1' Jan?... Gy hebt feest gehouden in Boom!... L. ning. Het mag immers wel zyu, wy mogen veel van hem verwachten... De solidairen kunnen het maer niet vergeten dal de Uetlogin van Brabant zich, by het steifbed van den honing, als de moedige vrouw uit het II. Schrift gedragen heeft. Ziel hier wal de Vérilé van Dooinyk, bel Iroetelblad van minister Bara, durft drukken Welke glorie voorde Hertogin van Brabant, de laetsle oogeublikken van haren doorluchtiger) schoonvader le hebben gestoord, en, de vryheid van geweten miskennende, aen zyne zwakheid eene bekentenis afgepersl te hebben die in zich de erkenning besloot van de huichelarij, gedurende eene loopbaeu van drievierde eener eeuw. Tl De r» I par 18 I It nove I inslaen, en in plaels van i ijken hunne beurzen (e stelen en al hunne reg ion ;n le korten, nu eens opregt volksvertegen woordigers zullen worden, dal is, mannen die de belangen voorslaen van die hen naer de Kamers zenden... Gy hebt gelyk... Ik denk dal Leopold II 1° Alle twistzoekers zal doen zwygen, 2° De penningen van het land niet nutteloos zal verkwisten, 5° Zich zal herinneren, katholvke Vorst gelyk by is, dat er tn Belgie vier miljoen kalholyken woonen, 4“ Met zal toelalen dal de Kamer zich de regten der Kerk aenmalige, en in geestelyke zaken, gelyk kerkgoederen, sermoenen, chrislelyke stichtingen, kerkhoven, enz. haren neus steke. 5“ Alle poogingen zal aenwenden om nuttige wellen lot voorspoed van het land en tol vermin- I during der belastingen te doen stemmen, en alle de andere in de scheurmand te doen werpen... Als Leopold II dat doel zyn wy gered... En dan is hy een goede honing.... -•am Bien public, ongeveer 50,000 Ir. Journal de Bruxelles, ruim 21,000 fr. Gazelle de Liège, 15,500 fr. Patrie, van Brugge, ruim 9,800 fr. Am» de l'Ordre, van Namen, 41,000 fr. Cournier de CEscaul, ongeveer 6,000 fr. De Tijd, van Amsterdam, ongeveer 127,000 Ir. De Klok en 'l Land van IVaes, ruim 5,200 Ir. De Vrede, le Lokeren, ongeveer 2,000 fr. Denberbode, le Aelst (le lysl), ruim 1,000 Ir. Journal d'Anvers, ruim 6,000 fr. Journal de Courlrai, ruim 5,400 fr. De Monileur, van zondag, kondigt de konink- lyke besluiten af, by welke het besluer der studie beurzen in de provinciën Antwerpen, Brabant, Oosl-Vlaenderen, Luxemburg en Namen, loege- kend wordt aen de nieuwe kommissiën, door het goevernemeul ingesteld ingevolge de wel by kurrink- lyk van 7 maerl 1865 Voo'r de provimie Antwerpen beloopt bet cyfer dier* stichtingen lol 55; voor Brabant, lol 152; voor .Leuven’s Universiteil, lot 82; voor Oosl- Vlaghdèrëu, lót 25; voor Namen, tot 15. Naer loffelijke gewoonte, kondigt het Slaelsblad enkel maer de namen af der beurzenslichters, be- schaemd, als hel is, de hoedanigheid der begif- ting in Dixmude gêbragt hebtidat wy niet tigers te doen kennen, waervau verreweg 54 lol mililie-d *erkelij De ge den dier biel beg Goevern iestleder bevelen dien hei 55 de selnijven I Geen Itaei) jar De ver I tal oost! I ‘‘tig van '«re no ta'nchligi taatic-ph De ve -'•eordbri 'raagd, i srdeit ru •Uitboord goifsdiënstwat zouden zy dan in hel openbaer hebben komen doen?... Eene apery eene rouw- bëtöonirig voor hel afsterven van eenen vorst, zy die alle de vorsten willen van bunnen troon werpen ludien zy in openbare plegtigheden zich zoo gcerne in hun melsersgewaed vertoonen, waerom toonen zy zich dan niet altyd?... waerom openen zy de deuren niel van hunne logien om het publiek te laten hooren en zien wal er wordt gedaen en be- raemd?.,., Zy zullen er zich wel van wachten, en om rede... In de I liet diet I 'angst et De re I jaar 18» in otil iu uit I eter de I 1“ O» gedac 2" (k IN DEBDE KLAS. Wal hebt gy daer in de gazet gelezen, Bacs Ja,en groole feest voor onzen nieuwen Ko- Inderdaed; het was ook boog tyd dat er eene veranderrng kwam in den toestand van Belgie... En dal men ophield met alle die aperyen van liberael en klerikael. Ik verwacht veel van Leo pold II; ik denk dat onze mannen van de Kamers Een Vriend der waerheid. Leopold 1 in vroegere jaren hun broeder «as ge- raieuwjaersgitien aen t.. bs. den ii’aus. «eest?... IIv had hunne maelscbappy vetloocheud1 De oproep, door de verschillende katholyke bla- zy moesten hem actuien als eeuen overlooper, den in Belgie en Holland, naer het voorbeeld van eenen afgevallen broeder... i den Bien public, gedaen, om Z. IL Pius IX eene Lael dit nog ter zyde; de Francma$ons tver-nieuwjaersgil't aen le bieden, heeft, zoo wy reeds ken altyd in T duisterzy smeden in hel geheim gemeld hebben alom den schitterendste!) byval Ken pv«ftWad, 5 dec. t8e;s)üOk. zoo onkundi-. pianneti tegen alles wal eentg kenmerk van gezag verworven. Ziel hier bel bedrag der sommen, tol i,einiig zyt gy, dat het publiek, door het sebryven draegi. zoowel legen hel koningdom als tegen den I heden door cie verschillende bladen ingezameld eersten brief, u aeustomls met de vingers heeft rt.4 V-, La(... I -.4- - .4- 1 i lil Bi I I looting. De loting voor de ligling der nationale nrililie van 186G, zal plaels bebben in bet mililie-ressoil van Veurue-Dix- mude, op de dagen hierna vermeld Dixmude, 20 february. Handzaeme, 8 dilo. Woumen, 17 dito. Loo, 6 dilo. Veurne, 51 January. Alveriugbem, 22 february. Nieuporl, 25 dilo. Vi Vi Vi Gi (C tf waerom er is (Weekblad) 1,156-07 1,079-69 626-94 600-78 549 00 512-50 419-56 559 80 551 75 164-16 597-41 1, 2. 5. 4. 5. li. 7. 8. Solidaire Gramschap. Opet Of 20 libe burg, I Wy z en reed tie uilsl der par Dt liberale lagere ouiers -emaek niet mu el sa R( - M< ’t Wa meen u frankry hel.ies n: verlat nailers, «eiiséhi fliuis b - Di Itelgiscb liy liet v uiiiilelyk liiiiiipiui vult ome -r. Do mor liet sarei) oi - M. trienifen keuueiiid Die ve ui fundi Studiebeurzen. ISriefwisseling met Tobias. Sedert eenigeti tyd is liet publiek bekommerd met de stadszaken. liet is eene gunstige ontwikkeling iu den geest der Lurgery, die wy niel genoeg kunnen aenmauen om zich met de gemeente-zaken, ’t is le zeggen met de za ken van eenieder, bezig te bonden; dan, maer dan alleen, zullen zy begrypen wal er le doen slaet aen een stadsbe stuur opdat hel zyne pligten zou kwyren; wie er aen le kort blyfl, en wanneer by aen den weasel) der kiezers niet voldoet. Wy bebben op’l laetsle van ’tjaer 1864 twee brieven in T Weekblad zien verscliynen, gèteckeiid Tibi; over eenige Allerhande Nieuwst) dingen. Ziellier bet getal aengegeven hectoliters bier, gebrouw door de volgende brouwers, gedurende hel afgeloopcn jaer 1865 Vanderheyde Eduard, te Dixmude, h. 1,198-751. Verbelsl ilonoré, Woels Hippolyte, Vanderheyde Pieter, Vaudenbussche Pius, Moens Jan, Parel Leo, Jansseune weduwe, Nevejau Désiré, Meulepas Josef, Decuyper Pieter, Decock Karel-Pliilip, te Caeskerke, Men schryft uit Brussel, 7 January In de maeud juny aenstaende moeten er kiezingen plaets grypen voor de vernieuwing der helft van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De proviutien, geroepet) om de mandaten hunner vertegenwoordigers le vernieuwen, zyn Oostvlaenderen, Henegouwen, Luik en Limburg.' Die pro- vintien zenden 68 volksvertegenwoordigers, ‘waeronder 58 liberalen en 20 katholieken, verdeeld als volgt Oosl- tiel dwaes Dix.nude tegen my de pen durven opnemen!! I vlaenderen, 14 katholieken en 6 liberalen; llynegouwen, 1 dageu eeuen derden, geteckeud Tobias, welke brieven han- i n delen over stadszaken’t zyn zy die eene onlschuddins. in hel vet volg eenen geheel anderen weg zul.en droevigen indruk op menige burgers bebben ge- i .1 partyhaet de kalho- inaekt. Inderdaed, zy beschryven eenige daden, die, indien 1 11 i ze echt waren, zouden verdietiëii in aendachl genomen te I worden, en zelfs eenen onzer achlbaerste inwooners met minachting overladen. Maer de geesl van hael en afgunst, die ze kenmerkt, geeft genoegznem te kennen welke de inzigleu zyu geweest van Tibi of Tobias (gelyk gy verkiest) de grond der zinsneden bewlsl klaerlyk hel doel dat hy tracht le bereiken; de verhevenheid der gedachten doel op eene onbetwistbare wyze uilscliyuen de goede en gul- berlige gevoelens die hem bezielen. Benevens al die fraeiheden treffen wy nogtans iets goeds aen ’l is vin eene woordenwisseling le veroorzaken waer- l uil de inwooners. in ’l algemeen, nul kunnen trekken, eene woordenwisseling over gemeente-zaken, die zonder dat, waerschyuelyk in den doodboek gebleven hadden. Tobias begint met den wetisyh le uilen dal hy volgeern den schryflr.ini zou aeonemeu van Mev. De Sévigné. Ik geloof hel, maer hel zou hem moeten bekend zyn dat die hooggeachte vrouw keus deed van gedachten die verheven en edel waren, op welke de bebloemde uitdrukking aller- aengenaemsl volgde; maer gelykerwys een schoon en ver sierd kleed mei geene aengenaemlieid tond hel mager en uitgemergeld lyf eens armen sukkelaers zou kunnen ont vouwen worden en hem zou beiagchelyk maken, zoo ook ware hel, indien de zoo volmaekle en verleidende schryf- Iranl dezer wereldwyd beroemde schryfsler zyne klein geestige gedachten kwam vernietigen. Wat my aengael, hel zy genoeg myne gepeizen te kun nen doen hegrypen die als eerlyk eu echt te waerdeeren. Verslaeu te zyn is myii doel, opregt en onai liaukelyk myn geesl. Als men nu de langdradige brieven leest van Tibi alter I Tobias, men is op eene droevige wys aengedaen wanneer I men zooveel tyd ziel verkwisten, zooveel moeite gebrui- I ken, zooveel ongelooflyke poogingen aenwenden, zooveel onwacrbeden onbeschaemd ueêrschryven, zich van zulke lage middelen bedienen om eet) doel te bereiken dat, ik zeg het, maer slecht met zulke wapens kan ver dedigd worden. Hel aenhalen van daedzaken die in eenen verkeerden zin zyn uitgelegd, de drogredens met welke hy de beste gedachten trachl te bewimpelen, geven genoeg le verslaeu dat de kennissen welke een advokael pul iu de regten om le bewyzen dat wit zwart is, en alzoo hel tegen overgestelde te bevestigen, hem niet teenemael onbekend zyn nogtans wy willet) aen den Tobias van ’l Weekblad de verantwoordelykheid zyner schriften overlaleu, hem de toelating vragende om op onze beurt, van de vryheid der drukpers gebruik makende, zyne handelwys le beoor- deelett, eene vergelyking le maken tusschen zyne werken en die van zynen gezworen tegetistrever, dien hy spotsge- wyze noemt vriend Benedikl wie van bun aen zyne belofte heeft volkomenwal de eene lieefl gedaen daer de tweede uilgemunl heeft door zyne werkeloosheid waer zy hun getweeën naer toe willen. De tyd is gekomen, T publiek wil verlicht zyngy aerzelt, niel waer uw geweten is ongerust, de wederleg ging ontroert u, en met reden; want uwe inziglen zyn kruipend en niet eerlyk voor een deftig man ook trachl gy die le verduiken en te verzachten om I ze aenuemelyk le maken, met een ander ie beleedigeti; gy bevestigt veel en op eene hatelyke wys, maer gy bewysl j niets; gy haell daden aen welke gy zoudet willen zien be- slaen, maer ze zyn niet dan in uwe bersensschimmen al uwe aenhalingen zyn betwistbaer of teenemael vervalsclil. Gy hebt u willen verbergen in uwe naemlooze schriften, maer rekent gy dan, in uwen hoogmoed, datgy de verlich- l genocgzaem waei vau verreweg liet kunnen lezen om eenen schryver te beoordeeleu, om hem grootste deel gecslelvke persoenen Z.Vll geweesl, U1 ZJ“ 8uttrocl|1 lc herkennen wanneer hel ons nog ge- onier anderen voor Oosl-Vlaenderen kanoniken events geweest hem te lezen? Hoor, vriendje Tobias, on ter dnaeicn. toot uo.st tacnuucn, uanonihen hebt eene slechte ton ontsteken; gy dacht, wie zou iu der hoolukerk van bt.-Baels, enz. -- VJ J IIVM. 141 i zoo I (Juos ego.... (Tobias verstart lalyn, waerom er geen ee sproken?) Maer gy slaet de bal mis (Weekblad) ea uwé uitdagingen zyn niets dan beiagchelyk. Wy zullen u het masker afrukken, want hel is u van weinig dienst geweest en aengezien gy zoo veel aen edele vergelykiugen houdt’ zal ik my veroorloven le zeggen dat hel uwe ooren niet heeft kunnen verbergen, die ten allen kante uilste- ken (Weekblad, 5 dcc. 1865)ook, zoo onkundig en otibel van nwen - -1 gewezen; eu tuderdaed, wanneer men de geheimen van het Stadhuis eene halve uer of eene uer trade geheime zittingen ver spreid ziet, wanneer men den zelfdeu dag der geheime zittingen, in een weekblad onzer oneerlijke tegenstrevers artikelen geschreven ziel die de zittingen behelzenwanneer men stukken, aen het Stadhuis behooremle, en welke iimmand mag ontvreemden volgens art. 69 n» 5 der ue- mecmle-wet, eu luidende als volgt «Niel eene daed, nii-t een stuk, hel bestuer betreffende, mag aen liet onderzoek der leden van dengemeente-raed onttrokken worden, «ziet verdwynen gedurende verscheidene dageu. om den opvol genden zondag iu het voorgemelde Weekblad in steeoplaet als smaedprint le zien rondleuren, zyu wy overlub-d dal dit maer kan gebeuren met hel toedoen van een raedslid, en ik roep met veronlweerdiging uit, met allen weldenkenden nieusch, dat zulken man aen de wcerdig- Ireid zyns ambls moet verzaekl hebben, om zich zoo m verlagen; dal hy de eerste regelen van wclvoegelykheid ouder de voelen moet trappen, om gemaskerd zyue kollé- gas te durven beschimpen eu bespotten; dat hy, iu een woord, de verhevenheid zyner pligten miskent met de regten, aen welke elk eerlyk man regl heelt, te niispryzeu! Maer in uwe grootheid, peist gy dal alles zonder tegen- spraek moet loegelaten worden. Men kent u nog niet ten vollengy bewoont nauwelyks de stad sedert eenige dagen, en gy zoudt allig'. uwen yzeren arm over alles willen drukken, alleenhcerschen, eu dal, dwaesheid des men- schenop den oogeublik dat Dixmude, zich onlslaveude, vryheid eu onafhaukelykheid geniet en uitgeroepen heeft Weg, voor altyd weg met de dwingelandy Gy hebt den moed niet om u te verklaren; gy smeedt in het duister, uwe schriften kunnen uwe inzigleu slecht ver bergen, en ik zal de vrymoedigheid hebben van heden aen bel publiek kenbaer te maken wat uw doel, wat uw wil, welke uwe inzigleu zyn. Gy hebt gezegd by uwe makkers de party Debreyne is impopulaire en gevallen, wy moeten de onaf hankelyken aen bel kyven helpen eu uitgeveu voor twistmakers, hoogmoedige meeslcrmakers, uitsluitende man nen, vervolgers van kummissaris; iu een woord: hun halelyk maken. Maer gelyk er tamelyk veel onafhankelyken zyn, om al die mannen van kante te stellen, de taek ware le groot volgens uwe kleine vermogens; gy hebt dan besloten met uwe makkers, min kundig dan Horatius, eenige der by- zouderslen op hel lyf le vallen, zeggende ludien wy die kunnen treffen, ah! jagen wy meteen al de andere uiteen. Alzoo hebt gy M. Vanwoumeu, onze achtbare senaleur, den volksvriend, willen met misachting overladen, en gy wordt verfoeit! Gy hebt M. Verwilgen gelasterd, en voor zyne bewezene diensten vervolgd eu beleedigd, omdat die eene hinderpael stelde aen uwen eindeluozen hoogmoed! Gy meendel, och arme! indien gy genoeg bekwaem waerl geweest, ons allen onmogelyk le maken eu alzoo op de puinen der twee partyen eene derde le vestigen, waer gy met uwe makkers de baes gespeeld had; maer voorwaer Ui zeg het u, Dixmude is geene parochie die wil bckasleleind zyn. Ziedaer in korie woorden uwe inzigten, uw wil, uw duel; die bestatigen en bewyzen, zullen tdeu inhoud uil- tuakeu der volgende briefwisselingen. Houd u kloek, Tobias (Weekblad, 25 dec. 186»).

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2