ora BE, K, i N° 47. Negentiende jaer. ’g 25 November 1865. Dixniude, Donderdag, $og M. Bara, Minister van jus tide. I Doornyk lol Minister van jnsticie, alhoewel reeds h I iV ill in d'her- aamiddag. mei reéht kinderen immeleyn, i andere, en WIL. e hand. Notarissen le Thou- i zijn. BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N° 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 centimen. erstraalje, usselaere. puydt, te 12 et., en fr. boven aes, voor •u Bus-De ne BOO- s-boomen k. SNICK, enrne. ?G5. 00 15 20 50 40 50 57 05 15 DO 87 15 25 55 45 55 I. it SMEÉ- zen zullen aengeko- rekening sr. t voort. insciiryvjngs-prys. Dc benoeming van tien oud-Betirzengenieter van Solidair Leon Fontaine, die de afschaffing eischte van het erfregt? Of toonde Bara zich minder GODLOOS, wan neer hy in de Kamer zyn verlangen uitdrukte dat de Paus uit Bomen zou verdreven worden, en uitriep dat de kalholyke priester zyn kleed in braspartien besmeurt en de kloosters eene aenmoe- diging tot zedeloosheid zyn, dan op de meeting te Brussel de citoyen Tridon, die uitriep Waer isdereaktie? Te Romen in het paleis der pauzen; daer is haer middenpunt van werking, daer moeten wy haer aenranden en vernietigenen verder de katholyken bezitten alles: het kind door de opvoeding, de vrouw door de biecht; ontrukken wy hun het eene en andere. En welk verschil bestaet er tusschen bet geschryf van den Journal de Liége, luidende als volgt Of de Constitutie zal weltiglyk veranderd worden, of gy (katholyken) zult revolutionnairlyk worden afgemaekt, en de tael van den woeligen student Casse, van Parys, die op het Kongres uitriep dat tnen het geweld gebruiken moet om de vryheid le bekomen Of is de tael die Minister Frèrein 1857 hield, toen hy uitriep A bas les couventsWeg met de kloosters! minder oproerig en voiksophitsend dan de tael van den brusselschen student Georges Janson, die op het Luik’s kongres uitriep, dal zoo lang het tier der wraek niet zal geslagen zyn, hun wensch niet zal vervuld worden Wanneer over weinige maenden een zekere heer Geniller in eene conferentie te Luik, hel werkvolk leerde dat de mensch afstamt van den aep, en alleS'by hem hel gevolg is van het toéval, vliet hel liberale gemeente-besluer en al wat liberaler te Luik is, dien gewelenloozen volksverleider zonder eenig tegenzegden geest van hel arme volk bederven evenzeer als de 5,000 aenwezigen iu lielslnden- tenkongres van Luik, die stom bleven als de vis- schen wanneer de eer van God in eene afschuwe- lyke tael wierd aengerand en er uitgeroepen wierd dat men niet langer hel Kalholicismus in de vrye landen mag gedoogen (Laforge)evenzeer als hel Weekblad, dal chorus maekl met al de liberale en doklrinaire bladen van het land, om uil te roepen dat men in de goddeloosheden en monstrueuze leer stelsels in het studenten kongres van Luik uitgezet, niets meer te zien heeft dan een KINDERSPEL En dan verwondert men er zich over dal de slaelsche arbeider in de groole steden den vollen teugel viert aen zyne driften, en kreten van wraek en bloed laet uiigaen tegen God en zynen evenmensch Echter is het klaerlyk te zien dat dit alles het gevolg is der leeringen die door ons Logien- Liberalismus en door zyne dag- en weekbladen en Er ontbrak slechts nog iets om het werk van vernieling, dat zoo listig door onze tegenstrevers aengegaen is, te bekroonen; het was een man die jong en stout en wel ter tael, durfde zeggen wat zyne meesters uit berekening niet mogten aen het licht brengen. Die man nu, is BARA, een arme jongen van Doornyk, die met de Beurzen, gesticht door de Kanonikken van Doornyk, zyne studiën heeft ge- daen en later, het troetelkind geworden van den Doornykschen Cresus, Crombez-Lefevre, den rug naer zyne weldoeners heeft gekeerd om, met zyn talent, den katholyken godsdienst in zynen geest en instellingen te vervolgen. En ziedaer den man, waerover het Weekblad, orgaen van het schyn-Liberalismus, triomf roept, na de katholyken het tol eene grief gemaekl te hebben by gelegenheid dezer benoeming hunne vrees voor de toekomst van Kerk en Gods dienst te hebben laten uitschynen. liet was in december van het jaer 88 der verle- dene eeuw. Op eenen avond bevonden zich in een der schoonste Cafe's aux billards, van Parys, eenige jongelingen die zich lustig met helspel vermaeklen, toen een achtbare gryzaerd, met name Graef de Segur, zich tol hen riglte eu hen in dezer voegen aansprak Myne beste vrienden, het geeft my genoegen u dezen avond zoo opgeruimd te zienmogt event1- wel myne vrees zich niet verwezenllyken, want het komt my voor u le zien verzetten en verlus tigen op een vuerberg, gereed om uil le bersten. Een algemeene schaterlach was het antwoord ik heb te Tacamburo twee gevoelige verliezen geleden. Senateurs. Stoet der ingezetenen d/.zer provincie die. de hoedanigheid bezitten om voor den Senacl gekozen te worden, navolgens de artikels 42 en 45 der wet van 5 maerle 1851en die 2,446 fr. 40 c. lasten betalen Wie kan achting hebben, vraegt het Week blad, voormannen die ons eenen tyd doen ver wachten van opstand en revolutie? Maer geluk- kiglyk zyn de hoeren, die zouden moeten opstaen tegen de liberalen, wyzer en verstandiger dan dat zy genieten liever vrede en vooruitgang, en ver- koopen geern hun graen en patatten. Onuoozel Weekblad! dat nog hel eerste woord niet kent van hetgeen men de Geschiedenis noemt. Immers de geschiedenis leert en bewyst klaer en duidelyk dat, door alle tyden heen, de ver smading van den Godsdienst, de afwyking van God, de verachting zyuer geboden, den opstand tegen de Kerk, de volkeren lot bet ongeluk, tot armoede en verslaving hebben gebragt. Een paer voorbeelden om zulks te betoonen. I lismus, in de groole en kleine steden verpersoou- lykl door al wat auti-katholyk, doctrinair of jonge losbol is, triomf zingt. Maer zien onze tegenstrevers in de benoeming van Bara iels wat hun zegt dat hunne hatelyke ver langens weldra zullen vervuld worden, de kalho- lyken, van hunnen kant, zien in die benoeming eeoe ONLOOCHENBARE PREUF dal hetgeen het zoogenaamde Liberalismusbeliacht, wel wezentlyk de vernietiging van allen Godsdienst, den val van hel Kalholicismus is. met de leerstelsels door goddelooze losbollen uitgekraemd op hel zoo treurig vermaerde Slu- denten-Kongres van Luik? Oftoonde Barazich miuderREVOLUTIONNAIR, wanneer hy in de Kamer u’lriep, dat de pro prieten een regl is dat den mensch slechts in levende lyve byblyft, dan op het kongres van Luik de sedert tien dagen in den Moniteur verschenen, blylt nog altyd bel voorwerp der politieke ge sprekken. De reden hiervan is, dat die benoeming eene gewigtigheid heeft welke door niemand, zoo min door de liberalen als door de katholyken, ontkend wordt. Bara is immers een woelige godsdiensthater, en ten dien titel wordt het Logieukmd door de Libetalers tuegejuicht. Alhoewel den Godsdienst hunner vaderen ge negen volgens hel Weekblad, vinden onze tegenstrevers niettemin opperbest dat de Koning, op voordragt van den franematjon Frère, tol zyn Minister een man hebbe gekozen die opentlyk in de Kamer zyn verlangen heeft uilgedrukl dat de Paus uit Romen zou verdreven worden(1) die uitliep dat de Bisschoppen twistzoekers zyn; (2) dat de priester zich onteert en zyn kleed in bras partien besmeurt; (5) dat de kloosters altyd eene plaeg voor het land eri eene aenmoediging ge- I wrest zyn tot de zedeloosheiddat ze nooit goed zullen doen aen een volk, en indien er aen de nalië ongelukken overkomen, dal het yrootendeels aen de I kloosters moet geweien worden. (4) Ziedaer dus den man om welken het Logien-libera- SS I 1865, itrent de (C <r w hl. ld. ld. BOTEBKUIPJE 7 45 8 ÜO 8 (15 8 15 8 25 8 55 8 42 8 50 9 00 5 45 5 52 6 00 6 10 6 20 6 50 6 40 lO'^'G 45 15^7 00 Myne horlogie, aen welke ik zoo sterk hield, waervoor men my 458 fr. had geboden en die ik altyd bewaerd had, is verbrand; ziehier op welke wyze alle avonden legde ik ze mei myn geld in mynen ransel, ’s Morgens van het gevecht, stond ik haestig op zonder er aen te denken, want de vyand was daer, en zy is in de schuil- plaets met mynen ransel en al wat ik bezat verbrand. Het ander verlies beslael in al de portretten, die ik uit Belgie had meègebragt en welke insgelyks in den ransel waren. Schryfl my niet alvorens goed le weten dat wy in vry- heid zyn gesteld, want uwe brieven zonden niet tol my kunnen komen. Als gy sedert myne gevangenschap nog hebt geschreven, heb ik toch niets ontvangen. Ik deuk dat de brieven te Mexiko of Morelia zullen gebleven zyn. Later zal ik een omstandig verhael doen. Ik omhels u van herte. Buiten stad, <5 franks. ;lfel Suppl. 8 liet Botf.rkuii'je verschvnt den Donderdag in geheel blad eirden Zondag in half blad. - I II I Illlll zendelingen onophoudelyk het volk worden aen- gepredikt. 10 Nov. a- a 22 a 75 a 42 59 a 50 a 12 75 a 10 - a 15 50 a a •—a Brief vstn eenen kry gsgevangene. M; Cattier, onder-olticier by het belgiscb-mexikaensclt legioen, en (hans krygsgevangetie van Juarez, heeft den volgenden brief aen zyne ouders geschreven ZrcEMDARO, 17 september 4 8G5. Beminde Ouders, Gy zyt ongelwyfeld zeer ongerust geweest by hel verng- men der lyding van hd gevecht van Tacamburo, den 11 spril laetstleden, en uwe onrust is nog moeten vermeerde ren, toen gy vernaenit dat myne konipagnie het 4d' volti- geurs, niet dry anderen van hetzelfde balailjoti, was krygs- Revangen genomen. Gy zyt ongetwyfeld verwonderd ge weest van my nog geene tyding ontvangen le hebben. Be schuldigt my evenwel daerorn niet, want het liegt niet aen my; het gebrek aen kommunikaiie is er tie oorzack van. Thans dat wy in de voornaemsto huizen van hel dorp, dat ons tot gevangenis dient, worden loegelaten, is liet ons SOtnlyds door den invloed dezer persoonen toegelaten aen den een of ander te vragen zich wei met eenige brieven te "illi-n gelasten, waerin wy voorzigtig moeten zyn, uil yreeze dat zy in kwade handen zouden vallet). Daerorn zal >k daer niets meer over zeggen. Later, wanneer wy vry zullen zyn, zal ik tl alles vertellen. Ik zal u over ons gevecht niet spreken. De dagbladen hebben u zoo goed ingelicht als ik het zou kunnen doen. Ik ben gelukkig u te zeggen, dat ik er ongedeerd ben van afgekomen. Ik beb zoo als iedereen myn pligt gedaen en ik kan u melden dat ik met de medalie van de militaire ver diensten gedekoreerd ben, zoo als kapitein Gauchin, die met ons krygsgevangen is, my heeft gezegd, by de ont vangst der nieuwsbladen van Mextko, waerin zich het kei- zerlyk besluit bevond. Wat hier myn leven betreft, dat is eenloonig genoeg. Ik woon in een huis toebehoorende aen dry gezusters. De broeder was hier pastoor, hy is dood. Deze goede lieden, die onze ellende kennen, hebben my verzocht by haer te komen eten en logeeren, hetgeen my groot genoegen beeft gedaen; ik ben daer even als le huis. Eenige onderstand van hel regiment en der keizerin ontvangen heeft my ge diend om my te kleeden, dat wil zeggen om een lynwaden broek, bottinnen, hemden eu een strooijen sombrero (hoed) le koopen alzoo is het toilet van het land, waer helzeer warm is. Ik ben aen hel klimaet gewoon en nog niet ziek geweest, ofschoon reeds veie soldaten dit geweest zyn. Kortom zy, die reeds een onderkomen hebben gevonden, zyn gelukkig. Mei toelating van den bevelhebber, gaen zy, welke poerden kunnen bekomen, somtyds naer Santiago, vyf uren van hier, onze officieren zien, welke sinds onge veer dry maenden niet meer hy ons zyn. Men vertrekt ’smorgens en komt ’s avonds terug, ik denk morgen nog te gaen. 4. Bethune, Felix (baron), grondeigenaer en senatenr, Kortryk; 2. Boedl, Pieter, grondeig., Ypere5. Bortier, Pieter, grondeig., Adiukerke; 4. Boyaval-Dujardin, Jules, E£omt die tael van ’t AÏ’EEüiBLAO met de gezonde reden overeen? I Waerin verschilt immers de doctrien van BARA en van de andere liberaters, (I) Annates parlcmentaires, Zitting van 9 Mei 4865. 11 December 1865. 41 id. 4 865. 4 Juny 48G4.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1