met Peerden Ringsteking mei zyne elieelcB Jevoering, n om van eelt afge- gevestigd kost wat mmanuef, M Romen ti kon dat door zou de schei- ischailing De weer- innenden ft bet ge- dom men goederen tdeel der te Eessen, by P. Leroy, digi by de Statie. Eerst was sdienslige Italjaen- tussclien spend ge- bandelin- inzigl om heiligheid, aten ver- Ijaensche redevoe- Iz.innen nu de tusschen eraakke- hinder- omen. nu wel 'ausdoin 'en; im- is reeds hel ver stalen, l’auze- elal bri- uiteen 20 z. Rogge 18 50 a- 505 i. Suer. 15 50 a 18 75 Nieuw id. 00 a 00 35 z. Haver 12 50 a 14 22 z. Boon. 24 50 a 20 75 lieke rede- iend. d beeft, is i aen alle ikte Ro ad gestort aergesteld yk Opper- ting van 28 april 1865, in ontvangsten ter som van fr. 5,658-25. in uitgaven ter som van 5,547-77. revolulionnairen boel van Italic al de hinderpalen overwinnen zullen om tot de eenheid van Ilaeljc te komen, dit ook gelooven wy geheel wel. Wanneer men zich Piemonl’s politiek van I860 en Castelfidardo herinnert, moet men zich aen alles verwachten van den kant van mannen die noch trouw noch regt inzien en met Machiavel uitroepen, dal alle middels goed zyn, mits men maer zyn doel bereike De Belgen hebben op nieuw^gevoeliten tegen de Mes- |)a(] geene werkingen aan te vangen vooraleer de plans ervan door baar waren goedgekeurd geweest. Wij twijfelen grootelijks of er dezen jare nog zal kunnen gewerkt worden, want hel plan van den venster, waaraan men ging beginnen, is slechts over een vijftiental dagen door onze tus- schenkomst aan liet bestuur der Kerkfabriek gezonden. TITEL VI. Openbaar Onderwijs. Het openbaar Onderwijs in deze stad is atter- voldoenst. De Gemeente-school bijzonderlijk doet zich onder alle gestichten van dien aard uitschij nen, en het is aan het wijze bestuur van den heer Frederik Reynaerl, onzen ijverigen en bekwamen hoofd-onderwijzer, dat wij dit te danken hebben. Ook de Damen van Sint-Nicolaus brengen het hunne bij om de meisjes der volksklas en de kleine kinderen der Rewaarschool een goed onder wijs te geven. Men weet dat er in de maend juny van het aen- staende jaer, kiezingen moeten plaets hebben voor de hernieuwing van de hellt der Kamer van Volks vertegenwoordigers. Overeenkomstig art. 1 der wet van 10 april 1833 bevat de eerste altredende serie de provintien Oost-Vlaenderen, Henegouwen, Luik en Limburg. VERSLAG over de besturende zaken der stad Dixmude van den 1” October 1864 lol den 50" September I860, gedaan aan den Gemeent-Raad, in zitting van 2“ October I860. (5* Vervolg, zie ons vorig nummer.) Spoormaatschappij. De rekening der Spaarmaalschappij voor het dienstjaar 1864, is goedgekeurd geweest, in zit- Bewaarschool. Twee honderd kinderen van beide geslachten zijn thans in de Bewaarschool. Dit gesticht mag als een der beste inrichtingen van dien aard be schouwd worden. Lager Onderwijs. In 1864-1865 zijn er 152 leerlingen ingeschre- riep om hulp. ven geweest om de lessen der Gemeente-school - - kosteloos te volgen. 57 leerlingen hebben de school verlaten. Onder dit getal zijn er 19 die kunnen lezen, schrijven, rekenen, enz.; 14 kun nen lezen, schrijven en de beginsels der reken kunde; 4 kunnen nauwelijks lezen en schrijven. Omtrent een derde der kinderen die de school hebben verlaten, waren nog geen 12 jaar oud. Het ware te wenschen dat de ouders allen hunne kin deren ter school lieten, ten minsten tol den ouderdom van 14 jaar, dan zouden alle de leerlin gen eenen volkomen leergang kunnen doen. De leerlingen der Gemeente-school hebben dit jaar nieuwe bewijzen van hunne vorderingen en JoammTWe^ia^my^’^Snj va“ de..bekwaamheid en den ijver van hunnen - Engclbertus Jacobus Vandecastecle, dagwerker, ooderwtjzer gegeven. In den dne-jaarlijkschen 'prijskamp der lagere scholen, behaalden zij zes onderscheidingen op zeven. In de letterkundige vakken bekwamen Jansseune Gustaaf den prijs, Elie Adolf den accessit en Declerck Hector de eer volle melding. In godsdienst en zedeleer hadden voormelde Jansseune en Declerck^den accessit, bij verdeeling, en Pieters Robert de eervolle melding. Twee leerlingen der Gemeente-school, laureaten van hel konkoers van 1862, Hebbelynck Theoftel en Neyrinck Edmond zijn, na een voorafgaande onderzoek afgelegd te hebben, aanveerd geworden om de lessen der Normale school te Thourout te volgen. Het onderwijs der meisjes van de werkende klas wordt bij voortduring toevertrouwd aen de Damen van Sint-Nicolaus. Het getal hunner leerlingen voor bet loopende schooljaar beliep lot 108. In die aangenomen school wordt het kant-, brei- en naaiwerk aangeleerd en twee meeslerssen geven er dagelijks lessen in het lezen, schrijven, rekenen en brievenstijl; derwijze dat de dochters der volksklas aldaar gemakkelijk het noodige letterkundig onderwijs kunnen be komen. (Te vervolgen). •sefciedt, om 1? ten dage op i aen ’1 ver- teeft «hooien ken vroeger .yner jeugd, dat een toe. 1 dat hert, t te worden, ekt den jon- zich geene integendeel erlangde hy ienen eeuw rkomt. Hy flen, of be- alende met litensporig. lezing van 1, eh neemt n dezulken «stellingen, baer tegen- Hes wat ze iryst. en van ka- 750 kilogrammen kolen of 222 kilogr. aerdappels. In de algemeene vergadering der eer-leden zijn de beeren August Vanderheyde en Adolf Delheye als besluur-leden herkozen geworden, en de heer Jan Vermeesch is ook in die hoedanigheid gekozen geweest in vervanging van den heer Adolf Doolaeghe, ontslaggever. De heer Patricios Vanduyfhuys zijn ontslag van kassier gegeven hebbende, is de heet Ad. Delheye tegenwoordig met dien dienst belast. TITEL V. Eere-dienst. Behalve eenige kleine herstellingen, men heelt gedurende den zomer weinig of niets verricht aan onze parochie-kerk. Geene kunstwerken zyn uilgevoerd geweest; de oorzaak daarvan is toe tc wijlen aan bet strenge verbod van de koninklijke j Batig slot fr. 90-51. Ieder werkend lid heeft voor eenen wekelijk- schen inleg van 50 centimen ontvangen of tn zyne 18 85 12 79 9 26 12 45 10 19 18 78 18 50 7 ure ’s mor- l'eurne. fr. Op Sl.-Eloi’s <lag, 15 Nov. 21 07 17 3-2 32» 7 19 28 22 Nov. 1015 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 21 a 51 Nieuwe id. 00 a 00 De verkoop ging traeg. Bergen. 20 Nov. 20 55 17 u 5158 18 49 Per hekloliter Tarwe, 1' kwal, id. 5' id. Getal hektoliters Tarwe (miduenprvs) fr. -ment. Rogge Suet ioen Haver Boonen 15 Nov. 691 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 25 50 a 51 50 Nieuwe id.-a- 12 z. Rogge 18 50 a 19 445 z. Suer. 16 50 a 18 50 Nieuw id.-a- 19 z. Haver 11 50 a 15 75 8 z. Boon. 25 25 a 26 5U De verkoop ging spoedig. Kiezingen. Burgersland der stad Bixmnde. OVERI.ÏDEXS. 17 November.Hilarius Huberttis Franciscus Tyteca, boomkweeker, oud 65 j., 4 m. en 8 d., geboren Ie Yseti- berghe en woouende te Dixmude, zoon van wylen Phi- lippus Jacobus en wylen Eugenia Knockaert, echtgenoot mei kiuders van 18 id. oud 50]., 6 m. en 11 dagen, geboren en woouende te Dixmude, zoon van wylen Petrus en van wylen Rosalia Constantia Ctiyvelier, echtgenoot zonder kiuders van Maria Ludoviea Sleenmaere. (Groole markt.) 19 id. Isabella Francisca Vanduyl huys, rentenierster, oud 76 j., 6 111. cn 2 d., geboren en woonende te Dix mude, ongehuwde dochter van wylen Anna Theresia Minne. (Kieken straet.) 20 id.Henricus Emilius Camerlynck, oud 18 dagen, geboren te Dixmude, zoon van Eduardus Henricus eu van Anna Maria Godderis. (Groole markt.) 21 id. Coleta Geneveva Looien, werkvrouw, oud 66 j 10 m. en28d., geboren te Hoogstade en woouende te Dixmude,' dochter van wylen Petrus Franciscus eu van wylen Rosa Cuira Peel, cchtgenooie met kind van Fran ciscus Godefriedus Deuiaziere. (Hospilael.) Allerhnnde Aieuwsty dingen. Den 5 december moet in bet arrondissement Doornyk eene nieuwe kiezing plaets hebben van een representant, in vervanging van M. Jules Bara, Minister van Justicic. By de kiezing van een’ gemeen«e-raedshecr tc Luik, is er moeten geballoteerd worden tusseben den liberalen ell den katbolyken kandidael. Dit zegt al iets, voor eene stad waer Minister Frère volop den baes speelt. lI;irry(Pet-'rs beeft eene petitie naer de Kamers ge zonden, om te vragen dal eene openbare eerherstelling zou gedacn worden in voordeele der familie van Coecke en Guethaels, twee Vlamingen welke volgens bewyzen door Item geleverd, in 1860 ONPLIGTIG zyn onthoofd geworden. In zitting van donderdag laelst heeft Minister Vanden- peereboom in de Kamer gezegd, dat de koeibeesten ilie van de plaagziekte niet aengedacn zyn, niet mogen afge- maekl worden zonder dal er aen den eigenaer eene SCHADEVERGOEDING worde toegestaen vóórhel verlies welk hy genoodzaekl wordt te ondergaen. In ons Supplement van zondag laetsl zyn, in ons Overzigt der Kamer, deze laelste woorden van den volzin door over- bacsl vergelen geweest te stellen. Men schryft uit Brugge, 16 november Met spyt moeten wy melden dal de besmettclyke vee ziekte zich op nieuw te Leffinghe verklaerd heeft. Heden viert onze Muziekschappy St. Cecilia den feestdag harcr patrooners, welk feest geopend is geworden niet eene schooiie Mis in muziek. In ons nummer van zondag laetst meldden wy. volgens het loopend gerucht, de schielyke dood van den werkman Vandccasteele die, zegden wy, eenen zak aerdap- peléit dragende in den kelder van een huis, hier in stad, van boven neer de trappen viel eu sehielyk overleed. Dit verhad is niet echt de werkman is niet gevallen onder zyne vracht in den kelder, maer is, op den achterkoer, pas uil den kelder komende alwaer hy aerdappelen had ge dragen. sehielyk bezweken ten gevolge van eene borst- ziekte.aen welke hy sedert ettelyke jaren leed. Op het kasteel van M. den ridder De Coninck berusten kostbare archieven over hel vroegere bestaen der gemeente Merckem. Hierover schryft ons een vriend het volgende Merckem, ’lyk het blykt uit d'oude geschriften, be sloet al lange jaren-.,Tol pretivc dies, hebben wy vooreerst, de Melane-kapelle. Van waet die name koomt, weet ik niet, maer op Merckem was reeds van de jaren 11 of 1200 eene kapelle in liet tegenwoordig Vrybosch; d'oudste men schee van Merckem weien anders niet meer van die ka pelle als dat zy daer gestaen heeft. Hel Melane-kerkhof bestaet nog, en vele liuschkanters zeggen dal zy daer ’s nachts een belleke hooreti klinken dat de passanten ver- luaent om te bidden voor dc zielen. Boven de Melane-kapelle hebben wy bier nog d'oude overblyfsels van sint Jan in den broek. D’oude menschcn "eten hier nog, dal eertyds de paters van Ypere, binst de 9 dagen van S. Jan, kwamen biecht liooren en dal geheel de wereld daer naerloe liep. Het oude S. Jans beeld is hier over 5 jaren op eenen zolder gevonden geweest en is tegenwoordig op het kasteel te Merckem. Volgens de tra ditie is deze kapel nog ouder dan de Melane. Nu koom ik tot nadere lyden. Daer was in 1500 op Merckem een klooster van Bene dictinessen dit klooster, aen den boord van hel tegen woordig Vrybusch, ging wel voorwaerts, maer op hel einde van 1500 waren daer maer 5 oude sukkelesseu van minnen weer in het klooster was uitgestorven en verviel en de Paus van Rmnen, ziende den ellendigen slaet van d’abldy, heeft de minnen bewilligd om hel klooster te verlaten en yders te gaen,’lyk ze gedacn hebben. De Paus heeft dan "al klooster gegeven aen de opkomende Jesuieten van •per. hi 1581 hebben zy er van bezit genomen cn, zoo 1 schyot, zou dc heilige Ignatius het klooster komen be- toeken zyn naer Merckem. in hel gebuerte van T klooster was het hofstedeke van den vader van Sidronius Hosschius, en T is diens jongen dien zy geleerd hebben en die later zoo’n groole dichter is geworden. De Jesuieten hebben hel klooster, naer alle "aerschyuelykheid, bestierd tot aen de frausche Revolutie, dn nu is het eene schaephofsteè. By de werke is een molen die nog ahyd heel de klooslermolcn. Boven alle deze oude gestichten heeft Merckem nog de hangewae-kapelle, die stael langst de kalsyde van Dixmude naer 4 per. Die kapelle moet gebouwd zyu omtrent met de erk, dal is in de jaren 1500. Die kapelle bestaet nog in °He luister. Alle zalurdagen wordt er mis in gelezen, met i 'cel toeloop van volk en op den 15 van Oogst is er gedu- I rt‘tide 9 dagen ceueu toeloop dat het niet zeggelyk is. ikaensche Juaristcn, dit mael te Morelia en met 700 legen 1200 a 2090 man, die zy op de vlugt gedreven hebben. Men schryft uit Namen, 19 november Een verschrikkelyke brand heeft woensdag het dorp Eprave, op een uer afsiands van Rochefort gelegen, ge teisterd. De inwoners vierden vrolyk den bietsten dag hunner kermis, wanneer men eensklaps bemerkte dat er een brand was uitgeborsten in de scheur eener herberg; hel was omtrent 7 ure ’s avonds. Het alarm wierd aeti- stonds gegeven. De brand deed zulk een rassen voortgang, dal hel onmogelyk was hem tegen te houden. Dertien landbouwers-wouiugen, de school eu zeven schuren met al den oogst zyn de prooi der vlammen geworden. Men heeft hel grootste deel van het vee kunnen redden. Byna al de huizen waren verzekerd, doch de oogst cn de meu belen niet. Men kent de oorzaek dier scbrikkelyke ramp niet. Omstreeks middernacht was men liet vuer meester. De mulder van Lessive is by hel instorten van eenen muer den arm gebroken. Maer er heeft een ander nog smartelyker ongeluk plaets gehad. M. Houba, veearts te Rochefort, kwam in ryluig terug van eeue roude, die hy in de omstreken van Wallin gedaen had. De klaerte van dien hevigen brand bemerkende, stapte hy uit zyn ryluig om zich te voel naer Eprave te begeven. Ten einde er spoediger aen te komen, sloeg hy een voetpad in dat naer eenen afgrond geleidt, waerin hy te midden der duisternis vielhy stortte van eene hoogte van 20 tol 25 meters op eene scherpe rots, en wierd van rots tot rots in de rivier de Lhommc geworpen, op eene diepte van 60 meters. M. Houba had in dp’n schrikkelyken val kunnen verbry- zeld zynhy had nog de kracht om zich tol buiten de rivier te slepen en zich legen eene rots te leggen, waer hy den nacht dooorbragt. ’s Anderendaegs om gens hoorde hy werklieden voorbygaen en Men kwam toegcloopen. M. Houba kon naer Rochefort overgevoerd worden; hy heeft een been en eenen schou der gebroken. De regtbank van enkele politie te Oostende heeft eenen persoon dier plaets tot 4 fr. boet of een’ dag gevang cn de kosten verwezen, om aen vreemdelingen hotels aen- bevolen te hebben. Keizer Napoleon heeft zyne legers verminderd.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3