1 Sïaa, en 4. Twintigste jaer. 28 January i860. Dixmude, boomen, mude. Zondag, flieuwjaergiften aen Pius IX. De Kamer. 2-00 il dezelve M. L. 10-00 5-00 1-00 in den wetenregt, de optelling van 1866 zou moeten l'li n ieder. !:.A t liet pu- OEKER, egende lot algemeen ct. arzien van en, yzeren aris-Poin- Uoleo- en elen, enz. tcheid van s Messen, Garens, s, Scharf- andelaers, tarty aen- deze arli- t geëerd komt te ddags, ter rbergen c’e arlen der angemarck. Söö, 'ii omplanl) einer hoe- prys van el, te Lan- nn Bollen- d verkocht n. Grasweide meter oost beelen en instaak en !CK, in de 'aillie met oopen, en voor kui- Onderstaende korrespondenlie is ons woensdag te laet eeworden, om in het nummer van donder dag laelst te kunnen ingelyfd worden. jestaen te 1 kerk en alle slach r bakken, om in de. .ANCKE, De zitting van gister leverde maer een klein belang op, ten minsten voor hetgeen onze streek betreft. Het gold alweer de kwestie der besmette- lyke veeplaeg. Een wetsontwerp wierd door den minister van binnenlandsche zaken neêrgelegd, strekkende om aen het goevernement het regt toe te kennen van, by koninklyk besluit, de maelregelen voor te schryven welke bet zou noodig oordeelen lol het voorkomen of verminderen der besmetlelyke veeplaeg. Naer niemand ziet geern dat hel goevernement in zaken van gewigi als deze, geheel op zyn eigen moge handelen, om dat het in zulkdanige omstan digheden maer te dikwyls naer willekeur te werk ging. Ook deed de kommissie, gelast met het onderzoek van dit wetsontwerp, het voorstel dal die vergunning maer zou toegeslaen worden voor dry jaren, om na dit tydstip, indien noodig, ver nieuwd te worden. Echter op de uitleggingen van den Minister, heeft genoemde Kommissie van haer voorstel algezien, eu is het wetsontwerp aenveerd geworden. Het beste middel om de Veeplaeg te voorkomen, zegde M. Lebardy de Beaulieu, is van deslallen vooral luchtig en zuiver te houden, en het ware eeue goede zaek dal hel goevernemenl daervoor eeu weinig zorgde. uthnlst, iQ nalleseijpe, iren zwaar en Eiken, schei); d. Vummen Zeer heilige Vader, Uwe kinderen zyn hoogst gevoelig aen de voort durende beproevingen welke de H. Kerk ontmoet, en zy bidden den Almogende dat hy dezelve verhefle, en hare vyanden vernedere en bekeere. Jnlusschen bidden zy U te gelieven hunne gift te aenveerden, als onderpand hunner onverbreekbare liefde en onderdanigheid. In zifting van dingsdag is het voorstel-Orls weêr op ’t tapyl gekomen. Men weet dat men, volgens wetenregt, de optelling van 1866 zou moeten I alwacbten, alvorens over le gaen tol de vermeer- I tiering van hel getal representanten het voorstel, om binnen de palen der wet te blyveu, wierd ge- daen door M. Jacobs, doch wat bekommert de I ministerieele meerderheid zich om de wetZy wil en zal meester blyven, en kan zy daerin niet ge lukken langs den weg der biilykheid, dan zal zy er geraken door geweld. Het vooistel-Orts is dus wel eene partywet, zoo als overigens M. Orts het zelf erkend heeft, en dus ook geschikt om de liberaters kosl wat kost te doen boven bLv n. Zoo regt eerdig maekt de ministerieele party zich gereed, op eene wijze en regtzinnige uitdrukking van den volkswil, in de aenstaende kiezingen! Natiweiyks had M. Jacobs zyn voorstel gedaen of men riep op de banken der zoogenoemde liberalen ter stemming Hetzelfde gebeurde nadat M. de Heux het vooi stel van den antwerpschen repré sentant had ondersteund. Nieuwe repetitie, nadat M- Dumorlier gesproken had. Men wilde dus niet disknteeren enkel en dom maer blindelings stemmen. Zoo wierd bet voorstel van M. Jacobs, die, zich steunende op de wet van 1856, welke vaststelt dal ket getal senaleurs en representanten maer na alle TIEN JAREN zal vermeerderd of verminderd worden, naermate de bevolking is aengegroeid of verminderd, verworpen met 52 tegen 58 stemmen. (Hel voorstel-Orls is dus eene onregtveerdigbeid, «ene parlywel in den vollen zin des woords, daer hetzelve niet in deu loop van dit jaer, maer enkel ln 1867, na de optelling van dit loopend jaer zou mogen loegepast worden). In zitting van donderdag heeft de Kamer de dtskussie begonnen over het budjel van openbare werken. Onder degenen die hel wooid hebben gevoerd, merken wy M. de Coninck op, onze representant, die nimmer aen zyne taek le kort biyit wanneer helde belangen geldt van ons arron dissement. Uit den offtcieelen brief van wegens de naem- looze Maelschappy van exploitatie van yzeren wegen aen ons Stadsbestuer gezonden, en welken brief wy in ons nummer van donderdag laetst hebben opgenomen, blykl dat bel vooral aen de tusschenkomst en aen de herhaelde poogingen van M. de Coninck moet geweten worden, alsook aen de medewerking van ons Stadsbestuer, dat de yzerenweg van Nieuport, in verbinding met het spoorwegennet der belgische yzerwegen, direkt op Dixmude wordt gelegd. Ziehier overigens hoe de Administrateur D'ge- nerael der naemlooze Maelschappy van yzeren wegen, M. J. Morel, zich nopens dezaekin kwestie uitdrukt Wy zouden aen onzen pligt te kort blyven, indien wy, ter dezer gelegenheid, geene billyke hulde bewezen aen den iever en bezorgdheid der heeren uwe Representanten, die geene moeite gespaerd hebben om dezen uitslag, van zoo groot belang voor de stad Dixmude, te weeg te brengen. Ziedaer voor den yzerweg van Nieuport op Dixmude, waeivan de inhuldiging, volgens hel brusselsch blad La Belgique, alreeds in September aenstaende zou geschieden. Wal nu het diskoers betreft hetwelk M. de Coninck, in zitting der Kamer van donderdag, heeft uitgesproken, ziehier wal wy er Journal de Bruxelles over lezen M. de Coninck is altyd op zynen post wanneer het akten geldt waer regt en eerlykheid in be trokken zyn, of zaken van openbaer nut, vooral dienstig aen het arrondissement welk hy vertegen woordigt. Hy heeft dus gesproken in voordeele van het maken van een sassluis aen het Berlegat, hy Dixmude, en zyn verlangen uilgedrnkt dat een steenweg zou gelegd worden van Dixmude naer de Knockebrug, langs de linie van den Yser. Ver volgens heeft bet achlbaer lid de vraeg ondersteund der gemeenten Loo en Couckelaere, strekkende om in deze beide gemeenten een Postbureel le be komen. Deze redevoéring van M. De Coninck, welke onder meer dan één opzigt beiangryk is, zullen wy donderdag aenstaende onze inschryvers, eu vrydag daeropvolgend alle de kiezers van het arrondis sement laten geworden. aü T MHBSWJI '1 tl Te samen fr. 1245-66 i I' iV ■Si 60 00 5-00 1-00 J I i BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N” 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 cenliineu. 5-10 ct. 2-00 cl. 2-60 cl. 2-50 cl. Correspondentie. VEURNE, 25 January 1866. Mynheer de Uitgever van’t Botebkuiwe, 'T was, als ik my niet bedrieg, de dag van den solem- nelen Te Deum in de hoofdkerk van Veuine, uil hoofde van de troonbeklimming van Z. M. den koning Leopoldus- den-tweeden; reeds van den morgend vroeg waren onze vlyligc Veurnaers aen ’twerk om dit feestje te vieren; ieder huis was redelyk versierd en aen elk wapperde het nationael vaendel. Het sloeg 11 ure op den toren, de triomfklok ging op om te luiden en welhaest moest den Te Deum beginnen van verre zag men reeds eene geheele bende mexikaenders opkomen, neen ’k wil zeggen muzie kanten in hunnen tenue opgedost, en aen welk muziek onzen alom vermaerden kapitein sen T hoofd was. bezig met een goed cigaertje te rooken. Hel muziek trok de kerk binnen, en na dat den Lofzang geëindigd was, gingen zy na veel gebeden te hebben (ge kunt wei peizen) met de grootste stilzwygendheid uil de kerk, na hel nationael lied de Brabanconne gespeeld te hebben; ieder niutyekanl ging dan naer huis, tot ’s avonds om de algetneene verlichting aen onzen hooggeachten Koning by te woonen. 'T was 6 ure, toen al de huizen schoon verlicht waren en al de stralen stropten op van’t volk. ’K was juist te weeg de markt op te gaen, toen ik regt voor hel Café-huis '’enen algetneenen kreet uil het volk hoorde opslygen vloog er ras naerloe en toen ik er by kwam, zag ik in ’t midden van ’t volk een man met eene ribbe-kazak aen, eene pluim op den hoed en de sabel op zyde, en ik hoorde zeggen dat hel den kapitein van ons muziek was, Wartje Bteswal. inderdaed hel was hy, hy ging al wag gelende naer zyn huis dal schoon verlicht was en rond hetwelk eene menigte volk stond, bezig met de ontelbare lichtjes te bewonderen die in de glazen flikkerden. Wartje komt erby, hy vatte het woord en zegde Citoyens, wat zeg-je dervan? T is chique hé!... me kunnen dat nêe, o mine willen. Jamaer!.... da’s hier Bies...skot! *t is’t kot van de liberalen! hard!... hard! in den Bazar. Peis-je da’k voor de keuniuck limmeneren dè? de keuninek is katlyk e néè et moi ze souis a liberael. Vive les liberal) x de Furnes. Alsdan, natiweiyks nog kunnend op zyne beenen siaen, kwam hy vóór den bureau van den Adoerlenlie-baes met zyn ontzagwekkend uiterlyk en zegde Men schee en beesten da’s hier de bureau van de liberalen van Veurne!!.... Jamaer, ’k mag hier ni binnengaen, ’k zou kunnen verd..d zyn, de paters hênt zeid. Én ten gevolge van zyne dronkenschap heeft hy op eene keldervalle ge slapen. Ebwel! Venrnaren, is het geen eer zulk eenen kapitein oen ’t hoofd van T muziek te hebben, en daerby is hy nog Raedsheer van den gemeenle-raedWal ilutikl gy van dieu braven man ’T is schooue hé!!... Een boer van Zoulenaye. Nadere inlichtingen over de schipbreuk van het stoomschip London. b Nog schryft men over hel vergaen der stoomboot Lon- don hel volgende Er zyn lalryke heldhaftige daden gebeurd. M. John Wilson, geboortig van Monrose, haelde een zyner vrien den, M. John Hichman, van Lallavat, over zyne plaels acn boord van den kuiter in te nemen. Hy zegde Ik heb aen myne vrouw en kinderen beloofd by hen te zullen bly ven, ik zal myn woord houden. Zy drukten elkander de hand en namen voor eeuwig afscheid. b Op het oogeublik dat de kutler op hel punt was zich van de stoomboot te verwyderen nep eeu matroos Er is nog eene plaels! zoek eene dame. M. Wilson doorliep het dek van hel schip om eene zyner kennissen te vinden. Dewyl hy er geen vond en den prys van elke sekonde kende, zegde hy tot een jong meisje «Willgy vertrekken zy weigerde niet en liet zich overhalendoch toen zy den afstand zag, dien haer van den kutler verwyderde, zegde zy Ik zal er niet kunnen komen, b M. Wilson, moest haer na eenige aenmaningen loslaten, om zelf in de boot te springen. b Kapitein Martin wandelde kalm op het achtersteven en wees de mannen hunnen weg aen Gy zyl in bel west- zuid-westen van Brest, b zegde hy. Hel was waer. Het vaertuig zinkende, veroorzaekte reeds een draeikolk, waerin de kuiler byna nieêgeslcepl wierd. Als- toen verscheen er eene 25jarige vrouw op hel achtersteven der stoomboot en met verw ilderde gelaelstrekken bood zy 1000 guineën, indien men haer in den kuiter wilde op nemen. Men had hel op dit oogenblik voor geeue mil joenen gedaenmen zou elkeen aen eene zekere dood heb ben blootgesteld. Een der zeelieden verhaelt, dal loen de kapitein beo in Gods beimhertigheid bad aenbevolen, zy besloten nie mand meer op te nemen en eenige hunner trokken hunne messen om de handen af te suydtuvau die welke hunne bout zou naderen. INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. 8 b Het Boterkuipje verscbvnt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. Landbouw. Besinellelyke veeplaeg. V LYST VAN INSCHRYVING. Beloop der vorige lysten 1161-66 Ik geef geern voor den Paus, onzen algemeenen éu allerbcsten Vader, want wy moeten hem beminnen. Eene dienstmeid. Betrouwt op den Heer, De kans heelt haren keer. In Gods wegen Is Gods zegen. L. L. Ik schenk den Pans dees kleine munt, Opdat Hy my zyn’ zegen gunt. Eene Pausgenegene dienstmeid. De arglist en de euveldaden En de belsche tnagt der kwaden Zweeren Pitts leed en smaed Üaer die smart zyn harte griefde, Lenigt het door nieuwe liefde; Troost met woord en milde daed!.... Rond den Priester, Vorst en Vader Schaert hel Roomsch gezin zich nader En meet hulp naer ’s vyands hael Een ehrislelyk huisgezin. Eeue onbekende van Eessen. N'oorslel-Orts. Iets voor ons arrondissement. Redevoering van AB. i>e Coninck.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1