li IEZINS. inxmude, Donderdag, 14 December 1865. Negentiende jaer. Dood van t cam Koning. iV 50. f volgens den et jaer voor 1 420 00 m oo De groote doodstryd, zegt de Gazette beige, is begonnen dezen morgen (zondag) om negen ure. 11 li 0. in ren De Koning is dood! Die LIDARJTgjy o d 40 ct. postzegels, post ont- bed scharen van den doorluchtiger! stervende. De aendoening stond op aller aenziglen te lezen, en elk wachtte meteen vreesachtig lyden de droevige gebeurtenis af die in het geheele land eene zoo wettige ontroering moest teweeg brengen. Eens klaps ontstaet eene beweging inde kamer van Zyne Majesteit. Al deaenwezigen vallen op hunne knien onder den irrdruk eener uiterste aendoening. De koning was gestorven zonder helminst te lyden, de helderheid van een gerust gemoed op het gelaet behoudende. De naem van Leopold I is onafscheidbaer ge hecht aen hel aendenken van onze staelkundige onafhankelykheid. Sedert vyf-en-dertig jaren heelt die Vorst de lotbestemmingen van zyn aengenomen vaderland gedeeld. Zyne regering is eene der langste en der vruchtbaerste onzer eeuw geweest. Zyne diepe kennis der politiek, de zekerheid van zyn oordeel en uitstekende hoedanigheden die hern onderscheidden, hadden hem onder meer dan een opzigl op den eersten rang der soevereinen geplaelst. De koning maekte van hel aenzien en het gezag, welk hy genoot, gebruik om vooreerst Belgie als natie te doen erkennen, daerna om zyne nationali teit te bevestigen en hel magtige steunen te be zorgen. Hy wist ons door zeer dringende krisissen te geleiden, en, gelukkiger dan veel andere soe vereinen, behield hy ongeschonden hetgeen hy gezworen had te bewaren. De koning heelt langen tyd de politieke scheu ringen welen te voorkomen; getracht de hevigheid der worstelingen te matigen, en wy kunnen niet vergeten dal de laetste raedgevingen, welke hy aen de natie gerigl heeft, raedgevingen van gema tigdheid en eendragl zyn. Hel huwelyk des konings met onze zeer be treurde koningin Maria-Louisa heeft eene katholie ke familie doen geboren worden, opgebragt onder de oogen eener moeder, wier ui.stekende deugden zy zich zal gedenken. Wy nemen deel aen haren rouw, wy vervoegen onze gebeden by de hare, en, by het inroepen der goddelyke bermherligheid voor den afgestor vene, willen wy getrouw onzen pligt volbrengen van ware kristenen. Van heden af dragen wy onze gevoelens van ge trouwheid en verkleefdheid op aen den kroonprins, en wy vertrouwen hem al onze hoop toe. Hy zal in de gewigtige omstandigheden, welke zich zou den kunnen voordoen, den vasten en moedisen onderstand aller goede burgers vinden. Leve Leopold II, Koning der Belgen! '•-W De Indépendance deelt de volgende byzonder- heden meé, over de laetste oogenblikken des Konings. Volgens hel blad waren HH. KK. HH. de prin sen sedert eenige dagen op het kasteel van Laeken geïnstalleerd. De koning zag ze dikvvyls, en deed hen des morgens roepen, ben verzoekende hem niet meer te verlaten. Zyne Majesteit heelt lot het laetste toe zyn ver stand behouden. De koning was kalm, en alleen eene sterke ademhaling deed de nadering der dood opmerken. M. Jules Van Praet, minister van het huis des konings en oudste vriend van Zyne Majesteit, be vond zich insgelyksaen het sterfbed. Ten 11 ure zyn de presidenten van Senaet en Kamer, en de ministers binnen getreden. De ko ning was omringd door zyne weenende kinderen en kleinkinderen; eenezyner handen rustte in die van de hertogin van Brabant, die voor hel bed knielde. M. Becker, predikant van den koning, bevond zich insgelyks in de kamer. De koning heeft M. Jules Van Praet de hand gedrukt, en na die laetste vriendschapsbetuiging, liet hy ze weêr rus ten in die der hertogin. Eenige minuten later stieif de koning zacht, zonder klacht, zonder doodstryd, en zonder dal men zag dat liy den laelslen snik gegeven had. Die droeve en zwaerwig- tige tyding verwekt geheel ons land door eene diepe en wettige ontroering. Leopold I is zondag morgend, 10 december, om 11 ure 47» miuulenjgestorven. Gedurende de zes laelste uren van zyn leven hadden de hertroerendsle tooneelen plaels, waer- van wy hier, naer hel Journal de Bruxelles, eenige byzonderheden laten volgen. Hel was nog maer 7 ure van den morgend, wan neer de hertog en de hertogin van Brabant, alsmede de graef van Vlaenderen by dendoorluchligen zieke geroepen waren. Hunne konioklyke hoogheden verhelen hel smerlbed des konings niet meer. Eene innige samenspraek greep plaets tusschen Z. M. en zyne weerdige kinderen. Daerna drukte de koning het verlangen uit om, voor eene laelste mael, zyne klein-kinderen te zien, len einde hun zynen vader- lyken zegen le geven en ze Vaerwel! le zeggen. Hel onderhoud der jonge prinsen met hunnen dooi luchligen grootvader, was allerherlroerendst. De koning zoende op de teedersle wyze hel kleine graelke van Henegouwen en zyne zuslerkens; al weenende en snikkende verlieten de kinderen de kamer alwaer de koning welhaesl zonde sterven. Z. M. was door de droefheid van den jongen prins en der jeugdige prinsessen ten uitersten aengedaen. Tot op den oogenblik dat hy den laelslen snik gaf, hieldjZ. M. onophoudend zyne hand in de handen gepiaetsl van Hare koninkïyke Hoogheid de Hertogin van Brabant, welke zich deed bewonderen om haren eerbied, hare toegenegenheid en haren moed. Hel is in de uiterste oogenblikken dat men de heldhaftige zielen leerl kennen. Mevrouwde hertogin van Brabant verborg aen den koning het gevaerlykc van zynen toestand niet. L. M. luisterde naer de prinses mei de grootste aendacht, en liet de krislelykste gevoelens blyken. Met eene zienbare aendoening zou de koning het Christusbeeld omhelsd hebben welk hem door zyne schoondochter wierd aengeboden, en zelfs zou hy het albeeldsel van Jesus aen zyn herl hebben gedrukt. Het was het oogenblik op welk hunne koninkïyke hoogheden ter prooi waren aen de he vigste smerten. Daer was in dit schouwspel iels grootsch en heerlyk de gevoelens van den krislene schenen uil in de volheid der uitdrukking, en de vader des huisgezins vertoonde zich in al zyne heerlykheid. Wanneer eindelyk hel laelste uer voor onzen welbeminden koning was geslagen, kwamen al de dignitarissen van bel Paleis en van den Slael en de Voorzitters onzer beide Kamers zich rondom het De koning is ten 11 ure 43 minuten zonder doodstryd overleden, zegl l'Eloile. Tol hel laelste oogenblik is hy volstrekt kalm gebleven. Hy kende volkomen zynen toestand en deed zynen kapelaen komen, waerna hy naer zyne kinderen en kleinkinderen vroeg. Hy sprak met allen en vooral met den eifgeuaem van den troon. H. K. H. Mevr, de hertogin van Brabant, aen hel bed des konings geknield, kon hare lianen niet inhouden en de smart van allen was hartver scheurend. De koning is langzamerhand gestorv<n. met het hoofd op de hand geleuud en zyne familie met liefde beschouwende. De ministers, de voorzitters van Kamer en Senael en de persoonen van het huis des konings hebben de laelste oogenblikken van Z. M. by- gewoond. De toestand van generael Chazal liet hem niet toe zich naer hel kasteel te begeven. T BDTERKUIPJE Xyne Majesteit. I' I I Dixmude. n •g moeten ten aelscitappy in- 0 0 at der jmien letalen. Total der betaeWe premieu. BEKENDMAKINGEN. 15 cl. «ten drukregel. Blkef.i. Wiluemlykslraet, N« 14. Voor elk ufzonderlyk num mer, 12 cenlitueu. I t ft’ I I n het bureel itraet, D 20, FoSSEPBEl» VERE, ZOUl- DIXMUDE». ?ede, Keru- 9 7 5 l l I l l I evene eener betreft, r gemeente, loopt. en eene ge- tael uit 700 *80 00 *87 15 195 50 292 50 208 00 215 75 219 80 225 55 252 80 241 45 249 50 259 26 270 00 282 16 294 06 506 - 518 - 550 - 542 - 560 - 590 - 420 - by gevoegd schap van Czar Alexander I, en deze deed zich zelfs, door deu jongen bevelhebber, uaer de koulereutieu van Erfurt vergezellen. Na vele onderhandelingen en de bedreiging van wege Napoleon, dal prins Leopold, door in russischen diensite blyveu, de valverklaring van zynen broeder Ernest in de hand werken zou, verliet Leopbld eindciyk hel russiscbe leger. In 1815, toen gansch Duitschland te wapen liep tegen Fraukryk, nam de prins echter zyn kommando in het rus- sische leger weêr op, en de kurassier, van Leopold deden te Lutsen, te Warschau, te Reichenbach wonderen van dapperheid, lerwyl hel korps des prinsen van Wurleip- burg, door generael Van Damme aengerand, door deze kurassiers glansryk wierd ontzet. Te Warschau en te Leipzig onderscheidde zich de jonge krygsmau, en menig ridderteeken dal hy op de borst draegde, won hy op die slagvelden. Na hel sluiten van den vrede, vergezelde Leopold den Czar Alexander naer Londen. Daer zag én beminde hy prinses Charlotte, dochter van den prins regent, en ook deze vorstin, aen welke de troon van Engeland moest te beurt vallen, wierd later zyne echtgenoote. Napoleon’s terugkeer van het eiland Elba, deed den prins weêr in het russische leger treden, doch na den nieuwen vrede ging ook Leopold naer Engeland terug, en wierd er, door hel huwelyk met prinses Charlotte, de ver- moedely ke erfgenaem van den engelscheu troonhy be kwam er den graed van Generael, eene lylrente van Koning; Leopold. Koning Leopold (Leopold Georges-Chrisliaen-Frederik, hertog van Saxen, prins van Saxen Coburg-Golha) wierd den 16 december 179111e Coburg geboren. Hy had lot peter don Keizer van Oostenryk, Leopold II, zoon van Maria Theresia. Een heldere geest kenmerkte van zyne jeugd af den prins en op zyn vyfliende jaer had deze zich reeds de kennis van verscheidene talen en andere studiën eigen gem.aekl. Pruisen kwam destyds in oorlog met Frankryk en dewyl het hertogdom Saxen-Cnburg, uit hoofde van den door- tochl van hel frinsche leger, daerin betrokken wierd, ging de oudste broeder in hel' leger der Pruisen slryden, terwyl de vader in de forteres Saelfeld ziek lag, en cr liefderyk verzorgd wierd door zynen zeslienjaren zoon Leopold. Coburg wierd den 10 October 1806 door maerschalk Lannes overrompeld. Saelfeld viel, en hertog Frans stierf 2 maendeu nadien. De kinderlyke zorg van prins Leopold had ten minstede laelste oogenblikken verzacht van den prins, die met stervend oog de overrompeling van den vreemdeling had gezien. De vrede van Tilsit (1807) herstelde het huis van Saxen- Colmrg in het vreedzaem bezit van den kleinen Slael; de oudste broeder van prins Leopold, hertog Ernest, volgde den vader op. Wat den jongen prins aengaet, deze vertrok naer het russisch leger en bekwam er weldra den graed van gene rael der kurassiers. Hv genoot daereuboven de vriend- m,ddel welken n !en,elk„en jonge- getroffen is d®. eenigste <ier pligten die uinmerwisseling el anders niet ryding welke de on de certifies ■etle circonslantt salisfail lende. Je re, i C’ le cerli/icat ail aux lois sur ml salisfail des e/fier d Furnes, ie weduwe Dril, ’■lifieael van lx', ’■eer wel onlvan- loede handelwyi rke. Ik ver. py G. Rosimoni I M. den Goever- den mililairn hove, by zonde- kelbergh, land- ladsloo; A. De en H. Vander- landb., Oost- .eysele; II, Ds elaere, Leveren 1,250,000 franks. In 1817 stierf de prinses Charlotte te Claremont, in den ouderdom van 21 jaren, alsook de zoon welke uil dat huwelyk geboren wierd. I» 1827 wierd de prins dim troon van Griekenland aengeboden, dien hy echter weigerde; doch in 1851 nam hy dien van Belgie aen, hem door eene deputatie van ons Nalionael Kongtes aengeboden. Den 16 july 1851 vertrok prins Leopold uit Londen, en wierd er den 17 july te Calais door generael Belliard, gezant van Frankryk, namens koning Louis-Philippe ver welkomd. Langs Veurne, Oostende, Brugge en Gent be reikte de nieuwe Vorst Brussel, waer hy den 21 july als Koning der Belgen wierd ingehuldigd. Den 9 augusty 1852 wierd te Compiègne de echtver. biudlenis iugezegend tusschen Louise-llaria van Oriev- oudste dochter van den Koning der Franscheu, en ,Pr dagen later kwam die edele prinses, welke in ons midden eene zoo zalige herinnering gelaten heeft, iu Belgie. Den 24 july 1855 kondigde hel klokgeluiden hel kanon gebulder de geboorte van eeneti prins aen, die echter in 1854 door de dood wierd weg genomen. Drie kinderen wierden beurtelings geboren. In 1850, den 11 ocioher, stierf de dierbare Louisa-Maria, en de Koning wierd anderinael weduweuaer. Koning Leopold is 75 jaren oud; inde laetste jaren wierd hy door zware ziekten getroffen, en slechts dank aen zyn sterk gestel weerstond hy gedurende eeuen Iaug< u tyd die hevige aeuvalleii. Laetste oogenblikken van Andere by zonderheden. INSCHRYV1NGS PRYS. Buiten stad, 6 franks. Mel Suppl. S Hel Boterküipje verscbynt den Donderdag it: geheel blad en deu Zondag in half blad.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1