r. )en, Negentiende jaer. July 186& N° 29. Dixrnude, Donderdag, 20 kers. ingr, ERS. d, □DE, Staetkundig Overzigt. HET WEESKIND. gelegen s STE- lets De- anemer, id door ien zyn 64, te i Polen, spraek, t tzegels, >sl out- -. 1-00. r. 0,20. alleen- I acntal Jikkelyk flSMEN fr. 1,50 ibussche, :nsdag zien. De ie. a alhier, i Keizer hip gela- ■atjes en i de Ker- cert zul- p LAM- <e, lact iEBEER Gelyk al de overige wenen, door ons liberael Ministerie voorgesteld, zoo zal deze insgelyks in den zin van hel Liberalismus gestemd worden; het is eene droevige daedzaek geworden dat de min derheid in de Kamer niet meer aenhoord wordt en dat de meerderheid de gewoonte heelt aenge- nomen alle parlydige wetten hel land op te dringen. Hel wetsontwerp heeft al de gewigtige vragen die met het kiesregt verbonden zyn, ter zyde ge laten en geene enkele wezeulyke verandering der oudo Lioc'vet door hei Congres voorgedragen, inge voerd. Ware het noglans niet noodzakelyk geweest om met regtveerdigheid te bandelen, de kiezing voor de dorpbewooners gemakkelyker te maken? Ware het niet biilyk de kiesbus te verplaetsen zoo dal de kiezers niet meer van doen hadden eene lange reis te ondernemen? Waerom moet men buiten het kanton gaen om zyn stemregl te kunnen uitoefenen? Er zyn eenige maelregelen genomen opdat de stemming van iederen kiezer een geheim zoude blyven. Daerom heelt de midden-seklie gewild dat gezegeld kiespapier zoude uilgedeeld wordenhet kiesbiljet zal vierkantig zyn, de kandidaten kunnen maer op ééne manier uilgedrukl worden, de kiezer zal alleen eenen gang passeeren, waer hy zonder gezien te worden op het laelsle oogenblik zyner beliefte zyn biljet zal kunnen veranderen; het is verboden te schryven in de kiesbureelen. In weerwil van al deze voorzorgen moet de ver slaggever bekennen dat het onmogelyk zal zyn alle bedrog voor te komen. Eenieder weel dat er een groot getal kiezers gevonden worden die niet onaf- hankelyk zyn en die allyd door eenen vreemden invloed zullen beheerscht worden en verpligl zul- zaek dat de heeren de Virchow, Gneist en Twest, leden der Kamer, vervolgd zullen worden voor hoog verracd, om in eene zitting der thans ont- bondene Kamer eene redevoering te hebben uitge sproken waerin zyde ongrondwellelyke strekkingen laeklen van het goevernement, alhoewel de Prui sische Grondwet, even als de onze, toelaet dat alle opinien nopens ’s lands regeeringswyze in de Kamer worden uilgedrukt. AMERIKA. Volgens beriglen uit New-York ontvangen, heeft de president Johnson het vonnis bekrachtigd door de militaire kommissie uitge sproken in de zaek Booth en kon soorten. Harrold, Atzerott, Payne en Mad. Surratt moes ten den 7 opgehaugen worden, Doktoor Mudd, Atrold en Donghlin zyn tot le venslange opsluiting en Splinger lot 6 jaren gevan genis veroordeeld. Onderlusschen blyfl de Zuiderlyke President, Jefferson Davis, in den kerker zuchten, en zal hy maer in september naest geoordeeld worden. Het Weekblad van Dixmude gebruikt de helft van zyn eerste bladzyde om zyne 4,000 (zegge vier duist) lezers (brrr!) van stad en van den buiten ter kennis te brengen, dal ons provin- tiael raedslid, de heer G. Dehreyne, goesting heeft om naer het voorbeeld van keizer Soulouque, op San-Domingo de brugsche maeljes, die nog in de Ezelstraet of in den Oukden zak wonen, te hel pen verzedelyken, hy middel van boeken of boek jes, uit te geven door zekere vrienden van den vooruitgang der slad Brugge, en dit nog wel hy middel van hulpgelden genomen op het budjet van de geheele provintie om, waerschynlyk, hier door de lasten der vrymelselaers-logien niet te moeten verzwaren. Hoe het zy, mogten wy die verzedelykers der werkende klassen eenen raed geven, hel ware dat ze den kodde pinnael zouden doen drukken met vragen en antwoorden, by wyze van katechismus, om overal in hunne scholen aengeleerd en in de werkhuizen uilgedeeld te worden. FRANKRYK. Zoo als Engeland, is Frankryk thans ook ten vollen in kiesworsteling. Zaterdag toekomende is ’l gemeenle-kiezing in al de steden en dorpen van het ryk. Alhoewel van een minder gewigi dan de kiezingen in Engeland, hecht men er niettemin een tamelyk groot belang aen, om dat derzelver uitslag naeralle waerschynelykheid eenen nieuwen knak zal geven aen het regiem van abso- lutismus dat Frankryk sinds zoo lange jaren be- heerschl. Alles voorspelt immers dal in de meeste plaetsen waer de prefekt, uit name van het goe vernement, eene lyst van kandidaten voorstelt, deze niet zal doorgaen maer wel de lyst door eenige der voornaemste gemeente-ingezetenen èpgesteld. Men heeft ook een oogenblik veel over een aen- slaende europeesch Kongres gesproken, doch zulks wordt niet meer ernstig behandeld. In dit Kongres zou er kwestie geweest zyn van eene algemeene ontwapening, en zelfs zou keizer Napoleon hebben voorgesteld dcLolingswet in Frankryk afteschaffen, doch dit alles is nu gebleken een canard te zyn. ENGELAND. Gelyk het te voorzien was, zyn er by de kiezingen in Engeland onlusten uilgeborsten. Te Belfast, onder andere, heeft men zich niet enkel bepaeld met te vechten, maer daer zyn meusehen doodgeslagen geweest en is de gewapende raagt er krachtdadig moeten tusschen- komen. Tot hiertoe is de uitslag de volgende 265 libe ralen en 138 konservateurs. Lord Palmerston is herkozen, maer ’t is zeer Iwyfelochtig ot Minister Gladstone zegepralend uil hel strydperk zal komen. HOLLAND.Men had daer de hoop gekoes terd het zegelregl op de dagbladen afgeschafl te r zien, maer hel goevernement heeft zyn wetsontwerp ingetrokken. Het zegelregl blyfl dus behouden. SPANJE. Hel nieuwe Ministerie wil absoluet de erkenning van het koningryk Ilaelje, of beter, het wil den roof en diefstal wettigen van koning Victor-Emmanuël. De bisschoppen en de meeste kalholyken van dal land protesleeren tegen die erkenning, en zelfs heeft de Aertsbisschop van Burgos, by wyze van protestalie, aen de Koningin zyn ontslag ingediend van goeverneur van den prins van Aslurië. ITAELJE. De Romeinen beginnen allengs- kens Romen te verlaten, T is te zeggen de ryke ingezetenen der slad, die hunne villa’s in den bui ten gaen bewoonen. Z. H. is naer Castel-Gondolfo vertrokken. PRUISEN. Daer is voorzeker geen goever nement in Europa, ten minsten geen goevernement dat zich conslilutionneel wil heelen, hetwelk op eene willekeuriger wyze te werk gaet dan hel goe vernement van Pruisen. Het is nu eene stellige Volgens het ministeriële wetsontwerp op het kiesbedrog zal elke kiezer, om zyn brielje te schry ven of hetzelve te veranderen, zich eene minnet lang in den slttipgang mogen ophouden. Hewel, rekent eens te Brugge hebben in de laetste kiezing ongeveer 480 kiezers in een en het zelfde bureel hunne slem afgegeven. 480 kiezers die eene minuet in den gang ver- blyven, dat is 480 minuten of 8 uren. Ergo, acht uren om de hriefkens in de bus te steken, zoo zal hel al ligtelyk in al de steden rond middernacht draeijen vooraleer den uitslag der stemming gekend kunne worden, en dan zal die uitslag wel zeker in ’t voordeel zyn der liberhaters doordien geene of weinig buitenlieden tot laet in den avond in de stad verblyven. Dus, alweer een goed middelke om de liberha ters op voorhand den zegeprael by de kiezingen in de sleden te verzekeren. len zyn tegen hun eigen goeddunken te sicuimen om zich aen geene groote onaengenaemheden blootgesteld te zien. Daer men onder dit opzigt de onmagt der wet moet bekennen om de overtreders te straffen, dunkt het ons dal hel beter geweest ware die voorzorgen van kant te stellen en alleen op.de weerdigheid en eerbaerheid der kiezers te rekenen. De tyd zal eens komen dat men al die mannen die daegs voor de electie rondloopen om stemmen te bedelen, in het openbaerzal uitjouwen en schandvlekken en dan zal iedere stemming vry zyn en de Kamer zal waerlyk hel land, de natie ver-: tegenwoordigen. 1 BOTERKUIPJE nn in FEUILLETON VAN T BOTERKUIPJE. (I) BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N» 14. Voor elk afzoudcrlyk mer, 12 cenlimeu. July. a 20 75 a- a 15 a a 11 50 all a 11 a 15 59 a- a- a- Wilhem bemerkende; zy slaen nog op de plaets waer gy zegezet hebt daer op die boeken regts; neem die, myne Trouw is nog niet terug; het is reeds acht dagen dat zy by myne schoondochter is in de voorstad der Linden gy weet zeker wel waer dat voorgebergte is, myn kind? draeg er de panroffels en neem die vyftig centimen voor den langen weg welken dat u verpligl te doen. Wilhem door liep de stad om zich naer bel voorgeborgte der Linden te begeven tot het schoon huis, waer zich de mevrouw moest bevinden. De byzonderste deur was gesloten, hy opende eene kleine poort die in eenen hof geleidde met eene haeg omringd en zich achter de gebouwen uilstrckie. Daer was eene andere deur gemaekt, maer zy ook was gesloten. Wilhem ging heen en weder zonder iemand te zien die by kon aenspreken. Het huis bestond uit den beneden alleen, had acht vensters langs voren en de ingangdeur was juist in het midden. Hy keek aen al dé vensters en zag er nie mand. De buiteumuer was in den zomer bekleed met planten die tot aen het dak opklemmen; de twygen ver droogd en naekt in dit jaergetyde waren naer den grond gebogen, maer de schellen langs welke zy eerlyds opscho ten was daer vast aen den muer. Wilhem gebruikte die als eene ladder om door de vensters in de kamer te zienhet was eene sludiezaeleen meisje van omtrent twaelfjaren zat by eene piano, de meester zal nevens baer en ging haer juist les geven, want hy doorbladerde een muziek- Wel over het Eiiesbedrog. 1NSCHRYVINGS PRYS. Builen stad, G franks. Mel SuppL S Hel Boterkcipje verscLynt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. boek. Op eene tafel in hel midden der phets schreef een ander klein meisje. Niemand lette op den kleinen nieuwsgierige, want allen hadden den rug lot de vensters gekeerd. Dan begon men op de piano een stuk voor vier handen aen te leeren. Regt voor die schellen staende, keek Wilhem met veel ver- maek. De meester en de leerling gingen voort gerust te spelen en hel ander meisje met schryven. Dan wendde Wilhem zyne blikken langs alle kanten. Naby de vensler stond eene opene lessenaer mei eene reeks boeken. Op de lessenaer was eene inktpot; hel opengespreid papieren eene pen nog nat van de inkt, wezen aen dal iemand kwam te schryven. Op eenen ruststoel in een’ hoek der kamer lagen drie groote poppeu. Wilhem die bemerkende gaf byna eenen groeten schreeuw, hy kwam aen de voelen der grootste de met blauw lint geslikte roode leersjes te herkennen, welke hy door het venster gegooid bad van bet schoon huis by den plantenhof. Op het zelfde oogenblik ging de deur driftig open en een jongeling van omtrent veertien jaren kwam binnen in een jagerskosluem, het geweer op de schouder en de wei- lasch op den rug. Clara, riep hy uil, ik heb zes mus- schen geschotehIk heb mei Antoon achter den hof op jagt geweest. Wy zullen die tegen den middag doen bra den. Krak! eene dw.eerslal vau de schellen brak, eu Provinciale Raed van U’cMviaenderen. Zitting van 15 July. Naer hel Duilsch van Mevr. Theklh von Gompert. (5de Vervolg). II. Zekeren dag, het was in hel begin der tnaend December, de meester belastte Wilhem een paer pantoffels te dragen naer eene juffer in de slad, en de jongen vertrok aen- sionds. Hy klom den trap op van hel aengewezen huis, klopte aen de deur en irad in eene kamer waer een beer bezig was met schryven. Myn jongen, zegde op vrien- dolyken toon de heer zich naer hem keereude, lael die Pantoffels daermyne vrouw is uilgegaen, gy zult binnen eenige dagen weêrkeercn om die aen te passen.... neem daer zyn twintig centimen voor uwe boodschap. Eenige dagen daerna wierd try tol dien heer terug ge- zondcn om te vragen of de vrouw de pantoffels hield; die heer was hoogleeraer aen de Hoogeschool en bragt een deel van den dag ie midden zyner boeken door. Toen Wtl- hem inkwam, had hy groote dikke boeken voor zich en hy "as gansch in zyne studie verslonden. Helaes, myu jongen, ik heb ten volle uwe pantoffels vergelen, zegde hy

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1