f '1 I i’ legen liaes Kimpe of legen iemand der genever- kliek van hel Stadhuis le stemmen, indien gy keerskens ol lampioeuljes ontsteken hebt ter eere Tot nu toe waren de sterfelyke overldylsels van eenen overledene de eigendom zyner familie, die ze deed begraven volgens haer welbehagen. Krachtens hel reglement van den vreemdeling Laurent, is het lyk de propt ieleil van Baes Kimpe, die hel mag doen delven waer hy wil, hoe hy wil, en de uer dal hy wil. (ld). Sommige persoonen peizen dat by ’s konings overlyden, de twee wetgevende Kamers moeien ontbonden en vernieuwd worden. Zy vergissen zich grootelyks; eene enkele lezing der artikels 79 en 81 van de Grondwet moet er hen van overtuigen. liet eenigste wal gebeuren kan, is dat de nieuwe koning vrywillig de Kamers zou ontbinden; maer dit vooruilzigt schynt nog al weinig waerschynelyk in het byzyn der vernieuwing van de Kamer der volksvertegenwoordigers het verleden jaer, en de tegenwoordige ministers zouden het hem zeker nooit aenraden. feer en zy t, langt uwen hoed af, en peist dagge de PERSOONAEDJE salueert die hier in Geut den groole [aiseur is, den dansmeester van llaes j j f 1 In slag’ geze door schil 'noer noot toeg gewt der stedelyke keikhoven doen begraven, zonder kruis, zonder wywaler, met een woord gelyk een beest. (ld). Dit reglement is zoo streng, zoo willekeurig tegen de kalholyken opgesteld, dal hel alle denk beeld te boven gaet. De Irefi'elyke familien worden er in slechter behandeld dan degenen die ongeluk kig eenen gehalsregten peisoon onderhen hebben. Krachtens art. 14 van het strafwetboek, mag de familie van eenen gehalsregten zyn lyk eischen om het te doen begraven. Volgens het genlsche reglement, wordt het lyk van eenen treffelyken persoon de prooi van den burgemeester, die lol opper-grafuil benoemd wordt. Ueurzen-Couranl). La Liberlê ïs een weekblad dal te Brussel wordt opgesleld door de meest geavanceerde mannen, de Janson’s en konsoorten, en dus niet zal beschul digd worden van klerikalismus. Maer la Liberlê wil de vryheid in den vollen zin van ’l woord verstaen, en niet datgene voor zich alléén houden, waertoe anderen ook regl hebben, al denken zy dan ook juist niet zooals de geavanceerden. Hel blad bevat in zyn laetsle nummer een artikel over het zooveel besproken vraegpunl der kerkho ven, een artikel dat wy in aendacht van al degenen aenbevelcn, die zich met die kwestie bezig houden. Na hel systeem, door onze ministerieelen aenge- prezen, verklaerl la Liberlê dat zy, getrouw aen de zinspreuk vryheid in alles en voor allen, niet aer- zell te verklaren dal de kalholyken gelyk hebben zich daertegen te verzetten. De kalholyken, zegt la Liberlê, willen by elkaér rusten, op eenen grond die zuiver is van alle smet en die door hunne priesters gewyd is geworden. Gelyk de Kerk de tempel is der levenden, zoo is hel kerkhol voor hen de tempel der dooden. Het zelfde gedacht dat een kind heeft vanonder den- zelfden steen te rusten als zyn vader en zyne moe der, bezielt de kalholyken, wanneer zy verlangen le samen opéénen Godsakker begraven le worden. Zui pechc overg 58 b heelt De op bs schil bodei De Hé Ee zie It, hel o vak gelul Rusl Maer antle dus i yzert alle I cl li.EKura f tf ■■iju'u „bb Wei k is titans uil^cvoerd; Ten vyftle, eene sluisbrug is bet verleden jaer door M. De Cminek gevraegd geworden; deze brug is thans in werking en zal nog dezen zomer ten vollen uilgevoetd zyn. Daerenboven, eene tweede sluisbrug zal itjsgelyks binnen kort in de omstreek van Dixmude gemaekt worden (I); Ten zesde, de brug aen den Peereboom mackl deel van eenen beurlweg waetin Loo en de ge meenten Noordschole en Metckein, de provinlie cn de Stael elk voor een derde lusschen komen (2); Ten zteensie, achtste, negenste en tiende. Sinds lang houdt onze represenlanl, le gelyk mol M. Van Isegbern, liberale represenlanl van Oslende, zielt bezig mei hel ptojekl eener vaerl van den Moerdyk naer Dixmude door Couckelaere, mei een sluis op den Yser, eenig projekt hetwelk als etn.slig moet beschouwd wotden, doch waervan de studie op ver na niel opgemaekt is; Ten elfsle, is T M. De Coninck niel die de uit voering gevraegd heeft van een sluis aen hel Hel legat, met welk onderzoek de ingenieurs zielt thans nog bezig houden? (5) Zoo dat onze representant zich met al die wer ken, waervan het ÏVeekblad op eene leugenachtige wyze vraegl of DEZELVE ALREEDS IN PROJEKT BESTA EN, op eene ernstige wyze bezig houdt, zells de werking aen eenige derzelve alreeds be komen heeft, en de uitvoering van .eenige andere zich niet lang meer laten wachten zal, dank zy de lusschenkomsl van M. De Coninck. Een enkel feit blyft dus nog regl in het artike van 7 Mei van ’l Weekblad; ’t is dat de konlrater wil bcwyzen dal de liberalen-doktrinairs, zyne vrienden, op eene aenstoolende tcyze met parlydig- heid te werk gaen, hetgeen in allen gevalle geen waer is voor wat den Minister van openbare wer ken betreft, aen wiens onparlydigheid zyne tegen strevers zelfs hulde bieden. Maer verstael hel Weekblad niet dal zyne lezers hel ten mit sten zeer zondetling moeten vinden dal M. Debreytte, in de achttien jaten die hy in de Kamer heeft gezeteld, de uitvoering van niet een der werken heeft bekomen die hel bladje aenhaell, terwyl M. De Coninck, in twee j tren tyds en onder een liberael Ministerie, er reeds verscheidene heeft bekomen? Een ander feil dal niel minder zonderling voor komt, is dat op zyne tweede bladzyde, en by gele genheid van een allezins overdreven feil ten ïasle gelegd van M. De Coninck, bel bladje ten vollen af keurt hetgeen bel op zyne eerste bladzyde heele juist vindt wanneer hel zyne vrienden betreft. Bewysl zulks misschien de GOEDE TROUW waermede hel Weekblad le werk gaet wanneer hel zyne tegenstrevers, en vooral onzen representant, M. De Coninck, geldt?.... Wy laten zulks den lezer oordeelen. Gy wilt, by voorbeeld, het lyk uwer vrou.v, uws vaders, uwer moeder, uws broeders, in den familiekelder, gelegen in eene andere gemeente, doen begraven. Indien gy hel ongeluk hebl gehad bekykt het wel, cn indien ge niel le vies of te van Mgr. Bfacq, Hues Kimpe zal liet lyk op een Kimpe, de personni/ikaélie van hel liberalistnus, den neuzenlrekker van gheel onzen Gemeente- raed. De Vlaemsche Leeuw geeft bet volgend portret van professor Laurent, den woedenden genlschen godsdiensthater die de lyken der kalholyken allen iu eenen ongewyden en ongeheiligden grond wil doen delven Aés g’op straet azoo e venije tegen komt, dagge uil de boonen nie en zoudl jagen, dat goe zou zyn om in d’erwéten de musschen te ver- scheden, azoo e kleermaêkerke da geen werk en hé, waer dagge zoudl compasse mé hen; meen zwart kazaksken an, da lot aen de keele loege- knopt is; ne zvvarte krewat zonder hemdeband of picar; cn blauw brilken da zoo donker is als ’t manneke zelf, maer waer achter twee oogen zitten, die als iwee kogels den eersten drylip die ’l ontmoet, zoun onverre schieten; hewel! als ge zulk een venije op slrate ziet, blyft dan staen, Jf f vred 42 j lloo ovei siae keil sedt «iei heb) tem OU1S Mj blad Ik Mere ik liank laste met trcdi Ge Douc myiii Tra, »aei nied M te T M prof M te V wyzi D< plaei wedi wei n aenv pers M en h liet byte 'Zy v hare gevi hare my I van 11 arnri Hel Gentse!» reglement op de begravingen. lan alles wat. IXJ ders vol zaten, en daer deze door de vensters gemeens had den met de ineusclien van stad, sloot men de vensters toe en liet men ze ademen zoo zy best konden. Van St. Michiels lieb ik u gesproken, maer T geen ik u nog niet gezeid lieb is dal byiia de helft van de persoonen waermeê wy gespro ken hebben, ofwel zelf in T gevang gezeten hadden, ofwel een broeder of vader in 't gevang hadden, of gehad hadden zoo heeft de vrye stem weinig plaets gehad en heeft de wensch van T volk zieli niet opcnllyk mogen kenbaer ma ken. Iets anders is dat men geen dorp kan vinden, zelfs geen gehuchle zonder soldaten. Houd Foggio hadden ook ware stuikroovers geweest, nogtans hadden zy altyd eene soort van eerbied betoond aen de verdedigers van 'l oude besluer. Oordeelt nu zelve van den stael van 'l ryk van Napels. Sedert eenigeu tyd zyn er vele brigands overg. komen naerde Pauzeiyke Staten er hebben reeds verschillige tegenkomslen en zelfs gevechten plaets gehad met de Pauzeiyke gendarmen. Nu een woord wegens de geslolene Staten van den Paus; ’k moet u eerst en vooral opentlyk bekennen dat zy veel geruster en meer tevreden schytién dan de Napolil lenscbe, nogtans heb ik met gee nen landman gesproken die hel pauzelyk besluer niet wenschl weer te hebben; eene aen wien ik vroeg of er daer geene brigands waren, zei my er hebben hier nooit geene brigands geweest, maer de Piemonleezen heden ons bri gands omdat wy van hun niet willen. Een andete ver- vermoordden dal zy vonden,hel hoornvee zelvedoodden en brandden, de peelden uil.de stallen haelden; en zoo waren er meer dan 40 dood gescholen gewee -t in Benivento al leen. In't eerste hadden zy geene brigands geweest maer simpele reaclionnislen maer daer zy, door de vreeze die ’t zweerd en de vreedheid der Piemonleezen zelfs aen hun ne vrienden eu magen injoeg, niets meer te eten of le drin ken kregen, en daer hunne eigene broeders en soms ou ders, van als garde nalionnacl ze te vervolgen eu te van gen, wierden zy zoo verbitterd dal zy alles plunderden en vermoorden wat zy zagen. Op dezelfde reis vonden wy ver- sehillige persoonen die weenden als zy van hunne wettige voislen Francks II en zyne vrouw spraken. Van Monte Fusp naer Foggio gaende, vonden wy op weg eenige aenLangers van de Jtaljacnsche eenheid, maerzy waren zoo weinig kalbolyk, dal een ouder beu stout ge noeg was om my te komen verklaren, in den uaem van God zeide hy, dat geheel liet geloof van den Paus en zyne aen- hangers valsch en duivelsch was, en dat dit alleen waer is wal in den hybel stael. Wy verslonden aldra dal hy ecu slagtoffer- was van de protestautsche prekers die vele ge weld doen, onder den openlijken vooistand van de stad, om Italië protestant te maken, en zelfs eenen splinter nieu wen tempel gebouwd hebben te Napels. In Foggio voeden wy niets dat meldenswcerdig is, lenzy al de gevangenissen vol volk, by zoo ver dal zelfs de kei- (t) Welke onberekenbare schade heeft men niel ver- oorzaekt aen de neeiingdoeners en landbouwers welke verpligl zyn, door den volslagen stael van vervulling waer- in de Knockebriig zich bevindt, eenen omweg le doen van meer dan twintig kilometers! Want wil bemerken, myn- heeren, dal er lusschen de oevers vau den Yser eu deze der vaert van Yperen uacr den Yser, op eenen afstand van inenr dan vier uren, geen anderen gemeenschapsweg be stoet dan deze brug, ten ware men den ellendigen bak van den Peereboom bybragte, welken zoo schadelik is vaoj den afloop der wateren als onbruikelyk voor de ryluigen. Ik verhoop dus dal M. de Minister onmiddelyk inaelregelen zal nemen opdat de herbouw ing, sinds vier jaren als uiterst noodzalyk aenzien, zoohaesl tnogelyk geschiede. Ook vraeg ik M. den Minister van openbare werken den bak aen den Peereboom te willen vervangen door eene br. g, welke zoo veel te uoodzakelykcr is geworden dooïdieu een weg, bestemd om vier belangryke gemeenten met het steedje Loo te verbinden, welhaest zal uitkomen aen de oevers van den Yser, ter plaets waer genoemde bak thans bestaei. (M. De Coninck, Zitting van den 28 Juny, zie Annalcs parlementaires) (2) M. De Coninck heeft gesproken van het maken eener brug in vervanging van eenen bak op den Yser. Deze zaek is onderzocht geworden eu er is bevonden dat deze brug op eenen simpele» beurlweg zoude komen en dit een last is der gemeente. ’T is dan aen de belanghebbende gemeen ten van zich de zaek aen te trekken, en de kosten op zich le nemen die deze werking zal benoodigen, behalve de medehulp le verzoeken der provincie en desnoods die van hel departement van binnenlandschc zaken. (De Minister van openbare werken, Annalcs parlementaires, 28 en 29 Juny 1864). (5) In het geheele der groole welken uit te voeren aen den Yser, zyn drie sluizen begrepen welke gemaekt moeten worden in de Loovaert. Volgens het verzoekschrift van het Gemceute-bestuer van Dixmude, is, naer de bekentenis van het korps zelve van bruggen en wegen, een enkele geuoegzaem. Zoodat, met de gelden bestemd voor de twee anderen, de werken die ik vraeg zoudeu kunuen uilgevocrd worden. Ik durf verhopen dat M. de Minister van openbare werken een gunstig antwoord zal geven op de billyke re- klatnalieu der bevolking van de arrondissementen Veurne- Dixmude en Ypere, van welke reklamatien de Kamer van koophandel dezer laetsle stad zich nog onlangs bet orgaen heeft gemaekt. (M. De Coninck, Annates pailemcnlaires, 28 Juny 1834). wensebte hel nieuw besluer omdat het overal, zoo zeide hy, slechte huizen inbrengt tot in de kleinste stedekens zelve zoo als Toleiityn. Dan, al de priesters die ik gehoord of gezien heb zuchten naer de vryheid die zy genoten on- der T besluer van den Paus. Te Loreto vernam ik den opstand van Torino, en daer ik sinds lang geene gazetten meer gelezen had, wist ik er niet wal aen hebben. 'K hoorde ook alle slacli van geruchten wegens Komen; men zei ouder andere dal de Paus Laino- ricière gevraegd had om een nieuw leger te maken, maer te Bomen gekomen vernam ik algauw dat er daer al niet» van is, en dat de Paus vast besloten heeft van niets le doen tot dat men hem zyne geslolene Stalen wedergeeft, en hy heeft groot gelykwant met zulk een rykske, wal leger kan men maken? Wat meer is, de Piemonleezen, Franscheu en vry- metselaers van geheel de wereld zouden hel trachten vol te steken met van hun eigen volk, zoo alszy reeds doen met de zouaven, cn zoo zou hel leger van den Paus meer na deel doen dan voerdeel. Lael dan de ntenscben klappen, en lael ons met den Paus den tyd afwachten, eri 'niet hem onze hoop stellen niet op de mogendheden dezer wereld, noch op een handvol volk met wapens, maer op den God der kristenen en der kalholyken, die zoo dikwylsin .de voorgaende lyden den pauzelyken stoel en het pauzelyk ryk uil meerdere gevaren gered heeft dan de tegenwoordige. EINDE. iS i

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 2