s, I N° 50. Negentiende jaer. July 4865. 27 ting, 'ENDE. .E, R, Oixmude, Donderdag, oost st, .bien, HET WEESKIND. nme, IDE, Staelkundig Overzigt. MODE. herberg Ier, voor )nds oiu L etsier (fi jn ryden co dal i woonst lykstraet or logien ieder. schen haer en de Hoerenkamer; wenschen wy het geluk over zyne poogingen. c eer het dtiel van ende, zal wen, dat t publiek iening (e op LAM- ’ke, laet NEBEER t te Dix- c maken, Yperen, Hen van anderen, dingheid bel ver hem mei kleeden 30 cenli- oysius en geschikt •yzen. Op voorstel van M. Lanwereyssens, raedsheer der provintie Oosl-Vlaenderen, heeft de pro- vinlie-raed, met eene groote meerderheidde subsidien afgeschaft voor de gentsche Universileil, waer professor Laurent zyne liberhaters-perten speelt. Deze stemming tegen de beurzen der Universi- teil van Gent is eene stemming van afkeuring geweest aen hel adres van hel onderwys van dit geslicht; zy is ook eene openbare en krachtdadige De Kamer komt oog eens eene nieuwe palinodie, eene nieuwe woordherroeping le begaen. Na vry- dag de alpbabelische orde verworpen le hebben, heeft ze zalurdag dezelve gestemd, doch met eene kleine verandering de stemming per A, B, C zal niet gedaen wordeo volgens de kieslyslen bevatten de de namen van al de kiezers van het arrondisse ment, kanton of gemeente; maer alleenlyk volgens de lysten van elke seklie of bureel. Hetgeen ver worpen was als algemeene maelregel, is goedge keurd en moet uitgevoerd worden by gedeelten. Dit is een nieuw bewys dat de wet in kwestie eene parlywet is. Onze tegenstrevers regelen dus de wetten volgens hunne belangen, en niet volgens de belangen en regten van het algemeen. De alphabetische orde is de inrigling van het kiesbedrog; de zoo genoemde liberale party hoopt hier door dat de kiezers zullen in de stad komen nu een en dan een, en dal hare uitzendelingen er zich alzoo van zullen kunnen meester maken om hun het stembriefje, dat ze van hunne gemeente medege- bragt hebben, te ontfutselen. Dit alles heeft maer één inzigt, te welen van de buitenkiezers te belet ten zich te zamen naer de kieszael te begeven, want wanneer zy te zamen gaen is hel zeer moeije lyk hunne stembriefjes te verwisselen. Men omringt den kiezer van eenen heelen hoop voorzorgen in de kieszael; lot den sluipgang toe, alles is uitgedacht geweest om hem aen zich zelven over te latenmaer hetgeen men niet wil, ’t is den kiezer overlalen aen zich zelven wanneer hy in stad komt; men wil hem kunnen in de eene of andere herberg lokken om zyn stembriefje te ont futselen. En ziedaer FRANKRYK.De Keizer is vertrokken voor de wateren van Plombtères; de Keizerin is op het kasteel van Fontainebleau, om van daer naer Bi arritz de zeebaden te gaen nemen. Het publiek is nu met niets anders bezig dan met de samenkomst van de fransche en engelschc vloten te Brest en te Cherbourg Deze zal, den 15 augusly, feestdag des Keizers, plaets hebben. Deze wonderbare verbroedering heeft in de po litieke wereld eene groote opschudding le weeg gebragt Al de zeemogendheden zullen zich in deze samenkomst doen vertegenwoordigen. ENGELAND. De kiezingen zyn byna voltrok ken. De twee partyen eigenen zich den zegenprael loelot nu toe zyn de cyfers nog niet met zeker heid gekend. Maer wat gansch zeker is, is dat vier ministers ten gronde liggen omdat zy door de be warende parlie geklopt zyn geworden. Onder deze is een der byzondersle kopstukken van het minis terie, M. Gladstone, minister van finantien. Inte gendeel dry kalholyken trekken de Kamer binnen waer le voren slechts een voor eigenlijk Engeland zich bevond. SPANJE. Dit land levert ons het belangryk- sle nieuws op. Het zoo gezeid liberael ministerie heeft het zoo gezeide koningryk van Ilalien erkend. Die handelwys heeft, in dit katholyk land, eene al gemeene veronlweerdiging doen ontstaen. Het mi nisterie is bedwelmd, hel zou willen de voorstaen- ders der wettige protestation, die langs alle kanten opryzen, vervolgen, en durft niet. De kardinael-aertsbisschop van Burgos, heeft zyn ontslag van Goevernenr van den kroonprins gegeven hetzelve is aenveerd geworden. De biechtvader der Koningin is ook verwyderd geworden. Ziedaer nog eens het liberalismus aen heiwerk, en dat noemt men vryheidsliefde Maer wachten wy het einde af, de Kamers gaen ontbonden worden, en wy zullen zien hoe het volk aen die tergeryen zal antwoorden. ITAELJE. De verwarring blyft altyd heer- sclienin den Bacd der ministers. Het is nu stellig dal deze heeren het niet eens zyn geworden, ten opzigte van den opstel van ’t verslag der zaekbe- handelingen-Vegezzi te Romen ’t is daerom dat zy dit schrift niet hebben willen teekenen, en dat hetzelve den naem van M. De la Marmora al leen draegl. ^7 Verders al de bezorgdheid dezer Stadsmannen is, eene slaefsche en ongodsdienstige meerder heid uil de aenslaende kiezlng te doen opryzen. De omwentelaers-gezinden willen hun getal ver meerderen, en de kalholyken beginnen ook uit hunne werkloosheid op té staen. Inlusschentyd Sicilië cn Napels zyn ten prooi aen de Baenstroo- pers meer dan ooit Men ontmoet ze builen de poorten der stad zoo te Napels als te Palermo en le Palermo komen zy zelf de muren binnen. De dagorden die hel bestuer geeft zyn er wreede getuigen van. Alzoo is hel verboden in de bosschen hout le gaen kappen; de meulens, die in den om trek der dorpen niet zyn, moeien vernield worden; de landbouwers die op de velden gaen werken, mogen maer hunnen dagelykschen voorraed met zich medenemen; de bakkers mogen maer aen elk een verkoopen helgeen hy in éénen dag verbrui ken kan, en zyn veranlwoordelyk voor hel overige. Uit zulke maetregelen biykl het klaerlyk, dat ge heel de bevolking gelykzinnig is met degenen die zy baenstroopers noemen, en dat de Piemonteezen afschuwelyke dwingelanden zyn. DUITSCHLAND. Pruisen heeft met geweld den hertog van Augustenburg uit de hertogdom men van Sleswig-Holslein willen verbannen. Oost- enryk heeft geantwoord dat zyne eer niet loelaet aen zulke geweldenary de hand te leenen ziet daer hoever het verbond van over 2 jaer slaet, de huichelary van het protestantsclie Pruisen komt meer en meer te voorschynPruisen nam de par ty van de hertogdommen om ze des le beter in le slikken, en nu ontmoet zy geen andere hinderpael dan de onwrikbare regtboïstigheid van hel katbo- lykc Oostenryk. PRUISEN. Het ministerie is verlost van de aenvallen der afgeveerdigden. Alles schyntdaerin rust. Nogtans gaet men de hevigste besiryders van Bismarck en consoorlen vervolgen. Er zullen zon derlinge veropenbaringen aen den dag komen. Men schynt zich 1 angs om min om den wil des volks le bekommeren. Het budjel dat door de Kamers niet was loegeslaen komt door koninklyk bevel vaslge- steld te worden men zal op dezelfde manier le werk gaen voor alle geweigerde kredieten. OOSTENRYK. Hel keizerlyk goevernement volgt eenen geheel anderen weg. In plaets van de Kamer der afgeveerdigden legen le werken, heeft het eene overeenkomst le weeg gebragt tus- 'T BOTERKUIPJE FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgcndykslrael, N“ 11. Voor elk afzonderlyk nnm- mer, 12 ceiiiimeii. ELAINE, dat geld kan ik schoone modellen en eene schoone verw- doos knopen. Hy durfde zich nogtans op des leerjon gens woorden niet betrouwen. Indien myne moeder leefde, zegde hy, zy zou iny seffens zeggen of dal wel of kwalyk is. My dunkt dat de leerjongen dezen keer gelyk heeft, dat het nogthans een diefstal ware van de beurs te houden?” De leerjongen bezag Wilhem met ougerusten blik. Ehwel, zegde hy, waer hebt gy de beurs gelegd? Neem die, dal wy deelen. Wilhem aerzelde; zyn hert klopte geweldig. Hy had reeds den arm uitgesteken om de beurs uit hare bcrgplaets te halen, toen de meesteres in kwam zyne avondsoep brengende. Myn man moet u spreken, zegde zy tot den leerjongen. Deze was dan ver- pligt heen te gaeu, en Wilhem eenen handdruk gevende, zegde hy Zonder vaerwel, Wilhem, ik zal u morgen vroeg komen zien. Wilhem zyne soep geêten hebbende, legde zich weer te bed, aen zyne moeder denkende. Ach dat zy nog leefde! zegde hy onvrywillig met luide slem; wat is hel toch moeijelyk van altyd te weten wal toegelalen of verboden is. Zy zou het my wel zeggen En hy be gon te weenen. De maen verlichtte op dal oogenblik gansch de kamer. In zyne ontroering opende Wilhem do brieventescb die zyns vaders teekeningen bevatte en de zyne. Myn God, zegde hy, gy hebt mynen vader en myne moeder tot u ge roepen, ik'kan u geenen racd meer vrageu; verlicht my, zeg my of het my toegelaten is dien schat te behouden. Dan keerde hy het teekenblad en las deze woorden Waer de getrouwheid wortel schiet, doel Gods zegen eenen boom groeijen. Myn God riep de jongen uit, zegen my en maek van my eenen boom van getrouwheid. Dan legde hy de, teekeningen in de lesch weder, ging te bed cn sliep.’ Eenige stonden later droomde hy. In dien droom zag hy een groot huis wier deuren en vensters nauw gesloten wa- INSCHRYVINGS PRYS. Builen stad, ft franks. Met Suppl. S Hel 'BoTF.RKUirjE verscbynt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. Naer hel Duilsch van Mevr. Tiiekla von Gompert. (6<1' Vervolg). ’S anderendaegs was hy ziek, hy had in dien kouden nacht eene zware onpasselyfcheid gekregen en hy was niet in stael van op te staen. Hy bleef acht dagen te bed, zon der hulp van geneesheer en zonder eenige zorg van wegens zyne meesteres, die zich vergenoegde met hem dagclyks een weinig soep te brengen, zonder zich anders om hem te bekommeren. Daegs voor Nieuwjaer kwam de leerjongen hem bezoeken. Wilhem had de beurs in zynen strooizak gesteken, perzeleude om die aen den meester te loonen uit vrees dal hy ze houden zou. Hy had ze er in gelaten zonder die aen te raken tot den avond van Sint Sylvestersdag, óp welken hy des leerjongens bezoek ont ving. Deze zich zeer vriendelyk getoond hebbende, kon Wilhem niet weèrstaen aen de begeerte van hem over zynen vond te sprekenhy bad hem ter zelfder tyd te wil len vernemen af iemand eene beurs verloren had. Het is nutteloos zegde de leerjongen, gy hebt die gevonden, zy hoort u loe, en wilt gy die alleen niet houden, geef er my de helft van ik zal die geheel geern aenveerden. Welke dwaesheid dal geld te willen weergeven Die het verloren heeft moet ryk zyn wal heeft hy het dan noodig? Daerby hy moet er nu over getroost zyn.... Wy integendeel die arm zyn, wy kunnen er zeer wel ons nut uittrekken. Dat was de rede van den leerjongen; Wilhem wist niet of hy hem gelyk of ongelyk moest ig?ven. By ons is er geen kind dat niet weel wal de eerlykheid in zulk geval vereischt, niaer hel is overal zoo niet. Wilhem zegde in zichzelven gevonden is niet gestolenmoet men hel weergeven? Met renhel was een gevang. In at de kamers waren ongeluk- De Kamer. kige lieden die allen groote misdryven gedaen hadden. Het medelyden van den jongen byzonder opgewekt door eenen jongeling die geketend in eenen hoek zal. Wat heeft hy dan gedaen, vroeg Wilhem aen eenen der bewaerders. Hy heeft bedrog en diefstal gepleegd, antwoordde de be- waerder, en hy is voor altyd van zyne vrylieid beroofd. Hy is een versteende misdadiger. Hy heeft altyd voort in den weg der boosheid gewandeld en nogtans zyn eerste inis- dryf was niet zeer groot. Eens vond hy op zynen weg eene wel gevolde beurs en eigende zich die toeWilhem wierd wakker. De nachtwaker ging op dat oogenblik voor- by. Door eene groote vrees aengedaen, sprong de kleine jongen uit zyn bed, nam de beurs nog half droomend en eene venster openende Waker, riep hy uil al zyne raagt. De waker bleef staen. Ik heb op Kerstdag eene beurs gevonden, vraeg in de wyk oen wie zy toebe hoortEn ter zelfder tyd viel de beurs voor de voelen des wakers, die dezelve opraepte. Wilhem ging weer te bed, het hert van een overgroot gewigt ontlast, en hy voegde de handen te samen, zeggende Myn God, ik dank u dat Gy my myne pligl hebt doen kennen. ’S anderendaegs vroeg kwam de leerjongen zynen makker zien, de arme Wilhem had eene vermeerdering van koorts, zoodanig had de nacht hem ontsteld. Hy slak tot den jongen eene giocijende hand uit, en zegde hem zachtjes Het ware eene zonde geweest van de beurs te houden, ik heb ze niet meer. Eenige dagen voor zyne volledige hei— stellenis, vroeg Wilhem aen den nachtwaker ot hy den eigenaer der beurs gevonden had, en hy vernam dat zynen vond was besteld geweest aen eenen vermaerden schilder die in de voorstad der Linden woonde. Het is misschien de vader der drie kinderen die ik in hunne sludiekauier opgeincrkl heb, zegde Wilhem lol zicb-zclvcn. flVordt vervolgd I July. a 20 50 -a- a 15 - a 15 a 11 50 a 11 - S a 10 - - a 16 -• -a- -a- - a 58 10

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1