der schaf pligtigen, dat doet niets ter zaeh, als het doel maer bereikt wordt. dit tol een Wlal miljoenen kunnen opvoeren. In dal geval zou er 15 miljoen besteed worden aen hel volksonderwys. n PI wierr nier beliep de bevolking des lands 4,894,000 zielen. Het getal kinderen wierd volgens dit cyfer op 754,000 gerekend. Evenwel lelde men slechts 4514 scholen, waervan slechts 2755 aen gemeen ten loebehooren. Die scholen konden maer I sluit niet ge 289,557 kinderen bevallenzoodal hel cyfer op verre na niet voldoende is. De vy f miljoen die er I nu weer voor hel onderwys bestemd wordt, zal bewezen. Nu, oni deze teleurstelling sloop de verbitteri veel verbetering aenbrengen, wanneer provinlien I in haer gemoed, zy scherpte hare pen tegen den pastoor en gemeenten haer wettig aendeel verleenen, en tegen de geesielykheid; thans bekent zy zelve dat Er wordt veel gesproken over de ongelukkige dood van den groolen kunstschilder VVierlz, te Brussel zonder sakramenlen overleden en door de Solidairen begraven. Van alle kanten drukkende kalholyke dagbladeren hunne verwondering uil over die dood, zoo weinig overeenkomende met de gevoelens die de knnstenaer len minste in zyne werken aen den dag legde; immers men weet dal hy het voorwerp zyner schoonste meesterstukken aen het H. Schrift en den godsdienst ontleend heeft, en dal zy schynen de uitdrukking van een waer en vorig geloof le zyn. Nu beweert een dag blad dat wèl wil onderrigl zyn, dat Wiertz niet an ders wenschte dan te sterven in de godsdienstige gevoelens die hem geheel zyn leven bezield heb ben maer hel schynl dal er eenigen zyner vrien den die Solidair zyn, van den korten duer zyner ziekte gebruik gemaekt hebben om bel Kruis- en Lievevrouwbeeld van zyne slaepkamer te doen ver- dwynen, dat zy den zieken niet verlaten hebben, en hem den slael zyner ziekte verborgen, uil vrees dal hy de H. Sakrampnlen zou vrageu en dat, na hem zoo builen zyne weel en verwachting, zonder priester te hebben doen sterven, zy hem ook zon der priester hebben begraven. Men kan dan tegen die uitzendelingen der bel niel genoeg op zyne hoede zyn. De landbouwers pachters zy die alleen de zes tienden van ’s lands direkle belastingen betalen zyn beroofd van het kiesregl voor de Kamers. Al de andere nyverheden en ambachten zyn vertegen woordigd in het kieskorps; de landbouwer pach ter alleen, ’l is te zeggen de landbouw, is er van uitgezonderd; de ambachtsman, de bakker, de beenhouwer pachter is kiezer; de herbergier, de eigaerverkooper pachter is kiezer; de landbouwer pachter, alleen onder al de Belgen die den kiescyns betalen, is buiten de politieke welgesteld; hy is geen kiezer. En dat heet gelykheid voor de wel Een landbouwer pachter, die 50 of 100 hekta- ren land gebruikt, zal betalen, krachtens zyn pachtkontrakt, 500 of 1,000 fr. belastingen, en hy zal geen kiezer zynnogtans hy moet, om zyne pachthoeve te bebouwen, een kapilael bezitten van 1,000 fr. per hek-tare door een genomen; hy is een voornaem persoon in zyne gemeente, hy is geleerd en zendt zyne kinderen <naer de kollegien, naer de Univefsrteilen; hy is geen biezerü Maer hy beeft voor gebuer een herbergier, die noch kruis noch munt bezit, wiens vaten, kannen en glazen loebehooren aen den brouwer, hy is kiezer; en men noemt dit gelykheid voor de wel men zyn, zich zoude kunnen wapenen om de liber- halersparty, ondanks al hare schalkheden en on- regtveerdige dwangmiddelen, met eenen keer in den grond te hooien. Daervoor zal er allyd middel wezen, als de kalholyken zich wei willen verstaen, moedig hel hnofd bieden en krachldadjglyk wer ken om al de ma^omeke geweldenaryen te veryde- len. Uit de overmael van liberhaters willekeurig heden moeten de kalholyken een nieuw' lydstip van vryheid en eerbied voor de grondwet welen te doen ontsiaen, en dit zal hun gemakkelyk wezen als zy Belgiens zinspreuk eendragt maekt magt begrypen en weten in oefening te stellen. In de stad Dinanl is een geslicht van Zusters van O. L. V., welke de kostelooze onderwyzing verschaffen aen 200 arme meisjes. Niet alleen ge ven zy haer hel onderwys, maer nog alle slach van weldaden, en niel zelden blyven de armslen er des middags haer voedsel ontvangen. Vyl-en-veertig jaren reeds zyn die zusters aldaer de weldoensters der armen, en dil byna zonder eenigen kost voor de gemeente, die haer slechts hel lokael en 700 Ir. ’s jaers geeft voor hare uitstekende diensten. Door den hael tegen den godsdienst aengevoerd, zoeken de liberhalerscne sladhuisbazeo de religieuzen bui len le zeilen tol loon van hare opofferingen. Dit nieuws heeft eene groote verslagenheid in de be volking te weeg gebragt, en 750 vaders en moe ders van huisgezinnen hebben petitiën ondertee- kend en ingediend om de zusters te mogen behou den. Hel is le weten of die pooging gelukken zal. Te Mechelen ook, by den val van hel geeslelyk kollegie, petitionneerden de huisvaders en kiezers by menigte, en nogtans de val des geslichts was en bleef besloten. Hel is overal dezelfde geest die de liberaters bezielt bel goed tegenwerken en uitroeijen zoo veel zy maer kunnen, al is het door ondankbaerheid, onreglveerdigheid, opoffering der gemeente-belangen, verkwisting van het geld De Monitertr heefj.. dezer dagen een circulair meègedeeld van den minister van binnenlandsclte zaken, gerigl aen de gouverneurs der provinlien en waerin gehandeld wordt over de subsidien, welke aen de scholen gegeven «ierden. Na opgeteld le hebben dal er sedert 1842, verscheidene miljoe nen aen hel onderwys besteed zyn, dringt de mi nister by de heeren gouverneurs aen, al le doen wal in hun vermogen is, om de schoollokalen, schoolhuizen en schoolmeubelermg zoo kompleet ...viuvu, ,.u. tnogelyk le doen inrigten. Op 51 december 1865 >s. hoe hy den hael van Mevrouw Courlmans op zich ge- halion .It* hovnikinfv zloa lande A. ftctx. non zif-lnn I trokken heeft. Ziehier |;Ji hel kiesregt 1 felyke en na ten is rykstt hel et deugd schcri 5 trouw r.ied. Schep bediei tiekc V IB' ZB; trouw inboe: V g.ten i van oi De i De huis Cecili irokk ineen wacrl baerk meen pene Briga heer in ofl der I' den o meni: vricn aen d de go vrien Eei ling i gierij ding, op de statig indru toone ziel s De zonde famili ten gi Gedut deel r op de eindig het kt voerii cene der K Zie uitges V aen on den he kozen vallen Voorzi C 1806. eerste tui ge I: dighed familie lioedat allen a ■n alle niet ae en de i hy was het mii en volt Ge door zo geschri maer n dood w de laeti keproe overge; tynlev huelde God gen ‘Ion op *elkcn Ma Ne tnaer di Ren, zei "ushad Kog een slachtoffer <ler Solidairen. Ite landbouwers alleen zyn van uitgesloten. Een liberaler trek. mynen weldoener ontvangen heb. Binst dien lyd had Wilhem zich van de venster verwy- derd en was langs de kleine deur in de kamer gekomen. Myn lief kind, zegde hem de arme moeder, de Hemel heeft u voor de tweede mael verkozen om ons uit de ellende te trekken. God moet u wel beminnen, aengezien Hy u beschikt heeft om onzen goeden engel te wezen. Wilhem was by hel bed, gelukkig boven alle uitdrukking. Hy, het arm verlaten kind, had reeds tweemael inenschen getroost die nog ongelukkiger waren dan hy; zyn hert was met de zuiverste vreugde overgoten. Ja, zegde hy, de goede God bemint my veel, ik zie het. Wie heeft u van die schoone witte brooden gegeven? vroeg Lisette. Ik heb die gekocht, antwoordde Wilhem. Gy hebt geld dan, zegde bel kleine meisje met verwondering. Ik hoop geld genoeg le hebben, hervatte Wilhem, om u eiken zondag vier brooden als deze te brengen. En twee maen- den lang ontbrak hy er niet aen, al het geld dat van zyn drinkgeld overschool aen dat goede werk toewydende. Maer de moeder van Lisette genas, zy kon ziph weder aen; hel werk stellen en had de hulp vau hel weeskind niel meer noodig. Dan gebruikte Wilhem zyn geld om papier, potlood en modellen te knopen, en hy leekende met eene ongelooflyke vurigheid binst al zyne ontspannings-uren en gedurende den geheelen zondag. (Vervolg hierna). Slevrouw Courlmans en de EltfiERAEE VAM DEISE’S VMlEAlkEA. De verledene week hebben wy geen woordeke gerept over het Adres door de Liberale Van Duyse’s Vrienden aen Mevrouw Courtmans, van Maldeghem, toegezonden om haer geluk le wenschen over den prys welken zy in den vyfjarigen pryskamp van vlaemsche letterkunde be- haeld had, en over den zoogezeid fanalieken tegenstand welken eene belooning ter cere dier schryfsler van wege de geesielykheid ontmoet had. Ons stilzwygen had eene goede reden. Wy komen niet geerne met gewaegde aenlygingen voor den dag; en wy wilden inlichtingen vragen aen eenen onzer vrienden die niet verre van Maldeghem woont en die in siaet uiogl we zen ons uitleggingen le geven. Onze briefwisselaer zendt ons eene mededeeling uit het liberael dagblad de Stad Gent, brief door eenen zyner kor- respondenten geschreven, 2° eenen brief van den lieer pastoor van Maldeghem aen hetzelfde dagblad. Uil den eersten brief vernemen wy het volgende Me vrouw Courlmans, van Maldeghem, heeft in den vyfjarigen pryskamp van vlaemsche letterkunde de belooning van 501)0 fr. bekomen. Die tyding komt le Maldeghem aen, en men vraegl aen den heer pastoor om de klokken te mogen luiden ter eere der gelukkige schryfster. De pastoor wei gert. In eenen volgenden brief die een aenhang van den eersten is, schildert de liberale korrespondent ons de ver- oniweerdiging der Maldeghemnaren af, in zulkdanige kleu ren dal men gelooven zou dal Mevrouw Conrtmans daer een slach van afgodin is; doch hy begaet terzelfder lyde den dwazen misslag van te zeggen dal de Maldeghemnaren onder den hiel der geestelyken liggen. Daerna zegt de korrespondent dal er op St. Jans-avond op verbod van den burgmeester niel geluid is geworden 'voor ’s pastoors feestdag, en daler hem geene serenade ge- bragt is geweest hetgeen sedert 51 jaren hel gebruik was. Zoo groot was de veroritweerdiging van het volk. De volgende aenbalingen uit den brief van den eerw. - heer pastoor van Maldeghem aen de Slad Gent, weèrleg- heid plaels gehad; de sloffelyke overblyfselen van den lteer gende aenlygingen van den korrespondent op eene schil- Charles Vermeesch, iu leveii eerste Schepen en Voorzitter lerende wyzê van de Kerkfabriek onzer stad, en die na eene langdurige a Ik bevestig dan en houd stacn dat het vuige lo- genlael is dat de betooging legen den pastoor zoo groot was dal de gansche gemeente-overheid de politie onder de wapens heeft moeten roepen, dal is te zeggen <je gansche brigade gandarmerie in uniform cn de polilie- kommissaris met zynen veldwachter. Dat twee gendar- men, ongewapend, de kommissaris met zyne twee veld- wachters, op St. Jans-avond, omtrent twee uren zyn ko- men rusieu op den scheiding? muer van hel rustig kerk- hof, dal is waer; dat de nieuwigheid van dit zeldzaem vertoog de straetjongens Ier plaets heeft aengelokl, dit blytl even waer. Maer, vervolgt de heer pastoor, van verontweerdiging tegen mynen persoon, van het volk in rep cn roer te zien verkeeren, van kwaedwillige gemoederen te ontmoeten, geen schyu.... Naer luid van den brief, op St Jans’ dag, feest van den heer pastoor, was de kerk opg< propt met volk in de mis door den herder voor zyne parochianen gedaen. (De ver- ontweerdigiug tegen den pastoor moest inuerdaed groot zyn, indieu hel volk op eenen lyd van heljaer waer cr zooveel land- en ander werk is, zyne bezigheden verlaet om naer de kerk le snellen, ten einde den pastoor hulde te bewyzen ter gelegenheid van zyn uaemfeesl! De briefwisselaer van het Hotcrkuipje doet die uitwerk sels volgen van eenige verklaringen welke onze lezers ge heel zuilen bevredigen en uitleg geven over deze gebeurte nissen. Wy laten hem spreken Geachte Vriend, Op uwe vraeg ben ik inlichtingen gacn nemen te Malde- ghem, zelfs over dc zaek welke gy door de Slad Gent zult vernomen hebben. De Leer pastoor van Maldeghem is veel té gematigd in zynen briefhy spreekt byna niets over dc eerste aentygin- gen van hel gentsch liberael dagblad. Ily hadde mogen in zynen brief vermelden welke de toestand der gemoederen was en is jegens hem en jegens Mevrouw Courtmans. De- wyl de Maldeghemnaren volgens het schryven van den li beralen briefschryvcr, onder de hiel van den fanatieken pastoor liggen, moet deze eenigen invloed in zyne parochie hebben, en die invloed zou loch niel al met eens te niete gaen ter liefde vau mevrouw Courlmans, die toch zeker de sympathie der Maldeghemnaren voor zich niet heelt. Wei nig pastoors zyn bemind als de pastoor van Maldeghem, en my dutikl dat, indien hy de liefde der ingezetenen niel bad, hy daer toch zoo lang (54 jaer) niet zou gebleven zyn. Daerby hy heeft die liefde verdiend. In de slechte jaren 40 heeft de eerw. heer Vinckiei le Maldeghem eene kantwerk school ingerigt die nog in vollen bloei is en werk en brood verschaft aen vele arme kinderen zyne parochianen zyn eendragtig gebleven ter uitzondering van ecuige belhamels gelyk men cr overal vindt. Dc heer pastoor mogt nog ver melden, hetgeen te Maldeghem en omstreken wel gekend Subsidicn voor scholen. By de inrigting der kantwerkschool, hoopte mevrouw Courlmans dat hel bestuer dezer inrigting aen haer en i aen hare dochters zou locverlrouwd worden edoch hare hoop wierd bedrogen. Dal de heer pastoor iu dil zyn be- I sluit niel gemist heeft, dil welen wy hier zoowel als te en dil by ondervinding; want zekere zaek waeraen de fameuze advokaet J. V., van Gent, na twee - .1 jaren, een einde gesteld heeft, heefi hel ons genoegzaem hel onderwys bestemd wordt, zal bewezen. Nu, om deze teleurstelling sloop de verbittering r en thans bekent zy zelve dal zy scnry/l voor de liberalen van Gent en Brugge. Wal meer is hare schriften getuigen bet. Veel persoonen vatten hier dat zy in haren roman (niel Hel geschenk van den jager, die bekroond is geworden) maer iu De hul van tante Clara de geesielykheid, en wel den heer pasloot van Maldeghem aenrandt onder den pseudonym vjfli M. Hardie; daerin wordl er den priester die door de schryfsler bedoeld wordt, naer hel hoofd geworpen dal hy baelzuchlig is, oureglveer- dig, een afperser, door overtolligen arbeid, van het geld en de krachten der kleine kinderen. Nogmaels dil is alles niet geleende namen en tegen de overtuiging der Maldeghem- naren; maer niettemin, de weigering kennende welke Mev. Courlmans van wege den heer pastoor onderstaen heeft, veronderstelt men dal de schryfsler den heer pastoor heelt willen aeuranden. Is dit haer inzigl niet geweest, zy mogt er zich over verschoonen. gelyk de herder vroeg, en niettemin heeft zy de geesielykheid aengerand, en dil is nog cene magliger reden om hel gedrag vau den herder uit te leggen. Wal nu aengael de bewaking van liet kerkhof om de onlusten legen den heer pastoor tevermyden, ziehier de ware reden Er zou volgens gewoonte geluid worden ter gelegenheid vin ’s pastoors naemfeestdoch de burge meester verbood het, maer vreezende dat de pastoor zyn verbod mogt over hel hoofd zien, deed hy liet kerkhof door de policie bewaken. Indieu hel u belieft, vriend Opsteller, deze regelen in uw gekend dagblad over te nemen, de Maldeghemnaers zullen erin de trouwe weerspiegeling hunner gedachten vinden. W. Wy laten nu onze lezers oordeelen over die zaek welke men met zulke donkere kleuren heeft afgeschetsl dal onze liberale Vanduyse’s Vrienden le peerd gesprongen zyn om den lof van die Mevrouw Courlmans te vermelden, en oiu haer geluk te wenschen, bet slagtoffer le zyn van den zoo gezegden fanalieken uitsluitingsgeesl der geesielykheid. Volgens de inlichtingen door onzen korrespondent gege ven, hebben die heeren letterkundigen die zeker van den oorspong der zaek niets kennen, hun adres geschreven zonder te weten aen wie en legen wien. ïïegravenis-piegtig.liC'id van den heer Charles Vermeesch, Schepene onzer stad. Gisteren heeft alhier «ene zeer aendoenlyke plegtif!" Charles Vermeesch, in leven eerste Schepen van de Kerkfabriek onzer stad, cn die na i

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 2