I BRANDGEVAREN, KOOPDAG VAN VRUCHTEN OP STAM, BEERST, LANGS DEN A 4° Uit er hand te koopen, eene welgekalante Marktprijzen. Jaerlyksche Combatbolling, Op ZONDAG aenstaende in plaels van WOENS DAG laetst. OVERSLAG, Door Sterfgeval. STEENWEG. TE en ering van und van te beko- iek, waer ;ene Sue, inden, en van ons •o, eenen alle; het y aen zy- vaem zal De Geheimschrijver, L. ABEELE. HERBERG en een Panieken LANDgelegen binnen de gemeente Clercken. Verdere inlichtingen by den Notaris STE- VERLYNCK. aze stad munten- tool van i de De en l van puteerde I. G. De- toen de yen den jael Hv en nooit ebreyne, e maet- beter, irek ge- over dit ;n weg. rnderhe- PLEGTIGE EN ZEER WYD VERMAERDE PROCESSIE VAN DEN GEKRUISTEN ZALIGMAKER BINNEN DE STAD VEURNE, Op Zondag, 50 July 1865, Ten 4 ure namiddag. n i. ter herberg LE BOULEVARD, by Ch. Fan&esien. Vriendelyke uitnoodiging. Gevestigd te Brussel, goedgekeurd by Koninglyk besluit van den 2 juny 1850. 11. Walburgis. Degene die op dat uer in de kerk met tegenwoordig zyn, zullen door anderen worden vervangen. om 5 ure na middag, zal den Notaris DE SECK, te Beerst verblyvende, ten verzoeke vaa de Wed. en kiuderen van Sr Pieter Loncke, te Dixmude, openbaeilyk verkoopen 2 Hectaren 45 aren 50 centiaren VRUCHTEN OP STAM, onder Tarwe, Boonen en Aerdappels, slaende te Beerst, langs de steenweg van Dixmude, tegen den molen van Sr Dhaene, verdeeld in koopen lelks gerieve. Op gewoone voorwaerden en tyd van betaling. om 5 ure namiddag, ter herberg de Belle Vue, Kiekenstraet, te Dixmude, van Gemeente Oudecappelle H. 1—20—22 C. bebouwden grond, hovenier- hof en weide, Se A, Nuinm. 82, 85 en 84. H. 0—8640 C. Zaeiland, Se A, Numm. 81. H. 0—8670 C. Meersch, Sc A, Numm. 816ts. Al gebruikt by Joannes Odaer, aen 500 Ir. by jare. Ingesteld 8,000 franks. Gemeente Lampernesse. H. 1—92—20 C. Zaeiland, Sektie B, Numm. 76, 77 en 78. Gebruikt by Btnediclus Fornet, aen 250 franks by jare. Ingesteld 7,550 fr. Door het ambt van den Notaris DE SECK, te Beerst. Debreyne i aen de westie is. bibliothe- de biblio* zalen zyn lie moge- kunsteu, is, nyver- Deze Processie (de eenigste die nog gepleegd wordt in het land), in welke verbeeld worden het leven en het lydeu van onzen Zaligmaker Jesus- Chrislus, met hetgeen ervan in het H. Schrift voorzeid is, wierd ingesteld in het jaer 1657, door de Sodalissen van den gekruislen Zaligmaker en zyne bedrukte Moeder. Ten jare 1650 is deze Processie vernieuwd ge weest lol herstelling en eereboet van eene gruwe- lyke heiligschendery van gewyde hostieo, bedreven in de kerk van de eerw. Paters Capucienen. Sedert heeft zy jaerlyks tol hetzelfde einde blyven plaets hebben op den laelsten Zondag van July. Deze die wenschen, als penitent, eene byzondere plaels in de Processie te bekomen, om door hunne boelplegingea eenigzins de oneerbiedigheden legen Jesus-Christus in het.allerheiligste Sacrament be dreven, te herstellen, worden aenzocht hunne namen, ten minsten tien dagen te voren, op te geven, of zich by brieve te laten kennen alleen by den onderschreven Gelieimschryver van ’t zelfde Broederschap, Nieuwe slraet, N° 4, tol hel be schikken der instrumenten en tot hel onderhoud der goede orde. De penitenten worden hoogst verzocht zich ten 2 urejuist ’s namiddags te bevinden in de kerk der G. I BEKENDMAKINGEN. i» t fr. D, 9 76 46 4t 9 01 15 54 Veurne. by gebreke verzoekster n meerge- ■n, gelaten As vyf en NS. Belgische Maetschappy van algeineene assurantiën legen De Maetschappy verzekert tegen brand, het vuer des hemels daer onder begrepen, en dit aen zeer geringe pre- mien, alle roerende en vaste goederen, ingeoogsle vruchten, beeslialen, enz. Ingeval van brand wordt hel beloop der veroorzaekte schade, zoohaest dezelve geregeld is, belaeld. Kapitael der Maetschappy :ltVIER M1LLI0ENEN 200 DUIZEND FRANKS. Om andere inlichtingen te bekomen, men gelieve zich te begeven by Charles l'anhille, by zonderen Agent der Maetschappy, te Dixmude. 2i July. 17 69 15 SI 5125 17 27 tl 61 Korrespondentie. Leke, 24 July 1864. Per hckloliter. Tarwe, 1' kwal. id. 5e id. Getal hektolilers Tarwe (ihi>i>enpkïs) Ir. r Vinckier, beschaamd de pasloo, inheer Har. it overmaat i toetedra- (Igens ii de Itvcerdig is, geld en de ;t mij zelve ij het lezen van Malde- tl hem zal n van mijn de gelijke- tlen exploi. ij ontbreekt met nauw, iderzoeken, mauschrij- Awoord te I THANS, :hmams. Op Itlacndag, den 31° July 1SG5, Rlaendng, 7 Augusty 1SG5, 26 July. !>C7 zakken tarwe vat 145 liters waren ter markt. Tarwe 24 a 27 Nieuwe id. -a- It Rogge 17 50 a 18 50 74 i Suer. 16 25 a 17 Nieuw id.-a- 54 z. Haver 14 50 a 15 50 2 z. Boon. 21 a 25 50 De verkoop ging spoedig. Bergen. 17 July. 17 96 16 56 1945 17 65 Allerhande Aicuvvsty dingen. Gisteren was liet alhier de gewoone jaerlyksche Poppe- stliieting, macr niet zoö als gewoonlyk geschiedde ze. Oilinael trokken de scboltcrs in stoet, niet muziek aen 1 hoofd, naer de pers, en na de sehieling doorlrok die zelfde stoel, bestaettde uil twee honderd een-en-derlig (251) sdiouers, met de pryzen yap’t schietspel óp lateis ge- "jageu, de voqruaemste strateu onzer stad. ’T is dal de ‘‘berate Scliotiers, met eeu zestal Muziekanten en een haud- 'ol gaeivelders maendag eeu soort van manifestatie iiadden willen maken en ook hunne scliiéting, ten gevolge Vjn het slecht weder, vtrschoveu hadden lol den dag der i leicoonc Jaerlyksche Poppcschieting. Doch zulks heeft geene Jl>dere kousekwenlie gehad, dan dat hel getal schutters die S'steieu aen de l’oppeschieting hebben deel genomen, *‘crdau 't dubbel was by alle andere jaren, en de libekalë r<eudel>euó, mei huutieii tamtam eu cyiubaleu, zoo als u‘e“ T heel iu ’l bakske zyn gezongen!... Ter gelegenheid der Groote pioeessjé van Veurne "Heu er, op Zondag 59“ July, builciigewooue treinen sen '■fiiiiudcrdc pryzen, op dcii yzerweg van Lichtervelde 19 July. 788 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 25 a 26 50 Nieuwe id.-a- 15 z. Rogge 17 50 a 18 50 75 z. Sucr. 16 a 16 25 Nieuw id.-a- 40 z. Haver 14 a 16 6 z. Boon. 22 50 a 25 De verkoop ging traeg. fiJÏLJBE -~-4 1 1 gg* Myn zangster lief, dan ook een bloem Op meester Grauwtjes rug gespelen Wat zegt ge Wie heeft ooit geweien Dat men den ezel zingen woü? Eu Waervan niet? Hel best der dieren Dal groote Button wilde vieren Dal beest zoo zedig, zoo getrouw, T Is waer, besmet soms met pretentie, Maer altyd zonder consequentie, üewyl liet altyd spyt gevoelt Wanneer een slag van stok of sporen Zyn lust tot koppigheid komt stooren. Zie hoe hy werkt en zwoegt en woelt Om zyne meesters te behagen De zwaerdste vrachten zal by dragen; Waer’t moortelbak of wel truweel Om's meesters booge gunst te winnen; Zyn aerd doet hem het knechtschap minuen, Hem wacht aen d’haverbak zyn deel 't Is alles wat hy durft begeeren Geen meesterschap, noch krans, noch veeren, Noch eermetael, noch eerekruis; Voor woon geen prachtige paleizen, Minislerzarel of groote kreissen, Alleen ’t gestrooide stal voor huis. Hoe vaek toen ’l bruine vocht der kroegen Zyns meesters borst komt vergenoegen, Stueljde ezel duldend aen de slaek Verhongerd, afgemat te beiden, Dat meester van zyn’ maets moog’ scheiden En duizelend te huis geraek’... Wie zal zoo braef een dier my noemen? Ja! altyd zal 'k dat ras beroemen, Dat zich ten dienst van 't meuschdom geeft; Dat voor geen last of werk zou schromen Om immer te onzer hulp te komen Zoo lang het kracht en adem beeft, 'k Zing liever'l zedig ras der grauwen, Wiens viyt men nimmer ziel verflauwen, Dau tien, wiens onbesuisde moed Iets aëngaet zonder consequentie, En meent dat bromtael en pretentie Voor hen de knieën buigen doel. j Mynheer, Ik heb iu hel Supplement van zondag gezien dat gy eene kleine uitlegging geeft over het gebeurde binst uwe ker- niis-feesien.Daer ik, zoo als gewoonlyk, eenige dagen van de feestein Dixmude overgebragt heb, was ik oogetui- gevan hetgeen gy vcrhaellik ontwaer geene overdryving, doch ben ik verwonderd dal gy niet een woord spreekt over de pnppeschteting der zoogezegde Liberale Vrienden, die vrydag laetst heeft plaets gehad, zoo als ook over den stoet te dezer gelegenheid gevormd, en nog byzonderlyk over het muziek dat de stoet opende. I Gy herinnert u zeker wel de avondfeesten gegeven by de Margenieten gedurende den ketsten winter gy herin nert u waerscliyulyk nog aen den overgrooten lof dien hel F Weekblud toekende aen de verschillige uitvoeringen dezer tnuziekale avondfeesten; ik voor my herinner my er ge heel goed van. Daer ik ook een muziekanl-lief hebber ben, heb ik somwyleii gewenschl de voldoening te mogen hebben dit zoo gezegd liberael muziek, (volgens het Werk blad liberale artisten) te hoorennu het geval wilde dat ik vrydag nog iu stad was toen ik hoorde zeggen dat dit zoo zoel, dit zoo schoon en echt muziek, de liefhebbers deel nemende aen de poppeschieling zou voorlciden. Het was toen twee ure en ik was reeds op de groote markthel «ogenblik afwachtcnde dat zy daer zouden voorby treden. Niet lang daerua hoorde ik eeu slag op de grosse caisse en hel spel was acu den gang op bel eerste hooren dacht ik dat bel de Muzickmaetschappy was van Langemarck, maer ik twyfelde welhaesl aen de mogelykbeid, daer ik wel overtuigd was dal Langemarck veel beter uitvoerdemyn twyfei verdween toen ik ze van naby zag en dat ik in een, twee, drie, de zoogeuaemde Dixmudsche liberalen erkende ik luisterde nog eene wyle eu kou my alleenlyk niet inbeel- I den hoe hel mogelyk kan zyn vau hel Weekblad, zoo over- I dreven te zyn in de loftuitingen zyner party. Ik kon het niet meer uithouden toen ik in den trio een I accompagnement hoorde veel leeger dan de bas, dan wandelde ik heen met de overtuiging dat het oud spreek woord Aen hel werk kent men den man, maer niet aen de I woorden, veel waerheid beval eu gansch toepasselyk is I aen het zoo gezegd liberael muziek, waervan de leden meer I dan ecus zich zelven tol hoven al ander verheft hebben en I die thans de Langemarcksche pas redoubles gebroken heb- I beu met haemers. B. naer Veurne ingerigt worden. Vertrek uil Dixmude ten 1 ure 5 min. ’s namiddags en acnkornsl te Veurne ten 1 ure 50 m. Vertrek uit Veurne ten 5 ure 55 m. - 6 ure 15 m. - 6 ure 40 m. - 7 ure eu 10 Ure. Pryzen van gaen en keeren voor Dixmude 1' klas, fr. 1-55. - 2* klas, fr. 1-15. - 5* klas, 75 centimen. Madame Surall, medepligtige in de moord tan den President Lincoln De dochter van Mad. Surall bragt den laelsten nacht in de cel van bare moeder door. Men hoorde de zuchteu en hartverscheurende kreten van dit arme meisje, welke met liet hoofd op den boezem barer moeder leunende, weende en de handen wrong. Mad. Suralt, zwak, bleek en de oogen rood geweend, beefde zenuwachtig eu drukte hare dochter aen de borst. Dit meisje was haer geliefkoosd, om zoo te zeggen het bedorven kind der familie. Alzoo vond de veroordeelde nog een weinig moed om hare dochter te troosten, daerna vielen beiden op de knieu en smeekten de goddelyke berm hei ligheid af. Mej. Annie Suratt rukte zich uil de armen hater moeder; zy suelde, half zinneloos van wanhoop, naer bel Witte Huis eu vroeg om aen den predikant te spreken. Men wees haer op eene ruwe wyze af. Zy smeekte, dat men haer by M. Johnson ol by de dochter van den presi dent, Mad. Patterson, zou-geleiden; nuttelooze moeite; echter bekwam zy den militairen sekrelaris van den presi dent te spreken. Mynheer, zegde zy met gevouwene banden, ik zweer dal uiyne moeder onschuldig is; zy isle goed om aen zulke afschuwelykc misdaed schuldig te zyn. De officier had hel bevel gekregen niemand te laten binnentreden. Hy schudde bel hoofd en antwoordde a Arm meisje, uwe pooging is vruchteloos. Alstoen wierp Annie Suratt zich aen de voeten van den jongen man, en zy smeekte met zooveel aendrang, (hare droefheid was zoo groot), dat men haer loeliel eene der zalen van bel presidentieel hotel in te treden. Zy bleef aldaer gedurende verscheidene uren, en smeekte eiken voorbyganger voor haer aen den president te spreken; doch liet medelyden is te Washington niet aen hel dagorde. Mej. Suratt besloot naer de gevangenis terug te keerenzy bleef nog eene uer by hare moeder en keerde alsloen naer hel Witte Huis terug; smeekingeii, tranen, alles was nutteloos; alstocu liet zy zich op de treden van den grooten trap neervallen, en knielde onder het storten van tranen en hel loozen van zuchtenzy scheen buiten bewuslzyn te verkeeren. Plotseling meldde de kiek dal het 1 uer na middag was; 't ongelukkig kind Stond op, keelde naer den kerker terug en bleef by hare moeder, tol dat de veroordeelde gebonden eu naer de strafplaels gebragt wierd. Zy omhelsde alstoen hare moe der eene laetste maeldoch hare krachten verlieten haer eu zy viel builen kennis. Mad. Suratt wendde zich tol eenen gentleman, die haer vaerwcl was komen wenschen en zegde Zorg voor Annie, waerna zy met vasten slap het schavot beklom. Rogge Sucrioen Haver Boonen I Erwten, blauwe

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3