I N° 50. Negentiende per. 10 December 1805. PETERS. xmude. Dixmnde, Zondag, en, I Bedroevend nieuws uit Mexiko. ikamp, Gang, 10, (e II J I ll I- (V het publiek by hem le AK, alsoek soorten ea I een aental m) fr. 1-00. aek, fr.0,20. illeenspraek, wegende lot S, algemeen 80 ct. roorzien van Iden, yzeren Paris- Poio- Molen- ea chelen, enz. j[scheid van als Messen, en, Garens, leis, Sehae.f- Kandelaers, party aen- l deze arli- >CKS, complant) fr. 5-10 ct. i Linten (o by CLAUS- n postzegels, a post ont- De tydingen die ons uit Mexiko geworden, zyn I bedroevend en zullen te regt vele fatnilien bedroe ven, wier kinderen zich iude ongelukkige expeditie hebben laten medeslepen. Behalve bet nieuws dat de President der Ver- eenigde Staten eenen zaekgelastigde benoemd heelt by den oud-President der Mexiaensche republiek, J- dit een zeer gewigtig nieuws, dewyl de opstand der juarislen tegeu den nieuwen stael van zaken in Mexiko, er door gewettigd wordt, berigten ons de laelste telegrams dat het verschrikkelyk dekreet, door keizer Maximiliaen onlangs uitgegeven, een begin van uitvoering heeft gehad. De juaristsche opper-officieren Arteaga, Salazaï, Diaz, Parachez, Gomez en andere, die door de (roepen van keizer Maximiliaen waren krygsge- vangen genomen, zyn onbermherlig binnen de vier-en-lwiulig uren gefusilleerd geworden. Maer wal zal nu Juarez met de Mexikaensche en BELGISCHE krygsgevangenen doen, als hy ver neemt dat keizer Maximiliaen zyne generaels onge nadig door den kop laet schieten? Hel antwoord is gemakkelyk te raden de weer- wraek zal op hen nedervallen, en met dezelfde niaet waermeê1 Maximiliaen zal gemeten hebben, zal hy worden gemeten. Ongelukkig is het echter, dat het onze arme BELGEN zyn die voor hem zullen boeten. En indien Juarez de Belgen laet fusilleeren, die de wapens legen hem en tegen de Republiek hebben opgenomen, wat zal er hem te verwylen vallen? Hel is verschrikkend yselyk, maer wy kunnen hem niet veroordeelenEchter verhopen wy dat Juarez zich edelmoediger zal toonen dan keizer Maximiliaen, en onze arme Belgen sparen zal. 18G5, i Dixmübe, deer alhier. ÜL i I 5 5 18 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N» 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 ceutimen. :eTïi tknoopi ng, die onvermydelykheid is gewor- r voor eeoige uren verschuiven. De bestuerder dètffonileur heeft reeds de zwarte lysten doen maken verschynen in den rouw van het staetsblad. Dit féne byzonderheid van weinig belang, doch zy he men in de boogere kringen alle hoop op herstel 2-00 cl. 2-60 ct. 2-50 ct. kleiner boe te prys van 'T BOTEBKUIP. Men leest in eene korrespondentie, 8 december De toestand, waerin Z. M. de koning zich bevindt, voorspelt meeren meereen naderend einde. De genees- heeren hebben de prinsen kennis gegeven dat zy hel kas teel niet moesten verlaten, da er men teder oogenblik een noodlottige krisis kan intreden. Hel laelste bei igl dezen morgen door het ministerie ontvangen, iuidt De Koning zal den dag vau heden waerschynlyk nog overleven. Op de drukkery zyn een aental zetters en drukkers permanent, om zoodra 't berigl van het overlyden des Ro llings ontvangen wordt, daervan aen de ingezetenen kennis te kunnen geven. Reeds is bepaeld dat kanonschoten hel overlyden van Z. M. zullen aeukondigen en dal daermede dag en nacht om het half uer zal worden voortgegaen, tol aen de begrafenisplegtigheid. Het stoffelyk overschot zal worden ter aerde besteld in eenen grafkelder, grenzende aen de kerk van Laeken en in de onmiddelyke iiabyheid van het graf der Koningin, maer in ongewyde aerde. 4 Dec. a 29 a 26 50 a 17 a 29 a- a- Allerhande Niieuwsty dingen. Men leest in de Volksstem van Antwerpen Toen in de XVI' eeuw, en toen later in den tyd der Ja- cobynen de goddeloosheid het masker afwierp on in pleg- ligen stoet zich vertoonde in de straten van bet katbolyk Antwerpen, toen, zegt de geschiedenis, sloten de burgers de deuren en de vensters hunner wooningcn om niet bet minste aendeel te nemen in die schandige veriooiiingen en door hunne handelwyze daertegen in ts gaen. De tyden zyn veranderd; de goddeloosheid doorwan delde verleden maendagde byzonderste straten onzer stad; Men leest in eene briefwisseling uit Brussel, aen de Amsterdamsche Courant van 6 december beberigten betreffende den Koning worden al meer en meer onrustbarend. Zyn toestand is, naer bet schynt, hopeloos, Leopold zal misschien nog maer weinig leveus- d3gen hebben. De lyder is zoo zwak, dat al de schild wachten om het kasteel zyn ingetrokken, omdat de stap dier militairen de rust van den zieke stoorde. Drie genees heren zitten eiken nacht voor het bed des Konings. noodlófligt den, m*r van dëïfci voor liw v is wekpene wysl dal verloren beeft. Alle maelregelen zyn genomen om rustig hel overlyden van den Koning af te wachten. Ik gebruik het woord rustig, omdat men vóórziet dal alles op de kalmste wyze gebeuren zal, niettegenstaende de nog al zonderlinge schikking onzer grondwet, volgens welke, te rekenen van de dood des Konings tot aen de eedaflegging zyns opvol gers, of van den regent, de grondwettelyke volmagt van den Koning uitgeoefeud wordt, in naem van het belgisch volk, door de ministers in raed vereenigd, en onder hunne verantwoordelykheid. Wat den duer dier tusschenregeering betreft, daervan zegt de grondwet niets. Zy zegt enkel dat, by de dood des Konings, de Kamers ten laelste den tienden dag na dat overlyden vergaderen. Men leest in een brusselsch blad, 5 december Het begin der ziekte-verscbynselen, die zich vooral sedert eergisteren by den Koning vertoonen, dagteekent reeds van het oogenblik dat Z. M. zich, gelyk de dag bladen beweerden, naer het jagtpark op zyn landgoed Ardennen begaf. Toenmaels echter bepaelde de ziekte zich by eene ont steking der ingewanden, waertegen het verblyf op dat domein in Zyner Majesteits oogen hel beste geneesmiddel zou zyn. Op hel oogenblik van den terugkeer verklaerde zich echter de roode loop, die sedert eergisteren een zeer verontrustend karakter heeft aangenomen. De aenvallen volgen elkander namentlyk met zooveel snelheid op, dal men geheel byzondere maelregelen op hel paleis te Laeken heeft moeten nemen. Gedurende de zeldzame oogenblikken, die tusschen de aenvallen verloopen, sluimert de lyder in, om cenige sekouden later weder te ontwaken. 2» Nave. 1*. 155. 60 a 55 a 50 a 28 00 a 27 0® 00 a 18 50 a 15 a 50 50 a 90 a al 52 a Regterlyke kroniek. De korrektionnele regtbatik van Veurne heeft de vol gende veroordeelingen uitgesproken Demeyer Hendrik, 20 j., werkman te Woumen, Decaes- lecker Hendrik, 21 j.. dienstbode teEessen; Vermeesch August, 20 j., dienstbode te Eessen, de eerste 1’ tot 14 dagen gevang en 2“ lot 11 fr. boel of 7 dagen gevang; de 2' en 5' elk 1° tol 8 dagen gevang en 2° tót elk 11 fr. boel en allen gezamentlyk lot de kosten, 1° voor wederzydsche slagen, 2° voor nagerucht, te Woumen. Degrave Felix, 59 j., bezemmaker te Clercken, tot eene maend gevang en de kosten, voor slagen op zyne vrouw Idonia Schoolaert, te Clercken. Willemyns Hendrik, 50 j., rondleurder te Veurne, tol 5 maendeo gevang en de kosten, voor slagen op Lodewyk Feys, en voor wederstand en gewelddadigheden legen de poïicie, handelende voor de handhaving der orde, den 5 October, te Dixmude. INSCHRYVINGSPRYS. Buiten stad, franks. Met Suppl. S [Jet Boterkoipje verscbynt den Donderdag in geheel blad eadeu Zondag in half blad. Men schryft uit Brussel, 8 december Hel bloedverlies heeft den Koning ook uitermate ver zwakt. Alleen een eenigszins versterkend voedsel zou daerin verbetering kunnen brengen, terwyl Z. M. voort durend over gebrek aen eetlust klaegt. Gisteren, gedu rende den geheelen dag, gebruikte de soeverein slechts twee lepels bouillon en een glas punch. Gisteren avond beweerde men hier dat de Vorst den morgen van heden niet zou beleven. Die vrees was geluk kig ongegrond. Niemand toch, zelfs niet de geneesheeren, mogen in de ziekenkamer komen, zonder door den Vorst ontboden te zyn, die daertoe gewoonlyk uitsluitend de oogenblikken kiest, waerop hy zich minder zwak dan gewoonlyk gevoelt. De zielstoestand, en dat leeken kan weliigl als hel on gunstigst van allen aenzien worden, is sedert eenige dagen sterk achteruit gegaen, waerloe de tegenwoordige ver wikkelingen in Mexiko zeer veel schynen te hebben byge- dragen. In zyne heldere oogenblikken spreekt de Koning toch luid de woorden Mexiko, Charlotla, myne doch ter, by herhaling uit. Mensebryft uit Brussel, 6 december: Al wal gezegd wordt in de dagbladen over den zede- tyken toestand van den Koning, is onnauwkeurig. Sedert de buikloop zich opdeed, heeft niemand, ter uitzondering vau de geneesheeren en den kamerknecht, Z. M. genaderd. Sedert hy van de Ardennen is teruggekeerd, hebben de hertog, de hertogin van Brabant, de graef van Vlaeu- deteu, den Koning nog maer éénmael gezien. Men leest in eene briefwisseling uit Brussel, 8 decemb. Be toestand van Z. M. blyft ongelukkiglyk wanhopig. De kleine, geheel voorbygaeudclyke verbeteringen kunnen de UT—B— I Ziekte des Konings. Hel laelste officieel bulletin luidt als volgt De Koning bevindt zich beden in denzelfden toestand als gister. D' Wimmer. D' De Roubaix. Paleis van Laeken, den 7 december. de burgers van Antwerpen door nieuwsgierigheid aenge- dreven vertoonden zieh aen hunne deuren en vensters it plaets van die te sluiten, en de goddeloosheid beroemde er zich over zooveel aenschuuwers te hebben die door hunne tegenwoordigheid in hare plegtiglieid deel namen. Ziehier de zaek Een ongelukkig inwoner dezer stad had zich door eed verbonden in de maetschappy der zoo genoemde solidairen van te leven en te sterven zonder godsdienst, in andere woorden van te leven gelyk een dier en aldus te sterven. Niettegenstaende de uiterste pogingen van priesters die hy zyne vrienden noemde, van eene moeder en van bloed verwanten die aen onzen heiligen Godsdienst toehooren en hen> smeekten en baden, heeft hy volherd tot den laet— sten snik met te verklaren dal hy wel chrislene was doch geen kalholyke of geen protestant... en hy stierf zoo als hy had geleefd. De katholyken moesten hem verstooten om zyne bely- denis, maer dit ook moesten de solidairs doen die allen godsdienst verzaken en dus als hunnen geloofsgenoot niet mogten aenschouwen iemand die zich kristene verklaerde, en zonder eenen stelligen godsdienst aen te nemen, ge loofde aen bet bestaen van God en aen hel ander leven. Dit hebben die laffe goddeioozen niet gedaen zy hebben hen: na zyne dood niet geweigerd als hunnen geloofsge nootzy waren blyde eene gelegenheid te vinden om hun nen godsdiensthaat opentlyk te kunnen lucht geven, cn, gelyk zy over eenige maanden eenen protestantschen zee kapitein hebben naer het graf vergezeld omdat hy plotse lings was gestorven en niemand wist welk zyne gonsdien- stige gevoelens waren geweest, zoo ook hebben zy vette- den maendag grooten toestel gemaekt om den ongelukki- gen wiens naem wy niet willen noemen uil eerbied jegens zyne godsdienstminnende bloedverwanten zich toe te eigenen en als gieran op zyn lyk te vallen om zich te kun nen verlustigen. Het moet eiken Anlwerpschen burger hebben doen blo zen, bet schandig tooneel van spottemy tegen allen gods dienst dat zich langs de Gasthuis- en Huidevetterslraet naer de Meir heeft begeven om langs daer den ongewyden grond van Stuyvenbergskerkhof te bereiken. De ongelukkige was immers in hel gasthuis gestorven, dit huis van liefdadigheid, dat onze voorouders uit gods dienstig? gevoelens hebben geslicht, en in hetwelk de solidairen met hel teeken der goddeloosheid op hel voor- hoold zyn binnen getreden om daeruit, voor de eerste mael, een slagtoffer hunner goddeloosheid weg te roo- ven Over weinige dagen viel M. de minister Bara gewel dig uit tegen den achtbaren generael de Lannoy, die zich als kandidaet der katholyken voor de Kamer te Doornyk had laten voordragen. In een engelse!) werk, zegt de Catholique, vertaeld door de liberhatersche vrydenkes Gustave Jottrand ehAlbrert Lacroix, leest men den volgenden nittrek uit een oud- register der gemeente-uitgaveu der stad Doornyk. Aen meester Jacobus Barra, beul, voor twee mael Jan de Lannoy gepeynigd te hebben, 10 stuivers. Aen denzelven, voor den gezegden de Lannoy levendig verbrand te hebben, 60 stuivers. Dit doet zien dal men door het lezen der oude geschie denis somlyds nog al aerdige dingen ontdekt. Het verslag van den venerabelen broeder Van Humbeek over het wetsontwerp op de kerkfabrieken is bereid. Het was alleenlyk uil oorzaek eener ongesteldheid van M. Crombez, voorzitter der middensektie, dat het verslag aldaer nog niet gelezen is. Nu is M. Crombez genezen en te Brussel aengekomeu. Wy gaen de belangen van den godsdienst zien beoor deeld worden door eenen minister franemacon en door eene meerderheid die in de loges opgeraept is. Even veel ware hel van aen de socialistische meeting van Brussel een wetsontwerp over den eigendom toe te vertrouwen. Baron Chazal, onze minister van oorlog, houdt voor zyn plezier eeuen aep in zyn huis, welken een moor moet bezorgen. Over tyd heeft die aep T een of T ander geëten, en, daerdoor als razend geworden, in den arm van minis- ster Chazal gebeten. Apenbeteu zyn geen lachendingen de minister is er van zoo slecht gekomen dat hy gevaerlyk ziek ligt. Volgens eene korrespondentie is er verergering in den toestand van den heer Chazalhet schynt dal hy gis teren ook een begin van buikloop beelï gekregen. De plcidooijen in de zaek ten laste van Hendrik Ro- giers, Hendrik Claus en Maria-Theresia Van Steenkiste, de twee eersten betigl van talryke diefstallen met bezwa rende omstandigheden in kerket: en kloosters der arron dissementen Kui tryk en Meenet) begaen Ie hebber) in den loop der maenden mei en juny laetstledeu, de laelste beschuldigd vau medepligligheid, zyn donderdag avond ton 5 ure en half geëindigd. Rogiersis verwezen tol 20jarcn dwangarbeid, tolde tentoonstelling vau 20 jareti bewaking der politie. Te St.-Etienne les orgues (Frankryk)beeft een kind van II jaret), op 10 november II. een ander kind vau 27 Nov. 48 a 2i 58 a- 69) a 12 95 62 a 9 66 90 a 18 45 81 a 2 41 a 2 U ©-57.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1