AM, EK tl N° 51. 17 December 1865. SM. Dixrniide, Zondag, Negentiende jaer. De Hamer. I 9 le niedej. t geëerd komt le I8C&, en landen llinchove, loogslade- i, houden Wat ze Etierby beoogcn Hel is opmerkensweerdig dal byna geene liberale bladen de irooslryke byzonderheden meêdeelen, welke door den Journal de Bruxelles nopens de laetsle oogenblikken van Z. M. zyn algekondigd geworden, maer integendeel aliede byzonderheden meêdeelen waerui kan opgemaekt worden dat onze Koning zonder eenig godsdienstig gevoel te be- lyden, zou gestorven zyn. Dit bewyst voorzeker van het verlangen dier dagbladen, opdat het volk zou gelooven dat ook de Koning als Vrydenker heeft willen sterven! Zeer waerschynelyk zal het Weekblad morgen de lyst dier bladen helpen kompleteeren. I, gebruikt N Iepen, EN, ’t Noord- uis Cosle- N Eiken, waeron- Klemmers lengte en enslig zyn I Zoo deelden de liberale dagbladen een stuk mede geteckend door den Grool-nteester van de Logie den Grooten-Oosten, van Brussel, en waerin gezegd wordt dal de Koning gestorven is met hel Stol- cismus van den waer achtig en Vrymetselaer, dal wil zeggen, met de godloocbening^op de lippen en de wanhoop in liet hert. De Indépendance en de Echo du parlement, beide organen van het Ministerie, deelden dit ma^onniek stuk mede aen het hoofd hunner kolommen, terwyl ze stoutelyk spolleden met de (roostryke byzonder heden die de Journal de Bruxelles over de laelste oogenblikken van Z. M. meedeelde, en welke zy betitelden met den naem van roman, gebroeid in het hoofd van eenen der schryvers van het ka- tholyk orgaen. Die lael gaf aenleiding tot twyfel nopens de stichtende dood, volgens het katholyk boofd- orgaen, van den soeverein die, alhoewel protestant, in Christus zynen Heer en God aenbeden had. Maer de volgende regelen van het katholyk dag blad nemen diesaengaende allen twyfel weg, en doen zien dal het DE 11AET IS TEGEN ALLES WAT GODSDIENSTIG EN KATHOLYK IS, het welk die liberale dagbladen als booger heeft doen spreken. Ziehier wat hierover hel Journal de Bruxelles in zyn nummer van gister schryft Opzigtens liet matjonmek stuk van den Grooten- Oosten, maekl de Patrie de volgende bemerking Het Taelgenootscltap de Van Duyse's Vrienden, alhier, heeft in dato 14 december, het volgend adres aen den Hertog eu de Hertogin van Brabant gezonden In zitting van zaterdag heeft M.i Duinortier, volksvertegenwoordiger van Bonsselaere/zyn ver langen uitgedrukt opdat hetgoevernement de reeds toegeslane baen tusseben Nieuport en Rousselaere ju haergeheel zon behouden enten uilvoer brengen.’ Nieuport, zegde de Bousselaerschegedeputeeide, is de eenigste zeehaven van Belgie die op eenen groeien waterstroom gelegen is, en die zeehaven zonde kunnen van eene groote aengelegenheid worden jndien men, by middel van goede en vol doende wegen, ergemakkelyk naerloe kon geraken. M. Dumoriier eindigde met den Minister van openbare werken te verzoeken deze linie te be waren, zoo veel le meer dal ze noodzakelyk is voor de hooldstad en zy ons land mei eene schooue zee haven op den Oceaen zal verryken. M. De Smedt, volksvertegenwoordiger van het kiés.-arrondlssement Vetirne-Nieuporl, zegde hierop de aëurnërkingen van M. Dumortier te ondersteu nen. Tot nu, vervolgde de Veurnsclte gedepu teerde, heeft geen spreker zich verzet tegen de nieuwe voorstellen van den achtbaren minister van openbare werken; wal my betreft, ik aenzie ze als moetende de uitvoering verbaesten der linie welke Nieuport, sintft zoo vele jaren reeds en met zoo vele reüien, verlangt, waul Nieuport is de eenige slad onder al de eenigzins belangryke sleden van Belgie, welke niet met bet net der yzeren wegen is verbonden. Deze toestand is beweenlyk, want de zelve is oorzaek dal.Nieuport zoo arm en verlaten blyft. Ten slotte drukte M. De Smèt zyn verlangen uit op dal de minister van openbare «eiken al zynen invloed zoude gebruiken, ten einde hel gedeelte van Nieuport naer Dixmude eene der seclien van de gehele lime zou zyn, welke hel eerst zullen gelegd worden. Deze aenïnerking van den Veurnscben repre sentant zal door den Minister van openbare wer ken, die zelf al wat mogelyk is gedaen heeft opdat Nieuport eenen yzereuweg zou krygen, in aendacht worden gehouden. >’c rrancmaQonnery wti, host wat kost, onzen l°o diep betreurden Voist doen doorgaen als een ,ll“' die sterven ver van God en eenigen aki van godsdienstigheid op bun t I a a a - a -57. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgeudykstraet, N° 14. Voor eik. afzonderlyk num mer, 12 ceutimeu. 5, &5, op T hof- Merckem, ron, van Esschen, nder van Men schryft uil Brussel, 14 december Overat maeki men toebereidsefs voor de begravenis, welke allerprachtigst zyn zal. Al de Europeschc Mogend heden zullen hetzy persoonlyk, hetzy door bühne am bassadeurs, by de plegiigbeid vertegenwoordigd zyn. Zulkd.mige lengte zal de stoet hebben, dal hel hoofd ervan reeds te Laekeu zyn zal, wanneer hel einde zich nog in de Rue royale zal bevinden. Wat de nieuwsgierigen betreft, indien hel weer voor- deelig blyft, moei meti zich aen iets buitengewoons ver wachten. Men mag gerust zeggen, dal de helft van Belgie dien dag le Brussel zyn zal. In de straten, welke de stoet moet doorgaen, worden de vensters verhuerd aen ongehoorde pryzen. Dezen mor gen zag ik, in een buis in een dier straten gelegen, een kwartier le huren hangen; ik vroeg aen den bewoner van het huis wat prys hy vroeg voor een enkel venster op den dag der begravenis. Mynheer, antwoordde by my, myne twee vensters zyn daer zoo even verhuerd voor honderd franks! Van dit oogenblik heb ik my onthouden verder le vragen. 1 De algemeene legerstaf, en de-officieren zonder troep.^5 De algemeene staf der Burgermacht en de officieren zon der troep. De Hoven en Regtbanken. De Wetgevende Kamers en de Slaetministers. De Ministerraed. De lykwagen, bespannen mei 8 peerdeu. De dignitarissen en officieren vauj's Konings buis, den lykwagen omringende. tie iutheraensche geestelykbeid. De Koning. De Koninklyke Familie. De vreemde Prinsen. De vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden. De burgerlyke overheden en bedienden, eu de hedie- naers der eerediensten. Een korps peerdenvolk zal den stoet sluiten. 24 onderofficieren, gekozen by de helft uil (de burger wacht en hel leger, zullen de kist dragen by de aeukomst ler kerk van Laken. jjgOp den oogenblik der aenkomst van den stoet ter be- graefplaets zal de krygseer bewezen worden doorjafdeelin- gen der burgerwacht en infanterie van liet leger. gEr zal gedurende den oplcgt een kanonschot van vyf tot vyl minuten gelost worden. De vaendels en standaerden zullen omsluijerd zyn de trommels overdekt met zwart lakende muziekkorpsen zullen gedurende den optogt niet spelen. Be Franetstacons op een lyk. ^e Francmatjonnery wil, kost wat kost, d'vr ellendelingen, bonder ïle,l bed te belydet 1NSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. S Het Boterkwme verschynt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. a Een woord aen hel officieus blad, dal de byzonder heden welke wy over de laelste oogenblikken des Konings gegeven hebben, een roman noemt. Onze tegen spreker en de dagbladen die al te lichtelyk de baetzuehtige loocheningen der maQonhiéke drukpers activeerden, kun- nen hel kwalyk nemen of tiiel, maer die byzonderheden zyn volkomen nauwkeurig en wy houden ons aen ons ver had, alszyude In alles overeenkomstig met de waerbeid. hl dit stuk komt er eene tegcnslrydigheirf voor De Franctnacons zeggen dat Leopold I hun zyue hoogeen mag- lige bescherming verleende i-acr is het zoo, hoe kan de zelfde Leopold I aen zytien eed van Koning getrouw ge bleven zyn, gelyk de moi>rle|brpeders beweren? Eenieder weel hel toch ife vrymclselary wil al de vryheden der kalholykeu vernietigen, en in den Grooten-Oosten zclven heeft men verklacrd dat men de kloosters zelfs door hel geweld moest vernietigen? De legensir ydigheid is zonneklaer, en wy mogen zeg gen dat de FrancmaQotrs de gedachtenis van Leopold laste ren. wanneer zy her.r doen doorgaen als gestorven gelyk eenen Verhaegen, eenen Gallier, enz. De lykwagen. De wagen is 7 meiers 55 centimers hoog en 4 meters breed. Voer en achter den wagen heeft men de wapenschilden afgemaeld der negen provinciën. Op de zyden draegl de wagen, op zwart laken, schilden omringd door laurieren en kransen en bevattende, rechts, de inhuldiging des Ko nings, en links, den dag van zyne dood. Aen de achterzyde is een schild met de wapens van Bel gie, omringd van de nationale kleuren. Aen de voorzyde bemerkt men nog de persoonlyke wa pens des Konings. Aen de vier boeken zyn er opschrifl- zuilen, versierd met de koninklyke voorletters en kroonen, rookende drypikkels ondersteunende. Gansch de wagen dient tot voetstuk aen het eigenlyk ge zegd ireurmonument. Dit laetste is overdekt door een lang zwart laken met gouden franien geboord en de koninklyke kist ondersteunende. Op die kist bevinden zich de konink- tyke kenteekens de kroon, de scepter, de hand van regl- veerdigheid en de koninklyke mantel inyood fluweel met herinelyn geboord alles is overdekt mei eene zwarte krep wier groote plooijen hel schild van België, dat zich aen de achterzyde bevindt, gedeellelyk bedekken. Vreemde Prinsen te Brussel. Onder de vreemde prinsen die heden adn de lykplegtig- heid van den Koning deel nemen, bemerken wy onder andere De Prins van Wallis en prins Alfred, zonen der Konin gin van Engeland, alsmede lord Sydney en yyf engelsche generacls de Prins van Wurtemberg prins Frederik Wilhem van Pruisen, zooo van den Konicg van Pruisen; de Koning en de Koningin van Portugal; prins August van Saksen-CoburgHertog van Bassano, groot-kamerling van keize" Napoleon III; aartshertog Josef-Karl-Ludwig van Oostenryk, broeder onzer Koningin; baron Schewaizer, afgezant van den Grool-hertog van Baden; de groot hertog Koustanlyn, zoen van den Keizer van Rusland enz., enz. Programma der plegtiglieid voor de begraving des Konings. Dezen morgen, om 10 1/2 ure heeft de begraving van den Koning plaets. Eene salvo van 101 kanonschoten zal het vertrek van den stoet uit hei koninklyk paleis naer het kerkhof van Laekeu aenkondigen. Ziehier hoe de stoel gevormd is Een aldeeling gendarmen le peerd. Een korps peerdenvolk. Het peerdenvolk der Burgerwacht van Brussel. Een korps peerdenvolk. Een korps voetvolk des legers. Dé krygsschool. De artilleiie der Burgerwacht. Een korps voetvolk der Burgerwacht. De gekwetsten van September. Deputation der legioenen van de Burgerwacht des ko- niukryks en der regimenten van hel leger, met hel vaendcl De gevel vau ’s Konings paleis, le Brussel, is tot aen den balkon met zwart behangen. Adres aen hunne koninitlyke en kelzerlyke Hoog heden den ËSertog en de Hertogin van Brabant. Monseigneur, Een onmelelijk verlies komt het geheele land te treffen; ouw welbeminde Honing, die met eene zoo groote zelfopof fering een tijdstip van geluk en voorspoed voor onze Natie heeft geopend, en die gedurende vijf-en dertig jaren onafge broken heeft gewerkt lol de ongeschondens instandhouding O'i;er Nationaliteit en grondwettige instellingen is op 10" dezer maand December ontrukt geworden aan de achting en de liefde zijner talrijke onderdanen. Echter, gevoelt de geheele Natie zich diep getroffen door hel verlies van den zoo wijzen als edelmoedigen Vorst, dieleregl gedurende zijn leven Leopold de-Welbeminde wierd ge- kfeten, hoe levendig moet de droefheid zijn die Uwe konink je Hoogheden heeft getroffen, bij hel verlies van hunnen trelbcmindeu Vader letterkundige Maatschappij VAN DUVSE’S VRIENDEN -omi dus met de levendigste toegenegenheid hare gevoelens J!111 innige deelneming aan de droef heid en hel lijden van hire Hoogheden vervoegen, en terzelfder tijde UEd. de ver- le‘tcring geven van hare onwrikbare verkleefdheid. (De ondergetecketiden). btXMUDE, 14 December 1865. Dcc. 8 a 21 05 -a- 5 a 15 28 8 a 10 2 a 17 59 2 45 2 18 Dec. - a 2-9 - - a 26 - I a 17 - a 29 - a- a -- ïzcren vveg van iliieuporldoor Crtkniude en KSonsselaere, naer Geeraerdsbergon. I Dcc. 158. a 55 - - a 29 - - a 27 - a 27 5 a 18 75 -a 14 - a 51 5 25 5 45 - alSO 50 - a 99 50 Dec. I a 21 50 i a 15 a 15 25 a 16 75 I a 10 -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1