sr ii Hifi JA. I 1 i H 1 4S nissen vooraleer in Abyssinie ie geraken, en daer- voor hebben de Engelschen schrik. Koning Theodores is wei geene kal, zoo men ziet, om zonder handschoen aen le grypen. EGYPTE. De cholera heerscht le Alexandria op ecne sebrikkelyke wyze. Alwie de mi (dels heeft, ontvlngt de stad. Men lelt dagelyks van 80 lol 120 doodeii. nm 8 door den bi De eenigr Grooli SC op de De (chapp irilgesi den Ei De vol 1' Pr 2' Pr 5’ Pr 4’ Pr 5» pr Ge Pr 1° om bcijaai 2° i I ■H' De Senael heeft, in een zyner laelsle zittingen mededeelmg ontvangen van een wets-voorstel, be- trekkelyk de politie der kerkhoven. Dit voorstel wierd door eetten der onderleekenaers, baron d’Anelhan ontwikkeld. Het wetsontwerp moet dienen om den warboel le doen ophouden, welke er in Belgie mei de begrafenissen plaets heeft. Wy wenschen de achtbaie Senaleurs geluk met dit voorstel. De toestand is niet meer houbaer. Het gouvernement heeft aen zyne pligten ontbroken, toen hel de bestaende wel aen de grillen van de meerderheid in de gemeenle-raden overliet. Hel voorstel is verzonden naer de kommissie van bin- nenlandsche zaken en juslicie vereenigd. Verder deelen wy de Programma van ons Jaer- feest mede; volgens wy bemerken is ze byna let- terlyk gecopieerd uit de Programma van 1862, op- gemaekl door M. Debreyne. Nu zal ze hel Weekblad voorzeker subliem vinden Onze doklrinairen, zegt la Paix, hebben beslo ten geene enkele wyziging in onze politieke en fi- nanlieele wetten toe te staen. Alzoo versloolen zy volstrekt de minste uitbreiding van hel stemregt, zelfs voor de gemeente-kiezingen. Ook willen zy in geene enkele der fiscale het vormingen toeslem- rneüi, die door hen zelven na 1848 beloofd en vurig dojrr de openbare denkwyze geweuscht zyn. Zoo blyft de brieveulaks van 20 centiemen behouden, in plaets van hel gelyke brievenporl van 10 cen tiemen in te voeren, een mael regel die ingevol ge de wel reeds van over lang moest ingevoerd zyn. Insgelyks worden andere lasten behouden en zullen de patenten niel verminderd worden. De Dit voorstel is hel volgende om te worden ge voegd by artikel t”> van hel dekreet van 25 prairia jaer XII Er zal daerenboven in iedere gemeente eene plaets zyn, bestemd voor de begrafenis der bewoo- nersdie door geene geesielyke gemeente zullen gereklameerd worden, of die het inzigt hebben doen kennen van uitsluitend door de burgerlyke over heid begraven te worden. (Get.) MM. d’Anethan, graef d’Aerschot, Houtart Cossée, Malou, baron d’Overschie de Neeryssche, herlog van Ursel, baron de Woelmont. Ziedaer wel eene regtveerdige uitlegging der wel, en wy hebben ze altyd zoo verslaen vryheid voor iedereen; maer voor ons gelyk voor den vry- denker. Het voorstel van M. d’Anelhan zal, zonder den minsten twyfel, belangryke polimieken in de dagbladen en diskussien in den Senael doen onl- slaen. M. d’Anelhan verdedigt hier hel princiep, door de geavanceerde bladen la Liberlê en hel Frt/e Woord vooruitgezel. diskussie over de zoo dikwyls beloofde en langge. vraegde hervorming der mililie-wel is ook verscho ven. In één woord, geen der groote wets-ontwei-. pen, by het begin der tegenwoordige sessie aen de Kamer onderworpen, zal dil jaer beraedslaegdwor- den. Men weel wal de koophandel al te lyden beeft gehad sedert ellelyke jaren en ten gevolge der langdurige en schier jaerlyks herltaelde aftrekking der walers van den Ypervaetl en den Yser. Dil jaer nog eens moeten, volgens een minis terieel besluit, de Ypervaetl en de Yser dtoog ge trokken worden van den 5 oogst tol 4 October, dat is 60 dagen. Verontrust door dezen droevigen staet van za ken, hebben een groot getal kooplieden en nyve- raers van hel arrondissement Ypere een rekwest ingediend aen de Kamer der representanten, om den droevigen toestand le beslatigen spruitende uil die zoo langdurige stremming der scheepsvaert, voor landbouw, koophandel en nyverheid. Dit rekwest is goed onthaeld geweest by den minister der openbate werken, en zal voor gevolg hebben, dat de waters van den Ypervaetl niet zui len afgetrokken worden; een keer Jam zal, door de zorgen van hel besluer der bruggen en wegen, daergesteld worden en, derhalve zal de scheeps- vaert tusscheu Ypere en Rousbrugglte van den eeneu kant, en, van den anderen kanl, tusschen Vettrne, Duitikerke, Nieupoort, Oostende en Brug ge, dit jaer niet onderbroken zyn. Alleenlyk hel gedeelte van den Yser, tusschen de Knocke-brng etiNieupotl zal men nog eens droog maken, ter aplimmering van genoemde brug die met een wei nig kennis en vooruitzigt van wegens de mannen van hel goevet nemeul, heel gemakkelyk het verle- d u jaer zoude knotten voltooid zyn geweest.? •no j A De kleine gebreken onzer kieswet zyn die welke hel wetsontwerp voorzien heeft, namelvk, de ttil- deelingen van geld voor reiskosten, de middag malen en andere traktaten, de zedelyke of onzedc- lyke drukking der ryken op de armen,, der magti- gen op de zwakken, by middel van gcleekende briefjes, enz. De groote gebreken worden in het wetsontwerp niel aeageraekt. Hel zyn 1° De stemming inde hoofdplaets van bet ar- rondissemciit, waerdoor een groot getal burgers belet worden hunnen polilieken pligt uil te oefe nen, willen zy geen tien a twintig uren afleggen (gaen en wederkeeren) om hun stembriefje gaen in te steken. 2" De gclykheid van den cyns, welke aen de sle den drymael zooveel bevoórregle kiezers geelt als aen tie dorpen, daer de Constitutie nogtans gewild heeft dat de bevolking voor basis van hel kiesregl zou genomen worden. 3° De lystslemming, welke de kiezing aen de klubsen overleveit en eene soms zeer groote min derheid belet van in bel Parlement vertegenwoor digd te zyn; geinige bet distrikl van Brussel, welk elf afgeveerdigden naer de Kamer zendt, die allen door de hoofdstad alleen genoemd worden. 4° De balloltagein den nacht, waerdoor de kie zing vcrvalscht wordt, daer de bttiienkiezers er niet kunnen aen deel nemen zonder uit le slapen. De heerschende invloed door de wel aen de herbergiers verzekerd, welke ten gelaHe van 19,000 zyu op minder dan 100,000 kiezers. G° Het overgroot gewigt dal hel goevernement in de weegschael werpt door de buitengewoone tusscheukomsl der openbare fonctiounairen in de kiesworsteliugen, en dóór hel bekorend lokaes der stibsidien en cereplaetscn. Ziedaer het groote kiesbedrog, ziedaer de gebre ken en de huichelaryen waervati men ons hon derd mael het droevig schouwspel gegeven heeft, ziedaer hel kwaed dat men vernietigen moei, in dien men niel wil dal ons vertegenwoordigend on parlementair regiem van verrotting aen stukken valle. r H' (LES Korrespondenlie. 4 April I, wvy -'V r i- 3 July man Dixi Mag J.tnh 50 Jun dus nyu 2 July vicu moon deren ge wo r 3’ IIol-Br 4’ 7* Pr 8', 9' sche s cenco Om trok i welke geestc had wierp han de Ver gedrui welke lliei Lieve geplat zy uit Spreel Dae vrouw eenen zoo gt gelde, le spr< dil loi zinnet uierd Een geleid' menig Den nieere voort met spreken, maer van onverschillige zaken. Kens zond de meester hem in een klein jiylen van Berlyn. Hy was gelast een paer leersjes te be stellen aen de vrouw van eenen pachter, die uaby een kasteel woonde. By had zich op weg gesteld drie uren na zyn mager noenmaelby had nog honger en by wist dat de meesteles hem by zyu wederkomen met moeite eenige korsten brood tolt gevgt). Door groot verdriet aengedaen De groote leerjongen was zeer verwonderd toen Wil- hein inkwam, vroeg hy waerom hy in plaets van brood le nemen weg geloopen was. Wilhem snierde lol den leer jongen eeneu zoo doordringenden blik, dat deze onvry- vvjllig de oogen neersloeg. My dunkt dal gy gezegd hebt, aengezien u niemand ziel, neemt brood.... Aengezien u niemand ziet, T is wel hetgeen gy zegde. Ik was voor de kas, er was niemand zegde gy, gy waert mis er was iemand, de goede God was er.... ik bezag de kas, hel ware my onmogelyk geweest den sleutel te raken, bet scheen my dal men myne handen vasthield... hel was myn gewe ten die hel deed. Myne moeder zegde allyd A's men nooit de slem zyns gewetens verdoofd, zy wordt zoo sterk dat als men kwaed wil doen, men deukt door cemn ster ken arm weg gestoolen le worden.... Ik dacht aenslonds Wels-voorstel op de Kerkhoven. drie ouder kon zyn dan het meisje, de samenspraek Welk schoon naeikussen hebt gy daer? zegde hy, wat gael gy daermeê doen. Het is eene gedachtenis vai) wylen mynen vader; myne moeder is zonder hulpmiddelen omdat zy zeer ziek is en niet spinnen kan. De inwooners van hel dorp hebben ons reeds brood en aerdippelen ge geven, maer zy kunnen hel niet allyd doen, en sedert dezen morgen, dal Michiel de zoon van onzen buerman my zyne boterhammen gaf, heb ik niets geëlen. Myne moeder zegde dan Liesje, ga naer de slad mei uw naeikussen, de eene of andere burger zal hel koopen Een oogenblik le voren bad Wilborn lol zich-zelven gezegd: Helaes! ik ben hel ongelukkigste kind op aerde. Nu zag hy dal Liesjc nog ongelukkiger was dan by. feu minste had hy alle dagen op gesteld uer zyn onlbyl, zyn noenmael en hy was zeker van 's avonds meer of min te eten, lerwyl hel arme meisje verpligt was tot de liefdadigheid der gebureB haren toevlugi te nemen om niet van honger te sterven, zy en hare moeder welke de ziekte belette le werken, cQ Liesje was op het punt het eenigsle voorwerp le verkno pen dal boer als gedenkenis van haren vader overbleef! Allo! riep Willieui uil, droog uwe tranen af, gy moet uw naeikussen niet verkoopen, ik beb een vast gedacht dal God u zal ter hulpc komen. (Vervolg hierna Mynheer de Uitgever, Gedoog dal ik u kome kenbaer maken dal ik groote lief hebber ben van nieuwigheden te zien en le huoren, en van feestjes by te woonen ten diengevolge lees ik veel gazet ten, zoo veel ten minste als een builcnmensch, gelyk ik ben, behoorlyk lezen kan; Uil die gazetten verneem ik al toos wanneer er hier of daer feestjes zullen plaets hebben, en... houp Ik snel er naer toe (want ik heb veel tydj, of wel ik verneem waer er plaets gehad hebben, en alsdan schep ik myn behagen in de minste omstandigheid daer- van te mogen kennen door die gazellen. Nudan, ik wist ook dat hel vrydag 23 juny feest ging zyn te Icbteghem, ter oorzaek der plegtige intrede van Mgr. Faict, bisschop van Brugge, die aldaer hel vormsel moest toedienen. Daer moest ik zyn Icbteghem is my immers nog al wel bekend. Ik kwam er toe rond 8 1/2 ure’s morgens. Maer schoon 1 Maer schoon Hemel! dacht ik, wat gael hier om? Het is als ware liet toovery Zooveel triomfpoorten, luisterlyke versieringen, vlaggen en vaendels en dat aen elk buis!... Ja, ja, aen elk huis, van aen T eerste tol aen T laelsle, aen ’i kleinste gelyk aen 'l grootste! Maer, hé wal heb ik gelezen in sommige dagblade ren?... Wacht ne keerEr zyn dagbladen die lieten ken nen dat de burgmeester van Ichteghem niet versierd bad, en dal hy den bisschop niel vergezeld had Dit laetste punt kan ik gemakkelyk gelooven die heer is immers al oudvanjaren; maer dal hy niet heeft versierd?.... Allous done, dal zyn prullen! Ik heb gezien, ja met myne eigene oogen gezien, en drymael en nog meer gezien, dat er door de vensters van zyn huis verscheide vaendels waren uit gestoken dit dal de wapens der gemeente droeg; dil van de Burgerwacht, en... nog twee andere! En dit waren geen leelyke ze rooken de zee, weel je? Jamaer, al welmaer.. er waren toch voor de deur geene sparren geplant!.. Wel saperlolleIk p.plnnf het waerachlig wel at woei zou liet toIK alsdan den weg ge vonden hebben om eenen dreupel of eene pint le gaen drinken? Niel dal de burgemeester daervan houdt, verre van daerHy keert daervoor zyn hand niet om hy vaegl er zyn br... aen, Maer, laet ons al dien prael daerlaten; het is waerachlig de moeite niel weerd dat men zich er nog langer mede be zig houde; en spreken wy, om te sluiten, een woordje vao het Muziek. Het muziek... ja; dat was aengenaem om hooren het muziek verhefte gansch het feest; en ook, mynheer, hel waren schoone stukjes die de muziekanten van Ichteghem ons lieten hooren. Ja, zoo zoelluidend, dat eenieder met de grootste aendachl er op luisterde, tenzy... de liefheb bers der duisternissen, die achter de gordynen verborgen zaten. Maer, hoorde ik onder bel volk zeggen hel muziek moet hier a basliet zal alligl zynen doodsnik geven Ue opperbaes heeft hel gezeid, en hy mist nooit!Ook als hy zegt Ik wil bet zal zyn, weet gy wel?... Eu in zyne plannen van vernietiging wordt hy natuerlyk ondersteund door Pyke zot, en ik weel niel wal nog al anders. Al pruis! Al pruts! dil gezegde, mynheer de Uitgever; ik beu van meeniug dal de ichleghcmnaers geene dwaze bgenoeg zyn om zich nog te laten by den neus leiden! zy zullen zien, en ik ook Jan Regtuit t. M- eewoi de-Vr gehad Godsh hooge is de I pacht fr., a< zegde hy tol zich-zelven Ik geloof niet dal er op aerde een kind ongelukkiger is dan ik. Hy zette zyne reis naer het dorp met groote stappen voort. Hy ging de eerste huizen bereiken achter welke hy reeds de spitsen van het kasteel ontdekte en hy verdubbelde den stap, toen liy eensklaps bleef staen. Hy kwam op het graf een klein meisje te zien zitten, met lompen bedekt en gansch be- traend. Zy hield op bare knieu een schoon naeikussen, half bedekt ouder den gescheurden voorschool. Hel deksel was open en liel hel binnenste zien, verdeeld in kleine scheidingen en eene schoone bobyu mei hemelsblauwe zyde omwonden. Wilhem naderde lot haer, en daer hy kwam van ook te weenen, gevoelde hy eene groote deelneming voor het be droefde meisje. Hy zette zich naesl haer op hei gras en aen myne moeder en dal ontnam my de kracht den sleutel zei waerom weent gy Zyne slem was niel vast, een aen le raken..., Binst die samenspraek durfde de leer- traen welken zyne tigene bedenkingen in zyne oogen ge- jongen zyne oogen op Wilhem niel meer slaen, hy ging I trokken hadden glansde nog onder de oogleden. Hel klein voorl met spreken, maer van onverschillige zaken. i meisje hief eenen verwonderden blik op hem en voor anl- dorp, eenige w°ord zegde zy Gy weent ook, hebt gy ook honger gy?”Hel is dan de honger die u doel weenen? riep Wilhem uil. Ach! het is verschrikkelykJa, ik heb hon ger o -k, maer gy, wie zal er u ter hulpc komen, want ik heb niets om u le geven Eenige oogenblikken vereenigden de ktndcrs hunne snikken en dan hervatte Wilhem, die een jaer, twee of Aflating der waters. I5e ^rnole en kleine gebreken onzer Kieswet.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 2