N° 29. Negentiende jaer. July 1865. Zondag, 16 üixrnude, arre TERS. i j ij finj, De Kamer. OTTEY, h.l! )nd door •men zyn st, 64, te an Polen, jnspraek, H I’H L Ip1 I t I jstzegels, post out- taen wor- e koopcrs ter Louis sl> tot het Het is ons aen onze nude, ter ct, open* fr. 1-00. fr.0,20. ;e alleen- 3n aental I Het gerucht, deze week in ónze slad, daegs vóór en op den dag der verscbyning van ons blad, door honderde monden verspreid, en vol gens welk een maeijer te Woumen zoude slagen en kneuzingen toegebragl zyn geweest ten gevolge van welke hy naderhand zou gestorven zyn, was veel overdrevende maeijer is niet dood noch zelfs gevaerlyk ziek, en wy mogen verzekeren dal de landbouwer in kwestie, die een achtbaer man is, aengeduid als betichte of mede-betichte, zelfs ge heel en al vreemd is aen deze zaek. hoogst aengenaem, vooral dit laetsle, lezers te kunnen mededeelen. Woensdag zyn de hceren Chazal en Delaet, de eerste luitenant-generael en minister van oorlog, de tweede letterkundige en volksvertegenwoordi ger, veroordeeld geworden voor het Hof van kas- satie, de heer Chazal, tol twee maenden en 200 fr. boet, en de heer De Laet tol drie maenden gevang en 500 fr. boet, wegens tweegevecht. Men denkt dat eene deputatie van Senateurs aen den honing gratie zal vragen voor de twee veroor deelde vechters, en men twyfelt er niet aen of de honing zal gratie verleenen. Wy vernemen, dat eene der eerste toepassingen welke M. Langrand Dumonceau zal doen vaneen deel der kapitalen, welke hy erin gelokt is te ver- eeuigen, bestaen zal in de’eerste uilgaef van het kapitacl cener Bank van Landbouw-krediet, inge steld ten kapitale van 55 miljoen, verdeeld in 100,0000 aklien van 550 fr. ieder. 1° Uilgaef 10 miljoen, of 40,000 aklien van 250 fr. leenemael gelibereerd. De bank zal ten doel hebben Kapitalen of kredieten te geven aen den landbouw en aen de nyyerheden, die er zich aen verbinden; kredieten te openen of leeningen te doen op onder pand of anderen by zonderen waerborgal de an dere operalien te doen, voor doel hebbende de verbe tering van den grond, den aengroei en de bewaring zyner produklen en de ontwikkeling der landbouw nijverheid te begunstigen. Zynen zetel te Brussel hebbende, zal de Bank vau Landbouw krediet aen welks hoofd de meest geachte mannen, de voornae.mste landbouwkundi gen geplaatst zyn, lokale administralie-raden heb ben in iedere arrondissements hoofdplaets en kor- respondenten in iedere gemeente. Die organisatie zal aen de landbouwbevolking, de grootste voor- deelen laten genieten van de nieuwe instelling, «elke, van haren kant, daerin waerborgen van ze kerheid vinden zal. In de Kamer wordt de diskussie over liet wets ontwerp op het kiesbedrog voorlgezet. De beraed- slaging op de algemeenheid van het-wetsontwerp is geëindigd, en men is sinds een goen paer dagen bezig met hetzelve per artikel te diskuleeren. In I eene der vorige zittingen heeft M. De Smedt, re presentant van Veurne, eene merkweerdige rede voering uitgesproken, in welke hy een stelsel voor droeg om in ’l toekomende de vervalsching det kiesbriefjes te voorkomen, te kunnen beletten. Verders zyn een aental wyzigingen aen bet wets ontwerp door de eene en andere representanten voorgesleld geworden, doch allen zyn zonder ge nade door hei ministerie en zyne versheide meer derheid verworpen geworden; het ministerie im mers houdt te veel aen zyn partydig wetsontwerp, om te kunnen dulden dal eenige verandering, in voordeele van het regt van den kiezer, aen het zelve zou gedaen worden. i Wat er van I. I. I I 4 Ifll BEKENDMAKINGEN. 15 ci. den drukregel. Rireei. AVilgendvkstract, N’ 14. Voor elk afzondcilyk tinin- mer, 12 centime». 8 July 22 50 15 50 21 22 50 8 75 2 65 Petitiën. In eene van de laetste zittingen der Ramer is ervan liet volgende ingezondene stuk mededeeling gegeven Inwooners van Mechelen verzoeken de Ramer, de beslissing des Gerneente-raeds te vernietigen, meldende dat voortaen de begravenissen, op het kerkhof dier stad, zonder eenig onderscheid van eerediensl zullen plaets hebben. Dit stuk is naer de kommissie van petitiën verzonden. Erratum. de konslitulie overblyft, niets waer is. M. COOMANS. Dat heb ik niet gezegd. STEMMEN LINKS Ja wel? M. DE VOORZITTER. Gy hebt gezegd: overblyft is de moeite niet weerd Dat komt overeen. M. COOMANS. Gy maekt misbruik van het woord, M. de voorzitter. (Onderbreking.) Ik heb gezegd, dal wat er van de konslitulie overschiet, de moeite niet weerd is om ons te verdeden. (Reklamen links.) M. DE VOORZITTER. Ziehier uwe woorden, door de snelschryvers opgenomen Wat er van de grondwet overblyftis de moeite niet weerd om behouden te blyven. M. COOMANS. Als ik dat gezegd heb, trek ik het in, want bel is eene domheid. 0 July. a 29 - a a- a 28 - ,0 a a INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, G franks. Met Suppl. S Hel Boterkuipje verscbynl den Donderdag in geheel blad enden Zondag in half blad. Zaek Chazal en Delaet. Een staelke van parlementaire digkassie. M. COOMANS. Ik zal voor hel amendement van M. Orls stemmen. EEN LID LINKS. Ofschoon het ongrondweltdyk zy, zoo als gy gezegd hebt. M. COOMANS. Ja, ofschoon hel eenen scbyn van on- grondwcttelykheid heeft. Maer hel zou de eerste mael niet zyn dal de voorstellen, zoo weinig grondwetlelyk, aenge- nomen worden. Wat er van de grondwet overblyft is de moeite niet weerd.... (Onderbreking.) M. BE VOORZITTER. Dat moogl gy niet zeggen, M. Coomans, verklaer u. M. COOMANS. Da» moet gy my toelaten de artikels van de Grondwet aen te duiden, welke sedert 20 jaren ontaerd zyn. M. DE VOORZITTER. Gy moet verklaren, of dit woord betrekkelyk de Constitutie intrekken. Regterlyke kroniek. Twee uitgevers, woonende te Brussel, Lacroix en Ver- boeckhoven, hadden in Frankryk een werk uitgegeven dat de vetheerlyking behelsde van een der grootste monsters der revolutie van 95 Marat, l'ami du peuple (Marat, de vriend van ’t volk), was dit boek getiteld. De justitie heeft de uitgevers vervolgd, en zy zyn ver oordeeld geworden Lacroix, die gemeenle-raedsheer is te Brussel, tot eene maend gevangzilting en 1000 franks boete; Verboeckhoven tot 100 fr. boete, en Rogeard, sehryver van het boek, tot vier maenden gevangzilting en 150 fr. boete. De betigting, hun ten laste gelegd is de openbare rust te hebben willen slooren met de burgers tegen elkan der op te hitsen2’het princiep des eigendoms aenge- rand te hebben; 5° feiten verheerlykl te hebben die de wet schelmstukken noemt4“ de openbare zedeleer be- leedigd te hebben. M. COOMAS. Eens voor altyd. wanneer hel my gebeurt eene beleedigingeen slecht klinkend woord of eene dlmheid te zeggen hetgeen aeu iedereen kan voor- dillen, dan zal ik my haesten bet in te trekken; maer wanneer ik eene zeer gewetensvolle opinie uitdruk (Onderbreking. Geroep lol orde De helgische Constitutie is door verscheidene wetten ontaerd en miskend geworden (Nieuwe onderbrekingen) M. DE VOORZITTER. Gy hebt gezegd dat wat er van overblyft, niets weerd is. Dit moet gy intrekken. De Grondwet is geëerbiedigd. Zy is in haer geheel blyven be- slaen. Trek uwe woorden in of ik roep u tol orde. M. COOMANS. Welke woorden? M. DE VOORZITTER. Gy hebt gezegd, dal wal er van 0 0» 2 80 - al06 50 - a 87 50 barak, doch wat by dezen jare aen ’t geacht publiek ver- lootieu zal, hebben wy nog niet gehoord. Meu spreekt van wilde dieren die hy erin gelukt zou zyn te kunnen temmen. Daerstaetnog een barakske opgeslagen voor het Hotel de la Poste, en voorzeker draegl die barakkeman hersens in zyn kop. Daer zyn menschen, van die domme lieden, die aen niets geloof geven en maer stoutweg verklaren durven dal er hel noch hemel is. Dwazerikken! die aen den katechismus en aen de gezonde rede geen geloof geven, kom naer Dixmude-foore, en ge zult er niet alleen den hemel en de hel zien, maer daarenboven eene voor stelling hebben van het laetsle Oordeel Alles gaet met 't mekaniek. Onze lezers welen nu dat er zoo 'nen vermaerd Pietje- met zyne-peerdekens op onze markt zalstaen; liewel, daer zal dit jaer eene formidaaaabele konkurrenlie ont- staen tusschen dat vermaerd Pietje-met-zyn-peerdekens en een Pietje-met zyn-peerdekens dal gisteren avond uit Hondschoole alhier is acngekomen. De geheele lading van dit laetste bestond uil vier groote wagens, tol bovenop geladen alles loopt op wielkens. ’T is dezen avond dal ons Jaerfeest door het geluid der klokken en hel spelen van den beijaert, aengekondigd zal worden. Daerna, om 9 ure fix, zal hel muziek Cecilia op de Groote Markt, regt voor haer lokael. een paer schoone stukken spelen, alsook morgen voornoen, na de Hoogmis, in den Botanieken hof. Zonder de beeren leden Muzie kanten een bloemke op de mouw te willen spelen, zullen wy noglans zeggen dat die sociëteit in weinig tyds zoo veel voortgang heelt gemaekt, dal ze niet meer te herkennen is by hetgeen zy vroeger was. Daerom noodigen wy alwie schoon muziek wil hooren, om zich dezen avond op de Groote Markt en morgen in den hof-Bortier te laten zien. Assisen-hof van Wesl-Vlaenderen. Onder de ge- zwoornen, voor den 3e zillyd, die den 51 july zal geopend worden, onder voorzitting van den raedsheer Delccourt, bemerken wyde volgende namen Mynlteeren H. Meynne, brouwer te Nieupoort* A. Jaeckx koopman te Nieupoort, F. Ryckeboven koopman te Veurne, G. De Simpel ge- meenteraedslid te Staden. De peerdenmarkt, dieden29Juny te Thotiroul ge bonden is, was zeer bclangryk. Men schal het getal der peerden op 1800, waeronder men er veel van eerste hoe danigheid zag. Over het algemeen was de verkoop traeg, en de prys leeg, vermoedelyk ten gevolge der groote droogte, die wy hebben ondergaen, en die veel pachters genoodzaekt heeft hunne dieren te vetkoopen, by gebrek aen voeding. De schoonste peerdeu golden 1,000 franks. Men schryft uil Gent De ongelukkige, die zondag morgend in Sl-Baefs krankzinnig is geworden, is een talentvol man, de heer B..., over eenige maenden tot professor van viool by onze Muziekschool benoemd, in de plaets van den heer L..., die insgelyks zinneloos was ge worden. Sedert eenigen lyd liepen byna al de gesprekken van den heer B..., over godsdienstige vraegstukken, en de talryke vrienden, die hy zich reeds door zyn anders dienstveerdig en minnelyk karakter in onze stad had aen- geworven, vreesden dat hy, door zich daerin te zeer te verdiepen, wel zinneloos z"U kunnen worden. Hunne vrees heeft zich maer al te spoedig verwezenllykt. De naem van den ongelukkigen professor zal morgen op de lysl der dooden voorkomen Hy is maendag avond, rond 11 ure, in zyne krankzinnigheid uil het venster zyner kamer, op bet tweede verdiep, gesprongen. Hy wierd met verbryzelden schedel opgenomenen bezweek eenige oogenblikken nadien. De heer Bertrand, zegt de Journal de Gand, was zeer godsdienstig en wierd door al de kuns- lenaers bemind en geacht. De oogst is in hel arrondissement Brussel begonnen. De opbrengst van graen en strooi schynl voldoende te we zenmeer dan verleden jacr. Men weet dal, na de dood van Kardinael Wiseman, de katholyken van Engeland zich verstaen hebben voor het opregten van een weerdig gedenktecken, ter gedach tenis van den vermoerden kerkvoogd. Nu, de eigenaer van Cambridge house, het zomcrverblyf van lord Palmerston, gelegen in een der schoonste kwartieren van Londen, heeft van dit schitterend landgoed een geschenk gcd.aen om er eene prachtige kalholyke hooldkerk te houwen. Zoo dat op de plaets zelve der wooning van den grootste» vyand der kalholyke Kerk, eene gothieke hoofdkerk, een tweede Westminster, gebouwd zal worden. Men weel dal de eigenaer van Cambridge house, M. John Sutton is, van Brugge. Verleden zondag reden twee kotnoo j n by Brussel tegen elkander. Al de reizigers wierden geweldig met de neuzen tegeneen geslagen. Jamaer, een hoer die wat to diep in T glas gezien had, en in eenen diepen slaep gedom peld lag. wist niet wat er gebeurd was; hy dacht dat een koopman in verkens die juist regt over hem zal, hem een geweldigen slag op de koek gegeven had; en eensklaps randt liy dien man aen en slechts met een groot geweld gelukten de bedienden er in den zalterik tot bedaren te brengen en te doen verstaen dat er een ongeluk aen het konvooi overkómen was! Van 1855 tut 1865 zyn er in Frankryk 2,258 persoo- 1 July. 502. •0 a 30 - a - a 28 - - a 26 - - a 17 - - a 16 50 - a 28 - 10 a >4 a July. >0 a 20 59 25 a 12 75 - a 12 - >0 a 15 25 - a 10 50 (Sank van Landboniv-krediel. 0 July 15 a 19 25 ’5 a 13 50 - a II 75 -3 11- 5 a 16 - A a 2 56 •2 a 1 41 1-56. Allerhande Aieuwstydingen. Onze groote Markt heeft al heel het uitzien cener kermisplaels. Niettegenstaande de brandende hitte van den dag, is het een gewoel en gesjouwel onder de barak kenmannen om er hoorende doof van te worden; allen willen klaer spelen tegen dezen avond. Pier met zyne patates frites is'al ten vollen opgeslagen gister avond was men bezig met de zinken dakiug op zyn huis te leggen, dat, zoo als verleden j.ier, het vis d-vis maekt met de Casino. Philips bevindt zich ook alreeds ter plaets met zyne

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1