hewel, zoude men daeruit mogen be sluiten dat gemelde heeren hel regl bezitten om op den opgevulden grond cenen doorlogl te hebben voor peerden en wagens? Indien M. Feys het regt bezit om passagie te hebben met peerden en wagens over den grond van den voormaligen Halve maen put, waerom zou René Vantroeye en al zyne gebeuren daer op de- het plaetselyk nieu hiertoe niet meer regt dan al de overzydsche aen- landers zy ook hebben altyd toegang gehad op den halve mane pul zelfs sedert meer dan dertig jaren, daer M. Feys maer sedert gister om zoo te zeggen den toegang geniet. En de werkman antwoordt aen die geldzucht met de drukkersgezellen van Berlyn 1. Dat de ligchamelyke en geestelyke rust voor verschuiven, allen werkman eene dringende behoefte is na een neerstig werk van zes dagen; 2. Dal eene werkzaemheid, alleenlyk door den 1 t dat geheel de Halve-Maenput moet dienen voor passagio Veronderstel, by voorbeeld, dat de Sladsvaert alhier zoude afgeleid worden langs eene andere zyde van stad, en dat hel Sladsbestuer den ouden vaert zoude willen doen dienen voor bouw- hove nier- of planlagiegrond; de heeren Dekeyser, Dau- Iricourt en Vanderheyde bezitten sedert onheuge- maetschappy voor zyne lezers verborgen houdt, lyke tyden cenen uitgang op de vaert denwelke in Men mag immers met de zynen aenrandeo! Men alles gelyk is met dien welken M. Feys over eenige noodzakelyken slacp onderbroken, de noodige kracht lol werken verzwakt, den werkman verwy- derd houdt van alle vei hevener zedelyke neiging, en hem er loe onbekwaem maekt 3. Dal de loon van zes dagen werkens moet vol doende zyn om den werkman te laten leven, en dat de ondervinding leert dat de toestand des work mans al niet beter is wanneer hy zeven dagen werkt 4. Dat de instelling van het Zondagwerk, als middel van concurrentie, volstrekt dient misprezen te worden 5. Dat de vrye wer kman niet kan noch wil blyven beneden de slaven der oude hedendaegsche tyden. Hetgeen de prolestanlsche drukkers-gezellen vragen, dal vragen wy ook voot al de werklieden dat zy niet blyven beneden de slaven der oude en hedendaegsche tydendat men hun den rustdag verleene waer zy regt toe hebben. Om onze lezers het gemis te vergoeden van het Supplement dal over eene maend niet verschyneu i„„ - - kon, ontvangen zy op heden een geheel blad, die door het werk dat wy hen verleenen, hun het Wy verzoeken de kiezers van ons kiesdistrict noodige moeten verschaffen, ais zy zich eenen dag die dit nummer niet zouden ontvangen, hel ons tc per week onthouden van te werken! laten weten. En de werkman antwoordt aen die geldzucht met Tydgebrek noodzaekt ons eenige artikelen en ws tot ons volgend nummer te boeren Herla en Alaichal, als konccssionnarissen, de voorkeur hebben gevraegd; deze yzeren weg is van een groot belang voor de steden Ypere cn Dixmude en voorde ryke en volkryke streek welke hy doorloopt. M. de Minister zal my waerschynelyk voor ant woord geven dat het goevernemenl geen minimum van interest meer verleent aen compagnien van konccssionnarissen; deze bewysrede komt my als onwederlegbaer voor wanneer het de arrondisse menten Brussel, Leuven of Luik betreft; maer de opmerking schynt my niet overtuigend wanneer bet ’t arrondissement Dixmude geldt, hetwelk vergelen is bydeuitdeclingder Staelshnlpsommen. Dixmude, ik herhael het, krygt niet T kleinste deel der 60 miljoenen die wy gestemd hebben. liet ver leden jaer beloofde ons M. de Minister de vergun ning loe te staen van eenen yzeren weg van Armen- tiers naer Oostende door Dixmude, maer de mid dels om deze zaek in korten tyd tot goeden uitslag te brengen, ontbreken ons. Met een minimum van interest te verzekeren, zoude het goevernemenl de aktionnarissen een onderpand geven en hun doen besluiten om onmiddelyk de henoodigde gelden te stemmen voor de uitvoering van den gevraegden yzcrenweg. Dit zou nog maer eene simpele belofte zyn, Mynheeren, en ik aerzele niet het hier te ver klaren, het goevernemenl zou niet op eene regt- streeksche wyze lusschen te komen hebben in de betaling der dividenden. De compagnie die de ver gunning heeft bekomen moet en zal, meen ik, goede zaken doen. De waerborg van het minimum is dus enkelyk gevraegd om eene verzekering te geven aen deaklionnarissen. Ik zal daerenboven de spoedige voltrekking aen- bevelen van den yzeren weg bestemd om Nieuport met Geeraerdsbergen door Dixmude te verbinden. Dit ontwerp levert het voordeel op, eene regt- slreeksche verbinding daer te stellen lusschen twee gebuersleden die eene groote belangrykheid hebben, de eer.c als zeehaven, de andere als het middenpunt zynde van ccne der ryksle landbouw- gewesten van ons land. Ik eindig met het goevernemenl te verzoeken de legging van den weg van Alveringhem naer de Gronje te willen bespoedigen, welken weg ik zoo- haesl mogelyk verlang gelegd te zien, al heeft ook een klein jong manneke in eene andere vergade ring er iets over ingefluisterd, hetgeen overigens geen hoegenaemd gevolg bad. Ter gelegenheid van den schandaleuzen brief welken het Weekblad in zyn laetsie nummer inge- lascht heeft en betrekkelyk hel bezoek van den heer Ridder De Coninck te Couckelaere, ontvangen wy van eenen correspondent de volgende regelen welke wy volgeern mededeelen, om dat zy regt doen aen wien men reeds lang moest regt gedaen hebben, en dal zy onzen vertegenwoordiger van de laffe aentygingea zyns beschuldigers wreken. Heer Opsteller, De gansche stad houdt zich sedert eenige dagen onledig melde stakyling die hel schepeukollegie heelt doen plaetsen aen de noordzyde van den voormaligen Halve mane put, welken put nu in eenen vruchtbaren grond is veranderd. Het gevolg van de plaelsing dezer slakyling is, dat M.Feys- Kestelool geenen dienst meer kan hebben van de poort welke gemaekl is in zynen muer. De heer Feys beweert, met reden, dal het plan van gemel- den muer en poort zyn goedgekeurd geweest door het voormalige Stads-bestuer, maer, volgens ons, geeft hem deze magtiging geen ander voorregl dan die poort te mogen behouden, en geenzinds het regt van doorlogt op eenen grond waer er nooit eene passagie voor een ander heeft bestaen. Echter zon men kunnen zeggen daer waer eene deur bestaet, moet er ook een uitgang zyn. Ik geloof dat nietinderdaed laten wy ons met ons geheugen tol den tyd terugleiden op welken die poort gemaekt is geweestdezelve opende zich op een water van welk M. Feys gebruik koude maken voor zyne fabriek, T zy om garen te spoelen of om water te putten of .oor welkdanigen anderen dienst. Hel Sladsbestuer had zich niet (e bekom meren met hel doelwit voor welk die poort was ge- maeklhetgeen onbetwislbaer is, ’t is dat hel Be- stuer nooit geen regt van passagie te dier plaets heeft toegestaen. Uit welk regt komt dus M. Feys het regl van doorlogt op den grond van den voor maligen Halve-Maenput reclameren Is het omdat hy daer sedert dry a vier jaren in gebruik is van dien doortogl Maer sedert een jaer passeert de zou soms kunnen betuigen dat, als men van geen jaren gemaekt heeft op het water van den Halve godsdienst meer wil, men wegens den werkman Maneput; hewel, zoude men daeruit mogen be- onmeêdoogend wordt. Wy hooren veel van die mannen, vervolgt het Anlwerpsch blad, die gedurig het woord werkmans- I regl in den mond hebben. Moest men hun geloo-j ven, dan wilden zy den werkman verheffen tol in den derden hemel. Men beweert zyn regt alskiezer; men beweert zyn regt tot het kosteloos onderwys I- --j- j--- o-- -r men wil zelfs voor hem een zoogenaemd voorregl zelfde manier niet tnogen passceren? M. Feys heelt tol een onmogelyk welzyn; maer hel regl tol de j J--*- Zondagruslneen; dal regt kent men hem niet loe, van dal regt wil men niet. Dat riekt naer de gods dienstigheid, dat smaekl wal te veel naer den goe den ouden tyd, op welken men de wel Gods onder hield, die den rustdag beveelt I Van eenen anderen kant, zie toch wal verliezen voor ons, roepen de gelddorstigen uil, als onze werklieden eenen dag per week hun wetk staken Wal verlies voor hen Wy hebben in ons voorlaetste nummer, zegt de Anticerpenaer, een besluit medegedeeld van de maeischappy der drukkersgezellen te Berlyn, tegen het Zondagwerk, dal opmerkensweerdig is daer hel door prolestanlsche werklieden wordt voorge dragen. Wierd iels diergelyk in ons kalbolyk land burgery op dien grond, zoude men dan hier uit voorgesleld, de Vrymetselary zoude er het klerikael moeien besluiten spook onder verborgen vinden en men hoorde aenslonds ai de blaffers harer dagbladen het woord nemen en met opgehevene stem eenen aenval tegen de vryheid beslaiigen. Maer zy moeten zwygen. liet besluit komt van hoogerwaerls, en lerwyl men niet kan schreeuwen legen het klerikael, verbergt men zyn spyt als men het besluit der berlynsche X. ABerhande Nienwfttydingen. Woensdag lactsl was de gelieele helft van de Wilgea- l Mstrae dér Wes bekleed der wyk de terug lieer Gli de schik land en wyk, hu geven, voor h< de Muz serenade 't gebue Mi was leru van oorl ten op I rainpzal ben aen| deserleu De vernonn na er Gei de yzere pen, vat van Thii dienen t en van Audenae er geen -He verlaten nige daf kabel ai schen A vleit ziel worden - Z. doodstrs op den anderd i stelling, scheen I ben d< het goevi honderd Aldus op de za - M( van de i gaen, In sluiten. Hel s heeft dai tot hier wanten zegening den al lei gemeen t - Ve te Lier wekelyki einde ee Hetzelve huisgeve hunne w - Ee machieu door eei verrigt eenen ga - Vo Blaken, strael im - He in de Ine zen. De O.L.-V. onweder van een buiten 1 straelde blind! 'I loos gebl - Ee by de Ch hatholyk genoegza ken de k komen te - De lend, en pP nieuw in ondert '“aerscha “aer Sai «uerilla-| Me keven na zoekt. O( ‘lier stat eenen pr; aen eene bit opsch 'erdiend kroon wi koorde al boor h v°rmd, e schrift - De eensrliakeling van lasterende domheden. Laster zeggen wy edoch de naemlooze schryver heeft zyuen gebuer den ad- vokaet kunnen sprekende knoeijing welke uil zyne pen gevloeid was. doen zuiveren. Hy durft niets bevesti gen; hy neemt zyuen mevlugl lol eenen dier verradelyke middels welke een treffelyk man met zou durven gebrui ken hy vraegl op wien zyne aeulygingen betrek hebben, en hy laet op eene helsche wyze den naem van den be schuldigde kennen, by middel van ondervragingen. Dal is kortweg eerloosheid, en ’t is maer hy die oude zonden op hel geweien heelt die zulke eerloosheden zal schryven. De sehryver die in den warn verkeert dal hy letterkundige is, huilde den Laster van Ledeganck kunnen overlezen. Zyn bloed zou tot zyn aengezigl opgerezen zyn, indien hy bloed en hert in het lyf draegt toen hy zag boe zyn gedrag door den grooten dichter gebrandmerkt wordt De Deugd Vuil van slangenspog bezwadderd op een' toon van helsche (vreugd. Laster in zyn schrikgedaenle, in zyn' gruwbre leelykheid, Laster, ztearJe gal der duivlen op geheel een huis gespreid... Ware het niet, heer Opsteller, dal gy waerschynlyk uw dagblad niet zoudet willen besmeuren met die vuige hs- lerlael van den Couckel.iernaer, ik zou u verzoeken eenige aenlralingen uil zyuen zouteloozeti brief te doen. Maer, weigert gy, gv hebt gelyk een verken weniele zich in hel slykeen treffelyk dagblad niet! Genoeg daerover. Maer de brief bevat daer nevens nog andere aentygingen welke, zonder zoo lasterend te zyn, niettemin mogen besproken worden. De schryver noemt den heer De Coninck eenen gieriqaerd die met angst en vreeze de optelling doel van eenige glazen bier en eenige franken welke men voor pryzen gegeven heeft. Het dunkt my dal het genoeg is, dit aengaende, de schouders op te halen goede ware prysl zich zelve, en de edelmoe digheid en vrygevigbeid van den heer De Coninck is zoo danig gekend dal liet Weekblad zelve hem destyds verweet van de feesten cn vermakelykheden met zyne penningen aen te moedigen. Maer, wy laten ons toe, bel te vragen men noeme ons de giften welke zyne edelmoedige palroo- nen zouden gedaen hebben? waer zyn de rampen welke zy gelenigd hebben mol bun geld? De liberale kopstukken van Brussel zeggen zelve dal hunne liefdadigheid onvruchtbaar is en zy moeten hunne vrye Universileil van Brussel in hel leven houden met gedwongene aelmoesen aen de franema- ?ons opgeleid Verder vinden wy eene wcêrgalooze dwaesheid <r Veel eenvoudige landslieden namen M. De Coninck voor koning Leopold! Myn God, myn God! wal prael is dal nu? liet volk uwer streek, heer korrespondent, moet goed van uwe lessen geprofiteerd hebben Nu de domheid is ook be- smellelyk, en een schoolmeester kan al zoo wel zyne leer lingen in dwazen herscheppen dan in oolykaerds, voor- namelyk wanneer zy een toonbeeld der kunst voor de oogen hebben. Gegroet! i C’OBtllESS’OAWE XT1E Dvnsu.kg, C juny, 1865. Nu eerst lees ik met verontweerdiging bet weêrgaloos schandtiel «l.il bel Weekblad van zondag in zyne kolommen heeft ten toon gespreid, den latten brief, zoo men wil doen gelooven uit Bovekerke geschreven, en waerin onze repre sentant op de domste doch op eene smaedvolle wyze wordt acngerand. Hel eerste gedacht dat my is binncngescliotcn, is dat die briefschryver een voorbeeld moet zyn van dwaesheid om zyne ellendig gewrongene zinsneden te willen doen door- gaen als geschreven zynde van eenen tocrenknaep. In dien brief vinden wy verder dat die boerenknaep kritische, be merkingen maekt over het vlaemsch door Mynheer De Co ninck gesproken, by die zooveel gelegenheid heeft om zich te Gent in zyne moedenael te oefenen. Een boerenknaep die zich als letterkundige kritiek acn- Stelt. Ai my dll gedacht kan maer geboren worden in het dwaze brein van eenen historie-schryver (ai mydie voor- lyds schreef dal zekere gemeente,die op eenen der schoon ste bergen der provintie ligt, in eenen pul gebouwd was. I)e bedoelde Eouckelaernaer zon ook dienen te weten dat niet alle lieden de gelegenheid hebben om de lessen en de penne van David Dcsimpe! te gebruiken, en nm zich als een ga.ei met de ponnen van den pauw te versieren. Hy boude het voor gezegd. Wal den grond van zyuen brief aengacl, ’l is eene aen- BBcl stakytsel nen den Halve Hlanc-put. IBUSTOACt.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 2