ZEN, N° 27. Negentiende jaer. Dixintide, Zondag, 2 July 4865. bien, Brief van den Paus pen om >ewoond IN in de indecas- n Won* tmelein, jrckem. ewoond N gele woonst ykslraet >r logien eder. lewoond N gele- TAREN ewoond LAREN 2 HEG- tZladsloo VILLE rt. veerdden die spreuk en bragten ze zelfs in voege; maer het dacht ons dat onaf hankelykheid geene vyandschap beduidde, en dat de beide overheden, hun meesterschap behoudende, elkander konden en moesten bystaen tol het geeslelyk en lydeiyk welzyo der gemeente. Overal, immers, waer men die gedachten bewerkstelligd heeft, is de gemeen te gelukkig. Integendeel, daer waer de oneenig- heid bestaet, is de toestand beweenlyk, en meer- maels blyli er het goed gestremd. En omdat het nog slechter gaen zou, hebben de ministers alles wal mogelyk was aengewend ten einde de magt der geeslelyken te overweldigen, en de kerk in een bureel van het stadhuis te veran deren. De kerkhoven die, volgens hunnen naem, eene afhankelykheid zyu der kerken, behooren haer niet meer toe; ’t is de pastoor niet meer die beslist over de katholyke begravingen, die uit- spraek zal doen over de religie der overledenen; volgens het nieuw stelsel, is het de burgmeester hy is de opperpriester die oordeelt in zake van kerkelyke wetten. Eens dat de ministerieele slaven de wet op de kerkfabrieken gestemd hebben, zullen de zaken nog erger gaen; voorzeker zal er niet een punt van eenig belang aen de beslissing van den pastoor meer overgelaien zyn. De burgmeester zal uit- spraek doen over de onkosten des godsdienst, over hel luiden der klokken, over het branden der keerseu, over den prys der diensten; de kerk zal alsdan definitievelyk in een stadhuis numero 2 her schapen zyn. En opdat er niets aen de waekzaem- heid van den burgmeester zou ontsnappen, zal hy de sleutels der kerk in zyn bezit hebben. ’T is alzoo dat hel ministerie de meesterschap op het stadhuis en in de kerk verstaet en ten uit voer brengen wil. Wy zeggen opzetlelyk ten uitvoer brengen wil; want de Kamers kunnen die snoode en willekeu rige wet stemmenLeopold, die wel oud maer niet wys geworden is, kan ze wel afkondigen; maer de uitvoering is eene kwestie die noch van hem noch van zyne ministers afhangt. Dezelve is onderwor pen aen de medewerking der bisschoppen, der priesters en der geloovigen, en die medewerking verkrygt nimmer ons francmaQohs-goevernement eene werklooze oppositie zal zyne willekeurigheid, verlammen, zyne overweldiging' zal ten onderen gaen voor de weigering der geestelykheid die nooit de hand leenen zal aen dë afschaffing harer reglen, aen de schending der vryheden die liaer door deConslilutie gewaerbor<d zyn. De wet zal on uitgevoerd blyven, en de scheiding tusschen de katholyken en ons slecht ministerie voltrokken zyn. De wel die de kerken en hun goed verbeurt, opent eenen afgrond in welken geheel de goever- nemeuteele boel slronkelen en versmooren zal. Voeger, zegt de Anlwerpenaer, was de groote spteuk van bet schynliberalismus de volgende Pc pastoor meester in de Kerk en de burgmees ter meester op het stadhuis. - Wy ook aen- tegen hel belgisch wetsontwerp nopens de Kerk fabrieken. De Gazelle de Liège brengt ons twee merkweer- dige stukken aen 1* een brief geschreven doop Z. fl. Pius |X aen den bisschep van Luik, die den fl’. Vader zyn werk nopens hel wetsontwerp op de Kerkfabrieken had doen toekomen2° de protes- tatie der geestelykheid van het bisdom van Luik legen dat ontwerp. Deze protestatie is onderleekend door gansch het kapittel, de pasloor-dekens, enz., ten gelalle van 976 priesters. Ziehier den brief van Z. H., die in ons land eepen diepen indruk zal maken PIUS IX, paus. Eerbiedweerdige Broeder, zaligheid en aposlelyke zegen. Sinds lang zyn wy overvallen met eene leven dige droefheid, uil hoofde vap den onverzoenlyken oorlog, dien men de Kerk overal aepdoel; maer onze droefheid is thans te heviger, wanneer wy de zopen zelven der Kerk hunne Moeder zien ver drukken, tot zoo verre dat de burgerlyke overheid haer niet alleenlyk als vreemdelinge behandelt, maer ze nog aen hare begeerten wil onderwerpen. T is zonder twylel vruchteloos dat men sa menzweert om dit gebouw te vernietigen, welk rust op den onwankelbaren steen, en voorzeker kunnen de schichten, die men tegen God rigt, maer wedervellen op degenen die ze werpen. Maer zyn allen hiervan gelykelyk overtuigd? God gave, dat de Vorsten die overtuiging kregen terwyl zy poogen de goddelyke instellingen te onderwerpen aen de wereldlyke, en zy het orde door God ge slicht vernietigende, beweeren de goddelyke zaken onder hun gezag te plaetsen, ondermynen zy de grondsteenen hunner magt, bereiden hunnen on dergang en hel ongeluk hunner volkeren, die zy besturen. Inderdaad, de heilige boeken leeren hel ons God verdroogt lot in hunne wortels de natiën, wie déhoogmoed legen hem opruil; hy hael den hoo- veerdige, hy vervloekt alle ongeregtigheid. Mogte hy deze bedreiging ten opzigte van uw land niet Uil,voeren Wy verhopen hel, omdat wy ons volgeern overtuigen dat Belgie met erkentenis zal aenveer- denen deftig zal volgen hel voorbeeld der kracht dadigheid, rpel welke gy deze nieuwe ondernemin gen tegen de Kerk Gods beslrydt, en dat bet u dank welen zal, omdat gy uwe pligt van waekza- tpen herder hebt volbragl, met klaer de geveinsde boosaerdigheid dezer aenslagen té doen zien, met tiw volk te, vermanen over het gevaer, het op wekkende om voorzigtig die geheiligde regten te verdedigen. Wal Ons betreft, wy hebben met bel grootste genoegen het boek ontvangen, dal gy Óns aenge- boden hebt. Heigeen wy bovenal wenseben en verhopen, is dat dil werk uil hunne wegen dege nen irekke die dwalen; dal hel de geloovigen ver- sterke en, al de onregtveerdige aenslagen ver- ydelende, den tyd van vrede terug brenge. Wy smeeken den Hemel, dil werk goede vruchten te doen dragen, en als onderpand der goddelyke g’atie en fran onze loegeuegene gevoelens voor u, verleeuen wy uit voller hart aen u en aen geheel bisdom, onzen aposlelyken zegen. Gegeven le Romen, by St. Pieter, den 10 juny 186ö, van on ons Pausdom hel 19'. PIUS PP. IX. De prokureur-generael, zegl Beinaert de Vos, heeft eenen brie! aen de Kamer geschreven om baron Chazal en Jan De Laet le mogen voor het Hof van cassatie trekken, om dal ze samen ge vochten hebben. De grrroote gazetten kunnen niet begrypen, waetom hy ook de getuigen van de vechtpaity niet voor hetzelfde geregt daegt, daer het genoeg ge bleken is, dal baron Shako 'nen kogel heeft ge kregen tegen zynen ondetbuik. Ik begryp de reden heel goed. Niemand heeft ze zien vechten, behalve de getuigen. Als die in be schuldiging gesteld worden, dan kan men ze niet onder eed verhooren wegens helgene zy gezien hebben, en dan valt de beschuldiging in duigen. Worden ze niet in beschuldiging gesteld, dan moeten zy onder eed komen verklaren, dat er we- zenlyk een der vechters gekwetst wierd, en dan kunnen er, op hunne eigene bekentenis, vervol gingen tegen hun ingespannen woiden. Ik ben geen regtsgeleerdc; maer zoo dunkt my dal de zaken staen. In dil geval, wal aerdige toe stand voor de getuigen! Daer echter niemand verpligl is, zyn eigen te beschuldigen, is de vraeg, of de getuigen van het tweegevecht niet mogen weigeren, getuigen te zyn in hel regtsgeding? F 80 i a a a a By de opening der zitting van woensdag beeft de heer voorzitter lezing gegeven van eenen brief aen de Vergade ring toegezonden door M. Leclcrcq, prokureur-generael a a 50 53 a a a a a 6. a a Laetste werkingen der Kamer. De Kanjer heeft dingsdag, 20 dezer, het gezamenlijke des welsontwerps betrekkelyk het uitvoeren van 60 mil joen franks openbare werken aengenomen. Deze stemming heeft plaets gehad na de verwerping der wyziging welke 35 leden hadden voorgesteld en die strekte om het goevernement te magtigen de vergunning toe te slaen voor hel leggen van eenen regtslreekschen yzeren weg die de Noorder- eu Zuiderlinien zou verbinden langs door Brussel. Deze wyziging, die door M. De Naeyer krach tig ondersteund en door den heer minister van ’s lands werken op nieuw bestreden is geweest, wierd van de hand gewezen. Echter beeft de Kamer een nieuw art. 4 aenge- uomen, door de middenseklie voorgesteld en waeraen hel goevernement zyne bykleving had gegeven. Dit artikel magtigt hel goeveruement de vergunning te verleeuen ceuer inwendige verbindingsbaen tu'sschen de Noorder- en de Zuiderlinieu te Brussel, al dezelve zooveel mogelyk ver bindende met de gezondmaking der Senué. BOTERKUIFJE 'Vo> mtf\ uny 75 I uny a 19 75 a 15 11 55 10 25 a 16 2 41 I 41 uny. 158. a 52 a a 50 a 28 a 19 a 17 a 28 - 8 25 2 86 al06 a 87 50 tuny. 51 28 18 50 a 58 10 48 10 BEKENDMAKINGEN. 45 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykstrael, N« 14. elk afzonderlyk nu m K centimen. i ifc - ii.~s nna6Ba ff^yrtgtiging vraegl om M. by het hof van Cassatie, die Chazal, minister van oorlog en M. De Laet, volksvertegen woordiger, te vervolgen. Na mededeeling van dit stuk ontvangen te hebben, heeft de Kamer besloten dat de vraeg van den heer proku- reur-generael zou onderzocht worden door eene byzondere kommissie samengesteld uil zes leden, boven den voorzit ter. Donderdag is de beraedslaging over bet wetsontwerp tol verlenging, voor eenen lerniyn van dry jaren, der wet op de vreemdelingen, inde Kamer geopend. Van de dry redenaers die het woord gevoerd hebben, verklaerden er zich twee legen de behoudenis der wel van 22 september 1855 welke, volgens hen, niet meer overeenkomt met onze zeden en instellingen; de andere, M. Bouvier, verklaerde zich gereed om hel wetsontwerp met banden en voeten te stemmen Daer zyn twee wetsontwerpen, eene van bel goeveroe- ment en eene der middenseklie. Hoe verre wy ieed« gekomen zyn. my. a 19 a 12 25 a 11 - 11 50 9 50 In zitting van zaterdag heeft Minister Tesch, in de dis- kussie over de wel op de vreemdelingen, den maetregel goedgekeurd die in 1856 opziglens dit punt door M. No- thotnb is genomen geworden. En nogtbans wierd de heer Nolhomb alsdan uitgejouwd door de gansebe liberale druk pers, door de vrienden van M. Tesch. In 1856 was er kwes tie van de uitlevering van samenzweerders tegen het Teven van Keizer Napoleon, van kerels in vergelyking met welke de tegenwoordig bedreigde persoonen wezentlyke heiligen zyn. De heer Notbomb is aldus door M. Tesch gewroken, en zoo vallen een voor een al de geïnteresseerde beschul digingen wseronder het Ministerie Nolhomb, met behulp der kassyen gevallen is. Donderdag is de beraedslaging over de artikels der wet van 1855 op de vreemdelingen begonnen, waervan het eerste artikel is aengenomen met eene wyziging voorge steld door den heer Bara, volgens welke elk koninklyk besluit tol uitjaging eens vreetndelings moet worden mede onderleekend door al de Ministers. De zes overige artikels dier wel zyn insgelyks goedge keurd, na verwerping der amandementen welke op som mige derzelve waren voorgesleld door de heeren Nolhomb, De Baets, Schollaert, Van Overloop, de Liedekerke en Thonissen. De wel van 1855 is vervolgens in haer geheel aenge nomen met ,49 tegen 25 stemmen en .5 onthoudingen'. tie Kamér heeft beslist dal de beraedslaging over het wetsontwerp betreffende de kiesbedriegeryen, dingsdag naest zal beginnen. Eene belangryke vraeg. INSCHRYVINGS PRYS. Buitcu stad, ft franks. Mel Suppl. S Hel Boterkuipje verschynt deu Zondag in half blad.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1