EN, N° 50. Negentiende jaer. July 4805. Oixmude, Zondag, 25 anoost JMEN, de gebruik iwielwagen, lelkkoeijen, >oi, Strooi, lestaen met gars. De Kamer. I I eoblikkelyk IATIS.MEN in fr. 1,50 denbussche, Koninglyk l. noosf, by 'peren, stellen vaa en anderen. geiingheij ser het ver. die hem me Ziehier de vertaling van den brief dien M. De Mulder, president ven het Seminarie, uil name van Mgr. Bracq geschreven heelt aen al de nog levende Wezelaers, wier getal nu nog slechts be loopt tot 40 e Merckem. Gisteren heeft hel vraegsluk der slcmmijg by alpliahetische orde, of A, B, C byna geheel de zitting der Kamer beklikt. Voorgeslaen door de heeren Mouton, de Macar, Dupont en Giioul, maer bestreden door de heeren Tack, Vermeirc, Coonians en den Minister van juslicie, is dit vraeg- stuk verworpen geweest door vyf en-veertig stem men legen een-en-dertig en eene onthouding. ’T BDTERKU1PJE 4 meent veroorzaeklt 10ENEN 200 GENT, 6 July 1865. kil. jelieve zichti ’n^Agent dec 2 56 1 41 men, BEKENDMAKINGEN. 15 cl. <lcn drukregel. Bureel Wilgendvkstrael, N« 14. Voor elk afzonderlyk nntn mcr, 12 centime!). 10 July. a 29 - a a-- a 28 - 10 a-- a het vuer de: geringe pre. jste vruchten, 10 July 25 a 19 25 75 a 15 50 - a II 75 a H - 75 a 16 81 a 52 a 0-36. 8 July 22 50 15 50 21 22 50 8 75 2 65 Ecrweerde heer. Op 25 dezer inaend zal Z. Hoogw. de Bisschop de kapel wyden van hel Seminarie. Aengezien die dag de verjaerdag is, op welken de Semi naristen over 52 jaren oui hunne kloekmoedigheid uil hel Seminarie zyn gejaegd geweest, hierom heelt Z. Hoogw. de Bisschop dezen dag verkozen om de wyding le doen der voornoemde kapel, opdat zyne Seminaristen en stu denten in dezen tyd van vervolging in ’t geheugen zouden brengen het voorbeeld van gehoorzaemheid en kloekmoe digheid, welke die Seminaristen ten jare 1815 ter glorie van onze Moeder de II. Kerk gegeven hebben. Ter dezer gelegenheid verzoeke ik u uil name van Z. Hoogw. den Bisschop, welken verlangt mannen le zien die vermaerd zyn door hunnen ouderdom, verdiensten en goede werken, tegenwoordig te zyn in de wyding der kapel van het Seminarie ten 8 ure, om daerna mot Zyne Hoogw. te noenmalen in hel Seminarie. In d’hope dat gy geen beletsel zult hebben om aen dit verzoek le volkomen, blyve ik met achting, L'ue zeer oolm. Dicnaer, L. DE MULDER, Prresident van hel Seminarie. INSCIIRYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. ,1/ct Suppl. S liet Boterkuipje verscbynt (jpu Donderdag in geheel blad enden Zondag in half blad. De Voorzitter. Dit woord is niet parlementair. Ik zal de vraeg van sluiting ter stemming leggen. De sluiting wordt verklaerd en het verslag ter stemming' gelegd. 56 leden nemen deel aen do stemming. 55 acn- veerden de hesïuilselcn van hel verslag, 25 stemmen te gen. Dezen die voor gestemd hebben beet hel Weekblad kle- rikalen, en die tegen stemden, liberalen. Wy vinden het niet ongepast hier de namen dier beide categorien te laten volgen. Hebben voor gestemdMM. Ameye-De Gheus, Andries, Buyse Van Isselslein, Buyssens, Carpentier, Casteleyn, de Cock, de Geest, De Meulenaerc, De Schielere de Lopltem, De Thibault de Boesinghe, De Vos, Gilliodls, Goethals, Maliieu Carpentier, Opsomcr, Plellitick, Raperl de Grass, Florimond Roels, Struye, van Ackere, Van Caloen de Cour- cy, Van den Abecle, Elslande, Van Ockerhoul, Van Ootc- ghem, Van Outryve-d’Ydewalle, Vergouwen,Verhaeghe Bernard, Verhaeghe-Van Elslande, Visart, Ysenbranl. Hebben tegen gestemd: MM. Bayart, Beke, Bieswal, Boedt, Bonte, De Breyoe, De Grave, De Keuwer, De Smet, Die- ryckx, Gheysens, lleyvaert, Janssens, Mergelynck, Otto-de Nieulant, Pccsieeu-De Vrière, Peers Ernest, Van Caillie, Van de Venne, Van de Vyver, Van merris-d’Ydewalle, Van Sieleghem. Provintialcn-Raed van IVestvlacndcren. Zitting van 15 July. Op de dagorde stond de vraeg eencr subsidie op de pro- viutiaele fondsen, gedaen door de associatie de Vrienden van den vooruitgang, ten voordcelecener volksbibliotheek door die associatie gesticht le Brugge. Diezelfde associatie vraegde dacrenboven dal er in den provintialen budget een byzonder krediet zou geschreven worden ter hulpko- ming der volksbibliotheken in 'l algemeen. De beslui iselen der kommissie waren, die vraeg te ver- verwerpen. Op deze besluilselen der kommissie nam de beer G. De breyne het woord en weidde wydloopig uit over het nnl en den invloed der volksbibliotheken. De Raed, zegde by, stemt alle jaren hulpsommcn voor hel aenkweeken van peerdeu, het vetten van stieren en voor alle slach van beesten en zouden wy ongevoelig zyn wanneer er kwestie is van de zedelykheid der werkende klassen te doen aen- grocijen Onuoodig te zeggen dat deze doorslaande bewysrede een waer argument van hel progres mei gelach bejegend wierd men loeg zelfs op de liberale banken der brugsche provintie-raedsledcn. De heer llocls, verslaggever, antwoordde aen den heer Debreyne en deed hem bemerken dal hy de kwestie, aen de» Raed onderworpen, verre overschreden had. Het ge- waegt hier niet, zegde hy, vooraf te beslissen welk nut de volksbibliotheken kunnen stichten, macr uitspraek te doen over cene vraeg gedaen door twee jongelingen van Brugge. Wy hebben geene inlichtingen over de soort van boeken welke deze boekcry zullen uitmaken noch over bet patroon schap onder welke zy schuilt; wy hebben enkclyk te onder zoeken of er hier wel een provintiacl belang op hel spel is. Zekerlykneen.Wy hebben tegenover ons slechts cene byzon- tlere speculatie. Nu, men behoeft alleenlyk hulpgelden te stemmen voor provinliale belangenindien gy de vraeg iuwilligi van deze twee jongelingen, zullen al degene die een lees kabiuel houden zich welhaesl tol u wenden om insgelyks subsidien le bekomen. De heeren Goevcrneur en van Sieleghem bestryden de ge zegden van den heer Roels. De heer Van den Abeelc. Wanneer men de volksbiblio theken zoo hemelhoog hoort verheffen, men zou waerlyk zeggen dal wy cene bevolking van meiweien uilmaken.. Nu, hel nul van eene diergelyke bibliotheek is geenzins bewezen. Brugge bezit eene bibliotheek van 10,000 boek doelen, onder welke er zich vele vlaemsche werken bevin den, alsook al de belangryke werken die uitgegeven wor den. Van den anderen kant, in de Akademie zyn er een groot aeuial boeken die handelen over de beeldende kun- sicn, bouwkunst, enzer zyn 700 diergelyke werken, en deze bibliotheek groeit nog dagelyks aen. De heer Van den Abeele houdt slaen dal er hier niet over een princiep le beraedsiagen valt. Hy is, zoo goed als iemand, genegen voor alles dal kan strekken tot onder- figleunul; maer vooraleer eene hulpsom toe le Slaen, ■noeter de noodzakelykheid van bewezen zyn. Dal die as sociatiedie eenen moeijelyk te verreglveerdigen titel draegt blyve voortlcven, en wy zullen alsdan zien of wy ze moeten aenmoedigen. De beer Debreyne. (Ter stemming, ter stemming, de sluiting Dc Voorzitter. Meer dan vyf leden de sluiting vragende zoo leg ik ze ter stemming. De heer Debreyne wil bet woord nemen. Een lid. Gy hebt bet woord niet. De heer Debreyne. Ik wil spreken legen de sluiting. Ik ben vetwonderd over’de knorringen en onderbrekingen die ik koom te hoorei). Gy zyl ouvcrdracgzacm. (Rekla- matien.) H July. 12. 502. 50 a 50 a- a 28 - a 26 - a 17 - a 16 50 a 28 - 00 a 0 00 54 a 2 80 al06 50 a 87 50 Een kcrniistoerkc in stud. Onze kermis zet zich stil en rustig voort, en alhoe wel geen oorverdoovend gerucht van trommels en cym- balen zich dezen jare op onzeMarki lael hooren, verzeilen zich desniettemin onze ingezetenen en kermisgasten om ter best. Er bestael overigens eene zoo groote afwisseling van vermaken en verzet, dat men op eenen enkelen avond alles zien en koopen kan wal maer het hertje lust. Zie. maer liever, we gacn een kermistoerke doen. Hebl ge al de tentoonstelling in onze Akademie gezien? Welnu, we gaen er naer toe. Ge weet de Scboolplaels slaen, waer stad’s Gemcenle-school gebouwd is, en ge kent de seboone lommerryke dreef van linde boomen die langs de Heernis naer de Hooge Brugge leidt? Ilcwel, ’i is by den ingang van die wandeldreef, in eene bovcnzael onzer Gemeente-school, dal de teekeningen der leerlingen onzer Akademie zyn tentoongesteld. Ga maer binnen, den trap op daer stael wel cene wacht met een sabel aen de zy, maer wees niet vervaerdhy bevindt zich daer alleenlyk om orde te houden onder zekere klas van menschei), die de vingers leggen op alles wal ze zien. Daer regts voor u hebt gy de teekeningen van eenen onzer jongelingen, die de schoonste eercpalmen heeft behaeld in de Nyvcrheids- scbool van Antwerpen, en daerom donderdag laetst dour ons Stadsbcstuer en onze ingezetenen de grootste eer is bewezen geworden die men eenen jongeling in diergelyk geval beWyzcn kan. Zie maer liever Om 10 en half ure wierd een sloct gevormd op de groote Marktdezelve bestond uit de muziekmaetschappy Cecilia, uit de taelminBcnde en redcrykers-tnactschappyen de Van Duyse’s Vrienden, de Liberale Van Duys’cs Vrienden, Nu morgen niet en H. Kruis sccrp d'ucr, en uit de heeren leden van ons Stadsbesluer. Zoo gevormd, met standaerd en blazoen, begaf zich de stoel, onder hel spelen van muziek, naer hel huis van den bekroonde, Weststraet, N’ 125, haelde hem uit, en geleidde hem ondei den toeloop van cene aenzietilyke volksmenigte naer de groote zael van ’t Stadhuis, alwaer de Prysdeeling zoo even zou geschieden voor de leerlingen der Akademie. Byzondere plaelsen waren voorbehouden voor de familie des bekroonde, voor de heeren leden onzer gccstelykhcid en voor benige voorname persoonen. Omlertiissclicn had de laureaelder Nyverht-idschool van Antwerpen bezit geno men van de eereplaetsT«lie hem was aengeduid, en lerwyl de diepste stilzwygendheid hecrschle, nam M. Rembry, onze eerste Scbepme, in de afwezigheid van den heer Bur gemeester, hel woord, en wcnschlte in warme bewoordingen den jongeling geluk over den roemvollen uitslag dien hy zich door neerst en werkzaemheid verworven beeft. Daerna volgden de heeren Feys-Kestelool, Feys-Ghyssaert, Edm. Parel, allen afgeveerdigdeu van bovengenoemdemactscbap- pyen, de heeren P. Vanderheyde en J.-B. Marecls, die beurtelings het woord namen en, zoo als de heer Scbepcnc Rembry, den lof uitsptaken van den gevierde» jongeling. Het ware wel zeker u verdrieten, myu beste lezer, moest ik u bekend maken mei al hetgeen er in deze plegtige ver gadering is gezegd geworden doch ’k zal er u toch iels van melden, en dil zal u niet verdrieten. 'K heb de woorden opgevaugen die onze achtbare Voorzitter der Fan Duyse's Vrienden, den heer Edm. Parel, voor de vuist heeft uitge sproken. Ge zult uil dezelve opmerken dal men in weinig woorden, maer die wel gepast zyn, soms heel veel kan zeggen. Ze zyn op weinig na de volgende Geachte medeburger, De Taelmaetschappy de Van Duyse's Vrienden komt u op hare buerl hzire gelukwenseliingen aenbieden. Moge uw voorbeeld strekken lol aenmeediging der jeugd, vooraFvan dit belangryk gedeelte der jeugd welk tol de Volksklas behoort en aèn wier welzyn en vooruitgang de Van Duyse's Vrienden zich mei voorliefde hebben loegewyd. Moge nog de eer die u op dezen oogenblik te buerl valt, onsen al uwe vrienden als eenewaerborg blyven dat ge u niet vergenoegen zult met dekennissen die ge hebl verworven, maer gy u daereutegen tnel eenen steeds grooteren iever op de studie zult toeleggen, teneinde eens door uwe sladsge- uooten als a warekunsienaer bekroond temogen worden. Ziedaer, Edmond Declercq, den wcnsch dien ik my heb voorgesteld, uil name van hel Genootschap welk ik bier vertegenwoordig, u by deze schoonc gelegenheid uit te drukken mogl dezelve zich dus verwezeullyken, dal is Mogt gy KUNSTENAER Worden Dal op deze woorden driftig de handen wierden geklakt, zal u voorzeker niet verwonderenwie zou zich niet be wogen gevoelen by zulke warme aenuioediging tot de be oefening der Kunst! Ook was't met eene niet minder ge voelvolle aéndacbl dal de volgende redevoering van den heer J. B. Mareels, beeldhouwer alhier, wierd uitgesproken. Mynheeren, Mejuffiouwcn, Na verscheidene sprekers geboord le hebben, valt hel my zeer moeijelyk er nog iets hy te voegen. Maer talryke vrienden van den heer Edmond Declercq hebben my gelast hel woord te voeren hel is dus eene pligi die ik te vervullen heb en waeraen ik niel ten achteren wil blyven. Vriend, dat dus de groote eer die men u aendoet, dat de menige eermetalen die u op de borst pfyken, dal de iauwerkrooneu die men u op het hoofd gezet heeft, dat dit alles u niel verhoogmoedige, neen, maer dat hel uwen iever verdubbele om eens op hel pad der kunst uwen naem by uwe nakomelingen le vereeuwigen. Maer, Mynheeren van ’t Bestuer, gy ook hebl hier eene taek te vervullen, waer overigens gy reeds mei edel- moed de hand hebl aengeslagen; T is eensdeels van uwen kant dat de aenmeediging moet komen, lerwyl gy, vriend Declercq, van uwentwege door neersi en werkzaemheid aen de edelmoedige zorgen uwer beschermers zorgvuldig- lyk moei trachten le volkomen. Zoo zal aen de leerlingen onzer Akademie ook wclligt gedacht onlslaen om, door werkzaemheid en iever, zich op ’l kunstgebied eenen naem te maken en zoo hunne moederstad, de stad Dixmude, le vereeren. Kortom, Mynheeren, en gy, myn vriend, ik verzoek u, uil name myner eerbiedweerde vrienden, le gelieven onze erkentenis le aenveerden en myne persoonelyke uit- boezeming, als die van oenen opregten vriend, ten goede aen te nemen. Mogl gy dus, Declercq, in al uwe studiën en onder nemingen gelukken, mogl gy nog vele jiren tol eere verstrekken uwer moederstad en zoo arbeiden dal, even als uwe onslerfelyke voorgangers in de kunst, gy een ge- eerden naem mogt achterlaten. Ziedaer hetgeen ik u, als kunstvriend te zeggen heb; en nu Moed en vooruit.'... Zetten wy nu ons overzigt voortHier voor ons hebben wy de Kopleekening, langs gene zyde Roossier.idcn en wat verder allerhande plannen van bouwkunde. Uil hel geheel blykl dal bel aen de leerlingen der Tceken-akademie aen neerst noch aen bekwaamheid ontbreekt duervan kunnen zich lol de minst bekwame kenners, door <le tentoonge stelde modellen overtuigen. Doch begeven wy ons ter groote Markt, en ge zult eens zien of het er aen vcrmack 5 July. 25 a 20 50 a 11 50 75 a li 25 a 16 - a 11

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1