N° 28. Negentiende jaer. 15 July 1865. mme, Dixmude, Donderdag, HE, nbien, HET WEESKIND. Staetkundig Overzigt. t. in woonst «lyksiraet lioilogien nieder. UDE, e kleeden 50 centi- loysius en geschikt ryzen. en dat hy POFFEN, ils lakens enz. Sedert dynsdag laetst acht dagen, is de beraed- slaging over het wetsontwerp op het kiesbedrog in de Kamer begonnen. By de opening dier beraedsla- ging is de geldminister Frère eene onbegrypelyke vraeg komen doen om de Kamer te bewilligen geene hoegenaemde voorstellen (e onderzoeken die zouden strekken om het wetsontwerp door het goevernement voorgedragen, te veranderen. Twee katholyke representanten hebben tegen die onbe schoftheid met kracht geprotesteerd, en de Kamer heelt bevolen dal de ueéi gelegde vyzigingen zou den gedrukt en onderzocht worden. De Kamer beeft dus de beraedslaging voortge zet, doch wy hebben bemerkt dal de verbeteringen die voorgedragen worden, zoo min als de onregl- veerdigbeden en willekeurigheden van ’t wetsont werp, die bestreden en gehekeld worden, door hel goevernement worden geboord. De libetltalery wilt geene regtzinnige kiezingen, zy kan ze niet willen, omdat zy dan zeker zou zyn van haren val. 'Het thans voorgedragen wetsontwerp krielt immers van willekeurigheden, maglaenmaligingen, dwang middels en lyrannieke manoeuvers die allen ten nadeele der kalholyken zyn, en T is daerdoor dat de franma^onsboel zich zal trachten regt te hou den, de openbare denkwyze en den wil des volks te onderdrukken. Hoe lang zal dit duren Dit welen wy niet, maer T geen wy weten is dat men niet straffeloos de Belgen veedrukt*t is dat men niet straffeloos hunne vryheden ontrooft om ze gemakkelyker te kunnen geeselen. De liberatersmeerderheid, is wel van zin de katho lyke representanten te laten klappen, redeneren, voorstellen en wyzigen voor zooveel dit niet te lang duert naer haren zin, maer als T er op aenkomt eenige verandering of \erbetering, eenige wyziging te stemmen, dan vervoegt zich die meerderheid met hel ministerie en verwerpt alles juist gelyk ze gedaen heeft in de beraedslaging over de leentng van zestig miljoenen franks, leening die in de Ka mers doorgegaen is zonder de minste verandering, net gelyk ’ncn brief in de postbus. Men zal ons zeggen dat dit belreurlyk en hoogst nadeelig is aen ons parlementaire stelsel, maer wat geeft dit er aen, als de liberaterswinkel maer kan meesteren aen’t schoteltje blyven, dit is alles; dal steden en provinciën maer vergaen, als de liberhalers wel zyn en wel kunnen blyven, daer- meé bekreunen zy zich niet. Onderlusschen zullen wy den gang der beraedslaging over de nieuwe kieswet opvolgen zonder veel hoop noglans dat zy iets goed zal te weeg brengen. Doch onze landge noten moeten ingelicht en gewaerschouwd worden, opdat zy, als den oogenblik van kiezen zal geko- De onderhandelingen met Romen hadden oor- zaek gegeven lot eene ministeriële krisis; welnu zulk eene krisis, daegs voor de kiezingen, bena- deeligde te zeer de zaek der omwenteling T is daetom dal de onderhandelingen met Romen on- mogelyk zyn gernaekl geweest, opdat het tegen woordige ministerie wel zou kunnen wegen op de kiezingen, en eene revolutionnaire Kamer zou doen uil voorlspruilen. De kiisis is dus verschoven. DÜITSCHLAND. Eene nieuwe verwarring stygt in de reeds verwarde zaken van den ryksdag. Ziet er hier de oorzaek van: het Pruisisch goeverne- menl heeft een handels-verdrag gesloten met het zoogezegd koninkryk llaelje. Welnu, onder de koophandels-kweslie ligt de staelkundige moeije- lykheid der bedekte herkentenis van het italjaensch koninkryk verborgen. Pruisen wendt alle pogin gen aen om Duiscbland dit verdrag te doen aeo- veerden, maer Ooslenryk biedt wederstand. Tot nu toe hebben de pogingen van het pruisisch ministe rie weinig o( niets te wege gebragt.en Saksen heeft eene zeer klare antwoord gegeven, bewyzende dal er weinige eigenweerdigbeid in zulk eene handel- wys te vinden is. De Stalen van de hertogdommen van Sleswig- Holsteinzynnog niet samengeroepen de pruisische beerschzucht is nog altyd de hinderpael. VEREENIGDE-STATEN. liet blykl meer en meer dat de gevoeligheid voor de slaven slechts eene schynreden was in de twisten tusschen bet Noorden en hel Zuiden onlstaen. De officiële klag- ten der slaven nopens de slechte behandelingen die zy moeten onderstaen, weêrgalmen in al de onalhankelyke dagbladeren. Een afgezantschap door deze ongelukkigen samengesteld heeft zich by den voorzitter Johnson begeven, om te vragen dat hun het kiesregt zou worden loegekend, daer zy nu vry verklaerd zyn Johnson heeft zich opentlyk tegen hun verzoek verzet, en heelt hetzelve verworpen. Onderlusschen deze zoogezegd vrygemaekte be volkingen sterven van honger In een kanton heeft men aen den oever der rivier Georgia, 45 ly- ken opgevischt van menschen die van honger ge storven waren. Moest dit te Romen gebeuren, wat geschreeuw zouden wy in de liberhatersche dagbladeren niet hooren 'MEXIKO. De tydingen zyn meer onverze- kérd In tegendeel is de Noncius van den Paus vertrokken, na oflüciëelyk vetklaerd te hebben dal hy naer Romen terugkeerde om geen getuige te moeten zyn van de gestadige overtreding der reg- ten van de H. Kerk. Z a 5« 50 a H FRANKRYK.De fransche en de cngclsche vloten verbroederen tegenwoordig in de Manche dit is eene schuinsche antwoord aen den voorzitter Johnson, die uitermate vies gezind schynl, omdat die twee groote .Mogendheden altyd malkander verslaen, in al hetgeen zy in de kwestie van den Amerikaenschen oorlog verrigten, en voor de ant woorden welke zy geven aen de berigten die uit de Vereenigde Staten loekomen. Een dokument voorlskomende van M. Seward, minister van buitenlandsche zaken van den voor zitter Johnson, bewyst door zynen toon de onte vredenheid welke de handelwys vanFrankryk en Engeland in Amerika verwekt heeft. ENGELAND. Nieuwe administratieve mis- dryven, ten laste van eenen bloedverwant van den Lord kanselier van Engeland, hebben dezen Imo gen bediende verpligl zyn ontslag te geven. Daer- uit is gevolgd een verlet in het uitzenden der brie ven voor de vereeniging der kieskollegien de kie- zing is ingevolge slechts op lOjuly vastgesteld. SPANJE. De toestand van hel ministerie blyft wankelbaer. ITAELJE. De inlichtingen welke wy nopens de zending Vegezzi te Romen gegeven hebben, waten echt, en wal het bewysl is het volgende uit treksel van den Giornale di Roma Te Romen aengekotnen, had de kotnman- i deur Vegezzi verschillige onderhandelingen met Z. Em. den kardinael Antonelli, in dewelke de grondslagen van overeenkomst door den H. Stoel voorgesteld, door den piemonteeschen af- gezant, als regtveerdig en krachtdadig herkend wierden met zulk eene rondborstigheid, dat de H. Vader hopen mogt weldra in de geestelyke noodwendigheden van dit deel zyner kudde te kunnen voorzien. Doch die hoop wachtte niet lang van te ver- dwynen. M. de kommandeur Vegezzi, die Romen verlaten had om zyn goevernement des te beter nopens den staet der zaken te onderriglen, en in persoon zyne laetste onderrigtingen te onlvan- gen, kwam eenigen tyd nadien terug, met voor- stellen die, de eerste grondslagen veranderende en vernietigende, aen den H. Vader de pyn aen- deden van te moeten zien, dal de overeenkomst die Hy zoo zeer verlangde, door het piemontee- sche goevernement, onmogelyk geworden was. Te midden van de droefheid, welke Hem deze valscbe handelwys veroorzaekt, bewaert nielte- min de H. Vader den troost van zyn geweten voor God en de menschen ontlast le hebben, daer Hy alles beproefd heeft, om zyne begeerte van overeen le komen verwezentlykl te zien. i T urne. ent. 12904,Mi 59771,84 72676,54 4,707-00 1,001-98 1,370-28 16,081-00 1863. 15881 12607 14877 16151 17290 18022 92828 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. dcti drukregel. Bcreei. Wilgendykstraet, N“ 14. Vnor elk afzondetlyk num mer, 12 centimeu. 1863. 5,154-85 27-70 869 55 240-00 3-10 6,294-98 1SG3. 8085,59 115,55 4707,76 helft van hetgeen men hem geeft, het zal voor ons eene. ware winst zyn. De man volgde dien raed en Wilbcm bevond zich in bezit van eenig geld, want om zyne be valligheid gaf men hem veel. Hy had zeer geern dat geld gebruikt om papier, potlood en beelden te koopen, tnaer hy had nog liever hel in bewaring te houden om de arme moeder van de kleine Lisette ter hulp te komen. Gelast geweest zynde van een ander paer schoenen naer de pach teres te dragen van hel dorp waer die arme vrouw woonde, kocht hy eerst iti stad vier kleine broodjes, dan hacstte hy zich zync boodschap te doen en begaf zich daerna naer de hm om zyne nieuwe kennis de node vrouw te beztfeken. De venster was open, hy naderde om in do arme kleine kamer te kyken hy zag eene vrouw die op een slecht onderbed sluimerde; Lisette spon er nevens op eenen voetbank gezeten. De eenigste rykdom van het kimt, het naeikussen met eenen bloemkrans omringd stond op den steen van den haerd. Gelyk andere kinders hel portret van hunnen vader kroonen, zoo kroonde Liselto «lagelyks met bloemen het naeikussen die haer den haren herin nerde. Op hel zigt van den kleinen jongen, wierp hel arme kind hare klos weg en liep verblyd naer de venster. Hebt gy honger vandaeg? vroeg Wilhem, h ier de vier broodjes overmakende. De bruine korst der broodjes bemerkende, gaf Lisette eenen zulkdanigen schreeuw dal hare moeder ontwaektc. Liscltc bewonderde dat lieve gilt met oogen in welke de blydschap glinsterde, zy drukte die op hoer hert en liep lol de zieke. Neem, zegde zy, ziedaer wal ik van 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 8 55 5 55 6 02 6 10 6 20 6 50 6 40 6 50 6 55 7 10 'eurne. 15. 55 10 15 25 35 45 52 00 10 10 17 5 15 iS 5 15 10 5 FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. (I) Naer het Duitsch van Mevr. Tuekla von Gompert. Vervolg). Najiwelyks bad hy dal gezegd of zie wal er gebeurde. De pachteres had eene raef, onbeschaemde dief, iegen welken iedereen in het kasteel zich op zyne hoede hield, en by- toniferlyk de keukenmeid, wanl liet zy vleesch of brood op *afel in tegenwoordigheid van den vogel, zy mogt ver- teketd zyn dal hy er een stuk ging van wegdragen zoo- Jaesl zy den rug gekeerd was. Den dag dal Wilhem naer pachthoeve ging, verwachtte de pachteres uilgenoodig- den; iy was in j,are keuken hel koud vleesch en de hespen snydende die by hel avondmael moesten opgediend wor den. De raef huppelde rondom haer, van tyd tot tyd een afsnydsel van gebraed of spek vangende dat zy hem toe wierp. Al met eens wierd zy door eene meid geroepen, en Jïgiug uit de keuken vergetende den vogel mcê le nemen. l*e dief wachtte naer een gunstig oogenblik. Nauwelyks W3S de deur gesloten of hy sprong op de tafel, nam een Rroot stuk gebraed in zynen bek en vloog de venster uit, den open weg nemende van het veld door den hof en de sluitliaeg. en ging al krassen op den boord van een stuk (i) Verboden over te riemen. INSCHRÏVINGS PRYS. Builen stad, 6 franks. Met Suppl. 8 Hel Boterkcipje versclrynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. land zitten juist eenige stappen van de kinders, zonder die le bemerken. Achwal is die vogel gelukkig, riep Lisette uil, op het zigt van het stuk gebraed dat hy in zyne klauwen hield. De raef door den schreeuw van hel meisje verschrikt, dacht zeker dat men hem vervolgde, en zync prooi verlatende, hernam hy zyne vlugt om verder le gaen. Ziet gv, Lisette, het is de goede God die u dat zendt, zegde Wilhem, nu moogt gy eten op uw gemak, en gyzult uw kussen niet meer moeten verkoopen. Zoo sprekende, ging hy het stuk gebraed nemen, en alhoewel hy grooten honger had, bragt hy het geheel en gansch lol het meisje. Wy gaen hel te samen eten, zegde zy geheel verblyd; neem uw mes en snydt hel temidden door.— Neen, antwoordde Wilhem, ik wil er niet van hebben, ik zal tnyn avondmael te huis hebben; draeg hel tol uwe moeder en eet hel te samen. Hy wikkelde op nieuw het naeikussen in Lisette’s voorschoot, plukie eenige groote bladeren om het gebraed ie ontwinden, en beide gingen met gruote slappen naer het dorp. Wilhem vergezelde liet meisjen tol aen hare hut, dan ging hy haeslig naer hel kasteel en behandigde de schoenen aen de pachteres, ont ving hel geld, kreeg eene nieuwe bestelling en nam den weg naer de stad weer. Eenige dagen daerna, zegde de booze schoenmaeksler aen haren man Luister, de kleine Wilhem staet onze klanten veel aen, men geeft hem geern een goed drink geld; maer indien men hoort dat wy hem alles afnemen, men zal hem niets meer geven. Geloof in’y, lael hem du Wel op liet kiesbedrog;. 'T BOTERKUIPJE 7 Ju|y- a 20 7a a 75 a 15 - a If - 50 a 15 54 a a 'T a

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1