EN, f 1 N° 4. February 4866. Twintigste jaer. 4 Dixmude, £S, ICELAINE. Xieuwjaer giften aen Pius IX. Redevoering van&LDeConinck uitgesproken in zitting der Kamer (TERA, ,1 Donderdag, Van Peene. HXMUDE. - n 1500. ire. Om EBP DEERE, MUDE. t ft. t. Zeer heiige Vader, Uwe kinderen zin hoogst gevoelig aen de voort durende beproevingen welke de H. Kerk ontmoet, en zy bidden den Almogende dat hg dezelve verheffe, en hare vijanden vernedert en bekeere. Intusschen bidden zy U te gelieven hunne gift te aenveerden, als onderpand hunner onverbreekbare liefde en onderdanigheid. Koninglyk hel jaer volkomenllyk onbruikbaer is. Deze weg is de eenige gemeenschapslyn die belangryke ge meenten, ais Nieucapelle, Oudecapelle, Sl.-Jacobs- cappelle, verbindt, en nopens welke M. de Minister zich waerschynelyk zal erinneren over korten tyd eene petitie ontvangen te hebben, welke dit voorwerp betrof. Jaerlyks brengt het goevernement op het budjel van openbare werken een hulpgeld van eenige honderden franks, hetwelk tot nu nauwelyka toereikend is geweest om de wagenslagen te doen vullen en een gedeelte van dien dyk, tusschen Nieuport en Dixmude, te verzanden. Maer tusschen Dixmude en Rousbrugge is niets verrigt geweest, en noglans is een gemeenschaps- weg te dier plaets eene uiterste noodzakelykheid geworden. Ik koom eventwel geene nieuwe hulp gelden vei langen op het budjet welk wy disku- teeren; dat M. de Minister enkelyk gelieve de kwestie goed te doen bestudeeren, en ik ben over tuigd dat hy-zelf, en binnen kort zoo nuttig, zoo onkostelyk en zoo noodzakelyk is dit werk benoodigde hulpgelden zal voorstellen tot het ver binden der brug van Dixmude met de Knockebrug, by middel van eenen goeden bekasseiden weg op den dyk van den Yser. Ik beveel insgelyks aen de welwillende aendacht van M. den Minister van openbare werken, de vraeg der gemeenten Loo en Couckelaere, strek kende om een poslbureel te bekomen, iets waertoe die beide belangryke gemeenten my schynen regt te hebben. 26 Jan. a 50 a 22 a- 25 a 12 75- a- 50 a- a 10 50 a U 50 a a 29 a 68 10/ van donderdag 25 January 1866. Mynheeren, ik zou in weinig woorden de wel willende aendacht van den achtbaren Minister van openbare werken willen inroepen op twee ont werpen van werken, waermede ik reeds berhael- deiyk de Kamer heb onderhouden, namelyk hel sassluis aen het Bertegat en de dyk van den Yser. Het maken van een sassluis aen het Bertegat, zou een werk zyn dal de grootste voordeelen zoude opleveren; door hetzelve zou een omweg ontgaen worden van rond de twintig kilometers op de be- vaerbare verbindingswegen tusschen Dixmude, een groot deel van dit arrondissement en Veurnam- bacht; door hetzelve wierde ook hel afleiden van het water, zoo dikwyls benoodigd voor den land bouw, veel vergemakkelykt, en wat de kosten van uitvoering van bet welk—betreft, ze zouden niet hoog loopen, zelfs zouden ze onbeduidend tee- schynen, wanneer men alle de voordeelen in acht neemt die een zulkdanig sluis aen het Bertegat zoude opleveren. De bestendige deputatie van Westvlaendercn heeft onlangs, met eenparigheid van stemmen, de besluitselen in voordeele van dit werk uit het merkweerdige verslag van den heer Henri Van- drornme, lid dier deputatie, goedgekeurd; ik ver hoop dat hel goevernement van een zeilde ge dacht zal zyn als de deputatie, en ons het sluis in kwestie zal toestaen. Het tweede punt waerover ik de Kamer verlang te onderhouden, is dit rakende den dyk van den Yser. Langs dien stroom ligt een weg van vyfiien meters breedte, maer die, uit oorzaek dat dezelve een van ouds opgehoogde grond is waer nooit hand wierd aengesleken, gedurende de drie vierden van gestaen te Je kerk en r alle slach erbakkery, e; om iu nde. LANCKE, 6. \G 50", en oning van n Kotzeble. Het Weekblad lydt thans aen eenen nieuwen aenval van heete gramschap; zyn nyd stygt ten top omdat onze weerdtge Representant/il. de Goninck, door zyne vlylige lusschenkomsl cn zynen iever voor het welzyn en den voorspoed van zyn arron dissement, er in gelukt is onze stad te begiftigen met eenen nieuwen spoorweg die Nieuport regt- streeks verbindt met Dixmude. Het bladje is zoo danig bedwelmd door zyne politieke driften, dat het zich inbeeldt dat al degenen die van zyne party niet zyn, beschouwd moeten worden als patias onweerdig der gunsten van het Staetsbe- sluer of van wie ook hoegenaemd. M. de Coninck, zegt bet, is niet in staet iets te bekomen, zelfs niet eene enkele plaets van douanier ten voordeele vau dezen die zich regtstreeks lol zyne welwillendheid 1EID. 2-00 0-25 IE. 0-50 0-50 1206-61 2-00 SOUS. 10-00 M. L. 5-00 1-00 Iaes. ueene veroorzatklt OENEN 200 1-00 1-00 1-00 FEUILLETON VAN ’T BOTBRKUIPJE. den vurigen dans ANBAVINCKOVE. Maes. het vuer det geringe pre ste vruchten, 60 00 5-00 1-00 2-00 5-00 0-50 2-00 1-50 5-00 0-70 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wilgendvkstraet, N° '14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 cenliiuen. K. LE. )VE. SCHERE. iLE, elieve zich te n Agent den II 1 1 L uw zegen my de volle ge- ■J en die blik drong door EA3RY PETERS. INSCHRYV1NGS PBYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. 8 Het Botf.bkuivje versebynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Te samen fr. - --MBCSLIMiii sneeuw viel. Zyne ledige ooggaten bestaerden my in’l binnenste mynerziel. De gryzaerd sloeg mei de zeis op den lantaern. Opdil akelig sein verschenen er van alle zyden schimmen in witte doodskleêren omhuld zy bleven beweegloos staen, maer beweegloos als de rotsen, beweegloos als de graftomben welke zy zoo even hadden verlaten. De Tyd strekte zyne magere’armen uit; dan zette hy zich regt gemakkelyk op een zwart houten kruis en begon met de lange vingers op het hout eene sarabande te trommelen, die my deed hygen. De schimmen, denkelyk aen deze zon derlinge vermakelykheid gewoon, verlieten hunne plaeisen en begonnen zich te rangschikken het was de doodendans die ging beginnen. Eerst kwam de kruisdragt van een Pans voorby. Hy zat op zynen triomfstoel, omhuld met al de kenteekeus zyner godsdienstige weerdigheidop zyn hoofd draegt hy de driedubbele kroon en heft de hand omhoog om hel volk te zegenen. .Maer waerom toch is zyn wezen zoo bleek en neêrgeslagen Denkelyk omdat hy gezien heeft welke zy zyn die zynen stoel dragen. Wie zyn zy toch? Vier doo- d'en, in priestergewaed en de myler op bet hoofd, onder steunen de draegstokken van den stoel, en twee andere dooden, als Zwitsers der pauzelyke wacht uitgedoscht, gaen er neven. Zy leven, denken, ademen allen bezitten de gebaerden, ja, de blikken van hel leven. (4de Vervolg en einde). Ik bevond my op een kerkhof. De bleeke maneschyn bestradde de grafzuilen met eene vale lint en de stilte van den akker Gods was zoo volmaekl dat ik niets hoorde dan myne ademhaling, waerop dacht my doffe zuch ten in de verte antwoordden. Langzamerhand wierden de zuchten duidelyker... Wie weet, dacht ik by my zelve, is myne tegenwoordigheid op deze plaets en op dit plegtig uer geene heiligschending? "ie weet zyn de geesten van hen die hier in den eeuwigen slacp verzonken liggen er niet over gebelgd dal een le vende zich aldus vernieteil de geheimen des doods te wil len doordringen en otilsluijereu’... Hel sloeg drie ure... De loon der nachlklok was by dit kleppen zoo akelig dat eene huivering al myne leden doorliep... De aerde beefde... de graven scheurden zich open... Ik verschuilde my achter eene zerk, mynen adem terughoudend en met angst de onlknoopiug van bel schrikwekkend geheim wachtend... Ik zag de Tyd, in ‘midden van het Kerkhof zyne groote zeis zwaeijen en zyiie vleugels bewegen, waervan het my voorkwam dat er 33. Debreyne was een reus, KB. de Coninek Is maer een dwerg. Enkel zyn zy sprakeloos, en even sprakeloos uil zich de eerbied der andere dooden by het voorby gaen van den stoet. Na volgen de koningen, krygslieden, geleerden, vreug demeisjes die zich, zou meu zeggen, nog levend wanen, zoo gaen zv te werk. Maer myne kroon gaet vallen zuchten de koningen. Maer ik zal mynen degen moeten verlaten zuchtende krygslieden. Maer ik zal myne boeken niet meer kunnen lezen! zuch ten de geleerden. Maer myne schoonheid gaet zich aen verslensen, zuchten de vreugdemeisjes... Arme koningen, alsof hunne kroonen niet waren ge- maekl om te vallen Arme krygslieden, alsof hunne degens altyd aen hunne zyden moesten hangen opdat zy zich onverwinbaer en onstcrllyk zouden denken Arme geleerden, alsof de kennis van de ordening en van den loop dezer wereld dien loop kon beletten zyn gang te gaen Arme vreugdemeisjes, alsof uwe schoonheid... Allen verhaesten zich hun Hof te maken aen den ver- vaerlyken gryzaerd die den weg van het oneindige voor allen heeft geopend, zoo als hy dien voor my zal openen1 Nu gaet de dans zyn aenvang nemen ’K lael tl myn arbeid, zorg en pyn, Om van landkwaei verlost te zyn. O. M. Onze liefde tol u is veel grooler dan onze gifle. A. Brisinar. H. Vader zegen my met geheel myne familie. J. T. H. Vader, wil uwen zegen over myne kinderen zenden, F. P. 7d« LYST VAN 1NSCHRYVING. Beloop der vorige lysten 1161-66 Ik geef geern voor den Paus, onzen algemeenen en allerbesten Vader, want wy moeien hem beminnen. Eene dienstmeid. Betrouwt op den Heer, De kans heeft haten keer. In Gods wegen Is Gods zegen. L. L. Ik schenk den Paus dees kleine munt, Opdat Hy my zyn’ zegen gunt. Eene Pausgenegene dienstmeid. De arglist en de euveldaden En de helsche magt der kwaden Zweeren Pins leed en smaed Daer die smart zyn harte griefde, Lenigt het door nieuwe liefde; Troost met woord en milde daed!.... Rond den Priester, Vorst en Vader Schaert het Roomsch gezin zich nader En meet hulp naer ’s vyands haet Een christelyk huisgezin. Eene onbekende van Eessen. 8sl' LYST VAN INSCHRYVING. Beloop der vorige lysten 1245 66 Het tydelyk gezag van den II. Vader is inniglyk verbonden met den luister van het Kalholi- cisinus als met de vryheid en de onafhankelyk- heid van Italië. (Troonrede van Napoleon III). Een Woumenaer. Winst van kaertspelers. IJ. Vader, uw zegen over een huisgezin van Eessen. M. Desoutter-Ameloot. Juliane Verschilde. Eene onbekende. Eene id. Heilige Vader, mogt zondheid geven. C. Pannecouke, te Houthulst. Heilige Vader, bid God voor my en voor geheel myn huisgezin, opdat wy alle de dagen ons levens Hem zouden mogen dienen. Dit vraeg ik ook voor iels uit byzonderé intentie. M. Comeyne, te Houthulst. Heilige Vader, zegen my en bid voor de zielen van myne overledene ouders en broeders, op dat wy eens te samen ons met u zouden mogen verheugen iu den schoonen Hemel. II. Iloupelyne, te Houthulst.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1