im N° 6. Twintigste jaer- 11 February 1866. Dixmude, Zondag, De Kamer. tr I I De Kamer heeft zich deze week voort onledig gehouden met de algemeene beraedslaging over bet budget de openbare werken. In zitting van 6“ dezer, heelt M. De Coninck geantwoord op de redevoering van den heer De Smedt, representant van Veurne, die Let voorstel van een sluissas daer te stellen aen hel Berlegat, in eene vorige zitting bestreden had. Ziehier de woorden van onzen weerdigen Representant vertaeld uil de Annales Parlementaires M. De Coninck. Mynheeren, in eene vorige zitting heeft de achtbare heer De Smedt de daer- sielling bestreden van een sas aen hel Berlegat. onder voorwendsel dat dit sas de werken zoude verhinderen gedaen in hel arrondissement Veurne om de waterleidingen af le zondeten dienende Ier bewatering der kanalen beschikt voor de scheeps- vaert. Bet achtbare lid verkeert in dwaling. Hel sluis dat ik vraeg is een sassluis, Twelk ten allen tyde zal toelaten den leegsten waterstand le regelen hy middel van deszelfs deuren volgens de noodwen digheid. Het sluis aen het Berlegat zal de lalryke vaerten, die Veiirnambachl doorsnyden, in ge meenschap brengen met den Yser en zal derhalve medewerken om de afleiding te vergemakkelyken der waters by de menigvuldige overslroomingen welke de vallei van den Yser reeds maer al te dikwyls teisteren. De achtbare afgeveerdigde heeft dus niets te vreezen van het sluis aen het Berlegat voor zyn arrondissement. Ik zal niet voor de derde mael herhalen de be- wysredenen welke ik bygebragt heb ten voordeele van dit werk. In zyn antwoord op de bemerkingen welke ik voorgedragen had in zitting van 25 January, heeft de beer Minister der openbare werken geantwoord dat de studiën niet begonnen waren en dat alreeds lalryke legenspraken onlslaen waren. Ik zal doen bemerken dat, indien er eenige tegenspraken ge daen zyn geweest legen dit sluis, integendeel de koopbaudels-kamer van Yper-Dixmudelalryke verzoekschriften toegesluerd aen den heer Minis ter en aen den provintialen Raed hetzelve kracht dadig ondersteund hebben. M. De Smedt namens de VVateringe van Veurne, en, indien ik goed ingelicht ben, zonder hiertoe door deze administratie verzocht te zyn geweest, heeft, over eenige dagen, voor de eerste mael sedert twee jaren dat ik de aendacht van het goe- vernemenl over dit werk inroepe, hetzelve tegen- gekant. Dit is wel een klaer bewys dal het arron dissement en de achtbare afgeveerde van Veurne zelve, hy die nimmer eene gelegenheid laet voorbygaen om de belangen van zyn arrondisse ment voor te staen er weinig zwarigheid in zagen. Ik hoop dat M. de Minister der openbare wer- hen, vooraleer eene afdoende beslissing te nemen, de voorhandige kwestie, die van een levendig helang is niet alleenlyk voor Veurnambachl, maer ook voor de stad Dixmude, zal rypelyk doen bestuderen. De Kamer der Representanten heeft hare zittin gen opgeschorst tot dingsdag 20 dezer maend. In zyne zitting van den 8 february heeft de Senaet, met 55 slemmeti legen 15, beslist dat er geene reden bestael om de doodstraf af le schaffen. Men is in onze stad aenhoudend aen ’t werk voor de inrigting van het feest van heden zondag. Behalve de praelwagens welke alreeds gedeeltelyk opgeschikt en le zien zyn in de Hal, wordt met vlyl gewerkt aen het opschikken van wagens welke de broodbakkery, de klakkemakery, de wevery, de zoelkoekmynery, de brykebakkery en de been- houwery zullen voorstellen, alsmede aen het eene en andere nog waervan geene melding op het pro- gtatnma is gemaekt. Meer dan twee honderd kos- lutnen van allen aerd en dragt, ontleend aen vroegere eeuwen en aen onderscheidene geschied kundige tydvakken zullen in oorspronkelyken vorm in de Kavalkade van heden, zondag, voorko men. Daerby, een zestal vreemde muziekgenool- schappen, voorgegaen en gevolgd van faniastieke persoonagien die, de eenen door eenen dwazelyk overdreven ernst, de anderen door hunne boertige opschikking, door lompheid of bansworlsery, de lachspieren der menigte tamelyk breed zullen uit rekken, en wy vragen het zal zoo een feest de moeite weerd zyn om te zien? De vereenigingen van den jury tol onderzoek der springstieren, zullen plaets hebben 1“ Te Dixmude, den 20 february, voor bet arrondissement Veurne. 2” Te Ypere, den 44 february, voor hel arron dissement Ypere. MTSMffiEOT I. I I- it >0 :i a 57. BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wihemlykstraet, N» 14. Voor elk afz.ondcrlyk num mer, 12 ceulimen. i ary. 50 75 50 Genaeenteraed der stad Oixmade. Zitting van gisteren, Vrydag. De Sekretaris geefl lezing van eenen brief door het öchepenkollegie gesluerdaen den beer J. Morel, direkteur- uary. i 21 50 i 12 50 15 25 IS 9 50 Jan. a 27 50 a 25 a 17 a 28 a 68 05 a- 1NSCIIRYVINGS-PRYS. Builen stad, C franks. Met Suppl. S Het Boterkgipje verscbynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. niet van uwe ieke; ik zeg De eerweer- lirence of (|e aerder inarte- l rhumalisine. als de hals- ktens, en het antidelen nlet ‘tvnschap, al- i«l alle oppo- el verschanst ichynl mei de gi te gehoor- iryvcn. de bewyzen ep ook inge- gebruik van om, zyn wy oor duiz nde :1 mei slyve lu klimaten, lot 50», de en in onze icngespoelde isen vvaer de ge en voch- n ouderdom isme. Hei is genblikkelvk ol genezing, natiën. \Vy de geiesli- legd zyn ge- bereik van hebben, en n van dien de uiensch- dangrykste. wordt ver- iekbedde ile handtee- ii die zich leid, en wy Ie middelen len bevelen el gebruik inwendige ndheid en y Argus. generael der Maetschappy van exploitatie van yzeren wegen, en van eenen brief gesnierd aen onzen representant, M. DeConinck, om deze beideheeren le bedanken voor den iever dien ze in het werk gelegd hebben om de linie van yzerenweg van Nieupoort reglstreeks op Dixmude te doen komen. De 400 franks van den Commissaris veer in hel budget gebragt. De Sekretaris geefl lezing van den brief door de Perma nente deputatie aen liet Besltter gezonden, waerhy het zelve wordt bezigt dal de som van 400 fr.. voor overzigt van openbare werken, in hel budget behouden wordt. De heer Delahaye stelt de vraeg of de Raed van zin is zich aen de beslissing der bestendige Deputatie te onder werpen, ofwel als de Raed, die zyne redens voorgebragt heeft om die som uit hel budget weg te laten, thans de bestendige Deputatie niet naer de redens zal vragen waer- otn, in stryd met eene stemming van den Raed, zy die som wéér op hel budget heeft gebragt. Uier, vervolgt de spre ker, is T eene kwestie van inwendig menagie, en de Raed heeft zyne regten, welke hy niet moet laten inkorten door hoegenaemd geene administratie. Die kwestie zal op het dagorde gebragt worden voor de naeste zitting. Kwestie boomen Alleije-brug. De heer Ghyselen heeft by orde-molie, in zitting van 25 January, zyne verwondering uitgedrukt dal de Raed, onder de le verknopen boomen,de jong geplante ornemenl- boomen heeft begrepen, staende naby de Alleije-brug. De spreker zegt dal deze boomen aldaer maer sedert eenige jaren zyn geplant geworden door hel vorige besltter en de watering van Vladsloo-ambacht, met het inzigt om aldaer de wandeling te versieren co levens ie stad van het vlakke veld af te sluiten. Die boomen uitrukken, zegt hy, zou moeten beschouwd worden als eene ware verwoesting. De heer Verwilghen doet verstaen dat deze boomen binder brengen aen een hovenier-hoveken, liggende in de buert, ten welken gevolge de stad blootgesteld zou worden aen minder inkomen van haren grond te trekken. Verders zegt nog de heer Ghyselen, dal de boomen in kwestie aldaer stonden tydens de verpachting van dit per- ceelken grond, en om de zekerheid te geven dat stads inkomen in geen gevaer gebragt is met hel behouden dier hoornen, neemt hy aen, den pacht te aenveerden aen den zelven prys en voor eenen langen tyd van Jaren. De heer Delahaye doel den heer Ghyselen opmerken dat 6 of 7 boomen die zonder orde of vooruitzigt zyn geplant, en die door de negentien honderdsten van stad niet gekend zyn, onmogeiyk eene wandeling kunnen uilmakenmaer dal hy zich eventwel voor het behoud dier hoornen ver- klaert, om dal ze aen de Alleye-brug een soort van gat sloppen, al zou zulks ook op eene veel betere wyze kunnen verl igt worden. Dit is waerschynelyk ook de voor- naemsle reden, voegt de spreker by, waerom M. Ghyselen die hoornen wil behouden, des le meer dal ze daer nog al veel bydrageu tol verfraeijing van zynen bof. Op voorstel van M. Vanwoumen, en na eenige woorden uitlegging van M. Verwilghen, die door M. Ghyselen per- sooulyk in de kwestie wierd betrokken om dezelve zoo ter loops en in zyne afwezigheid le hebben voorgesteld en ter stemming doen brengen, worden die boomen tydelyk behouden. Antwoord lan SI. de Coninck aen SI de Smedt. De Sennet tbruary. 1 a 20 68 a - I a 15 45 la 9 51 I a 18 97 2 50 1 68 Verzanden straten en wegen. M. Verwilghen, verslaggever der kommissie van open bare werken, verzoekt het Schepenkollegie de straten le willen aenduiden welke gcheellyk of ten deele verzand moeten worden. Onder andere straten komt op de eerste lyn de struct langs de Nieuwe Wandelingverders is de verzanding van een deel van den zomerweg leidende van den uitgang der Woumenslraet naer het kerkhof, van eene uiterste noodzakelykheid, en behooren ook eenige putten in de Grauwbroederslraet aeogevuhi le worden. Hel Schepenkollegie zal zich met die laek gelasten, alsook met het maken van een plan van eil'enmaking der straten welke geheellyk of ten deele verzand moeten worden. Te dezer gelegenheid wordt de opmerking gemaekt dat de stad geen enkel werktuig heeft om de meeting en effe ning van straten en wegen te doen op voorstel van den heer Sleverlynck is door den Raed eene som van 200 fr. aengewezen om in dien aenkoop le voorzien. Vergroot ing van het Leerwerkhuis. Aengez.ien, zegt M. Ghyselen, hel Leerwerkhuis in eenen steeds bloeijender toestand verkeert, en wy in de uoodza- kelykheid gesteld worden ons by een tiental leerlingen te bepalen, alhoewel er zich dagelyks nieuwe aenbieden, stel ik voor hel bestaende lokael voor wevery van een derde le vermeerderen. Dit voorstel wordt in acht genomen en, op voorlegging van een plan met bestek, eene som aengedoid van 1200 franks voor het vergroeien van het Leerwerkhuis. Het maken van den Waterput. M. Delahaye stelt de vraeg aen het Schepenkollegie waerom hel de verzochte rekening in vorige zitting, over tiet maken vau den waterput en den verkoop van zand, aen den Raed nog niet heelt voorgelegd. M. Sleverlynck verlangt te welen of de heer Delahaye die vraeg stelt uit eenen geest van mistrouwen jegens hel Schepenkollegie, of als hy zulks enkel en alleenlyk doel om over de zaek ingelicbt te worden. M. Delahaye antwoordt dat hy die vraeg stelt om te weten hoe veel dien put heeft gekost, hoe veel kubieke meiers grond er zyn uilgehaeld geworden, of dit werk by acnhestediog of in daghuren is verrigt geworden, kortom, dat hy zulks doet om te weten of dit werk op eene bespaer- zame wyze is verrigt en stads geldmiddelen liierby niet zyn verkwist geworden. Wat de verkoop van zand aen stad heeft opgebragt, zegt de heer Sleverlynck in antwoord aen voornoemden spreker, dat keut ge gemakkelyk weten, dewyl hel geld ervan voortkomende, al en geheel in stads kas is gestort geworden; wat nu de andere kwestie betreft, namelyk te welen hoeveel de waterput voor dit en dat en gene heeft gekost, dewyl gy hierover enkelyk verlangt inlichtingen te bekomen, zullen u deze geworden. Leggen van eenen trottoir aen de Noordbrug. HetBestuer van bruggen en wegen tnaekl den Raed be kent dat, voor het leggen van eenen trottoir aen de noord- brug, de stad op eene toelaeg van 501) fr. mag rekenen. Echter neemt de Raed dit aenbod niet aen, vooraleer inlichtingen te bekotuen wegens de kosten die voor hel leggen van dien trottoir benoodigd worden. Afsluiting van eenen vryen waterloop in de staliestraet. De beer J. R. Vanderheyde doet eene aenklagl by den Raed, omdat de stad eenen vryen waterloop heeft afge sloten, eu zyn land daerdoor wordt overstroomt. Het Schepenkollegie antwoordt dal de stad in die zaek niets te zien heeft, dewyl het niet aen haer moet toege- weten worden dat hel laud van M. Vanderheyde wordt overstroomd. Eventwel vergenoegt zich de heer Delahaye niet met die verklaring, maer stelt voor dal een onderzoek zou gedaen worden, en, in geval de ovcrslrooming plaels heelt ten gevolge van werkingen door de stad le dier plaels verrigt, dat de stad alsdan reglzou doen aen de billyke vraeg van den heer Vanderheyde. Oprigling van een monument voor Koning Leopold I. De sekretaris geefl lezing van eenen brief van den heer Goeverneur, waerhy de Raed gelast wordt met het benoe men eener Kommissie welke het werk der oprigting van een monument aen Koning Leopold I, in stad zal doen vooruitgaen. Herbouwing huizen t'n de Mosselslract. De heer Samyn-Lambert verlangt de toestemming van den Raed, om zyne twee huizekeus in de Noordstraet te mogen herbouwen. Zulks wordt hem toegestaen, mits het alignement le volgen en zyn plan eerst worde goedgekeurd. De Ï4 aval kade van lieden, zondag. Allerhande NiieuwMydignen. runry. 148. a 55 a 28 50 a 27 a 25 a 18 a 15 a 51 a 5 50 a 5 45 tl2i 5<> i 91 50

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1