EM, N° 21. Negentiende jaer. Dixmnde, Zondag, 21 Mei 1865. Gewigtig nieuws int Amerika. nsecnc I I de Wed. - life jclieve zich u en Agent der i kennis in vrouwen te ïveelt. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgenilykslraet, N» 14. Voor elk afzonderlek num mer, 12 ceulimeu. ing van het te nemen 1. fr. 5 00 2-90 2-50 200 Imogen de azynen zyn en dezelve s van 1 fr. evenredig- 8 Mei. 00 a 27 01) 00 a 09 00 a 16 50 00 a <10 00 a 0« 10 a 48 00 6 25 2 54 ’ten, dal zy v alhier ge ile vrouwen Koninglgk i. hcl vuer des geringe pre- jste vruchten, veroorzackte I0ENEN 201) Builen stad, 4» franks. Mel Suppl. fi Het Boterkuipje verschynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. hebben pligtig gemaekt aen een misdryf Voorzien door hel strafwetboek, alleen voor het jiof van kassalie gebragt mogen worden Eindelyk, volgeas anderen en wyfbflt$en het mei deze laelsten, zou een Minister dïfe ziêh aen diefstal of aen hel toebrengen van vrywillige slagen en wonden of aen tweegevecht hebben pligtig ge- maekl, nel als elk ander sterveling, voor de ge- meene reglbank gedaegd moeten worden. Dat meer is, wy zonden veel strenger zyn op- ziglens eenen Minister die zyne pligten als burger te buiten gaet dan jegens welk ander persoon welhoe! een ongeleerde boerenjongen die zyns ge- lyke op eenen kermisavond eene duchtige ramme ling geeft, wordt voor dit feil voor drie maenden ingekokerd, en een Minister, die ten toppunt van geleerdheid en beschaving is gekomen, en het op het leven van zyn evenmensch gemunt heeft, zou met de grootste voorzorgen en toegevendheid behandeld moeten worden, lot zoo ver zelfs dat artikel zooveel of zooveel van het Strafwetboek op hem niet zoude mogen toegepasl worden, en dit we! juist <?m dal hy Minister en meer geleerd en beschaefd is dan de arme duivel van een’ boeren jongen Maer dit strydt met de gezonde reden zelve, en ons dunkt zouden de representanten zich met wat nuttiger zaken in de Kamer kunnen ophouden en zoo ook op eene wat voordeeliger wyze ’s lauds penningen verbruikèn. Over den donder. Nu wy over eenige dagen verscheidene mael door den donder zyn bezocht geworden, schynt hel ons een gepaste oogenblik om onze lezers met eenige merkweerdige byzonderheden over dit ge vreesde naluerverschynsel bekend te maken. Wy zyn reeds ver vau den tyd, dat de donder beschouwd wierd als de uitslag van zekere invloe den, die de sterren elkander loezenden, of als de voortbrenging van uitwasemingen der aerde. Ie dereen weel nu, dat dit naluerverschynsel een eleklrischen oorsprong heeft, maer hoe vele dwa lingen zyn er nog verspreid, hoe vele vooroordee- len hesiaen er nog Hoe vele personen ziet men niet, die zich ver schrikt bukken wanneer zy hel weerlicht zien, en die met vrees wachten naer het rommelend ge- dommel van donder! Het gevaer is voorbyen echter vreest men het nog. Alle persoon, die het weêrlicht heeft gezien, is gered de bliksem doodt of kwetst onmiddellyk. Men heeft den tyd niet om hel weerlicht te zien, en nog min om den donderslag te hooien. Hoort de soldaet, door eenen kanonbal ge troffen, wel ooit aleer hy getroffen wordt hel ge rucht van het kanon? De bal doorloopt 400 meters op eene seconde by hel uilvliegen uil hel kanon. Het geluid doorloopt 557 meiers op eene seconde. Wanneer hel gerucht acnkomt, bestael de man niet meer. Zoo ook, wanneer men het gedommel van den donder hoort, is er reeds meer of min tyd verloopen sedert hel slagtoffer is getroffen gewor den, volgens den te doorloopen afstand. Wanneer gy dus het yzingwekkend gedommel hoort, dal boven onze hoofden uilbarsl, is hel te lael om bevreesd te zynhet is hel leeken der verlossing. Cy zyt en blyfl ongedeerd. Wal is een weêtlichl? Wat is de bliksem? Iedereen weet nu wal een eleklrieke vonk is. Dit is in hel klein de weêrlicht, dit is de bliksem. Indien gy een elektrieken vonk tnsschen twee punten doel springen, tusschen de maebien welke dien voort brengt en eenen vogel, by voorbeeld, dan ziet men de elektriciteit als een vuerslrael op het dier loopen en het doodeu. De vogel is ver- bliksemd. De luchtkring bevat altyd elektriciteit. Wanneer twee wolken met veel elektriciteit gela den elkander naderen, dan eindigt de vunk met uit te springen, doch welke vonkZy kan somtyds de lengte van 10 kilometers bereiken, zoo als men in bergachtige landen, waer het meeste onweders heerschen, heeft waergenomen. Het weêrlicht neemt hel meest den zigzagvorm aen; het is helderwit; somtyds wat purper ol groenachlig. Dezelfde wolken kunnen opvolgeotlyk een groot getal ontploilingen geven. De elektrici teit put zich langzamerhand uit, en het onweder yerdwynt. Ten gevolge van warme dagen, bemerkt men somtyds in de verte plotselyke lichtende klaerlen van korten tyd, in Vlaenderen gekend onder de benaming van de zoelte speelt. Dit is eenvoudig toe te schryven aen verre onweders, waervan hel ge rucht tol ons niet komen kan. 5 Mei. 50 a 18 00 25 a 11 00 25 a 10 25 00 a 14 50 00 a 9 - Men zegt dat de fransche gezant le Washington bevel heelt ontvangen om den president Jonhson by de eerste gelegenheid te vragen, of hy voorne mens is den nieuwen staet van zaken in Mexiko 'e herkennen. Een categorisch antwoord is nood- wkelyk, omdat Frankryk aen de onzekeiheid eeu ■einde wil gemaekt zien. J De Kamer zet de diskussie voort over hel wets- ontwerp betrekkelyk de misdryven bcgacn door de Ministers buiten de uitoefening van hun ambt. Volgens de eenen zouden de Ministers, in zulk- J rïaoig geval, moeten geoordeeld worden door eene I kommissie daei toe expresselyk door de Kamer I benoemd; 'olgeus anderen zouden de Ministers, die zich lïegterlyke kroniek. Zyn door de regtbank van Veurne veroordeeld Meerman Franciscus Xaverius, oud 27 jaren, werkman le Nieucapelle, tol 8 dagen gevang en d< kosten, voor braek van afsluiting, ten uadeele lau Franciscus Verweirder, le Nieucapelle. Degraeve Francies, oud 42 jaren, daglooaer (e Merckem, tol eene maend gevang en de kosten, voor slagen op Maria-Theresia Boucquillou, le Merckem. Matten Maria-Theresia, huisvrouw Servaes Van- slaen, oud 56 jaren, werkster le Merckem, lol 16 fr. boei of 8 dagen gevang en de kosten, vooy braek van afsluiting, ten r.adeele van Karei Van- Volgens de laelste tydingen uit New-York ont- vangen, zouden ze alreeds 15 in getal zyn, die voor reglslreeksche of onreglstreeksche medepligtigheid aen de moord van den President Lincoln, zullen opgehangen worden. Onder deze bevinden zich de doktor, die den I voet heeft vermaekt van Booth; de persoon die op den avond der moord het peerd in gereedheid hield waermede Booth de vlugt heeft genomende per- soonen die Booth en Harrold geherbergd en bun 1 elk van een jaglgeweer hebben voorzien, enz., enz. De amerikaensche dagbladen vermelden insge- lyks deinrigling van geheele benden vrywillige vrybuilers, die legen het Staetsbesluer van Mexiko gerigt zouden worden, en zich aenstonds zouden I vereenigen met de slrydkorpsen van den gewezen I president Juarès. Men mag gerust voorspellen dat hel noord-amerikaensche goevernement die bewe ging geenszins zal tegenwerken, integendeel I De groote engelsche bladen en de brusselsche Indépendance schryven nu, dat zelfs met eenen min j demokralischen president ais Johnson, de Ver- li eenigde Staten nooit naest hunne grenzen de slich- fing eens koningryks onder hel gezag eener 91 vreemde dynastie zullen gedoogen. Zondag laetstleden hebben de geestelyken van Mechelen in al de kerken van den predikstoel afge roepen, dat, ten gevolge van T besluit door den gemeenteraed genomen, rakende de kerkhoven, de geestelyken voortaen de lyken niet meer zullen ver gezellen tot op hel gemeenlyk kerkhof; deze aen- kondiging heeft op velen een pynlykeu iiidruk ge maekt, aengezien men hier meestal de gewoonte had, de laelste gebeden op het graf, door de gees telyken te hooren lezen. Biet klooster van Staouëli, in Algerle. Dit klooster, bewoond door Trappisten, is eerst gesticht geweest in 1845, tydens hel goevernement van Maerschalk Bugeaud. Eene hoeveelheid van 1200 hectaren land was hun vergund geworden, en voor twee jaren waren verloopen, hadden die broeders van dit gesticht alreeds voor 500,000 franks gebouwen geplaelsl. Deze gebouwen zyn zelfs op heden nog niet vol tooid, al hebben ze ook alreeds byna een half mil joen gekost. Het voorname gebouw heeft vier zyden van 48 meiers lang op 12 boog. Links is een ander gebouw van GO meters vierkant en het welk tot schuer en stalling dient. Begts zyn werk huizen voor timmermans, smeden, beenhouwers, wagenmakers, bakkers; verders ook eene melkery en kiekenhok. Voor deze gebouwen staet nog een ander gebouw, namelyk dit voor de ontvangst der vreemdelingen bestemd, en langs de andere zyde is de kerk. De muer die het geheele klooster om ringt, heeft eene lengte van verscheide kilometers en is 2 meiers hoog; dezelve omsluit eene uitge strektheid van 50 hectaren grond. De jaerlykscbe opbrengst in tarwe, rogge en haver, is 2000 hectoliters. Daerenboven doen ze jaerlyks van 20 hectaren wyngaerden, 200 stukken wyn op, en de byen leveren hun een jaerlykschen opbrengst van GOO kilos zeem. Hun vee wordl be rekend op 50 tol 80 koeibeesten, van de beste soort, op 400 schapen en 400 verkens. Het beste vleesch dal te Algiers wordt geslagt, koml van ’l klooster van Staouëli, en hel vee dal de land bouwers van vele uren in het ronde opzoeken voor den kweek, is dat van Staouëli. Hel personeel van T klooster hestact uil 108 paters en een twintigtal daghucrlieden. Keizer Napoleon is dezer dagen dit klooster in al zyne deelen gaen bezoeken. De nieuwe President derl Vereenigde Staten heeft de volgende proklamalie s^ekondigd Aengezien het door bewyzen is ge bleken dat de moord van M. Lincoln en de moord- pooging op M. Seward, zyn beraemd en voorge steld geweest door Jefferson Davis, oud-president der Zuiderlyke Staten, door Thompson, Clément, Clay, Mucker, Sanders, Clearyen andere verraders jegens het goevernement der Noorderlyke Stalen, zullen de volgende belooningen uitgeloofd worden: Voor de aenhouding van Jefferson Davis, 100 duist dollaers, (dat is rond de 550,000 franks) Voor de aenhouding van Cleary, 10,000 dollars; Voor de aenhouding van elkeen der anderen, 25,000 dollars. Deze maetregel door den nieuwen president Johnson genomen, en welken, wat hy ook zeggen moge, op niets stelligs is gesteund, gezien meestal de Zuiderlyke generaels hunnen afschuw hebben getoond voorde misdaed op M. Lincoln gepleegd, herinnert de barbaersle tyden van hel heidendom. Jefferson Davis is een moedige overwonnene, zie J daer zyne misdaed. Latere berigten melden dat Jefferson Davis met nog andere opperhoofdmannen van den Zuider- lyken opstand le Yorkville, in Zuid-Carolina, zyn aengekomen. De oud-president der Zuiderlyke I Staten en zyne vrienden waren geëscorteerd door I 2,000 gewapende peerdemannen en gevolgd door 15 rytuigen, welke men veronderstelt geladen le zyn met velerlei schatten en rykdommen. io. ui. 00 a 28 50 a- 00 a 27 00 00 a 25 00 a 10 50 50 a 15 50 00 a 24 00 25 a 27 a 50 al02 00 00 a 86 50 85 a 17 59 a- 54 a 10 80 3 10 62 a 14 85 45 a 1 90 18 a 1 27 0-55. BOTERKUIPJE it. A. '•aeZ, A’" 21, 5 Mei. 22 12 15 37 19 00 19 41 8 25 2 55 1NSCHFIYVINGS PRYS. De IÉ «mer. 9 Mei. 8 Mei.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1