M. Thiers in de wetgevende Kamers van Frankryk behaeld. Die geleerde man, oud-minisler van den franschen koning Lodewyk-Philip, en eer tyds groote tegenstrever van bet Pausdom en van de katholyke Kerk, heeft onlangs eene lange rede voering ten voordeele van Pius IK en van den ka- thölyken Godsdienst uitgesproken, en de minister van Napoleon zoodanig gepraemd en op de hielen gezet, dat een van hen, M. Routier, opentlyk in de Kamer verklaerd heeft dal het keizerlvk be- stuer van Frankryk het tydelyk gezag van den Paus waerdeerde en zou behouden. Die zegeprael van M. Thiers en de stellige ver klaring van M. Rouher hebben oenen diepen in druk gemaekt op al de gemoederen, niel alleen in Frankryk, maer ook in a| de landen van Europa In zyn nummer van 7 dezer, haell het Weekblad, in een langdradig ai likel, elf ontwerpen van wer ken aen die, volgens den konfrater, [allen moesten begrepen geweest zyn in hel wetsontwerp van open bare werken, voor welker uitvoering de Kamers eene som van 60 miljoen hebben gestemd. By hel lezen van dit artikel, moet elk onpar- tydig persoon overtuigd zyn dat hetzelve niet geschreven is geweest met inzigt om de belangen te verdedigen van hel arrondissement Dixmude, maer wel otn onzen achtbaren representant op eene leugenachtige wyze acn te vallen. Zelfs beeft dit artikel nog al veel betrekking met zekere lastering die M. Gustave Debrcyne het ver leden jaer uitkraemde in den Provincialen Raed, welke lastering, onmiddelyk wierd te niet ge- bragl door den heer Goeverneur der provintie en daerna door hel Bolerkuipje, in antwoord aen het Weekblad. Nu dan, wy zullen cens door eenige regelen bewyzen dal het Weekblad, by het schryvcn van zyn artikel van 7 mei laetsl, geen ander doelwit heeft gehad dan zyne lezers by den neus te leiden, want, handelde de konfrater ter goeder trouw met de kwestie dersubsidien in zake van openbare wer ken, hot bladje zou bekennen Dat het in princiep is vastgestcld dal de belang hebbende gemeenten, de proviulie en de Stact elk een derde betalen in de onkosten voor beurlwegen en stralen Dat het gouvernement geen bekasseiden beurt- weg op zyne kosten doel leggen dan wanneer het wèl bewezen is dat de gemeenten door welke den steenweg loopt, de noodige middelen niel hebben om voor een derde in de kosten van uitvoering te komen. Hetgeen het geval niet is Ten eerste, voor wat den steenweg betreft van Couckelacre naer Merckcm door Bandsaeme, deze gemeenten ten vollen in slael zynde om een derde der kosten van uitvoering te betalen; Ten ticeede, voor den steenweg van Merckcm naer Loo door Noordscliote, voor welken weg de noodige gelden reeds over twee jaren zyn gestemd geworden en waervan de toewyzing cersldacgs plaels zal hebben Ten derde, voogden steenweg van Eessen naer Woumen, welke gemeenten ook alreeds, even als de provintie, het derde der onkosten hebben gestemd Ten vierde, sedert verscheidene jaren staen de provintie en de Staet jaerlyks subsidien toe voor de herstelling en verzanding van den iinkeren oever van den Yser; hewel, een groot deel van dit zulke handelwys, dal zy eene som vergaerd heeft om het klooster zelve te koopen, en alzoo te beletten dat liet huis en het ligchaem van den H. Alphonsius in de handen valle van de beeldstormers en kloosterplunders der 19d<l eeuw. p ’T B0TERKU1FJE I K. f arel Louis t» f ,e BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bubeel Wilgendjkstraet, N» II. Voor elk afzonderlyk num mer, 13 centiincn. u 1 1NSCHRYV1NGS PRYS. Builen stad, franks. Hel Suppl. S Hel Roterkvipje verscliynt den Donderdag in geheel Id.id gn den Zondag in half blad. dat er vele slechle of afgevallene priesters zyn, gy moet hel alzoo niet vcrslaen alsof er byna zooveel slechte waren als goede, verre zy van daer. In betrek met het getal der goede priesters, zyn er geheel weinig, maerzy zyn menig vuldig in vergclyking met hetgeen wy, byzonderlyk in Bel gië, gewoon zyn van zien, en met hetgeen zy zouden moe ten zyn, want er zouden om wel te zyn geen slechte pries ters mogen wezen. ’T is daerbj nog te bemerken dat inecsl al die priesters van Napels niet zyn, maer van te lande ko men, en juist de onwetensle en de ongeleerdste zyn. Iets anders dal nog pyn doet, is van overal in de straten, de ydele plaetsen te zien waer er O. L. Vrouw-beelden ston den of geschilderd waren van ai de namen der heiligen die de straten droegen, veranderd te zien in de namen van Garibaldi, Cavour, Victor-Emmanuel enz., enz.; dat toont ons dal het Staets-bestuer nieuwgezind is, en cindclyk van geheel de stad overstroomd te zien van goddelooze gazet ten. De goede en hebben de noodige vryheid niet om uit te komen. Slechts cens hebben wy met eenen onbekenden over politieke zaken gesproken. Daer hy van bet nieuw sys teem was vroeg ik hem*of,hy kalholyk was; ja ik, antwoor- de hy, maer van de kalholyken van Pio IX niet!Dit heb ik byna altyd bemerkt, dal al degene die van T nieuw be- stuer zyn geen ware kalholyk meer zyn. Te Pagani vonden wy al de redemptoristen uit hun klooster gejaegd, maer geheel, de stad is zoo straf tegen 12 Mei.- a 20 50 a- 75 a 12 25 a 10 a la 50 I a-- I a 29 50 10 a- a-- Iels dal groolelyks pyn doet aen allen waren kalholyk maer byzonderlyk aen allen waren priester die in Napels wandelt, is van zoo vele slechte en afgevallene priesters te zien ik kan en mag ze niet anders namen dan afgevallene priesters, daer ze tegen T streng verbod van den Paus, «lienst doen in de Napolilaensche kerken die in Interdict geslagen zyn. Die priesters zyn ai gelyk gekleed met eenen langen broek, eenen frak, een wille kollier en een fran- sche priesterhoed. ’T meeste deel dragen eene gouden koord rond hunnen hoed, en deze zyn al kapelacns van de Garde Nationale of van het leger. Gedurende ons verblyf te Napels, hebben wy eene feest zien vit ren in ccn dier ver- bodenc kerken, ’l was kurieus om zien; de straet waer de kerk slael was schoon versierd en behangen, de kerk zelve "as luisterlyk verlicht, maer al de devotie was op straet; eenieder van onz.e jonge lialiaenders nam godvruchtig zy- nen hoed af al voor de kerk gaende cn boog half zyne knie, maer inde kerk zelve, was geen mensebT was devo tions!inderdaed; men zag geheel wel dal de bywooncrs niet gewoon zyn van godvruchtig te zyn, zy wisten hel niet hoe doen om er godvruchtig uit te zien. Wanneer ik u zeg »og <lc kwestie der ZESTIG MILJOEN. Op onzen weg van Caserta naer Napels horkte ik twee officieren af die te samen spraken over den staet van'1 le ger zy zeiden beiden dat er veel ontevredenheid was, en met reden, want de simpele soldatenzeiden zy, waren slecht gevoed en nog slechter belaeld. Op ons uitstapje naer Porzuolo en T omliggende hebben wy inderdaed niemand gevonden die niel kloeg van den nieuwen staet van zaken, de eene van de onverdraeglyke lasten, de andere van vervolgingen de beambten van de douane zelve wisten Ie klagen, cn de arme werklieden ver telden ons dal Ferdinandus en zyn zoon Frannies 11, ge woon waren stukken van 5 franks uit te deelen op hunne wandeling door die streke, en dal de nieuwe koniii" van T nieuw Italië aldaer reizende, sous en kluiten,uit deelde. Te Bcnivento hehben wy niemand hooren boffi-n cn vele hooren klagen; op den vleeschmarkl wandelende vonden wy al de stukken gezegeld met den stempel van’t goever- nemenl er zyn lasten op alles, lot op lier brood toe. Vandaer te voet gaende nacr Monte Fuso de Pietro hoor den wy vele van brigands spreken daer hadden er inder daed eCne groote bende ware brigands geweest die alles

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1