I EZINS. k 5. Twintigste jaer. 4 February 1866. Pixmude, Nieuwjaergif ten aen Pius IX. De Kamer. Zondag, JDAR1TEIT. volgens den na van De Senaet zet zyhe diskussieo voort over de Zeer heilige Vader, Uwe kinderen zyn hoogst gevoelig aen de voort durende beproevingen welke de H. Kerk ontmoet, en zy bidden den Almogende dat hy dezelve verheffe, en hare vyanden vernedere en bekeere. Intusschen bidden zy U te gelieven hunne gift te aenveerden, als onderpand hunner onverbreekbare liefde en onderdanigheid. kwestie der bedelary, of beter over bet vragen van eene almoes, een ding waerin sommige lieden niets minder dan een schelmster zien Men schryft ons hel volgende uit Thourout Mynheer, Twee mael heeft Napoleon F Paus Pius VII ge vangen gehouden te Savona en te Fontainebleau. Twee mael ook wierd Napoleon gevangen ge houden in Elba en op St. Helena. Het gevangenschap des H. Vadets duerde zeven jaren. Nagenoeg zeven jaren duerde ook hel ge vangenschap van Napoleon. Te Fontainebleau wilde de trolsche Keizer den weêrloozen Hoogpriester dwingen om de bezitting af le slaen van de kerkelyke Stalen. In ’t slot van Fontainebleau moest, op 11 april 1814, Keizer Napoleon den aki onderleekenen waerby hy afstand deed van Frankryk eu Italië. Wol Pius V|I bezat, dat ontnam hem Napolectiu Wal Napoleon bezat, dat ontnam hem God. Napoleon stierf op 5 mei. ’s Keizers sterfdag viel voor op den feestdag van den H. Pius, den naemdag van den Paus. Pius Vil stierf op den troon. Napoleon stierf in ballingschap. Berigt. Het overige der ontvangsten zal het sluiten der lyst, welk met ons nummer Onze stadsgenoot, die men een oogenblik op de deerlyksle wyze vermoord dacht, schryft den vol genden brief aen zyne ouders, waerin niets zoo min uitschynt als dal hy hel hoofd van de lomp zou geslagen zyn. Ziehier De Kamer heeft dezer dagen de diskussie vooit- gezel over het bttdjel van openbare werken, en in zitting van gisteren heeft de Minister van openbare werken zyn diskoers geëindigd in antwoord op de aanmerkingen, door verschelde leden gedaen. Overigens zyn de laelste zittingen van weinig belang geweest; de zitting van woensdag uitge zonderd, ter ootzaek van een diskoers van M. de Smedl, representant van het kiesdislrikl Veurne- Nieuporl, waerin het voorstel wordt bestreden van .M. De Coninck, nopens het maken van een sassluis op 4 meiers breedte in het zoogenaemde Berlegal. Echter tnoel hier ingezien worden dat M. de Smedt zich op een ander terrein plaelst als M. De Coninck, wanneer hy over hel maken van een sas- sluis spreekt aen hel Berlegal., Hy komt hier voor als representant van Veutne en Nieuport, wier be langen hy vooral tracht voor le slaen, al moest zulks ook strekken tegen de belangen van Dixmude, die daetenlegen worden voorgestaen door M. De Coninck. De achtbare vertegenwoordiger van Veurne en Nieuport zegt verder dat hy eraen twyfelt of de Permanente deputatie een vooideelig advies nopens het voorstel van M. De Coninck heeft gegeven, eo dat hy weet dat, by de algemeene vergadering der groote Watering van het Noorden van Veurne, drie groole groódeigenaers van Dixmude zich hebben vervoegd met de groole meerdeiheid, die zich vet klaerde legen hel maken van genoemde sashuis. Doelt ook wy weten dal, niet lang geleden, maer tvdens het bestuer-Debreyne, drie grondei genaren van Dixmude, levens lid van den Gemeente- raed, in eene openbare zitting van deu Raed hun verlangen le kennen gaven dat eerstdaegs in hel Berlegal een sassluis zou daergesteld worden. En die heeren waren, naer ons beste weten, de heeren Debreyne-Pebllaert, B. Wnllems en O. Casteleyn. Kortom, met zich le verklaren tegen het voor stel van M. De Coninck, is de achtbare heer De Smedl opg tlredcn als voorstaender van hel stelsel gepreconizeerd door de groole Watering van hel Nüotden van Veutne. Onder de stukken, iu de Kamer neêrgelcgd, komt er een voor dat pynelyke gedachten in ons doel otilsiaen. De genaemde Notlebaerl-Coucke viaegt de eerherstelling van zynen schoonvader Jan Copcke, uie het slagtoffer is geworden van i eeoe regletlyke dwaling, alsmede de terugbeta- ling der kosten, die hy heeft gedaen, om de onschuld van den vader zyner vrouw te bewy- zen. Heeds door anderen is die eerherstelling, alsmede die van Goelhals, gevraegd. De feiten, waerop de onschuld gegrond is, zyn opmerkelyk en men moet zich niet verwonderen, dat er een groot geial tnenschen zyn, die niet meer aen de schuld der twee Vlamingen gelooven. Wat zal de Kamer over die vraeg beslissen? Wy begtypen dat er menschen zyn, die zooda nige eerherstelling zullen willen tegenhouden, om- da hunne eigenliefde en zelfs meer dan dal in de kwestie betrokken is; maer ons dunkt dat hel onderzoek zoo spoedig mogelyk moet gebeuren en dat men geen jaren eene gedachtenis aen de male dictie, eene familie aen de schande mag overlalen, indien de bewyzen van onschuld wezenlyk gegrond zyn. Te dezer gedegenheid kan het niet anders of de kwestie van het vlaemsch voor de regtbauken, zal in de Kamer ter sprake komen. Men weel, dat men eene verkeerde vertaling voor den grondslag dezer ongelukkige verooideeling houdt. Wy drin gen op een spoedig vei slag en een spoedig onder zoek aen. gestaen te de kerk en ir alle slach kerbakkery, re om io ;nde. PLANCK E, 1 p ‘T BOTERKUIPJE jding welke de Dixmude. hel jacr voor 5-00 10-00 10-00 10-00 X. 10-00 Te samen fr. 120 00 156 00 al der 'ruien lelalen. T otalder betaelde premien. E«e Senaet. in het bureel rslrael, O 20, H. Fossepbez, UWERE, ZOUl- DIXMUDE, Pede, Keru- BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgemlykslraet, N» 14. Voor elk afzimderlyk i uier, 12 ceulimeu. i i ig moeten ten aelschappy in- 0 :O 0 9 8 7 6 4 5 2 1 0 9 8 7 6 5 i 5 2 1 1 1 en 1NSCHRYVINGS PRYS. Builen stad, franks. Mel Supyl. S Dei Boterkuipje versclivnt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. >n de cerlificat die circonslance satis/ait d vos ende. Je re- C' le cenificai lit aux lois sur nl salisfail fa '/fier d Furnes, e weduwe Bril, tificaet van be. eer wel ontvan- oede handehegt 'ke. Jk ver. yy G. Rosimont M. den Goever. den militairen hove, byzonde- elbergh, land- adsloo; A. Be en H. Vander- landb., Oosl- cysele; H. be there, /leveren revene eener betreft. er gemeente, eloopt. aen eene ge- :slael uit 700 180 10 187 ia 195 30 202 50 208 00 215 75 219 80 225 55 252 80 241 4» 249 50 259 20 270 00 282 10 294 00 5oG 518 - 550 - 542 - 5G0 - 590 - 420 - bygevoegd Correspondentie. De troonbeklimming van onzen nieuwen Koning heeft overal den ieveudigsteu geestdrift verwekt en de zuiverste vaderlandsliefde doen uitsehynen. Het was verrukkend out zien hue, lot opde kleine dorpen zelfs, dedag van’s Konings iubulding eu dezen van hel Te Deurn gevierd wierden. Hier was er evenlwel op dien laetstgenoemdcn dag eene specie van heerken of heere, zoo gy wilt, die niet kon laten in laegheden le zinken terwyl veel burgers de dry- kleurige kokarde op den hoed of de borst droegen, had het heerken goed gevonden dezyne op den kop van zynen hond te vesten, mei welken hel zeer ernsiig, en by klaren dage en nog nuchter, om zyn' druppels ging Het maekie een deerlyk effekl, en menig man stak, by dal zicht, de schouders op van medelyden. Deze wyze van den Koning te vieren, verstond men hier geenzins, zooveel te min omdat Mynheerkeu loebe- hoort aen een openbaer beslier, en mogelyks tets van het gouvernement van Leopold II wil verwachten. Met nog eenige onbetainelykheden gelyk deze, en de plaetsen zullen tegenkomen Zou er wel in geheel Belgie iemand ge vierd hebben gelyk dal mannetje?... middel welken te v o o ik o tu c in eiken jonge- ;elroffen wordt. is de eenigste Ier pligteu die immerwisseling ;l anders njJJ Elene herinnering. i i ■|»»i naderen, er zyn wel 7 tot 12 officieren van ziekte gestor ven het spyt my dat alles zoo duer is, eo toch vind men hier wat in Europa bestaet. Ik zal in korten tyd myn portret afzenden, wanneer ik 5 franks byecn kan hebben, maer het is moeijelyk omdat ik de solde noodig heb voor kleinigheden en toebehoorden in hel inenagie. Lieve Ouders, doet de komplimenlen naer Brussel in de rne aux choux, n” 55 en in de rue des Comédiens, n° 11, alsook aen de gebroeders Stock, dat ik nooit den tyd ge had heb cin te schryven ofschoon bet eens zal passen onzen dienst is zoo zwaer dat wy slaven zyn by de sol daten in Belgie. Kloek en gezond ben ik geworden want hel klimaet in de Mexique is my beter dan dit in Belgie; hier zyn de Belgen wild geworden door de Mexikauen tem te vechten. Ik moet uilseheiden, het wordt te donker; den brief schryf ik aen de wacht van Molluo in den bureau van 't oktrooi daegs voor Kersdag ei>| morgeud valt de solde vai: 5 reals, dal is 5 fr. 25 ct. per 5 dagen en daerby goeden kost.... ik zie niet meer. De komplimenlen aen geheel de familie, alsmede aen Ch. Peeren indien hy al mousiaehes en een imperial beeft. Ik wcusch u veel geluk, lieve Ouders, en een zalig Nieuwjaar. Uw Zoon, CHARLES VANHAUTE. 1511-61 Brief uil Mexiko. MOBELIA, 24 december 18G5. Lieve Ouders, Ik heb uwen brief ontvangen op 25 december en den eersten op II july, waeruil ik alles versia; maer nu is hel te laet beklaegd, met couragie zal ik er wel tioorgerakeu. Ik heb nooit den tyd om nieuws te schryven, want er is al te veel le zeggen over d’affairljes die in de Mexique ge - beuten, maer lol uu toe had ik deu tyd uiel om reden dal deu dienst te straf is. De prisonniers zyn terug gekeerd op Sl-Nikolausdag, wy hebben hen met veel blydschap onlvaugeu. Ik ben uu in de 2d* Compagnie en ten uitersten kouteul omdat ik eenen goeden lieutenant heb en by brave jongens ben. De volgiigejirs zullen binnen de acht dagen allen vertrekken, om my ie doen reformeren, moet ik eerst een oog, een arm of been verloren hebbenvoor den vyand vreezeu wy niet, kwamen zy met duizend legen ons twee honderd en vyflig, inaer zy durven niet; in de tweede affaire van Ta- camburo waren wy, Belgen, met 800 tegen 5,000 mannen of sinacres, toen lieten de sinacres-republikeiuen hunne kanonnen in brand en een honderdtal lieten hunne wapens vallen oiu den berg te kunnen bereiken, toch hebben wy ze aen den ponjaerd gesteken en 94 gevangen genomen die reeds uitgewisseld zyn met 5 generaels, 5 kolonels en ver scheidene officieren der republikeins. Wy gaen nu op jagt tot legen Toluca, 15 uren van Mexico, om de verkleeding van de las Belgas of volgileurs le ontvangen, en thans zoeken wy naer de Brigands, die hier niemand sparen, •noch sinacre-republikein noch ons zelfzy zyn nog met twee duizend, zy pakken al hetgeen zy krygen, zy zoeken wel geene soldaten maer niettemin is den chef Romero door onze compagnie volligeurs gefusilleerd geworden, voor my hebt gy niets te vreezet! want ik trek my geene vrywilligheid aen van al wat er gebeurd. Ik leef bier voor bel regt en welzyu van den Mexique, en heb nog door een Mexikaett geen woord utiszeid geweest (biba la libertad). Tegenwoordig is de zomer hier, lieve Ouders, en den zomer gelyk in Belgie verbeeld bier winter; het schynl dat ik myn geld by 14 dagen in Toluca zal trekken by hel ministerie of den consul beige, Biondel, die ik reeds ge schreven heb, hy heeft my nog niet geantwoord omdat hy op speelreis was met de keizerin Chailolta; wanneer ik in Toluca koom, zal ik u wal nieuws schryven en hoeveel keeren ik reeds door de oog eener naeld gepasseerd heb. Dupond Heliodoor is ook in voile gezondheid, hy is kok van den grool-majoor en heeft een burgersleven, hy heeft ook al in verschillige affairtjes geweest welke hy binnen kort zal schryven. Ik hoop van in twee jaren weder te Zyn, wanl hier sterven zy meest van verdriet of van in bafail- Iteu te zitten; als wy hier uilgaeti is hel om buit, wy eten zooveel kiekens en verkens als wy maer krygen, en van de fabels dal zy schryven moet gy niets gelooven want bel is uil farce. Indieu gy UI. 1Ü0 franks wilde afzenden naer den Consul beige in Mexico, dit zal ik daer krygen, wam van Mexico naer Morelia hebben de diligemien meermaels gepluimd geweest; wy gaen toch afgaen naer den kam van Mexico, wam onze officieren eu Belgen willen Vera-Cruz 1H. I*e Smedt en het sassluis aen het Bcrtcgal. i 9Je LYST VAN INSCHRYVING. Beloop der vorige iysten 126G-G1 Voor Pius, Paus en Koning, Dezen geven hun goed, Genen geven hun bloed. Een Woumenaer. De zegen, dien ik aen Pius, afgezant des Hemels, vraeg, brenge Overal den waren vrede aen. J.B. Voor de vrye bestiering der H. Kerk, ja zelfs voor de rust, den vrede en den voorspoed van Italien en gausch Europa, is ’t noodig dat de Paus onaf bankelyke Koning zy. X. Oin van den Hemel moed te verkrygen voor de edelmoedige zouaven, die hun bloed willen siagtofferen ten dienste van Pius IX. X. Uwe eersle pligt, O mtuneud kroost, Voorzeker ligt In hulp en troost En steun te bién. Met leeder hert, Om te voorzien In Vaders sniert

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1