*s, ichler, Negentiende jaer. 1 Juny 1865. 'en, <h VOUMEN- Dixmnde, Donderdag, Rouwvolle ty dingen uit Mexiko. DE OUDE VUERTOREN lil MIEl’PeORT. eenieder. Zydsvogel fhoog van srden. Den 24 april, ten 1 ure ’s namiddags, be reikte kolonel de Polier de troepen van Regules te Yaniluca, deed ze in bedwang houden door zyne ruilery, ten einde de infanterie den tyd te geven op het slagveld aen te komen, en zond vervolgens 55, de VVest- Delahaye, E SECK, Koopdag EWARY- komen, met ’t gedacht van ’s anderendaags het ge west in te gaen, kwamen eensklaps de Juaristen ten gelalle van 5000 man, onder hel bevelhebber schap van denopperhoofdman Regules,fn ’tsleedje aen, en vermoordden en verbrandden een SOOlal onzer landgenoten. Doch ziehier eenen uittrek uit liet rapport van den kapitein Pietron; dit officieel stuk bevat veel byzonderheden omtrent het yselyk gevecht van Tacamburo Den 11 april, ten Sure ’s ochtends, kwam Regules, volkomen onder rigt van de positie door eenigen zyner partygangers, langs alle toegangen in slommarsch in de stad Tacamburo; zyne troe pen, byna 5000 man sterk, bezaeiden al de straten. De geringe strydmagt van den majoor Tydgadt had geene voorzorgmaelregels op grooten afstand ge nomen; de buitenwachten van een detachement van 500 man kunnen van zelf niet sterk zyn noch verre verwyderd worden. De vyaod was dus reeds binnen de stad, toen de wykende voorposten zyne onverwachte tegenwoordigheid aenkondigden. Alhoewel verrast, behield de majoor Tydgadt zyne koelbloedigheidhy deed zyne troepen in de kerk verzamelen en, alleen de eere raedplegende, maekte hy zich gereed om aen eene tienvoudige overmagl hel hoofd te bieden. De vyandlyke troe pen bezetleden al de huizen, stelden twee stukken geschut op de groole markt en een derde op eenen heuvel die de stad van op zekeren afstand be- heerscht. Van al de huisdaken openden zy een levendig geweervuer, ondersteund door kanonko gels en bommen. De majoor Tydgadt, dapper ondersteund door zynen adjudanl-majuor, den kapitein Chazal, en zyn korps officieren, geeft aen zyne soldaten hel voorbeeld van onverschrokkenheid. Na zyne sol daten zoo goed mogelyk in veiligheid geplaelsl te hebben, bestuerl hy hun vuer met juistheid. Zoohaesl zyne kompagnien te digi op T lyf wierden' gedrongen door de bestormers, doen zy uitvallen met de bajonnel de officiers bevinden zich, met den degen in de hand, aen ’t hoofd. De kapitein Eug. Delannoy, de luitenant Palmaart, de onderluitenants Petit en Van den Bosch worden aldus aen de spits hunner kompagnie gedood. Maer die uitvallen doen den vyand slechts voor een’oogenhlik achterwaarts wyken, zonder zyne gelederen te kunnen doorbreken, omdat de groole massa zyner soldaten, die de groole markt en aen- palende stralen bedekken, zóó saêmgedrongen is dal de voorste gelederen, door de Belgische infan terie achteruit geworpen, niet vluglen kunnen ter oorzake der menigte die achter hen vooruitdringt. Hoewel door een geweerschot aen den schouder publiek te J slach van isoen vóór zie Zomer de moden dsen, enz.; fr. per el; van 75 ct. ch met het moden, en Lukken die Onze lezers zullen niet zonder groole belang stelling de volgende byzonderheden lezen over hel vselyk gevecht dat op 11 april laetsl in ’t steedje Tacamburo, op 20 uren van de hoofdstad Mexiko, tusschen onze belgische vrywilligers en de aen- hangers van den oud-president Juarès heeft plaets gehad, en in welk gevecht de majoor Tydgadt, broe der van den bestuerder van den dierentuin van Gent, de adjudanl-majoor Chazal, zoon van den Minister van oorlog, de kapitein Delannoy, de lui tenant Palmaert, zoon van den kolonel-plaelsbe- velhebher van Geut, de onderluilenanten Petit en Vandenbosch, de doctoor Lejeune en honderden onderofficieren en soldaten, onze landgenooten, gedood zyn geworden. Zie dus daer de eerste vruchten dier noodlottige expeditie, ingerigl en begunstigd door ons liberael Ministerie! Vyftien honderd familien in den wreedslen angst gedompeld, onwetende ol hun broeder ol hun zoon zich misschien niet onder hel getal bevindt der 500 gesneuvelden van Ta camburo. De ongelukkigenZe waren naer Mexiko ge trokken om de eere-wacht uit te maken van onze piinses Charlotte; by hun vertrek uit Audenaerde droomden zy eene toekomst vau geluk en fortuin en nauwelyks ter hunne bestemmingsplaats aenge- komen, worden zy tegen den vyand opgejaegd en moeten zy den oorlog van guerillas voeren. Een vergelen graf voor hunne schrikkelyk ver minkte lyken is nu alles wal die ongelukkigen, op duizenden uren afstand van vaderland en bloed verwanten, Ie beurt valt! En wal kunnen otideis en familie op dezen «ogenblik doen? Helaes! hun troost is klein! VVat kunnen zy doen? klagten en geschrei zullen toch de gesneuvelde kinderen onder hel vaderlyk dak niet terug brengen. Maer komen wy op bet feit der moordery De slaet Michoacan is een gewest aen den voet van den bergketen de Cordilleras, waer het zeer heel maekl; met mei begint het regengelydeendeze duert tol in september; ook met het regengetyde begint de koorts en deze is de dood voor meest al de bewooners die in dit gewest zouden blyven. Nu, men wist dal by de 4000 Juaristen zich in dit gewest verdoken hielden, en eenige belgische en fransebe afdeelingen wierden naer hetzelve ge zonden om die mannen in te sluiten en hun te be letten hel gewest te verlaten. Maer ze waren voor komen geweest, en op den dag dat de belgische vrywilligers in T steedje Tacamburo waren aenge- gekwetst, verlael de majoor Tydgadt geen’ oogen- blik zynen post en geeft voortdurend zyne bevelen. Den klcekmoedigen wederstand der Belgen niet kunnende overwinnen, steekt de vyand den brand aen de houten beschulsels die de kerk om ringen; welhaest stael bet houten daken geheel de bovenkerk in brand; het dak sloit in; maer de majoor Tydgadt weigert zich over te geven, en neemt met zyne mannen de wyk in eene soort van schuilplaets, aen den buitenkant der kerk gelegen. Zyne kleine troep is verzwakt en afgemat; ieder oogenblik verdunnen zyne geledereneven wel beproeft hy eenen nieuwen uitval met de bajonnet, en bekomt een tweede geweerschot dwars door den arm. De kapitein-adjudant-majoor Chazal verdedigt heldhaftig den ingang dier wyk- plaets met eene handvol soldaten, doch sneuvelt, door drie geweerkogels en eene bajonetsteek doorboord De vlammen bereiken de laetste schuilplaets; de houwitser kan niet meer gebezigd worden, by gebrek aen poer en loodde vyand wint en nadert langs alle kanten. De majoor Tydgadt ziet hel grootste deel zyner officieren naest hem gesneu veld. Nog wil hy zich verdedigenmaer het ge vecht duert reeds vier uren lang; zyne mannen hebben meest allen geene palroonen meer, en eindelyk is hy verpiigl te kapiluleeren. De verliezen waren wreed. De kapiteins Cha zal en Delannoy, de luitenant Palmaart, de onder luilenanten Petit en Van den Bosch, de geneesheer Lejeune en de luitenant Nava, van het regiment der Keizerin, lagen gesneuveld. De majoor Tydgadt, de kapitein De Schee- maecker, de luitenant Carlol en de kapitein Gau- cbin waren zwaer gekwetst. In de troep telde men 25 tot 50 dooden; het is nog niet mogelyk het aenlal der gekwetsten op te geven, want de vyand voerde al met zich mede, wal maer op de wagens geladen kon worden. Dc fransche kolonel de Potier, zonder onder breking zyn veldtogtsplan voorlzeltende, kwam den 1G“ in Tacamburo, nam den majoor Tydgadt aldaer op, die den zeilden dag aen zyne wonden bezweek, den kapitein De Scheemaecker, den lui tenant Carlot en twaelf gekwetste manschappen. De vyand had op hel kerkhof meer dan honderd zyner dooden begraven en 42 zyner eigene ge kwetsten, waervan 2 officieren, achtergelaten. 'T BDTERKUIPJE i. 6 59 2 40 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bibeee Wilsendykstract, N“ ‘11. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 cenlimcn. I Mei. 22 12 1» 25 18 87 19 60 8 2 15 2 Mei. 10 a 28 00 10 a 09 i0 a 17 10 a 00 >5 a 57 10 0 a 00 INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. Met Suppl. S II el Boterkdime verscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Zonder jaergetal, zonder naem van pcrsooncn, wat mogt dit toch beteekenen?.... Myne inbeelding begon allerlei verhalen op Ie bouwen; de tyden der kruisvaerten, der Arlevelden, des slags van Nieupoort kwamen zich beurtelings voor myne oogen op doen maer hel was al om niet. Ik kon er geen einde aen krygen. Ik had daer waerschynlyk nog lang in myne nnvorschin- gen blyven verkeeren, ware Missuwe, wiens teedere ge zondheid de avondlucht niet goed verdragen kon, my niet komen roepen. Ik volgde hem met veel misnoegenbeneden gekomen sprak ik in dezer voege £r moet onder dien steen eenc geheele historie ste ken zou het niet mogelyk zyn daer hel fyn van te weten? Indien dooden of steenen spreken mogtenant woordde hy my glimlachend zoudt gy er misschien kunnen achter geraken maer nu iwyfel ik er grootelyk* acn. Al klappende waren wy buiten onze weet acn de have gekomen ik meende juist op nieuw van den steen te be ginnen spreken, toen iemand my van achter op den schou der klopte; ik keerde my om en herkende een zevenligjari gen sluerman. Gy zyl naer de zee geweest, stndcnten, sprak Y>y terwyl wy hem vuriglyk de band drukten, neen, stuer- nian, was hel antwoord wy zyn maer to'- aen den lo ten geweest; en nu dat wy van deu toreu spreken, hebt gy jongen is over jaer, in Amerika, op de boorden van hel meer Erié gestorven) den ouden Vuertoren gaen bezoeken. Droevig was het aenschyn van denzelven De trap die eêrtyds den v.andelaer naer boven leidde, is onder de reeks van jaren die op hem drukten ingestort, en zyne stukken zyn door de kinderen, die daer des zondags komen spelen, weggedragen geworden of in den stroom geworpen; dc vier dikke muren zyn naekt, geborsten en lootten van onder tegen den grond 4 groole gapingen langs waer de winden droevig legen malkander in den loren kwamen weenen en hel slof der muren in de oogen der wandelacrs slaen. Nu, wy waren, niet zonder moeite, op den toren geklom men; Missuwe zette zich op eenen steen die uil den muer slak neder, trok zyn leekenboek uil en schelste het dorp- kett Lombardzyde, dat hem van verre tusschen de duinen verscheen, op het papier; de zienbuis in de hand om dc menigvuldige dorpen die zich in de uilgestrekte en boom- looze vlakte tusschen Nieupoort, Oostende, Dismude en Veurne aen hel oog ontrollen, te kunnen lellen, snuffelde ik den loren rond, hier en daer nachtvogels, zeemeeuwen en kruipdieren verjagende, toen ik eensklaps de hand op eenen zwaren blauwen steen legde en op welken, na met uryn mes hel mos dal hem bedekte weggeruimd te heb ben, ik hel volgende lezen kon Maria Ster oer matbooze.t Wees gegroet. 71 jim’ i n w i - nrawHwwwwwrb Indien het eens gebeurt, in uwe reizen door Vlaenderen, de Ideiuu stad Nieupoort te gaen bezoeken, stapt dc Ooslendsche poort uil, laet de have op uwe regter hand liggen, en slaegt dan langs de boorden des strooms den eenzamen zandweg in die u naer de zee moet geleiden. Half weg gekomen zult gy eenen ouden loren, die in liet ronde den Veurloren, omdat hy eertyds tot fakkel aen de schepen diende, genoemd wordt, zien staen. Treedt deze puinen binnenbezielden muer van den "ester-kant op een zestig voelen hoogte; gy zult er eenen grooten blauwen steen ingemetseld zien, en. zoo gy dezen steen met een ladder naderen wilt, zult gy er hel volgende op lezen Maria Ster ber matroozen Wees gegroet. Misschien zult gy dan, indien gy min of meer nieuws gierig zyt, de stad op en af loopen om den uitleg vai: dit opschiift te verkrygeuik wil u deze moeite sparen en u vertellen hoe ik by geval de geschiedenis van den blauwen steen vernomen heb Ik was over eenige jaren met een’ myner vrienden, Mis suwe genaeiud (de eer wil zyne ziel hebben, want de arme 3 Mei. H3. )0 a 29 a- )0 a 27 00 - a 25 CO >0 a 16 50 iO a 15 50 it) a 24 50 iO a 8 a 10 a 104 00 it) a 86 - ‘2 Mei. 85 a 17 59 a- 54 a 10 86 - a 12 52 a 14 85 15 a 1 90 18 a 1 27 9-35. Mei. - 3 15 75 0 a 11 59 0 a it) 59 0 a 14 0 a 9 59

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1