EOOMEN V I!'. h A '4' ZEERjlENZIENLYKE KOOPDAG van BERIGT. fr. I.’ I serpen, den Jent en den id, te weêr- Wy verzoeken, by herhaling, de heeren Nota rissen en Zaekhandelaers, die hunne bekendma kingen in ons blad van den donderdag gelieven te doen stellen, ons dezelve ten langste den dingsdag le laten geworden. De later toegekomenen kunnen slechts in ons nummer van den Zondag verschynen. mps is voor Supplement ordeke over g ons Over- OP STAM, TE AVECAPPELLE EN EGGEWAERTSCAPPELLE. voortdurend Bogier en ;evoerd, de cour, Frère, Wy voegen ons by den inzender van dit onder- staende artikel, en drukken met hem den wensch uit dat de oude v.oorvaJerlyke gebruiken, welke zoo veel levendigheid byzetten lot het vieren van hel patroonfeest by élk gild ol genootschap, alhier nimmer uil den geest dergildeleden zou verdwytien, en uiten het verlangen, dal ons genootschap Sle.-Cecilia, hetwelk sinds zyne erinrigting zooveel vorderingen in de schoone kunst heeft gemaekt, weldra zynen vorigen bloei van over een twaelflal jaren moge erwitinen, en zoo tot eer verstrekken onzer schoone stad en tot genoegen van alle der- zelver ingezetenen. Ziehier nu het artikel 20 Nov. 28 a 50 27 a 28 80 18 a- 30 a- 70 a- 57 50 a - Gemakkelyken transport. Op lyd van betaling, mits borgstelling, ten kan- toore van den Notaris SYOEN, le Loo. De Besturende Kommissie van den steenweg van den Troetelaere naer den Wikkelaere, op het grondgebied van Vladsloo, zal op DYNSDAG 5” DECEMBER 1865. om 11 ure voormiddag, in de herberg den Opzet, te Vladsloo, overgaen tot de Openbare VERPACHTING DER BARRIÈRE op gemelden weg geplaetst, voor hetl jaer 1866. Men gelieve het voort te zeggen. 27 Nove. 29 50a50— 27 a28 17 a 18 27 a 29 67 00 a 68 10 54 00 a 54 10 omuMssaris I I Veurne. a fr. I’ fr. 9 50 0 a a a a ;oede inzigteu zyn geweest, te mannen le 12 79 9 26 RKUIPJE, i dat ik don en brief van woord op de •imcling van ■Hegenstaende iteu. Maer ik des morgens eischen, uit oesl smecken Vischhoek te inssaris) niet Per hektoliter. Tarwe Kogge Geerste Boonen (Javer 15 35 8 55 20 09 48 46 27 Nov. 19 57 16 28 5555 17 85 tegen al SEet Aeeiiia-feest. Toen men eertyds een gild of eene maetschappy op- rigtle, dacht men vooreerst aen hel aennemen eens heili gen lot patroon van hel tot stand te brengen gild. Telken 22 Nov. 1015 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 21 a 51 Nieuwe id. 00 a 00 20z. Rogge 18 50 a- 505 z. Sucr. 15 50 a 18 75 Nieuw id. 00 a 00 55 z. Haver 12 50 a 14 22 z. Boon. 24 50 a 26 75 De verkoop ging traeg. Per hektoliter en half. Oude tarwe Roode id. Rogge Boonen Koolz.-olie, 105 k. Lynzaed-olie, 105 k. 29 Nov. 1165 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 22 a 50 25 Nieuwe id.-a- 15 z. Rogge 18 50 a 19 579 z. Sucr. 16 75 a 19 25 Nieuw id. a- 59 z. Haver 11 a 12 50 20 z. Boon. 20 a 26 De verkoop ging traeg. Bergen. 20 Nov. 20 55 17 01 5158 18 49 Rogge Sucrioen Haver Boonen Per hektoliter. Tarwe, 1' kwal. id. 5' id. Getal hektoliters Tarwe (middenprys) fr. Erwten, blauwe anise It ttldigen >en, hel ware :n of schaetn- ogcnblikkelyk elyke en af- laer om inyne stad en zy *n. teer Cornells en hem aén- iaren deplig- is er aen te Dynsdag 19 December 1SG5, om 11 ure voormiddag, en volgenden dag noodig zynde, zal er ten verzoeke van M. J. B. Van- denpeereboom, grondeigenaer te Yper, op de hof stede gebruikt by sieur Gregoire Deburchgrave, te Avecappelle, langst den Yzeren weg, naby de slatiej van Avecappelle, en op kleinen afstand van het gehuchle Bosdamme, gehouden worden KOOPDAG van 219 KOOPEN buitengewoone en hoogslammige Doornen, be- staende in IEPEN, WILGEN, ABEELEN en PO PULIEREN, ten meerderen deele al van 2 meiers tot 2 m. 5Oc. dik, van de schoonste en zwaersle der streek en al zeer dienstig voor wagenmakers, timmerlieden, bylen voor den yzeren weg en allerhande werken. Een der vervolgers van den Amblenaer van 't Weekblad. N. B. De lyd my ontbrekende, zal ik in een volgend artikel trachten te bewyzen 1° dal er geen hoegenaemde reden lieslael om den heer Komtnissaris tot bestuerder der openbare werken aen te stellen, en 2“ dat Dy als bestuerder der openbare werken niet I-.an aengenomen worden. jonge dochter, kantwerkster, oud25j., 6 m. en25d., geboren te Lophem en woonende te Dixmude. OVERLÏDENS. 22 id. Ludovicos Hieronimus Blomme, schilder, oud 65 j., 1 m. en 6 d., gchoren en woonende te Dixmude, ongehuwd zoon van wylen Xaverius en van Sophia Cools. (Groote markt). 25 id. Cesarina Josephina Rrixis, oud 6 maenden en 27 dagen, van Dixmude, dochter van Karolus Joannes en van Virgenia Victoria Dewulf. (Weststraet.) 27 i<l. Jufv. Maria Theresia Duyver, rentenierster, oud 85 jaren 11 m. 2t d., geboren en wonendele Dixmude, dochter vau wylen Petrus Joannes en van wylen Petro- nella Lucia Vanackere, weduwe met kleinkinderen van Franciscus Antonius Robaeys (Kleinen dyk). meer overeenkomst, meer hroederlykheid dan daer; het was wel te zien aen deze vreedzame overeenkomst dal de vreugde en het genot dal de leden daer sinaekten, overeen stemden met den spoedigen vooruitgang dien hel Cecilia- genootschap in zyne muziekoefeningen doel; hel was wel te zien dal hét vermaek daer otitsiaen, een onbesprekelyk gevolg was van den iever waermede men de muziekoefe- Diiigen wekélyks bytreedt, welken iever spruit uil het vi.iiruilzigt dal klaerblykend te kennen geeft dat wy wel dra hel doel zullen bereiken welk wy betrachten, namelyk: Dixmude eene harmonie te schenken uaerdig van den meed zyner muzieklief hebbende inboorlingen 1 Een muzieklief hebber van hel toonkundig genootschap S‘°-Cech.ia. •t alle verkwisting van stad’s penningen, helis tegen ilfe gunstelingen ten voordeelc vau verslootenen, bel is tegen alle uitsluiting!.... Burgery, oordeel nu waer den willekeur, den nyil, den hael, de wraek, het zoo verfoeijelyk gedrag is by ons, die gemeend hebben wel te doen mei de 400 fr., bestemd tot ’l bes’.uer der openbare werken, welke van reglswege door ],et kollegie vau Burgemeester en schepenen moet uitge oefend worden, aen den komtnissaris die reeds zoo diep in stads kas last, daer hy nog door menigvuldige bedryven en handel ruim 2000 fr. per jaer, dus 6 fr. daegs met gemak kaa goed maken, te onttrekken, lerwyl er zoo veel eerlyke en belanghebbende burgers zyn die, met den geringen en welverdienden loon van 2 lot 5 fr., een talryk huisgezin in burgerdeugden trachten le doen opgroeijen, en in alle on gemakken en kwellingen voorzien of wel by hen die uit nemend wel de rol van den Wolf by hel Lam spelen, (zoo- gezeid de rol van Judas) de Wolf, zachtmoedig van aerd, inaekt den leerhertige, hy vlugt onrust cn twist, in niets is hy schuldig, een druppel bloed doet hem in bezwyming vallen, en ziel, hel wreede Lam vliegt hem in hel Daer, en Pesukkelaer van Wolf fret hel op, jit genegenheid voor de rust. anneer ik zeg gekomen. Als uks genieten. >g ontmoeten, 1200 franks. regt*, zedelyk 1 eze jaerwedde 200 fr. onloe- 200 tot 500 ikt, papier en inmissaris hy 1 le hebben, in >S0 tot 1400 ’l Weekblad, ie koude ver- aenkoop vaii nks, (rykelyk bureelkustcu ks. o.n zyne tal ly moest zien aen «eerden in dit geval oordelyk zyn. 1 van welda- •e zitting, ten enteente-raeii !n voor allen. Weekblad het egd, aen den geven dcu i andere, ver- Wcllioe! de alle de voor- van den last- gekomen als genietende; j), waerdoor ragt geweest, Ier der visch line winsten, esluerder der oor de /.0"ge- et moest hém van stad, van B ingezetenen, IV men. Oh!’lis Q verdedigen’- bedoelt! T is I ainskindl Zoo I uwe schriften I letdenzelfden I iy aengaeU i'; ar dat de ge- anneer hy het >eern zien dat I -middelen en I 1. Maer waer zeilen, het is 1 UCWELYKEN. 22 November. Julianus Isidorus Rommclaere, jongman, koperslagersgasl, oud 24 jaren, 5 maemlen en 7 dagen, geboren en woonende le Dixmude, met Eugenia Pelagia Gryspeert, jonge dochter, kantwerkster, oud 20 jaren, 2 maenden en 8 dagen, geboren le Eessen en weonende le Dixmude. 25 id. M. Medardus Josephus Moens, jongman, grond eigenaar, oud 27 j., 5 in. en 15 d., mei jufv. Ilurmenie Ludovica Vaiithuyue, jonge dochter, byzondere, oud 22 j-, 8 m, en 20 d., beide geboren en woonende te Dixmude. 27 id.Polidorus Anlonius Deltomhe, jongman, koper- slagersgast, oud 25 j., 7 m. en 29 dagen, geboren en woonende le Dixmude, met Elisabeth Demeulemeester, Assisenhof van] West-lTaenderen. Zack Cateloin. Vrijwillige doodslag. Vrydag is voor de assisen van West-Vlaenderen, zitting houdende le Brugge, de zaek opgeroepen van den genaem- de Cateloin, beschuldigd van vrywilligen doodslag. Zie hier eenen uittrek uil de beschuldigings-akte In den nacht van zondag 24 tol maendag 25 september lest heeft de beschuldigde, Karel-Lodewyk Cateloin, zoon van Petrus-Franciscus en van Amelia Buysschaert, oud 18 jaren, landbouwer, geboren en wonende te Kortryk. zich eerst bevonden in de herberg den Faubourg de Lille, te Kortryk, met de twee gebroeders Blanckaert, Julius Van Fleteren en Julius Ryckaertvan daer zyn zy allen teza men gegaen naer de herberg den Complaisant. De beschuldigde sprekende van zyn peerd, zegde dat bet wel loopen kon; Frans Blanckaert antwoordde claerop, dat hy wel zou gedaen hebben wanneer hy naer hel werk ging zyn peerd alzoo niet te doen lonpen, dal dit maer diende om het te vermoeijen. De beschuldigde, misnoegd over dit gezegde, zocht twist aen Frans Blanckaert. Leo Blanckaert kwam er tusschen, zeggende aen den beschuldigde dal hy moest wys zyn. Op deze woorden gaf de beschuldigde hem een slag in ’t aengezigt, Leo Blanckaert gaf hem eeuen slag weder. Daerop verlieten zy met hunne gezellen de herberg; de twist ging voort op slrael tusschen den beschuldigde en Leo Blankaert; zy hadden weldra elkander vast; Leo Blanckaert riep dal hy gestekeu was in den buik, Francies Blanckaert kwam ter hulp van zynen broeder, nam den beschuldigde vasten kreeg op den zelfden oogenblik ver scheidene messteken in den buik en op het hoofd. Men heeft dan later bestatigd dal de beide gebroeders Blanc kaert elk meteen mes gestoken waren, byzonderlyk in den huik van hunne wonden, die doodlyk waren, zyn ze over leden, Leo Blanckaert den 27 en Franciscus Blanckaert den 29 september laetst. De beschuldigde beweert dat buiten de herberg den I Complaisant, de gebroeders Blanckaert hem aengerand hebben en Item roet het hoofd tegen den grond gesmeten hebben, dat zy hunne vingers in zynen mond gesteken Itebben om dezen te sebeureo, enz.dal hy zyn mes heeft moeten gebruiken om ziclt te verweren, en dal Jules Van Meieren en Jules Ryckaerl de gebroeders Blanckaert van betn getrokken hebben. Deze twee getuigen komen dit verdedigiogsstelsel gansch omwerpen. Zy hebben niet gezien dal de gebroeders Blanckaert met den beschuldigde gevochten en hem ten gronde geworpen hebbenliet is onwaer dat zy de ge broeders Blanckaert van den beschuldigde getrokken heb ben. Het vorig gedrag des beschuldigden was noch goed noch slecht; hy is ve.wezen geweest den vyfeiilwinligslen Octo ber laetst voor mishandelingen lot twee maenden gevaug- Dtensvolgens is de bovengemelde Karei Lodewyk Cate loin, beschuldigd 1° van le Kortryk, in den nacht van 24 tot 25 september 1865 vrywillige kwetsuren te hebben toe- gebiagl aen Lodewyk-Emmamiel Blanckaert, welke zyne dood veroorzaekl hebben, doodslag voorafgegaen, verge zeld of gevolgd van de andere misdaed, hierna beschre ven en 2“ van in diezelfde stad en terzelfder lyd vrywillig kwetsuren le hebben loegebragt aen Frans-Jozef Blanc kaert, welke ook zyne dood veroorzaekl hebben. Voor welke feilen hel assisenhof vau West-Vlaenderen, in zitting van 24 november, Cateloin veroordeeld heeft tot 5 jaren dwangarbeid. Er waren verzachtende omstandig heden te zynen behoeve ingeroepen. 18 85 kortryk. BruRge. 18 Nov. 15 a 21 25 11 50a15 11 a 15 25 16 25 a 16 50 6 50 a I jare, op den feestdag dezes heligen. wierd op aenzock der inaelschappy eene plcglige mis gezongen, die de leden I moesten bywoonen op boet eetier geldelyke som, alsdan i door hel feestvierend gild vastgestcld. Het overige van den dag braglen de kotifralet s door om zoo te zeggen in eette volkomene vergelenheid van bestandelyke zaken men vergaerde, volksspelen wierden ingerigt, prachtige noen- of avondmalen wierden de konlraters aengeboden, die als- den ook niet vergaten hunne vrouwen of dochters mede te geleiden,'in een wootd, gansclt de dag ging voorby in broederlyke, openliertige vcrmaeklykheden. Zoo is hel dat men nog hedendaegs de aloude gilden I onzer stad steeds dit schoon voorvaderlyk gebruik ziet in stand houden. Zoo hebben de muziekmaetschappy Ste-Ceci- lia, hel haudboogen-gild Sl.-Sebastiaen, de beide genoot schappen van rlietorika en het koninklyke gild der Busse- nieren nog altoos elk zyn patroon, wiens feestdag zy jaerlyks met eeneu grooleu iever vieren alieenlyk zyn de geldboeten van afwezigheid in de palroonmis afgeschaft. Wy zullen in geene uitbreidingen treden nopens het aennemen eens heiligen lot patroon door elkeen dezer gil den in bel byzonder. Doch daer wy tegenwoordig zyn ge weest in hel Cecilia-feest, gevierd by onze muziekmaet- schappy, zullen wy bus vergenoegen eene kleine uitlegging te doen boe de heilige Cecilia ais patrooners door de tuu- ziekïnién is aengetiomet). De (J. Cecilia was afkomstig van eene groote romein- sche familie zy was in het kristendom opgebragt, en was door hare ouders gedwongen in het huwelyk te treden met den jongen Valcnaiius, die in hel geheel hare kristelyke gevoelens niet deeldedoch welhaesl gelukte zy er in bent te bekeeren, betieveus haren schoonbroeder Tibur- gius en Maximus, .genen officier, dien men in hechtenis hamen als kristen ombragt; weinige dagen daerna onder ging Cecilia hetzelfde lot, en stervend gaf zy blykens van gi'aote zielskracht; tydslip en omstandigheden dezer mar- leling zyn niet duidelyk door de geschiedenis vaslgesleld. 8 Ziet hier nu wat men verhaelt in de openbare schrif- Jdn der heiligen nopens den keus gedaen door de muzie- «anien, van de H. Cecilia lol hunne patrooners By het zingen der lofzangen des Heeren voegde de U- Cecilia dikwyls hel inslrumenlael muziek, en ler dezer gelegenheid is hel dal de muziekanten haer lot patrooners hebben verkozen. 0 Zoo dan is het ook gansch natucrlyk dal onze muziek- Dtaetschappy zich onder de bescherming der (1. Cecilia heeft gesteld, wier patroonfeest zy jaerlyks viert, zoo als I "oensdag laetst is gedaen geweest; dan kon men zich een I gedacht vormen van hetgeen wy hier voren hebben aen- gehaeld ’s morgens van liet feest wierd, op verzoek der '“aetschappy, eene plegttge mis gezongen welke byge- wooud was door omtrent ai de spelende- en eeltige eere- leden, die er zich naerloe stoelswyze hadden begeven. Jammer dal hel onstuimig weder (stormwind en regen) I “us eenigzins in de bnmogelykgeid stelde nieuwe licflyke t'as redouble's uit le voeren, welker harmonieus muziek geheel naer den laetsteu smaek is. 's Namiddags was bet '•“g eens broederlyke byeetikomst welke zich als het ware gevoelloos voorUetlc. Nooit zagen wy meer vrolykbeid Burgerstand der stad Dixmude. GEBOORTEN. 22 November. Napoleon Cesar Declercq. zoon van Eugenius Fidelis en van Hortensia Cletueusia Quartier. (Oosivesten.) 22 id.Napoleon Carolus Delrue, zoon van Carolus Ln- dovicus en van Amelia Demoen. (Kleinendyk.) 25 id. Cesarina Maria Vancaillie. dochter van Fran ciscus Xaverius en van Rosalia Catharina Vanackere. (Weststraet). 25 Nov. 14 75 a 21 50 12 - a 15 25 12 a 15 50 16 25 a 16 50 0 - a

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3