ijma, 1V° 25. Negentiende jaer. 4 Juny 1865. Dixmude, Zondag, Brieven uit Mexiko. os, lot II No. met regl (oi ore van voor- ÏTTE WEIDE, I :tte WEIDE, ruggen, groot Dl, 2 Hecij. en by kadas- grootte van oden Zeedyk, Lampernisse. Onze lezers zullen met genoegen den volgenden brie! lezen dien een jongeling onzer stad, met de derde afdeeling van hel Belgisch legioen uil Aude- naerde vertrokken, in date 17 april, uit Morelia heelt geschreven. Ziehier denzelven dien wy uil het fransch ver talen in d'herbern t DIXMUDE, maken dat hy Ier Belgische levaren, enz., ien vader. e PACHTEN tz., dienende 1865, Sl-Sebasliaeni fOEN, aldaet n de naschre. Ziehier eenen brief van den heer Vercamer, regements-doktoor in bel Belgisch legioen, aen den heer Merchie, inspekteur gcnerael van den gezondheidsdienst in het leger 'T BOTERKUIPJE IV. i 4 50 a 2 IS a BEKENDMAKINGEN. 45 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N» 14. Voor elk afzonderlyk num mer, cenlimen. 0 kil. I. 1NSCHRYVINGS PBYS. Builen stad, G franks. Mei Suppl. 8 liet Boterkoipie verscbynt den Donderdag in geheel blad Oii dun Zondag in half blad. 22 Mei. 17 88 16 66 2184 17 51 II 21 II 55 7 92 15 19 15 85 2 11 25 88 slrael gesmeten! Dupond zegde my Wal hebben wy nu gedaen Ik antwoordde hem Jongen, wc moeten ons zien rykc te stelen. Allons, Dupond, ge moet maer stuipen, ge kunt het goud met bandvollen opscheppen. Tegenstrydig met de belofte van keizer Maximiliaen zyn wy hier schoone gevangen en bedrogen; wegingen immers de «erewacht van prinses Charlotte uitmaken! en reeds zyn de helft van de Voltigeurs, met al hunne Oversten om zeepedoktoor Lejeune is dood en de Majoor Tydtgal is krygsgevangen genomen. Degenen die krygsgevangen worden moeten slavelyk werken in een land waer hel veel hcetcr is dan hier. In Morelia is het er nog al gezond, maer wy keeren toch naer Mexiko terug. Wy hebben er genoeg van om nog langer achter de Republikanen te loopen men forceert ons wel niet om Ie gaen vechten, moer men komt ons vragen of we kunnen ma.citeren, en als we kunnen marcheren dan trekken wy vooruit; doch ik antwoord dat ik niet marcheren kan, en daer zyn er nog vele tol my die zoo spreken. Hel is ook eene schande voor den Kolonel, van jongens beneden de 20 jaren op marsch te laten gaen; crzynalzoo vele Brusselnaers en Gente- nacrs onder wege gebleven. Als onze Belgen in korlcn tyd in België kunnen terug keeren, is er nog al veel hoop van de gevangenen te zien terug komen in hun vaderland, want de Opperdief der Republiekancn, die men de slechte bende heet, wil de Belgen geen leed doen om dat, zegt hy, wy door den Keizer bedrogen zyn geworden. Hy had ons voor zyne lyfwacht gevraegd, zoo dal hy ons niet geeft wat ons toekomt. II Mei. ken tarwe van tren ter markt. 21 50 a 26 - -a- 16-—al7 16 a 16 50 j 15 50 a 14 -a-c ging spoedig. Morelia, Dingsdag, 17 April 1865. Lieve Ouders, Het moet u wel ongerust maken dat ik u niet scliryf, maer de tyd heeft er my loe ontbroken ik neem dus dezen «ogenblik te bael om u te schryven en vooral .om u een nieuws mede te deelen hetwelk, moest het u door anderen worden meêgedeeld, u ontrusten zou. Ge moet weten dal op 4 April wy te Morelia door kolonel de Polier, kommnn- dant van het 8Lignc, ’l bevel kregen om ons gereed te houden legen 's anderendaegs, om 5 ure. Franschen en Belgen moesten allen voorwaerts op; alleen degenen die ziek of onpasselyk waren zouden te huis zyn gebleven om garnizoen te houden, en van dit getal was ik. De kolom moest zich verdeelen in drie deelen en op drie verschillige punten gësluerd worden de eerste stond onder het bevel van kolonel de Polier; de tweede en derde, onze Belgen (Crcnai i rs en Voltigeurs), wierden gekommandeerd door Kolonel Vandersmissen en den Majoor Tydtgal. De twee eerste divisie» keerden 's anderendaegs naer Morelia terug, en wy vernamen welhacst daerna, door eenige Mexikaen- sche soldaten die met ons waren moeten blyven, dal de zes kompagnien Voltigeurs (ik behoor aen’l vyfde) krygs gevangen waren genomen. En wy konden niets om ze uil de handen van den vyand te gaen redden. Verbeeldt u, lieve Ouders, dal^de repnblikan.cn die wy te bestryden hebben ten gclalle zyn van 4000, en wy zyn slechts met 500, zoo dat hel ons onmogelyk was bun bulpe te gaen biên. Ik hoop dat wy naer Mexiko terug gaen keeren, en indien gy gelieft te antwoorden, scliryf naerMexiko of naer Morelia, waer wy ons thans bevinden. Ik voor my, vrees niet, al is’t ook dal ik niet geweten heb dal liet er alzoo in Mexiko zou gegaen zyn, want wy moeten dag en nacht onder dienst zyn, en byna dagelyks 8 lol 12 uren marsch doendaerby krygen wy maer half genoeg eten en drin ken, doch daervan sterft men zoo ligt niet. Niettemin, als de Keizer ons niet binnen twee jaren of binnen eenige niaendeii laet terug keeren, dan zullen wy hem voor zyne gedienstigheid bedanken de vent heeft ons immers leelyk bedrogen, en dil zal hy ons duer betalen er is zelfs veel le vreezen dal hy hel niet lang meer op den tioon zal uit houden, en hel derde gedeelte van Mexiko voorzeker aen de Republiekancn zal blyven, wam de Franschen trekken angzaem af, zoo dal er nog 20,000 ten hoogsten in Mex iko verblyvende zyn. Lieve Ouders, bebl dan geenc vrees voor my, ik zal u wel eens wederzien maer wildcl gy inlusschentyd my een 50 of wat meer franks afzenden, ze zouden my goed le pas komen, want 'l is in Mexiko ellende en slavcrny. In de hoofdstad kan ik werk vinden byeenen franschman die het grootste inagazyn houdt van Juweelen. Een duitschman heelt hy hem gewerkt, maer deze is nu weg, en er zyn er byna geenen die myn ambacht kennen. By hem kan ik zes mael zoo veel winnen als in België, en hy heeft my gezegd my te willen in werke nemen, zoohaest ik mynen kongé kryg. De stad Mexiko is zeer ryk de ryken in België zyn maer np T vyfde part zoo ryk als deze in Mexiko. De levens middelen zyn er tainelyk goed maer uitnemend duer; men doet hier met 5 franks niet meer als in Belgic mei 1 frank Ik weel dal men in de Kamer te Brussel Jegen het enga gement van eenige onzer jongens gereklameerd heeft, want men heeft by ons inlichtingen komen nemen en twee ol dry onzer mannen zyn naer België lerug gestuerd geworden. Lieve Ouders, wy komen de droevige tyding te ontvan gen dat geheel mync Compagnie (5d* Voltigeurs) krygsge vangen is genomen wy, die l’huis zyn gebleven, zyn be ter, maer wy riskeeren ooknogtans peis ik het niet. De Majoor Tydtgal is dood cl»ook de adjudant Chazal, zoon van den Minister van oorlog. Acht officieren zyn gedood, vier doodelyk gekwetst en vyf krygsgevangen genomen; verders zyn een 50tal simpele soldaten gedood, velen ge kwetst en hel overige is gevangen genomen. Dit is gebeurd te Tacamburo. Ik zeg hel, T is ongelukkig voor ons zoo wel als voor de gevangenen, en nogtans gaen wy niet achter gaen om van hetzelfde laken een broek te krygen. Het vierde gedeelte onzer mannen is onder wege en te Mexiko verbleven, omdat ze te flauw of le ziekelyk zyn. Wy hebben nog een voorregt; 'l is dat onze Oversten ons tochten al wal nieuws is, in België te laten weten. Vaer wel dus, Dixmudetot binnen twee of dry jaren, als ik er nog ben. Lieve Ouders, wees zoogoed de kompli- menten te doen aen de ouders van Heliodoor Dupond en zegt hun dal hel met Heliodoor wel gacthy is in Mexiko en ’k zal er binnen kort hy zyn. Ik peis dal het met UL., lieve Ouders, ook al wel gaet, zoo als met my; ik ben ten uitersten gezond. Als hel gebeuren zou, vader, dat gy le Leysele, aen den Abeele passeert, doet de komplirnenten aen de We Delanoye, en zeg haer dal hare beide zoonen, Charles en Louis nog in leven zyn en liet met hun wel gaet. Ik moet mynen brief eindigen, want het wordt donker; binnen eene maeud zal ik nog eens schryven. De kompli- menicn aen de geheele familie. Uw onderdanige zoon, CHARLES VANHAUTE. P. S. Ik heb mynen brief moeten frankeren tot aen Vera- Cruz, (fr. 1,28), en wanneer een brief uit Belgie te Mexiko aenkoml, moeten wy fr. 2,56 betalen en denzelven op den post gaen al halen. Ik verlang om eens hespe naer den Laetsten Stuiver te gaen eten. Ik heb u nog iets meê le deelen, lieve Ouders, nopens 6e aenkomst van den vierden transport in Mexiko. Ik dacht dat met dien transport eenige Dixmudenarcn zouden mede gekomen zyn, en by de aenkomst van denzelven begaf ik >ny naer de kazerne, en ’k riep luidop Dixmude Eila! was 't antwoord, wat verlangt ge van Dixmude! Hel was Heliodoor DupondRaedt eens boe wy stonden te zien; wy waren letlerlyk als van een ezel op eene kru s Ui - T? f die placls geopereerd, verdeeld in drie kolommen, onder bevel van den franschen kolonel de Polier, van het 8le linie eene fransche kolom, eene eerste helgisclic kolom, gekommandeerd door den luilenaiil-kolonel Van der Smissen, en eene bclgische kolom, gekommandeerd door majoor Tydgadt. De twee eerste kolommen opereerden benoorden Mo relia, die van den majoor Tydgadt in het zuiden. Een vyandlyk legerkorps van 5000 man bevond zich voor ons. Wy moesten den vyand omsingelen en hem lot vechten dwingen door hem lusschen vier vuren te plactsen. De vyand ontsnapte echter aen de twee eerste kolom men, en terwyl deze in Morelia terugkomen (10 april) valt hy op de derde kolom, die nog op 22 myleti van Morelia te veld stond. Eenige ruiters zyn slechts aen het algemeen ongeluk ontsnapt; zy bragten ons bet nieuws in den nacht van 11 eu 12 april. By hel aenbreken van den dag (H april) wierden de vier kompagnien gekampeerd op de plaets Tacamburo, 250 man ten hoogste, 80 ruiters en een enkel kanon, door eenen vyand overrompeld tien keeren sterker in getal. 600 ruiters, 4 stuk kanon, en onder het kommando der afgescheurde generaels Regules en Pueblito. Al de straten en uitwegen der groote markt van Ta camburo waren door vyanden opgevuld; twee kanons braken mitraille uit een naburig cerro, twee andere kanons verschenen op de plants. Onze voltigeurs hebben den schok dapper onderstaen maer wierden terug gedreven naer de kerk en den daeraen palenden schuilhoek. Gedurende meer dan vier uren hardnekkigen weder stand doen zy drie uitvallen, keeren drie keeren de plaets schoon, en worden drie keeren terug geslagen. Kapitein Eng. Delannoy wordt aen de spits zyner kompagnie, aen hel voorhoofd getroffen. Majoor Tydgadt wordt den elle boog gebroken door eenen kogel en een stuk obits treft hem aen den schouder. Kapitein Chazal wordt door eenen kogel getroffen aen de kin, en dwars door den bals; twee kogels hebben zyne zyden doorploegd; eene bajounel- steek aen hel hoofd maekt hem eindclyk af. De luitenan ten P.-dmaert, Petit en Van den Busch vallen dood, even als de serjanl d’Autrebande. De weerstand duerde niettemin hardnekkig voort; men bleef doof voor de sommalien een goed onderhouden vuer door al de uitgangen der kerk, in fort veranderd, uit den teren en uit de zwakke schuilplaets gcrigt, overdekt het plein met lyken van vyanden. De vyand deinst achteruit; men kreeg een weinig hoop, doch in eenen oogenblik was men met vlammen om ringd. en bevond men zich in eenen vueroven de vyand had de barakken in brand geslekcn, welke de kerk om ringden een kanon met schroot geladen wordt by den ingang dier helste geplaatst. Men gaf zich op genade over, de wapens wierden afgelegd en elkeen wierd krygs gevangen genomen. Doch de ramp was niet volledig. Doktoor Lejeune. die met de anderen was krygsgevangen genomen, wierd losgelaten (men weet niet of dit lydelyk of definitief was) onder voorwaerde van de gekwetsten der beide kampen te verzorgen. Terwyl hy zich hiermee bezig hield, met al de zelf opoffering waerloe hy bekwacm was, viel doktoor Lejeune door eenen kogel aen liet voorhoofd getroffenvolgens de eenen was hel schot gelost door eenen dronken soldaet, volgens de anderen door een vyandlyken officier. Gedu rende het gevecht had Lejeune de krachtdadigste zelfop offering getoondhy bevond zich achter de gelederen de mannen die vielen, wegdragende en verzorgende; zyn on gelukkig einde dompelde elkeen in verslagenheid. n Onmiddelyk na de ontvangst dier droevige tydingen begaven wy ons op weg, en in minder dan 16 uren be vonden wy ons op vier mylen van Tacamburo; doch de koe riers, uil die stad aengekomen, meldden ons hel vertrek der krygsgevangenen in de rigling van liet zuiden, en een uitdrukkelyk bevel van kolonel de Polier bevool ons terug te trekken en de aenkomst van bet fransche leger af le wachten. Hel overige van hel regiment ontsnapte aldus welligl aen eene gansche uilioeijing Vereeuigd met bel fransche leger, kwamen wy den 16 in Tacamburo. De vyand had de stad verlaten, al zyne krygsgevangeuen mede nemende, met uitzondering der ergste gekwetsten. Wy vonden er den majoor lydgadt, die den zelfden avond stierf aen zyne wonden en van eene komplicalie aen de zyde der horst; den luitenant Carlo, de twee billen door een’kogel doorboord zonder dat de schenkclbeenen getroffen waren; den kapitein de Schry- maker, den kleinen vinger en een gedeelte der linker hand afgerukl door een geweerschotvervolgens negen ge kwetste soldaten, waervan slechts een verminkt zal zyn. als hv aen zyne wonden overleeft (de knie door eenen kogel doorboord). De vyand had zes weerbare mannen achter gelaten, om de gekwetsten te verzorgen, welke wy in een’ goeden staet van behandeling hebhen gevonden, dank aen ilc 1»e- langlooze verkleefdheid van eenen mexikaenscheu genees heer, Seno Francesco Hurtair; ondereen geworpen en begraven, met de mexikaensche soldaten, moest hel zeer 1WEXIKO. nadere Inzonderheden. Pazenaro, den 20 april. De laetste fransche pakeibool moet in Europa on gelukkige tydingen hebben acngebragt over eene ramp, aen vier onzer kompagnien voltigeurs overkómen. Die losse geruchten, allyd vergroot, moet de onrust in vele familien hebben geworpen. Ik ga u nauwkeurig van het gebeurde onderrigten. Hel is ongelukkig maer al te waer, dat vier kom pagnien voltigeurs in de magl van den vyand zyn gevallen, en dil op de meest volledige en nadeeligsle manier. Nauwelyks te Morelia aengekomen, hebben wy rond 22 Mei. 17 00 a 28 00 15 00 a 09 16 50 a 17 - 14 00 a 00 >7 05 a 57 10 17 10 a 00 25Jfei. 240. 115. 27 00 a 29 - -a- 26 00 a 27 00 21 a 25 00 15 50 a 16 50 12 50 a 15 50 22 50 a 24 50 6 50 2 10 I )3 00 alOi 00 35 50 a 86 20 Mei. 15 a 15 75 10 50 a 11 50 9 50 a 10 50 I2 00 a 14 - 7 00 a 9 50

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1