ill S 1 Ifi feM' r F I 4 1 i I i stedebewóoner noch geld,, noch vcrplaetsing, noch moeite, met een woord niets wordt geëischt. Zieda'cr eene dier gelukkige verbeteringen die de liberalers in de kieswet hebben ingevoerd. Hebben wy dus geen gelyk wanneer wy zeggen dal alles by hun geveinsdheid is en logentael? De Kamer beeft zaterdag de stemming der kies wet, per artikel, geëindigd. Heden wordt de be- raedslaging in de Kamer hernomen. In zitting der Kamer van vrydag laetst, wierd lezing gegeven van eene petitie geteekend Aug. Morel, in welke deze persoon zich beklaegde over hel bevel van tuldryving uil ons land dal hem door den minister van juslieie was toegesluerd gewor den. M. Tesch gaf daerop ten antwoord dal Aug. Morel een nietdetrg is, die verscheidene malen in Frankryk voor diefte is veroordeeld geworden, en België niet lot schuilplaets moet dienen aen vreem de schelmen. Doch nu heeft de heer Aug. Morel, die burger- lyk ingenieur is, aen de leden der Kamer eeae cir culair gezonden, meldende dat hy aen M. den pro- kureur-generael by het hof van beroep, de magli- ging heelt gevraegd, om den minister van juslieie voor laster te mogen vervolgen. ik I Hel gendc I mede Een I pitein Egaldt 100 vc I slagvel I kwetst, I eenen i I die het I van G I komen I Oef I Franse I len. D I maekte I alleen I op de t I Oen I dry bel I vecht I ^exika I tapileii Het l I W ofiL H- De Waerheidsvriend, een kalholyk orgaen van Sinl-Truitlén, verstael de zaken nog al dikwyls heel verkeerdover eenige weken deelde het blat hel manifest van den ma^onnieken Onderriglings- bond, als eene aennioediging lol hel volks-ondcr- wys, aen zyne lezers tnede; eenige dagen later galmde hel den lol nit van ons liherater-ministerie, omdat het ons landeke allyd op zoo eene gesparige wyze besliierd heeft, lerwyl honderde preuven Kunnen aengchaeld worden om le bewyzen dat onze heeren doktrin.airen die aen den schotel zit ten, ons geld mei hamers breken; cn in zyn num mer van zondag laelsl valt de konfratcr van Sint- Trtliden den provinlialcn Raed van Weslvlaenderen aen, omdat dezelve geweigerd heeft eene sub sidie toe te slaen aen eene volksbibliotheek van Brugge, welke behalve dal ze er onnoodig is, de- wyl Brugge twee volksbibliotheken bezit, daeren- boven maer zou strekken om ongodsdienstigheid en ongeloof onder de vlaemsche katholyke be volking van Weslvlaendercn’s hoofdstatl te ver spreiden. Wat verders hel gezegde betreft van den Waer heidsvriend, waetby er geen land in dc wereld zou zyn waer de letterkundige opvoeding zoo ved te wenschen lacl als in Vlaenderen, dit \indeti wy geheel overdreven. Want daer is voor zeker geene gemeenle in onz.’ Vlaenderen alwaer de ingezetenen die kunnen leien, de gelegenheid niet vinden om hunne leerzucht te voldoen. Zoodat de St-Truidcnsche konlrater hierover heel slecht onderrigt is. b I7 J I Wy schieii op cer handel hrt-tigl dezelv De Schiet schiet dacht line S'53 aeu di hot ge zoo r< fV'' I 1 De renigt ben; i werkn En wt zyn <ii veerd by de gezocl VVilhem voelde de kloppingen van zyn hert verdubbelen; hy had willen een vogel zyn, om zich al met eens in de kamer ie begeven, rnaer by durfde hel niel wagen lot de zelve te naderen. Zoolang de meid die de luiken geopend had in de kamer bleef, was hy verpligl tusschen de blade ren van den boom verdoken te blyven, want hy was over zyne nieuwsgierigheid een weinig beschaemd en hy vrees de van bestreden te worden.... maer weêrkeeren zonder de schilderyen gezien te hebben, was iels onmogelyk. De meid ging heen en weer, de meubels schikkende en zelfs stuivende; dan trok zy in cone andere kamer. VV’il- hem gebruikte dal oogeublik van zynen boom afglydende. liep hy naer de venster van die andere kamer en zegde aen de meid Ik bid u, lael my nog eens eeue halve uer de schilderyen bewonderen!... Gy zult my zoo geluk kig maken'. De meid begon te lagchen en stemde toe; in eenen oogenblik was hy voor de schilderyen die zyne be wondering zoo hevig hadden opgewekt. Het kind stond daer regt, onbeweegbaer gclyk een standbeeld, de mond half open en het oog gedurig gevestigd op hel voorwerp zyner oplettendheid, de handen te samen en ganseb aen zyne opgetogenheid overgelcvcrd. Hy hoorde niets, noch de deur die openging, noch de stappen die naderden De schilder, M. Werder, was in zyne kamer gekomen. Wordt vervolgd tZJEZCTI 7 1" 1 g De Kamer. Ik h kwaed over h In ai 1 Mynlie gevoelt die hel geabon veeleei spreek dwazer met ha I er miss rnen er maendi I bekwaï voeren gedaen zulke de mar I de mau Gegr De zen ni getal s zen ni dan al lioofit droge den d overv geroe sehiel kondt aensp algati Ik verzo legiot piel r want, heid, I- ij Correspondentie. Den heere Opsteller van het Boterkuipje. In zyn jongste nummer steekt het Weekblad zich niet alleenlyk in het hoofd, te redekavelen, op zyne manier, over muziek, maer hy verzwaerd zyn ongelyk, met de lief hebbers van deze sclioone kunst op eene eerlooze wyze te willen bespotten. Welk armzalige regter in deze stof, zult gy my zeggen! Hy die voor alle muziek geene andere loo tten kent als de wanluidende toonen der vischwyven van zyne beurt, door welker omgang hy de droevige gewoonte heeft aengenomen, van hare sipfiuouuvq tael te spreken... Tegen dezen weinig ie vreezen kamper heeft de maet- sebappy St. Cecilia zich niel te verdedigenzy vreest het vergif niet van eenen in muziek onkundigen schryvelaer; zy staet te vast op hare voelen en bestaet sedert ie langen lyd om zich in hel minste le verschrikken over deze viie- gensteken welke haren iever voor de kunst nog, als het ware, vergroeien; zy heeft wel hardere strydenle onder- staen gehad van wege woedende kampers, uil welke zy al- tyd zegepralend gekomen is. Zullen wy de vergeefsche poogingen aenhalen welke, op verscheidene lydslippen, door tegenstrevers aengewend wierden om, ten haren na* deele, nieuwe maetschappyeo op le rigten? Helaes! zy heeft ze zien smelten voor hare voelen even als sneeuw vlokken. ’T is een bewys dal de oude Cecilia, zoo als on ze ex-burgmeesterzou zeggen, eene harde huid heeft. On- gelukkiglyk ik vrees dat het aldus niel zal zyn met de Groole Harmonie der Solitairen, die van een zeer teeder ligchaemsgest I is, omreden dal de muziekale bevolking onzes stadje veel le klein is om h.ier de onontbeerlyke be- sianddeelen voor eenen goeden uiislag te verschaffen. Zy zal nog eenigen tyd hel leven behouden tnel noten te kra ken onder den hamer van haren besluerder, om dan uit uil te gaen en eindelyk te sterven van flauwte. Et requiescanl in pace. Een abonnent. schobejak, gauwdief, spitsboef en al wal gy wilt. Eindelyk, ten einde zyner litanie, wierp hy hem deze schrikkelyke bui toe Gy zyt maer een architect.' Nu kon de koelbloedige koetsier zich niet meer iuhou- den al zyn bloed kookte in zyne aders met itigespolen oogen en samenkrimpende vuisten, wierp hy zich op zynen tegenstrever en overlaedde hem met slagen, brui lende'met heesche stem ge zyt er zelve eenen architect! Helaes! na uitgemaekl geweest te zyn voor walgelyk en smeerig, heb ik zelfs den troost niel van den Parysche koetsier. Ik heb my niet gram gevoeld; ik heb my niet op mynen tegenstrever geworpen, ik heb hem niet gezegd ge zyt er zelve een! Ik ben kalm gebleven en heb myn uiterste best gedaen om niet in een schaterlach uit te ber sten. Ik heb gelachen en hertelyk gelachen; ik moest lachen kost wal kost. Nu is deze vlaeg voorby; maer de terug werking heeft zich op eene schrikkelyke wyze doen gevoe len... Ik beu in eenen staet van volkomene afgematheid... Tol donderdag aenstaetide, indien ik intusscheutyd niet dood ben van scbacmte en van droefheid. vurige begeerte voldaen te zien. Binst dat hy aen de schoenen 'wrocht, lerwyl by teekende, altyd had hy de schilderyen voor oogen van hel huis der linden-voorstad. Hy zag ze in zyne droomen en hy nam hel besluit van lol hen té geraken er gingen nog acht dagen voorby. Zekeren zondag stond hy op ten twee ure des nachts, kleedde zich met'haesl en ging al loopeu door de donkere straten naer het voorgeborgte der linden. Eene groole yzeren deur sloot die voorstad af, die als eene soort van kleine stad op baer-zelven maekte; hy zette zich op den boord eener gracht om te wachten dat de deur open ging. Lang wachtte hy te vergeefs de zon rees, de nachtegalen zongen in de bosebjes en de leeuwerikken in de lucht. Eindelyk zag hy eenen kleinen steekwagen aenkomen gela den met melkpottende man die denzelven voortstak, trok de belkoord die aen bel huis eeus poortiers reikte, de deur ging open en de man trok er door. Wilhem sloop dan achter hem en liep naer de kleine deur van 11. Werder’s huis; die deur was op slot. Maer hoe groot was VV’ilhem’s benauwdheid toen hy de oogen ophief naer de vensters, zag hy dat ze alle heel cn gansch door luiken bedekt waren. Niel verre van hel huis was een sclioone linde boom. Ik ga in dien boom klimmen, zegde hy, eu my tusschen zyne bladcrryke takken verbergen en van daer zal ik alles zeer wel kunnen opmerken. Zoo gézeid, zoo gedaen. Hy hoorde vyf ure slaen op een uerwerk dan opende men niel alleen de luiken maer nog de vensters. L onaf hankelyke en ecrlyke drukpers en ik koom eene nieuwe les te ontvangen, niet minder kwetsend voor myn zoo gevoelig oppervlies als de klets der vorige week. Wat een afgrond van tegenslrydighedcn is toch de mcnsch Ik had nogtaos zoo vasteljk voor my genomen van niet meer in dezelfde zonde te hervallen. Maer wie kan den dag van morgen voorzien? Klerikael schikt, libe- rael wikt. Het Boterkuipje bepleit, hel Weekblad geleidt. Ook waerom heb ik my zoo beldunkend en onvoorziglig aengesicld als verdediger van het regt gelyk voor allen, van den godsdienst, van de gezonde zedcleer, van de Constitutie, dagelyks bestreden en verscheurd door de groole liberale bladen papier der groole sleden, endoor het klein vierkant bladje papier, niet minder liberhater, veschynende alle zondagen hier ter slede. Waerom? Vraegl liever waerom de regtveerdige zevenmael daegs zondigtwaerom hel onweder de vruchten der velden ver nielt; waerom, in de eeuw die wy beleven, men het minis teriële despolismtis bekroond heeft met den oaem van liberalismuswaerom de katholyken uitgesloten zyn uit aide openbare ambten en bedieningen waerom de liber haters al de voor.leeleu des gezags genieten waerom hel geweien van een regtzinnig mensch zich verontweerdigt by hel aan schouwen der ongeregtïgheid en der godloosheid?... Maer ik geloof, wacrachlig, dal ik bezig ben met een artikel de fonds te kreukelen. Neen, zulks is myn inzigt niet. Ik wil enkel, lieve lezer, u hel vervolg vertellen van uiync poli tieke weder wacrdighedcn. Gy moet weten dat, ten lyde van Ulysses over wiens vertrek Calypso ontroostbaer was men een houten pcertl gansch opvulde met mannen gewapend jusqu'aux dents, om Troje te overweldigen. Hedendaegs is men slim mer dan dat. Wanneer men, om zich te doen gelden, eene slechte zaek wil voorstaen, zonder zich, van eenen anderen kant, op het spel te zetten, men geeft hel kind een’ ander’ name; het oprigten, byv., met het geld der laslenbetalers, van zoo genoemde volksbibliotheken, onder hel bestuer der iogewydeu van de vrymctselaers-logien en andere libres farceurs heet men stryden voor de vlaemsche zaek en den vooruitgang der werkende klassen ïlewcllieve lezer, ’t is deze krygslist, gelyk gy weet, welke hel Boterkuipje donderdag laetst de onbegrypelyke onnoozelheid heeft gehad le Schryven en te drukkeu. Ik meende dal de waerheid zeggen niemand kon schaden, en dal myn verdraegzame koiilraler van hel Weekblad niet voor zoo weinig den kop omhoog zou stekeu. Wat was ik naïef! Weet gy wel wat hy gedaen heeft, deze konfratcr? In plaets van te antwoorden op de vraeg door de antwoord; in plaets van myn gezegde le weerleggen, hy heeft, zoo als men het gewoouiyk noemt, rend den pot gedraeid, en om al zyne lezers met weinig woorden te overtuigen, hy heeft my genoemd, 6 gruwel! een der walgelykste smaed- schrilten van het land; een eerloos, smeerig vierkant kladpapier. Gy vetstad dat, na eene diergelyke bewysrede, my alle wederantwoord onmogelyk is. Ik ben dan geheel en al in de pan gehakt, en al de katholyken en katholyke dagbladen met my. Een der walgelykste smaedschriflenGevoelt gy wel al de kracht van deze Iwee woorden, lieve lezer? In de substractie, men leent een die liene doel-, hier, beeft liet Weekblad een herkulestoer gedaen die veel wonderly- ker is; hy heeft twee woorden ontleend die, alleen, zooveel weerd zyn als verscheidc groote bockdeelen in-folio. Zal deze les, die ik koom le ontvangen, ten minste voor my de hetste zyn? Ik durf het niel verhopen. Trouwens, hel Weekblad heeft tegen my hel woordenboek der gracieuse benoemin gen uigeput. Wal wil ik nu gaen doen? Eenigen zeggen dal ik zou doen gelyk hy myne hoorns- intrekken eiken keer dal ik de waerheid gezeid heb. Maer boven dal deze tak tiek goed is voorde slekken en andere kruipdieren, ik vind dat zy le veel riekt naer laf hertigheid en voor my ik heb nog liev< r dat men my uitgeve voor walgelyk, smeerig, eer loos, zelfs voor architect, dan dal ik mynen pligt niel zoude vervullen tot hel einde toe. Waerom heeft hy my nog geen architect genoemd? Mys terie.’ Gy herinnert u die twee koetsiers te Parys die te zamen twistten en elkander mei smaedwoorden bejegen den. Een van beiden nogihans bleef zyne koelbloedigheid behouden. De andere, van langsom duider wordende, schold hem uil voor dronkaerd, deugniet, schelm, galgebrok, Andere korrespondentie. Mynheer de Opsteller, Dc mannen van het Weekblad leggen het de Bastiaens lol oueer en schande op, flat eenige werkmanszoneu aen hunne Poppeschieting hebben deel genomen. Maer gy, zoo gezegde liberale mannen, kunt gy dan niet verdragen dal de ecrlyke werkman, na tol zyn eerlyk bestacn weken lang gearbeid te hebben, eenige dagen 'van uitspanning geniete? Meent gy dan, mannen van het Weekblad, dal de werkman, om dal hy zich in het goud niet kan badeo, uil de Samenleving gebannen en alom veracht en verslooten moet worden? Meent gy dat de werkman, omdat hy van geringe doch eeriyke middelen moet leven, zich schamen moet om zich by nienschen te gaen verzetten van eenen weinig hoogeren rang dan hy? Meent gy, mannen van T Weekblad, dalde werkmauszoon in onze schietoefeningen niet zoo wel aenveerd wordt als de ryke? Of meent gy dat wy. Bastinnen, bezield zyn met eenen geest van uilsluileu- heid, zoo als dit by u hel geval is? En gy, werklieden, die by die mannen van het Weekblad zyt gezocht, om dat ze in u een werktuig zien dat zich aen bunnen overheerschenden wil moet onderwerpen, over weegt wèl het geschryf van dal blad, in zyn nummer van zondag laetst, en ge zult u een gedacht vormen van de Eene ongegronde kritiek. lysten. Ah tlal ik eens zulke schilderyen kon maken Myn God! ik bid tt, doel my schilder worden! Die woorden lierbael ik dagelyks in myn gebed, cn ik voel het daer in myn hert, iels zegt my dat ik zal verhoord worden. Vaerwel, myn goede Jules; gy moet nu reeds wel kunnen leckencn; wat my betreft, ik leeken alle dagen. Uw vriend VVilhem. Dc kleine jongen bleef lang zonder verstoord te worden in de kamer die hem zoo zeer verrukte. Eindelyk t’aer de meesters des huizes niel inkwamen, herinnerde hy zich dal hy naer huis moest terug keeren om den meester niet te vergrammen; hy ging al den anderen kant naer dc keu ken waer de meid hem zegde de leersjes te laten; zy voegde er by dat zy ’s anderendaegs gelegenheid hebbende om naer de stad le gaen, zy het geld naer den mcestcr- schoenmakcr zou dragen. Eene week ging voorby, de meid bad hel geld nog niel gebragtna verloop van dien tyd kwam zy, en VVilhem die reeds hoopte dat zy het zou ver geten, en dal zyn meester hem zou zenden om het te halen, was geheel teleur gesteld. Op welke manier naer de voorstad der linden weêikeeren? En nogttns hy moest de schilderyen nog eens zien Hy onderzocht of mevr. Werder eene nieuwe bestelling gedaen had, en hy vernam dat zy van een magazyn van gvmaekte goederen verscheidene paren schoen h id doen komen, zoo dal zy bygevolg in langen tyd hy den schoenkatner niets zou doen maken. Het as spytig; er was voor VVilhem geen vooruitzigl zyne Onbeduidende kout a propos van een der vvnlge- lyk le smaadschriften van ons land en van een orgaen der onaf hankelyke en eeriyke drukpers. Lieve lezer, Ik ben nog niet in myn kaliber, verre van daer, van de schrikkelyke klets in het aengezigt. die ik de verledene weck gekregen heb van wege het Weekblad, orgaen der

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 2