F i i SHADE. 6 52. Negentiende jaer. ETERS. SS, ICELAINE. LE, el te Dix ie maken, Dixmude, Zondag, Oogst 1865. De Kamer, )IXMUDE. est, 64, (e van Polen, jenspraek, ge alleen- id e r, voor jostzegels, i post out- fr. 1-00. i, fr. 0,20. een aental koetsier te <DAGE eti die verzen- BEWYSSTUK klrekkelyk de maelregelen door de vrymetselacrs in geval van kiezingen te nemen. De logie in welker omscbryving de kiezing moet geschieden, zal eens en vooral eenen kandidaet- ''fymelselaer, aen den grootmeester voorstellen, "elke vervolgens aen de broeders der logie zal op gelegd worden. Helis gelyk of de kiezing voor de Kamer, de provincie of de gemeente zy, allyd is de aenneming door den grootmeester, noodzakelyk voorbehouden. leder vrymelselaer moet zweeren al zynen in- zeilen, en wanneer zy de katholieken beschuldi- __l zy een slrooipyl in huns naeslens oog zien, maer den balk niel omwaren die zich in de hunne bevindt. In de zitting van den 21 dezer maend verdedigde de heer Coomans de buitenkiezers tegen hel ver- wyt van onwetendheid en afhankelykl eid, hun zoo ligtveerdig door de liberators toegeworpen, en zeg de onder andere Ik ken zeer weinige buiten kiezers, welke deel maken van vereenigingen, waervan niel al de leden zich verbinden, des noods tegen hun geweten te stemmen... M. Goblet. Ik loochen zulks. Kendel gy de vereenigingen en de logien, gy zoudt zulks niet zeggen. Ik protesteer legen die aenlygingen. (On derbreking. M. de Voorzitter. Ik verzoek nogmaels niet te onderbreken. Af. Goblet. Ik wil niet dat hy zulks zegge. Af. Coomans. Ik vraeg nooit dan aen my-zel- ven de toelating van zulks te zeggen. De loochening des hoeren Goblet is stellig; by beweert dal de lieer Coomans noch de association noch de logien kentvan zynen kant houdt de heer Coomans zyne beweering slaende. Om lusschen die loochening en die bevestiging 'e beslissen, komt de heer A. Neut, twee bewys- sinkken nacrde leden der Kamer te zenden. Uil liet volgende zullen onze lezers oordcelen van wel len kant de waer heid is. provincie of de gemeente zy, allyd is de aenneming Ieder vrymelselaer moet zweeren al zynen in- Isndidatuer te doen gelukken. De gekozene der vrymelsclary zal vcrpligt zyn De clown der Kamer heeft zaterdag aenden heer Rogier, minister van buitenlandsche zaken, de officiële lyst der gesneuvelde Belgen in Mexiko gevraegd. De heer Rogier heeft gezegd dal by die lyst niet had. En de heer Bouvier heeft daerop geantwoorddal hy de uitlegging van den Mi nister voldoende vond. Heel wel, maer hel is nu al drie maenden en half geleden dal de slag van Tacamburo plaels had. Zoude misschien M. Rogier de loegekomene inlich tingen voor zich houden tol na de sluiting der Kamer, om alleverdere interpellation le vermyden? in volle logie eene geloofsbelydenis le doen, waer- van akt'zal gehouden worden. Hy zal aenzochl worden inlichtingen aen de logie of aen den Grootmeester te vragen,telkens wanneer zich gewigtige omstandigheden, tydens hel vervul len van zyn mandaet, voordoen. Indien hy zyne verbindtenissen niet vervult, stelt hy zich aen strenge straffen, ja zelfs aen de uitsluiting buiten de Orde bloot; de toepassing dier dwangmiddelen blyfl aen het goedvinden des Grootmeesters overgelaten. Daer elke logie de hulp der bekendmaking kan noodig achten, moet zy zich de middelen bezorgen om dezelve in de dagbladen te doen opnemen; doch steeds blyfl de Grootmeester het regt behou den van de dagbladen aen le bevelen, die zyn ver trouwen genieten. Het bovenstaende bewysstuk heeft geene ophel deringen noodig, hel doel klaer zien dat de vry- metselaers, die steeds hunne tegenstrevers voor mannen zonder grondbeginsels of overtuiging uit maken, zelve niel anders zyn dan blinde werktui gen, met handen en voelen aen eenen Grootmees ter gehecht en die geene vryheid bezitten dan slaefsch te volgen wal die oppet baes gebiedt. Het tweede bewysstuk, welk wy toekomende week zullen bekend maken is veel uitgebreider, whel toonl ons in elken reëel dal de vrymetselaers de Lièdekerke, de Mérode, de Muelenaere, de Naeyer, de alle eigen gedacht, alle eigene meening, alle per- «...ia..—a_ r-i- c...,.,u .i. n-.ia-usooniy^g overtuiging, alle vrye wil moeten ver- 5 zaken van den stond dat zy eenen voet in de logie ivonds otu In zitting van dingsdag is het wetsontwerp be- trekkelyk de wezentlyke betaling van den kiescyns gestemd geworden met 56 stemmen tegen 5, zoo dat degenen alléén die den kiescyns hebben be- taeld, regt tol stemmen hebben. Men weet dal dit wetsontwerp wierd opgemaekl ten gevolge van een voorstel gedaen in den Senaet en ontwikkeld door MM. Malott en baron d’Anelhan. In zilling van woensdag is de Kamer overgegaen tot de tweede stemming der wet op bet kiesbedrog. De verschillige artikels zyn, na aenmerkingen door de heeren Dumorlier, De Naeyer en anderen, aen genomen met 55 tegen 43 stemmen. [lebben voor gestemd Hebben legen gestemd J nnm- S— il. Diest ge- 23 a 50 a 0-56. 0 00 2 72 !2 July 25 50 17 21 22 7 62 2 75 IJ a 15 a !4 July. - a 50 - - a 27 >0 a 18 - a 28 - - a-- - a- INSCI1RYVINGS PRYS. Buiten stad, <5» franks. Met Suppl. S Het Boterkuipje verscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. 'ked in het werk te stellen, om de aengenomene producten aen zeer lagepryzen verkucht. Maer datgene wat i. I hel publiek verbaesdc, kwam op zekeren dag aen een eer- lyken bediende der aceynsen verdacht voor, Hy merkte J— 1 van BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N° 14. Voor elk afzonderlyk mcr, 12 ccnlitncn. E3e ESelgen in SHeatiko. Uit eenen brief door eenen jongeling van CL„. schreven, welken deel maekt vandebelgisch-tnexikaensche expeditie, nemen wy de volgende regelen over; Zoo, lieve Ouders, ziet daer, tol nu toe, al hel nieuws. Gy hoort Lier niets dan klagen. Niemand en is er kontent. Wy hebben niet als dat er ons in Belgeland beloofd ge weest is; wy zyn geleverd en verkocht. Daer is geen eene officier zelfs die achter zynen lyd zal blyven. Hebben wy het geluk van in Belgenland wederom te keeren, wy zyn geene chique tabak meer weerd. Maer daer zullen er wei nig wederkeerenwant sedert dat we hier zyn, zyn er al byna de helft van ons dood. Ik voor tuy, ik gelouf. niet dat ik zal sterven; want ik ben te goed gezond of wel het zou moeten zyn in een gevecht of anderszins. Maer liet is niets, lieve Ouders, wy zullen patiëntie pakken en hel zal pas- seeren; maer God weel op wat manier. Urbaen-Dorus Stiers, soldaet by hel 5€ Grenadiers van het regiment der Ketzerinne te Morelia of te Sinle-Mexique. De Ti'ryheirl der vrymetselacrs. Dc clown Kïouvier. iederen arbeider, en vroeg op zekeren morgen om in eenen kelder te gaen dien hy aenweeS; dit wierd hem geweigerd ofschoon hy slechts een regt reklameerde.dat hem door de wet wordt verleend, lly ging in allerhaest de hulp der gendarmery inroepenmaer toen hy lerug kwam, stond de kelder geheel en gansch onder water en het was acn de bedienden der aceynsen, even als aen dc gendarmen, on- mogeiyk hunne inspeklie te doen. Er was daer cene hiu- derpael welke niel door dc welvoorzien was. Men stelde proces-verbael op, en men moest gissingen maken thans zegt men dal er sedert vele jaren in dien kelder in 't geheim wierd gewerktdal de overstrooming van eerst af was voorbereid om alle inspectie der plaetscn onmogelyk te maken, en dat zy door haer zei ven een slof- felyk bewys van liet bedrog is. Op het eerste oogenblik heeft de stoker in kwestie hel ook moeten denken, dat zulks een stoffelyk bewys van bel bedrog is, want by heeft by M. den Minister van fiuautien talryke poogingen gedaen en laten doen zyne eerzucht ging niel verder dan eene onderbandeling waerin liy, by middel eener groole somine gelds, al de verveling en schade der openbaerheid zon hebben versmacht. Hy heeft zich bedacht, ofwel, hetgeen waerschynelyker is, de minister beeft zyn voorstel niet aengenomen. Van daer hel proces, aen hetwelk verschelde zittingen zyn toegewyd, en waeraen ongelwyfeld nog vele anderen zullen toegewyd worden, want na hel vonnis van eersten acnleg zal het beroep komen. July. 15 a 19 - 15 a 12 75 - a 11 75 15 25 9 75 H July 86 a 18 82 a - a II 25 75 a It 50 a 15 75 2 41 i 59 Een woedende leeuw. Men leest in den Journal du Loire! De menagerie van den heer Schimdl beeft een groot 1 verlies geleden gedurende den overtocht naer Saumur. De olifant die er deel van maekte, miss Fanny, is gestorven. Naer men beweert, was die olifant 150 jaer oud. Eenige dagen na hel verlies van miss Fanny, is de menagcry hel tooneel geweest van een afgrysclyk schouw spel. De behendige dierentemmer bevond zich in liet groote hok, in gezelschap van eene hyena en eenen leeuw. Na hen eenige oefeningen te hebben doen uitvoeren, gaf hy, volgens gewoonte, eenig vlcescli acn deze dieren. Eensklaps wierd de leeuw, op de reuk van liet vlcesch woedend, en wierp zich op de hyena, stiel baer ten gronde en beet haer in den nek. De wilde naluerdriften van den Honing der wouden ontwaekten eensklaps in hem. Hoe meer het bloed stroom de, hoe woester hy scheen te worden. Zyn sombere blik deed een’ stond ernstig vreezeu voor liet leven van detx heer Scliimdt. Deze verloor geen oogenblik zyne koelbloedigheid, Eerst onthaelde hy den leeuw op cene vracht zweepslagen. Vervolgens gaf men hem een’ revolver, hy loste verschei dene scholen op den leeuw, die er zich geenszins om ont stelde. Immer hield hy zyn slagtoffer tusschen de landen, welk byna geen leeken ven leven meer kon geven. Eene groole ontroering had de toeschouwers acnge- grepen, de mannen schreeuwden, de vrouwen weenden en slackten pynlyke kreten, en al dat lawyt scheen den leeuw nog meer te bezielen. Het persooneel der menageiie vergaderde zich rond den hok, gaven een stuk vleesch aen den heer Schmidt, welk hy diep in de keel van den leeuw duwde, terwyl men pangs buiten met stokken op hel dier sloeg. De heer Schmidt nam den oagenblik te bael om weg te trekken en de hyena mol zich in een naburig hok te sle pen, en op dit oogenblik scheidde eene val hen beiden van den leeuw. Hel was meer dan booge tyd, want de woedende leeuw met bebloedden snuit, wierp zich om en bolste te gen de val. De heer Schmidt vertoonde zich voor de acnschou- wersen wierd door hunne toejuichingen begroet; doch hy was zeer bleek en gansch met bloed overdekt. Dc hyena is ernstig gekwetstdoch men denkt dat zy hare wonde zal overleven. fitegterlyke kroniek. Desauvage Jan, oud 19 pren, rondleurder le Dixmude, tot 16 fr. boel of 8 dagen gevang en de kosten, voor dieftc van drie duiven, ten nadeele van Raymoudus Moeij terl, te xni ude. Carnier Karel-Lodewyk, oud 56 jaren, werkman Ie Cler- cken tol een jaer gevang en de kosten, voor een slag met een kapmes te hebben loegebragl op het hoofd van zynen zoon Desiderius, en voor Eugenie Havens in dc linker kack gebeten te hebben, in den nacht van 1-2 juny, te Clercken. Vanalderweircldl Karei, oud 28 jaren, kleermaker te Dixmude, tol 16 fr. boet of 8 dagen gevang en de kosten, voor vrywillige slagen op Henrica Seilcz en haer kind, le Dixmude. Carnier Alouis, zoon (by verstek), en Debruyne Alouis. zoon, oud 12 jaren, beide bezemakers Ie Clercken. elk tot 5 dagen gevang en gezamenlijk lol de kosten, voor roovery uiuiiiti, a w y iiv.» vj vuv mviij iiviiw’-i 11 ijttuj 1 acn j Thibaul, Thonis&en,’ Van den Branden de Reelh, Van der .8^0, dat .meo 11 un mag antwoorden dal 5 July. I. 45. 50 a 50 50 - a- - a 28 50 3 26 50 - a 18 - a 15 - a 28 )0 a 54 a - al04 50 a 86 n. De heeren Allard, Bara, Bouvier-Evenepoel, Bricoult, Carlier, Crombez, de Baillet-Laiour, C. de Bast, de Brou- ckere, de Florisonne, de Fré, de Kerchove, de .Macar, de Moor, de Rongé, de Vrière, bevroede, de VVandre, Dolez, Dupont, Elias, Frère-Orban, Funck, Giroul, Grosfils, Hy mans, Jocquemytis, Jamar, J. Jotirel, M. Jourct, Lange, Lauhry, Li beau, Lebardy de Beaulieu, Lelièvre, Lcsoinne, Lippens, Mascart, Moreau, Mouton, Muller, Nélis, Orls, Pirmez, Rogier, Sabatier, Tesch, T’serslevens, A. Vanden- pccteboom, E. Vandenpeerehoom, Vauderslichelen, Van- liumbceck, Van Nieuweuhuyse, Ylemiuekx en Waroqué. De heeren Beeckman, Coomans, P. de Baets, de Borgh- grave, de Coninck, de Decker, de Hacrne, Delael, belcour, Raddere de te Lokeren, de Smedl, de Woelmonl, d'Hane- I Sleenhuize, Dubois d’Aische, Dumorlier, Hayez, Jacobs, Janssens, Julliot, Magberman, Moncbeur', Notelleirs, No- tliomb, Reyuaert, Royer-de-Belir, Schollaert, Snoy, Tack. I ri’i -i ri'i.j ni_ «ri Donekt, Van Hoorde, Van Overloop, Van Renynghe, Van Wambeke, Vermeirc, Verwilghen en Wasseige. Zaek van den stoker Claes, van Q.enibecck. Hel brusselsch blad la Belgique geeft over hel proces dat door den fisk, den geneverstoker M. Claes wordt aen- gedaeu, de volgende inlichtingen Niet een der kollcgas van M. Claes kon met hem in kon- kurrentie tredenzy welke dit beproefden, hadden zich geruïneerd, en elkeen was verwonderd dit buis in rykdom en belangrykheid te zien aengroeijen, ofschoon hel zyne liet publiek verbaesdc, kwam op zekeren dag 1. acndachlig dcu loop vau hel gesticht op, hel werk

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1