100MEN 49. December 1865. m K! Dixmude, Zondag De Kamer. ve van den iger Ridder Donderdag aenstaende zullen wy nog een woor- deke reppen over de diskoersen van de lieeren Hymans en Bara. 50 Koofen Op d’hol- I. B. Opso- zeer zware n de weide a gemeente- 1EN. D. In door sieur a, 101 Koo- VLIEREN, d’hof plaels apen schoo- OOMEN. i Keirselaer- ofslede van s middags, Achtkante inipersboo- getnnakers, Ziedaer wat M. Decliamps in zyne beroemde brot h tier La France et l’Allemagne in eene weerdige tael beeft doen uilschynen. M. Dechamps is een slechte vaderlander, hy levert België in handen van den vreemdeling over! riepen hierop beurtelings de heeren Rogier, Dolez, Hymans, Frère en Bara; maer wy vragen hier aen alwie een gezond verstand bezitWie van beiden zou hier SLECHTE VADERLANDER zyn, Of hy die bet gevaer aenwyst, of by die, niettegen- slaende dit gevaer, DE VERDEELDHEID VAN LANGSOM MEER IN BELGIE AENSTOOKT UGUSTIN ckem. innen, ten ra schoorte tl nog geen centiinett. or bevoeg- m R. DE De politieke diskussic welke, by gelegenheid der interpellatie door M. Jacobs gedaen nopens de be noeming van M. Bara, als Minister van juslicie, in de Kamer was ontslaen, is in zitting van eergis teren, vrydag, geëindigd geworden, na het voor werp geweest te zyn van acht lange zittingen. De algemeene beraedslaging over hel budget van hel Ministerie van juslicie moest dus in zitting van gisteren voortgezet worden. 805, op d’liol- en Louis erdyk, van den naem van Pruisisch Keizerryk zal dragen. Maer welk zeu de Slaet zyn die tot vergoeding aen Frankryk zou moeten verstrekken? Voor het koningryk Itaelje was het Nice en Savoijen; voor het nieuwe duilsche ryk zou het ongetwyfeld, of zoo niet geheel dan toch gedeellclyk, BELGIE zyn, dit de verwezentlyking van den ouden droom van keizer Napoleon lil Echter, voegt M. Dechamps erby, indien wy, Belgen, goed vereenigd waren, zou bet niet zoo gemakkelyk zyn om van ons vaderland een fransch departement te maken men wykt ervoor terug om een huisgezin, alwaer eensgezindheid, neerst en vrede heersclien, op straet te zetten, al had men daer ook nog zoo veel regt toe. Maer by eenen ge- buer alwaer aenhoudend getwist en gekeven wordt en alwaer de eene geen den minsten eerbied koes tert voor de regten van den andere, ho! aldaer verbeurt die gebuer lyf en goed en delft zyn eigen graf Houdt dan op, gylieden die aenhoudend den twist en de tweedragt onder onze landgenooten zaeit, roept M. Dechamps tot onze Ministers en tot degeheeleliberaler party; want gy zyt die gebuer die, met uwe Solidaire begravingen, uwe Solidaire kongressen, met uwe wetten die de kalholyken in hunne godsdienstige overtuigingen kwetsen en hunne regten onder de voelen trappen, de ongene genheid van den vreemde over uwe en onze hoof den trekt en zoo den weg tot onze annexie met Frankryk voorbereidt. O De diskussien van de Kamer wekken voortdu- nwh rend het grootste belang op, alhoewel sommige^ jV, dagbladen dezelve beschouwen als van geen hoegenaamd nut zynde voor het welvaien en den voorspoed van liet land. Het is een nooiteindend twisten voor het gelijk! roepen die reglzinnige bladen uit, en wan neer men de politieke handelwyze van beide par- tyen van naby inziet, komt men tot de overtuiging dat de stryd van weerkanten uilgaet van een ge dacht tot overbeersching. ’T is de kwestie van te weten wie, van de kalholyken of de liberalen, hel bestuer van ’s lands interesten in handen zal houden ofkrygen. Dal is bel geliel koosde thema van beide ge zindheden, en de kwestie van liberael en katholyk is niets anders dan een wapen dat op dien thema is gesmeed. Alz-oo redëneeren zekere bladen, die zich dan op hiniiië onafhankelijkheid durven roemen, en T is ook de redenéeriug van het groot getal dwaze- rikken die, te onverstandig om de ware oorzaek der zaken te kunnen begrypeo, denken een bewys van hun vernuft te geven, met kortweg uit te roe pen, doelende op den polilicken toestand van ons land Hel is eene winkelkweslie van weerkanten Natuerlyk dat wy niet schryven voor dit slach van liedenmaer wy wenden ons tot menschee die, behalve dat ze in stael zyn om de zaken te be- grypen, daerenboven niet zoo als de eersten, zich dwaeslyk ouversch illig loonen voor alles wat hel zedefyli en godsdienstig welvaren onzer natie aenbelangl. In ons overzigt van zondag laetst hebben wy eenige feiten besproken uit het diskoers van de heeren Jacobs, Rogier en Bara; thans zullen wy de ongegrondheid doen uilschynen van eenige der voornaamste bewysredens welke voorkomen iu het M. Dolez is een dier mannen zoo als men er in alle stalen en rangen vindt, doch met wie men ongclukkiglyk niets goed kan verriglen. Men zou hun liet woord van den Apostel mogen toepassen, en zeggen dat twee menschen in bun leven, te weten een menseb die regl spreekt, eu een inensch die verkeerd handelt. Immers, zoo zeer als de zon verschilt met de sterren, zoo zeer vei schilt de handelwys van M. Dolez met de woorden die hy, als de zuiverste uitdrukking zyner convictie, dezer dagen in de Kamer van volksvertegenwoordigers heeft uit gesproken. M. Dolez behoort aen de behoudene party, maer aen de liberael-behoudene party. Hel is dan uit dien hoofde dat het hem groo- telyksspyt, te zien dat de kwestie van Godsdienst en Kerk zoo dikmaels, en op de driftigsle wyze, inde Kamers wordt opgeroepen. Waerom toch, roept de volksvertegenwoordiger van Bergen uit, "aerom in het midden dezer vergadering, allyd politieke wetten voorgestcld? En terzelfder lyde als M. Dolez deze gegronde l'lagl lael hooren, juicht hy de benoeming van ‘d- Bara, als minister van juslicie toe, alhoewel het klaerlyk bewezen is dat die benoeming maer ge schied is met het inzigl om den oorlog dien hel goevernemenl den Godsdienst en de Kerk aendoel, op eenen meer gedachten en hevigeren voet te doen ontslaen M. Dolez is ook een dier mannen die onzen Godsdienst den reglzin wig sten eerbied toedragen, alhoewel hy niet aerzelt ml te roepen, dat hel de rcgtgeloovigen zyn en de kalholyke geeslelykbeid die de afschilwelyjie sekte der Solidairen lot stand heelt gebragt- Doch hetgeen waerdoor M. Dolez het meest be lezen heeft dal hy hel niet eens is met zich zelven, 4 is dal, ofschoon by elke gelegenheid de akten van De waterput ten dienste onzer burgery, is thans ten vollen opgedaen. Rondom is dezelve belegd met eene bekleeding van eene dubbele laeg blie ken; iels wat, op het advies gedaen van eenen ingenieur van bi uggen en wegen, allervoorlrefle- lyksl wordt bevonden. Men is het ook eens in onze stad om het nieuwe werk van den waterput als hel beste en nuttigste werk te beoordeelen dat, lol nu, in onze stad, en sinds een 50tal jaren, is verrigt geweest. Gisteren hield dezelve reeds meer dan 4,000 hectoliters water in, hetwelk, onder betrekking der hoedanigheid, niets Ie wenschen lael. bet goevernement afkeurende, hy by elke stem ming zyn deel beeft bygedragen om dit goever- k lent in stand te helpen houden verders, en dit is de kapitale kwestie geweest van zyn weemoedig diskoers, verders, heeft M. Dolez gedacht eenen aki van zuivere vader landsliefde daer te stellen, met M. Dechamps, een der grootste en geachtste staetkundige mannen van Europa, op eene grove wyze te beschuldigen van, by gelegenheid zyner laetst uitgegeven brochuer, Belgie te willen overleveren in handen van den VREEMDELING Vóór hem, had M. Rogier alreeds deze onnoem- lyke beschuldiging in de Kamer laten hooien. Maer hetgeen ligt te begrypeo valt van den kant van M. Rogier, is niet slaeude te houden by M. Dolez. De brochuer van M. Dechamps is eene onregt- slreeksche veroordeeling der bestuerwyze van het Ministerie Rogier-Frère, en dit verklaerl den aen- val van M. Rogier legen den otid-Mitiisler en oud- verlegenwoordiger van Charleroymaer zulks is het geval niet met M. Dolez, die niet minder dan M. Dechamps, de politieke bestuerwyze van hel goevernement afkeurl, alhoewel, zoo als hooger wordt gezegd, hyloch altyd een warm minislerieel- gezinde blyft Wat houdt dus dil zoo vermaerd schrift van M. Dechamps, welk schrift de kwade beest is die de heeren Rogier, Dolez, Bara en Frère belet te slapen, zoo al in Zien wy De omwerking der kaert van Europa, de ver breking der Weener-traktaten van 1815, de steeds aengroeijende overbeerschzuchl der monarken, dit alles met een aendaclilig oog beschouwd, besluit M. Dechamps met zyne vrees uit te drukken nopens de toekomst van ons eigen land, dal onge- lukkiglyk zoo zeer door twist en tweedragt is verdeeld. In het midden van Europa, zegt M. Dechamps, heeft zich een magtig ryk gevormd, het koningryk Itaelje welk ons goevernemenl een der eersten geweest is om hel te eikennen; dil ryk is ge vormd geworden ten koste van het EIGEN LEVEN en BESTAEN van een zestal kleine rijken, zoo als Belgie; en ten gevolge der stichting vau het kouing- ryk Itaelje, heeft keizer Napoleon aenspraek ge- maekt op de twee Italjaensche provintien Nice en Savoijen, die dan ook van het moeder-land zyn afgescheurd en aen Frankryk zyn geannexeerd geworden. De reden die Napoleon de lil® voorgaf om van Nice en Savoijen twee provinciën te maken van Frankryk, was deze, namelyk dat, met de vorming van een groot ryk aen zyne zuider-frontieren, Frankryk in stael moest gesteld worden om met dit nieuw magtig ryk hel evenwigt le kunnen behouden. Dit is voor Itaelje; maerslaen wy thans eenen oogslag op Duilschland. Daer treft men eene mogendheid aen Prui sen, wiens droombeeld de ineensmelling is van alle de duilsche Stalen, onder hel hooge Bestuer van Pruisen. Geheel de politiek van M. de Bismark komtdaerop uit, op de stichting van een groot pruisisch ryk. Deiopalming van hel Deensche hertogdom Hol stein door Pruisen, welke inpalming door keizer Napoleon niet is betwist geworden, is een eerste stap door Pruisen op den weg der annexiengedaen. Welnu, inde zeer gegronde veronderstelling dal Pruisen erin lukke in zyne politiek van ineensmel ling der kleine duilsche Staten, onder deszelfs hooge bescherming, walzaldil tengevolge hebben? Ongelwyleld dat keizer Napoleon, zoo als by de vorming van hel Italjaensche koningryk, eene ver goeding zal eischenom, ten noorden zyner grenzen, het evenwigt ie kunnen behouden tusschen Fran kryk en het nieuwe duilsche ryk, dal welfigi nu 1S«5, Allerhande Niieuvistydin^cn. M. VanneSle, coadjutor te Pollincliove, gaet in dezelfde hoedanigheid over naer Coolkerke. De tweede onzer beide jongelingen van slnd, die als vrywilliger uaer Mexiko is vertrokken, de genaemde Hclio- door Dtipond, s< hryfl uit Morelia »en zyne ouders, in Stad, dal by kuk by eenen officier en zeer welvarend is, en lol 2 41 2 IS BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N" 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 eeutimeu. Ï8G5, ï-goederen, mon zwaet EN, teslaen met n genaemd sschen. s-dreve, al- Bovekerkc BOOM EN, tkanten cu INSC11RYVINGS PRYS. Buiten stad, ft franks. Mel Suppl. S Hel Boterkuipje verselivot den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. FT BMskoers vnn S3. Dolez. De Waterput. Droeliaer van S3. Dcclsaniprs. 28 Nove. 15. 155. 00 a 55 a 50 - a 28 - 00 3 27 00 00 a 18 5« a 15 a 50 - 50 a 5 - 90 a 5 18 al52 - a 27 Nov. 48 a 21 58 a 69 a 12 95 62 3 9 66 90 a 18 45 8f a a 0-57.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1