®r Negentiende jaer. N° 51. 5 N>- nime,. aDEr HET WEESKIND. Dixmude, Oogst 1865. Staetkundig Overzigt, ?IE MEESTER; L iSteen- Cidroen ikl, zal J-66 54 voorts karroo, 2 hael- ;gén eti rd hooi. Maling, 1LLE, wrl. IDE, e kleederr 50 ceoii. loysius em geschiku ryz&n. mingjyft getal nog niet genoeg verminderd, op bevel van den Keizer is er eene nieuwe loting ingevoerd die anders niet meet in dit ongelukkig land zal over- ialen dan zieke mannen en uilgeleefde gryzaerds. MEXIKO. De tydingen uit Mexiko, door den franschen Monileur meêgedeeld, hebben de aen- dacht op dit land gevestigd. Deindrukken ervan zyn niet heel gunstig,. Mén ziet door de feiten, welke bet officieele blad aenliaell, doorschynen hoe groot de wcêrsland der Juarislen is, en hoe dezelve zich weet staende te houden zelfs in den Michoacan, gelegen op slechts een dertigtal mylen van Mexiko. Er zyn voorden ex-president aenwervings-bureelen ingerigt te Sanlo-Thomas, te San-Francisco, te New-York en in Texas, en het schynl dal hel de aenwervers niet aen geld ontbreekt. als kiezer uit te oefenen. Daerom hebben ze van den eenen kant, alle schadeloosstelling voor den builenkiezer afge schaft, terwyl ze van den anderen kant de wet zoo gestemd hebben dal de builenkiezer, die naer de stad kooml om zyn burgerlyk regl uit te oefenen, alle oogenblikkeu ia boel kan vervallen. En gingen ze daerby nog wat minder onbe- schaemdclyk te werk maer wy hebben gezien dat, niet genoeg mei de builenkiezers schimpsgewyze ploegen te boeten die in God gelooven, ze daerën- boven, ter gelegenheid van de beraedslagingen over de kieswet, hebben durven zeggen en schry- ven dat hel landelyk kieskorps eenen hoop glad- zakken is die, voor eene maeltvd of voor een vyffranksluk, hunne slem, hun geweten en hunne ziel verkoopen. Ziedaer waervoor ze de kiesmaeltyden hebben afgeschafl! Hoort ge 't buitenkiezers? Voorlaen zult ge uwe stem, noch uw geweten, noch uwe ziel niet meer verkoopen, want de liberalen heb ben er voor gezorgdze hebben de kiesmaeltyden afgeschaft Maer zien wy hoe het wezentlyke doelwit, dal ze hierby beoogen, wel degelyk bestael in den bui tenkiezer van de stembus af te houden. Ik vraeg u, welke landbouwer, die niet door zynen proprietaris of door dringende redenen er toe gedwongen wordt, zal op eenen winterdag acht uren reis doen (gaen en keeren), eenen ge- heelen dag zyn werk verletten, twaelf a vyflien franks verleeren, en zich blootstellen aen straf en boet om, voor eenen persoon dien hy somwylen noch van verre noch van by kent, een stembriefke in de kiesbus te gaen steken? Want, merkt wel op dat, volgens de nieuwe wet, de buitenkiezer die ten dage der kiezing een noemael by eenige vrienden zou aenveerden, die zoo als hy naer de hoofdplaets zyn gekomen om hun burgerlyk regt uit te oefenen, hy zich bloot stelt aen vervolging; Merkt wel op dat, volgens de nieuwe wet, de buitenkiezer die ten dage der kiezing in gezel schap van eenige vrienden-kiezers, deze met eeni- he kannen bier trakleeren zou, hy zich blootstelt aen vervolging; Merkt wel op dat, volgens de nieuwe wet, de builenkiezer die zyn stembriefke juist niet zoo ge- lykig zou geschreven hebben als zulks door de nieuwe wet bepaeld wordt, hy zich blootstelt aen vervolging. Dus, van den eenen kant, wordt er van den builenkiezer eene opoffering van geld en lyd ge- eischt met eene aenhoudende bedreiging van straf of boet, terwyl van eenen anderen kant, om een zelfde burgerlyk regt uit te oefenen, er van den FRANKRYK. In Frankryk zyn degemecnle- Idezingen gunstig geweest aen bet goevernement van Napoleon lil, ofschoon men volkomene vryheid aen de kiezers had gelaten. Men heeft weinig bui tensporigheden te dezer gelegenheid te betreuren gehad; zou men niet zeggen dal hel fransche volk begint wys te worden? ENGELAND. De uitslag der kiezingen in Engeland is insgelyks gunstig geweest aen hel Ministerie van lord Palmerston de Whigs of libe ralen, hebben 25 stemmen gewonnen, iets waer- over de katliolyken zich niet zullen bedroeven. Immers lord Derby is hun vriend niet, en door hem is de oude eed die de kalholyke volksverlegenwoor- digere sedert 1829 gedwongen zyn af te leggen, in stand gebleven. HOLLAND. Het protestanlismus slaet in Rolland meer en meer over naer het rationalismus; het calvynismus heelt niets meer behouden van het christendom; de artikelen hunner geloofsbelydenis verminderen van jaer lot jaer, en er worden meer dommes gevonden die de godheid van Christus loochenen dan die dezelve aennemen. SPANJE. In Spanje is, zonder den bysland des hemels, geene goede uitkomst meer te ver hopen. Koningin Isabella heeft zich met lyfenziel overgeleverd in de handen der Liberalen, gelyk weleer Lodewyk XVI zich overleverde inde handen der Girondins. God geve dat haer lol beter moge wezen dan dit van den ongelukkigen Koning van Frankryk ITAELJE. Moet men de officieele gazetten van Frankryk gelooven, dan zouden de onderhan- delingên van Viclor-Emmannël met Z. H. niet af gebroken maer slechts onderbroken zyn. Itaelje is zyn eigen meester niet; het moet doen wat Napo leon goedvindt; maer hel is moeijelyk en dikwyls onmogelyk hel gedacht van den Keizer van Frank ryk te kennen. Ook in Itaelje moeten er nieuwe kiezingen plaels hebben; hel Parlement zal er ver nieuwd worden, en daerdoor kan de toestand van het land grootelyks veranderen. DU1TSCI1LAND.M. de Bismark gaet voort met in Pruisen komedie te spelen; maer de Keizer van Ooslenryk wil met hem niet mededoen. Hel is nogtans niet te vreezen dat deze oneenigheid door hel zweerd zal geslecht worden. Ooslenryk heeft tot verwondering van Europa een gedeelte zyner troepen afgedankt en door zyne edelmoedigheid heeft keizer Frans Jozef de genegenheid der Hon garen lol zich getrokken. RUSLAND. Rusland gaet voort met de arme Polakken uil hun land te bannen, en als ware hun Wy hebben het meer dan eens gezegd en be wezen wanneer onze tegenstrevers over verlich ting en vooruitgang spreken, over vryheid en gelykheid, dan is het niet reglzinnig, maer geveinsd en logentael. Wat ze willen, dat is de overmagt, de overheer- sching voor zich-zelven, de uitsluiting, den dwang voor alwie niet zoo denkt als zy. De laetsle beraedslaging over de kieswet, in de Kamer, levert ons daer een nieuw bewys van op. Het voornaemste artikel van hel geheele wets ontwerp over het kiesbedrog, is dit welk handelt over de maeltyden ten dage der kiezing gegeven, alsmede over de schadeloosstelling welke lot nu toe den buitenkiezer over reis- en verblyfkosleu is loegeslaen geworden. Hewel, men weet dat de liberale meerdetheid de schadeloosstelling alsook de maeltyden ten dage der kiezing aen de buitenkiezers gegeven, door hare stemming in zitting van vrydag 11. beeft afge schaft, niellegenstaende de zoo reglveerdige als gegronde beloogingen die daertegen door ver scheidene leden der Kamer wierden gemaekt. Doch waetom denkt men dat onze tegenstrevers aldus gehandeld hebben? Was het om een meer der getal onzer landgenoten lol de kiesbus te brengen? Was hel om de builenkiezers op eenen grooteren voet van gelykheid te stellen met de kiezers van ter slede? Was hel om de vrybeden van den builenkiezer uit te breiden? Alzoo zullen hel de liberale gazetten misschien wel durven verklaren, doch de waerheid is zoo als wy hel hier zullen uiteen doen. Het eenige doelwit dat onze tegenstrevers zich hebben voorgesteld by het herzien der kieswet, is van eersten af geweest de buitenkiezers in de mo rele onmogelykheid te stellen hun burgerlyk regl I 'i u& oorcackls VEN 200- FEUILLETON VAN ’T BOTERKU1PJE. veter des- inge pre- vruchlen,. te zich tf gcnl der: BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N" 14. Voor elk afzonderlyk utun- mer, 12 ceuliiueu. LS.SEL. bekend, i£- de tanden dat de-, •d wordt j men tot ad ganscln k dubbele ne groote tgeen een» toevlugt I 4 Oogst, ten huize' ;en, dat h», 1ö fr. be- ortels niet n. ie nieuwe- nheid zoo- vohnaekt,. irwea evem Naer het Duitsch tan Mevr. Tiiekla von Gomi'ert. (“a' Vervolg). lil. Bet was een seboone lentedag. De zon schitterde in eenen bentel zonder wolken, alles wierd wederom groen en de bloemen waren als sneeuw op de keersboomeu. M’ilbem op een voetbank gezeten, naeide bel boordsel aen een paer leersjes. Alhoewel met zyn werk geheel bezig, bekeek hy de levendige zwaluwen die hunne nesten bouw den en rond hel buis (ladderden. Het boordsel was gelegd. Wilhem, zegde de meester, ga die leersjes naer mevr. Vierder dragen; zy woont in de voorstad der linden, waer de vrouw van den leeraer op bezoek was; gy heiiunerl het <i wel? M. Werder is de zoon van dien leeraer. Wilhem was geneigd aen ’s meesters hals te vliegen om hem te be danken over de zoo aengename boodschap welke l>y gaf. lly liep gauw naer zyne kamer, nam zyne muls en stelde ïiib aen T loopen langs d straten, gelyk een jong veulen aen hetwelk uien lu i open veld gegeven heeft. In de voor sla,! der linden gekomen, ging hy door de deur van den kleinen hof die aen het huis paell en klom met kinderlykc nieuwsgierigheid langs bet gelmt, behangen met wilde "ynga'erd cu klimaieude planten van ryken groei, lusschen 1NSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, 4» franks. Mel Suppl. S Hel Boterkuipje verscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in hall' blad. in eene kamer te zien en iemand te roepenmaer ik heb niemand gezien, liet schynl dal iedereen uit was. Ah! myn duerbare Jules, welke schoone kamer! Zie, ik begeer wel levendig myne moeder weer te zien; hewel, ik begeer byna even vurig die kamer te herzien en eens zulk eene te hebben. Verbeeld u, Jules, dat bad ik eene kamer gelyk die, dan zou ikschilder zyn. Toen ik op hel latwerk was en in de kamer keek, was ik byna in ver rukking. By de venster was een schildersezel en daer- nevens eene palet en penseelen. De muren waren gansch door sebilderyen bedekt. Ik kon niet wel onderscheiden wal zy voorstelden, maer ik kon aen myne nieuwsgierig heid niet weêrstaenik ben van myn schutwerk afgekomen op het oogenblik dat de meid inkwam; ik heb haer zoo danig gesmeekt niy in die kamer te laten tol dal de me vrouw i’huis kwam, dal zy er in toestemde. Welke schoouo sebilderyen Er waren ook seboone standbeelden op eene tafel, maer de sebilderyen waren duizeudmael schooner nog. In eene kleine getraliede kas waren plaeslcren han den en voeten van eene overgroote schoonheid, maer de sebilderyen ik herhacl bel waren veel schooner nog dan al dat. Te midden der kamer stond eene tafel voPkalk, papier, gom en hrievenlesschen gelyk myn vaders; niet ver van daer een groote stoel op welken nieuwsbladeren opengespreid waren. Dat alles was zeer schoon, maer de sebilderyen, oh! de sebilderyen waren nog duizeudmael schooner. De muren gelyk ik’ reeds gezegd heb, waren als behangen met die ovcrschoone schilderycn in gouden welke honderden klokjes hingen van bleekrood kleur. Hy had mei zorg de twygen en 'de bladeren verlegd om die niel te beschadigen en hy was tol omhoog geklommen. Er was niemand in de kamer en hy kon alles mei gemak na zien. Welk vermaek, zegde hy lol zich-zelvcn, indien ik mogl binnen gaen en alles van naby beschouwen. Hy kwam van zyne opmerkingsplaets neder en vond de huis deur gesloten gelyk de eerste mael. Hy besloot dan vau weg en weer te wandelen tol dal iemand kwam. Aen bel ander einde van hel huis was eene venster open; Wilhem bleef slaeu. Wat mager in die kamerzyn, vroeg hy zich- zelven? er is misschien iemand aen wien ik de leersjes zou kunnen bestellen, en hy klom tusschen de bloemen en de bladen tol aen de zuil van de venster. Wat zag hy in die kamer? wy zullen hel vernemen, kennis nemende van eenen brief welken hy ’s avonds van den zelfden dag schreef aen zynen vriend Jules. Myn duerbare Jules, Ik wensch vuriger den ooit schilder te worden. Waer- oin moet ik schoenmaker zyn. De schoen zyn een leelyke zaek, het gepekt garen is ver van schoon te zyn, en het leer biedt mets aenlrekkelyksIndien ik ooit schilder word, zal ik al de menschcn barvoet» voorstellen; ailccn- lyk om aen de schoenen niet te moeten deuken... Vandacg ben ik in eelt huis geweest met eenen hof omringd in hetwelk eene vrouw woont, mevr. Werder gecaemd. De deur was gesloten, ik heb een traliewerk beklommen om Ironderdag, De regtzinnigheid der B-iberalen by de Eierziening der kieswet. Jlllv a 20 5B< a- a 15 a 1-3 a 11 50’ a 11 a 10 a 16 a-- a a 58 1.0-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1