r 9 I I 5N f, Negen tiende jaer. Dixmude, Donderdag, 29 Juny 486a. LOVEN. SS, ng HET WEESKIND. Staetkundig Overzigt, DIXMUDE. I I'h I I' |V Likeuren, te berigten ilstraet, in 'l'f I 1 i'H burgerlijke /M2VDAG, ten Stad- o aan- de en Notaris eide VET S’DEN en In behoo- Dixmude, Lam per- i i erpachting - De alge- een paclit- trden. et voort. negen ja- maailanden, e Maaigra- irhovekens men, ïnblikkelyk IATISMEN in fr. 1,50 denbussche, Engeland voordeelig zal zyn. Immers de party der Tory’s, vertegenwoordigd door lord Derby en d’lsraëli, verliest van langsom meer veld. Niet dal de Whigs, of Engelsche liberalen, die voor opper hoofden lotd Palmerston, Gladstone en John Rus sell hebben, meer dan de anderen de katholyken genegen zyn, maer ze zyn toch niet zoo absoluel als de eersten en willen het burgerlyk regt uitge- bteid zien ook lol die landgenooten die een anderen eeredienst dan het auglikaensch protestanlismus belyden. Wal nog in Engeland veel besproken wordt, is de kwestie der kieshervorming. Alhoewel in Engeland een inwooner op 25, kiezer is by ons beeft maer een op 50 inwooners regt tot kiezen wil men er echter het kiesstelsel op eenen meer uiigebreidett voel inrigten; men zou er het algemeen kiest egl (le suffrage universel) willen, en wy begrypen niet goed waerom ook by ons men liet regt tot kiezen niet zou uitstrekken tot eiken burger die lezen en schryven kan en by eenieder als eerlyk man bekend siaet, Waerom noodig eenen kiescyus van 42 fr. le betalen om een regt te doen gelden welk, volgens de Grondwet zelve, aen eiken burger moet toege kend worden? Waer is nu de Natie vetlegenwoor- digd in de beide Kamers Op 690 inwooners eener gemeente zyn er nauwelyks 10 die regt tol stem men hebben en dezen hebben dit regt krachtens hunne bek waemheid? W el zouden ze al konden ze noch A noch B. als ze maer 42 fr. betalen in de schatkist van den Siaet, ze zyn kiezer. Alzoo is T dal wy, die deze regelen schryven, en voor hetgeen de zaken van T land betreft, op eene en dezelfde lyiwctson oio de. J l.ul uit liet land et! V Cl volgens niet bekwaem geoordeeld worden om te kunnen weten wat epkelyk een representant der Natie is!.... Is dit wel dom en onnoozel, of wal is T SPANJE. Gelukkiglyk dal liet volk daer zoo zeer verandert van gedacht als een kameleon van koleur, anders zou dit landeke al wel honderd koeren om zeep zyn geweest. Het ministerie Nar vaez is aen kant gesteld en vervangen door een ministerie O’Donnell, dat op zyne beurt weldra ver vangen zal worden door een ander ministerie dat weerom anders denken zal dan het ministerie O’Donnell. In het programma van bet nieuw kabinet be merkt men vooral de uitbreiding van hel slemregl Naer hel Duilsch van Mevr. Tuekla vox Gompert. FRANKRYK. De oproerige beweging ver- oorzaekt door de huerkoelsiers der hoofdslad welkc lieden den vervoerdienst der vreemdelingen om reden det te kleine daghuer weigerden,— heeft een einde genbmen. Behalveeen tiental der groot ste ruziemakers, die elk lot vier maenden gevang zyn veroordeeld geworden, zyn de eene helft dier mannen iu hun werk door anderen vervangen ge worden, terwyl de andere helft haren dienst her nomen heeft. Geen wonder of konden hel die mannen eenige dagen zonder werken uithoudeu; ze hadden een sommeke van 200 duist franks verspaerd geld in kas. Het verdere nieuws uit Frankryk is de aen- I slaende aenkomsl le Parys van Abd-el-Kader. Men weet dat de turksche Emir zich eene euro- I pesebe vermaerdheid heeft verworven sinds den I oorlog in Algerie, alwaer hy gedurende vyftien ja- I ren lang ruim spel leverde aen de bedre- I vensle fransche generaels, zoo als marschalk Bu- I geaud CliaugarnierCavaignac Lamoricière l.elló, enz. Het eerste bezoek dat Abd-el-Kader in Parys I deed, was in 1852, korts na dat keizer Napoleon, I alstoen nog maer President der Republiek, hem I in vryheid had gesteld. Hel was toen ook dat de eerlyke Araeb, Mgr. I Sibour, aertsbisschop van Parys, een bezoek bragt I om, zegde by, een der opperhoofden vau den Ikatholyken godsdienst te bedanken voor het goe- I de dat de Zusters van Liefde hem, zyne familie I en gezellen bewezen hadden. Het ryn hoi Ilige vrouwen, vervolgde Abd-cl Kader, voor wie ik God bid dat hy ze in mynen naetn be- I lootten moge, aengczicti ik zelf hun dien pligl s van erkentenis niet bewyzen kan. Echter later heeft Abd-el-Kader zyne schuld be- I laeld aen de fransche Zusters vau Liefde met, I lydens den opstand in Syrië de kristenen van I Damas, en vooral de vrouwelyke kloosterlingen, I ten koste vau zyu eigen leven uit de moorddadige I handen der woeste Turken te verlossen. ENGELAND.Men houdt zich het meest in I Engeland met de aenstaende kiezingen bezig, welke op het laelste der toekomende maend in dit tyk zullen plaets hebben. Het is waetschynelyk <!at de uitslag derzelve aen de katholyken van en de herkenning van hel koningryk Itaelje. Moet dit laelste hel koningryk Spanje maer niet noodlottig worden, want Engeland droomt sinds lang de ineeiismeltiug vau Spanje met bare kolo nie die Poriugael heet, en dan zouden de Span- jaerds ten hunnen koste eenen siaet van zaken wel kunnen moeten herkennen die ze iu Itaelje, ten koste van onttroonde monarken, eu uit eenen geest van atili-kalholycismus, hebben willen erkennen. ITAELJE. De laelste berigien uit Itaelje melden dat alle overeenkomst lusschen het lial- jaensch goevernement en hel Hof van Romen be- trekkelyk de inbezitstelling der openslaende bis dommen van Itaelje, onmogelyk is geworden. De heer Vegezzi maekt pak en zak om Romen te verlaten. Volgens de meest geloofbare mededeelingcn, zouden de Ministers van Viclor-Emmanuël op deze kwestie in T eerst maer toegegeven hebben, in ’t vooruitzigl dat de Paus de dieveryen vau Viclor- Emmanuël, en met hunne medewerking begaen, als wettig erkennen zou; doch daerin z&l Z. H. nooit toestemmen. PRUISEN. M. de Bismatk, de hoofdminister van koning Frederiek-Willem van Pruisen, zou geern de kleine duitsche Staten bewilligen om het koningryk van Itaelje te herkennen, in ’t vooruit- zigt waerschynelyk dal Viclor-Emmanuël later ook de inlyving door Pruisen gedaen vau de kleine duitsche Staten, erkennen zal. Wy zullen zien of de duitsche Stalen goedseudig in dien appel zullen byten. 18?^)zm^'oproengTta(I Ve^ferHdnt^J^ is eindelyk lot betere gevoelens overgekomen. flet zal voorlaen met Ooslenryk in goede betrekking leven. Onze lezers weten dat Louis Kossuth, wiens vrouw de verledetie week na eene lOjarige ziekte le Genua is overleden, het voornaemste Opper hoofd van den Hongaetschen opstand was. MEXIKO. Keizer Maximiliaen gaet voort in zyne opslandelyke betoogingen tegen Romen. Hy houdt aen T fait accompli en wil van ’l gestolen goed der geeslelykheid in Mexiko, niet afzien. Z. II. zou alreeds zyneu ambassadeur, Mgr. Meglia, terug geroepen hebben. Lael Maximiljaentje maer begaen; hy doel wél van zyn kasteel van Miramar, in Ooslenryk, te EK, A r ■enl. 6,474-01 84575 I I I bulyu, omsLiapien heu» i 1863. 15881 12607 14877 16151 17290 9760 58,252-96 64,707-00 8,466-29 21,594-22 1863. 5,287-45 26-25 821-14 335-70 0-50 BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykstrael, N» 14. Vnnr elk afzonderlyk num*- iner, 12 centimen. SCELAINE. *■- loop. De jriue Wilhem zag met schrik hel vuile water de zoo frisscltc schoenen overslrooinen, voor welke by een stuk van vyf franken moest le huis brengen. Hy stak mol liaesl de hand in de beek en trok ze er uil bel water druiple eraf gelyk uil oene buis, de schoenen waren be dorven by smolt in tranen. Aen hel venster van een schoon huis stond een heer die den kleinen bedroefden jongen bemerkte. Waerom weent gy, tnyti kind? vroeg hy hem. Wilhem stak de schoenen vol slyk in de hoogte en de vreemdeling begreep wal er kwam le gebeuren. Wat mogen die schoenen wel weerdzyn, vroeg «Ie lieer mei deelneming. Heiaes! mynheer, de meester heeft gezegd dal ik een stuk van vyf franks moest iubrengen, anlwoorde Wilhem, en hy trachtte de schoenen af le drongen met de slip van zyn overkleed. Een stuk van vyf franks viel uil de venster voor zyne voeten. Ziedaer om de schoenen te betalen, zegde de heer en daerby hier is een stuk van een frank, gansch nieuw, om u te troosten over de vrees die gy geluid hebt. De heer trok zich weg zonder Williems bedankingen af te wachten, maer op het zelfde oogenblik kwam zich aen de zelfde venster een klein meisje van een jaer zes ol zeven, met eeue speelpop byna zoo groot als zy zelve zy boog zich eene wyl om den kleinen jongen le zien, en verdween dan ook. Wilhem wachtte nog cenige oogenblikkcn, hopende zynen weldoener weder te zien, maer deze niet wederkeerende,besloot hy,alhoewel met te genzin, den weg uaer huis weer te nemen. Bezie my dien deugniet! riep de meester toen hy voor hem verscheen, heek hy zich met bet slyk uil de beek gewasschen? Bekyk u eens en zeg my of gy hel uitzigt niet hebt van eenen sebouwvager? En die woorden zeggende stootte by Wilhem zoo hard legen eenen kleinen spiegel die aen den muer hing, dat het acogezigl van hel kind le gen hel glas bolste. Hel is waer dat de arme Wilhem zyne oogen afgewtCveu had mei zytie handen die de schoenen uit de goot getrokken hadden, en dal hy op eene aerdige wys zyn aengezicht bestreken had. Zich eensklaps in den spiegel ziende, deed zyn drollig wezen zyn slecht outhael vergeten, en hy school in eenen groolen lach. Maer op hel zelfde oogenblik gevoelde hy de zware hand van den meester die hem by de schouders nam en hem eene harde bestraffing toediende omdat hy gelachen bad. Hel lachen was gauw over en Wilhem bleef regi slaen en beefde voor dien grammoedigen en ruwen mensch. <c Waer is het geld der schoenen? vroeg al mei eens den schoenmaker. Wil hem bestelde hem bel vyllrankstuk en hel stuk van een frank en tverliaelde wat hem gebeurd was. De meester slak het geld in zynen zak en riep zyne vrouw die in eene kamer daer nevens was. Neem, zeg.ie hy liaer, zend voor een frank koeken halen. Ik heb daer geld ontvangen waerop ik niet rekende, wy moeten ons vergasten. Dan begaf hy zich naer de duer, zeggende dal hy wclhaetl ging terugkeeren. Gy zyt wel de dwaessle jongen dien ik in myn leven ge zien heb, zegde zaehljes de leerjongen, toen de meester uit was. Waerom dal stuk van een frank afgeveti? De schoe nen waren gauscli betaeld met het stuk van vyf franks en dat van een frank behoorde u toe. Nu hebt gy niets, en wal de koekeu betreft, gy zult er geen bryzel van krygen. Wilhem wantrouwde den grooten leerjongen sedert den dag dat hy hem tol liegen had willen opwekken. Dezen keer nogtans gaf hy hem gelyk. liet stuk van een frank, zegde hy lol zich zelven, was my geheel gegeven door den vreemden heer. Oh hoeveel koeken bad ik my daervoor kunnen koopeu. Of wat beier zou geweest zyn, ik b...i gedurende langen tyd alle dagen een klein wil broodje kunnen eten. De vreemde beer zou wel verwonderd zyn indien hy wist dal de meester bel geld opecl dal voor my was. Had ik hem ten minste bedankt voor zyne goedheid. Maer er komt my een gedacht ik wed dat hel kind dat aen do venster gekomen is zyne dochter was; ik moet baer een paer leersjes voor hare pop maken. Wilhem baestte zich dat gedacht ten uilvocr te brengen. (H'ordl vervolgd.) jNSCHRYVJNGS PRYS. Buiten stad, 6 franks. Met Suppl. 8 Hel Botf.rkuipje verscbynt jen Donderdag in geheel blad euden Zondag in half blad. (2“e Vervolg). Eens kwam hy gansch bezweet binnen cn zette zich hy- Reude voor eenen groolen leerjongen die bezig was niet "erken. Dwaeshooid dal gy zyt zegde hem die leerjon- I Ren, \\ai hebt <.y u alzoo le ontstellen? Indieu het voor uw I veraiaek is vau de leekeniiigeu le zien, blyf toch gcrustelyk I slaen en ga dan niet zeerder daerna. Wanneer de meester I zich zal willen gram maken en u slaen, gy moet hem zeg- I Ren Mynheer, zulk ecu heeft my lang doen wachten voor I lielgeld legeven, of Vrouw, eene zulke was uil, en de I “leid heeft my doen blyven tol zy le huis was om de schoe- I Ueu le passen; of andere zulkdaiiige dingen. Williem hel I 2yn werk vallen cn sloeg op den leerjongen eenen blik vol v'|n dc levendigste verwondering. Maer bel zou.... een I leugen zyn, zegde by met bewogen slem. tlewel, Eu I “au? Als Lel zou een leugen zyn voegde de leerjongen er I L.'al glimlachen. Wilhetu wierd rood, zyn voorhoofd was I Ijloeijitid. Liegen? Ik... zeker neen... Eu waerom niet, I ‘hvaeshoofd dal gy zyt. .Moeder heeft bet my verboden I Ztgde Wilhem op zulkcti vasten toon dat de leerjongen hoe 'er hy reeds iu liet kwaed gevorderd was, stil zweeg en I voort welkte zonder verder aen le dringen. I Eens droeg Wilhem werk al den kant van den Planten- “ol. Al loopen langs de overschoöne gebouwen der siraet, I "ierd hy op bet onverwachts omgeloopen door eenen I Rtooten hond die tegenover hem kwam en hem op de ruw- I slB manier stootte, liet bad veel geregend, de goten waren *u kleine beken veranderd. De schoenen die by aen eene •'‘i'viuuw ging dragen, een paer scbtioue schoenen vau wit batyu, outsuapteu hem en vieleu in den slykigett watcr- II xx m ||M IM I 11 I—II Mil FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. 23 Junv. 50 a 20 - a -r 75 a 12 23 a i' a It - a i a 10 a 13 - a 10 a 58 -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1