Üixmude, Donderdag^ 15 February 18G6. Twintigste jaer. N° 7. en, HET HUISGEZIN VAN DEN WEVER nude. liberhater, dat is Koekoek! 1EYE, 1XMUDE, ken dal hy, el buis der verbrengen ne moeder, astraet. Af m als Sui- fl by iltaos maken. I de midden-eeuwen de letterkundige schatten der oudheid bewaerd hebben? die in die tyden van on, spoe- oor zulk- onwetendheid, het licht van het onderwys ver- »ende tot ilgemeea cl. rzien van n, yzeren ris-Polo oien- en len, enz. .heid van Messen, Garens, Scharf- ndelaers, irty aen- 'eze arli- iner hoe- prys van Winkelier iet geëerd van heden en den in- enllyk in Satyn de ratenés en as, fransch ve Baeijen rees voor varte Lyn- ;ien, Voe- he Pane; satyn voor ide Schor- achemiren enz. londag en I berillen? Omdat de kinderen en de jongelingen er talryke 5 te zullen et voort. Ja! Liberhater zyn, dal is koekoek spelen. Dit gaen wy trachten te hewyzen. r De liberhaters werpen gedurig aen de katho- lyken de scheldnamen toe van achteruitkruipers en van dompers. Volgens hen, zon men zeggen dat de katholyken naer niets anders trachten dan naer geeslverkrem- ping en onwetendheid. Én noglans als men de daedzaken nagaet, wat vindt men? Dal overal en in alles de katholyken altyd aen het hoofd gestaen hebben van al de bewegingen die voor doel hadden de ontwikkeling van den gecst.de verspreiding der wetenschappen, de oefe ning der kunsten. Zyn het de Katholyken, de Paters niet, die in en, enz., plaels. s, Kerk- et maken ider Glas- per voet ide Kerk- de teeke- in hunne I spreidden Maer lacl ons geene oude koeijen uit den gracht I balen. Spreken wy eens van hetgeue wy ouder I onze oogen zien. Wellioe! Liberhaters! Wy zyn dompers, wy I willen den geest verkrempenwaerom dan slrydt I gv zoo hevig op den grond van het onderwys TEGEN ons? Waerom zien wy u het meest knarsetanden, waerom zit gy op het hevigste tegen ons verbit terd? Is het niet juist omdat wy, beter dan gy, gelukken in het ondenvys? omdat wy voor het onderwys. meer dan gy, hel vertrouwen der ouders stand in de samenleving te bekomen, gelyk de meesters en meesteressen, die gy met UW onder wys belast, maer om de jeugd tot verlichting, tot wetenschap en opvoeding te brengen Ah! wy zyn dompers en verkrempers! Maer zegt ons eens in welk kamp, in het uwe of in het onze, heeft men al die uitvindingen zien opkomen, welke in hel vak van het onderwys gedaen zyn, om meer en meer het onderwys te verspreiden, om van het kleinste kind eeiten leerzuchtige» scholier te maken? In welk kamp heeft men eerst de bewaerscholen, de speelscholen, de zondag scholen, de avondscholen, de middelbare scholen, de kollegien, de hooge-scholen gezien In welk kamp is het dat men hel gevonden heeft om aen de dooven en de stommen, aen de slomme-dooven, ja zelfs aen de blinde-stomme- dooven, hun deel in hel onderwys te geven? Zoudt gy durven zeggen dat GY de uitvinders zyt? Om dit alles uit te vinden moet men bezield zyn met eene viam, die niet alleen de vlam is der wetenschap maer de vlam der liefde, die zich- zelven slagtoffert om, wat zy bezit, aen anderen mede te deelen; en die liefde vindt men by de liberhaters niet by hen is niets dan ik- en heerschzncht! Weet gy wal gy doet in hel vak van onderwys, liberhaters? Gy speelt de rol van den koekoek! De koekoek, zegt men, bouwt zich geenen nest, maer hy maekt zich meester van den nest van anderen, en zuipt hunne eijers uit. Alzoo ook doel gy het in het vak van het onder wys ten opzigte der Katholyken. Gy maekt u meester van hunne uitvindingen met ze door den Staet, op de rekening der gruoe schatkist, te doen toepassen; gy zuipt onze beur zen uit met ons te verpligten voor uw onderwys te betalen; en dan, gelyk de koekoek op eenen ande ren nest gezeten, altyd hel zelfde geschreeuw herhaelt, roept en tiert gy langs alle kanten, en zonder ophouden, altyd hei zelfde, dal wy dompers en verkrempers zyn Gy zyt Bedriegers en overweldigaerds, Gy speelt de rol van den Koekoek! I der wetenschap? Ah! wy zyn dompers! Wy verkrempen den I geestEn Belgie, om van ons land alleen te spre- I ken, is overdekt met onze scholen van alle slach; I van de laegste, de Bewaerschool, lot de hoogste, I de Universiteil, zyc onze scholen opgepropt van I leerlingen, die ons het brood des geestes komen I vragen hoe zou dit gebeuren, indien wy dom- I pers, verkrempers waren? Wy zyn dompers! en jaerlyks geven wy dtiizen- I tbn en duizenden (zonder de duizenden te rekenen I die wy daervoor aen den Staet moeten betalen), I ent hel onderwys, nametyk onder bet volk, te ver- I spreiden! Niet alleen ons geld geven wy, maer I onze persoonenJa gaet naer onze scholen, naer I die scholen die door onze Priesters, door onze 8 Broeders en Zusters gehouden zyn, en gy zult zien I »oe zy zich daer len besle geven, niet om eenen Men doel eenen oproep lol onze gevoelens van menseblievendheid en reglveerdighetd, zegt M. de Representant Coomans, in zyn dagblad La Paix, om hier en elders de zake te ondersteunen der gepensionueerden van den Slaet, dewelke eene vermeerdering vragen van de lyfrente die zy ge nieten. Deze begeerte kunnen wy niet in willigen; wy gtlooven niet dat bel regt en Lillyk zy de pen- sioenen verledene en toekomende te ver- hoogen; wy zyn zelfs genegen le zeggen dat, in princiep, de Staet niets verschuldigd is aen zyne bedienden boven den jaerlykschen loon welken zy ontvangen voor hunnen dienst, en dat de afschaf fing van al’e pensioenen een waer maetschappelyk progres zoude zyn. Volgens ons dienen de openbare ambtenaren minder de interesten van den Staet dan de Staet de hunne dient. Zy bevinden zich, tegenover de andere werkers, in eenen bevoorreglen en veel benydensweerdiger toestand. Zy moeten hunne kapitalen niet in de waeg stellenhun werk is niet overlastend, zy hebben geene zorgen, hun dage- lyksch brood zyn ze verzekerd, en welke tegen spoeden ook zy kunnen tegenkomen, zy mogeu rekenen op een onaenslaenbaer en onafstaenbaer pensioen.Al deze voordeelen zyn zoodanig gevoeld dat er geen eene plaels openvalt welke niet door menigvuldige liefhebbers nagejaegd wordt. Hoe! Belgie zou maer gediend zyn door de 17,000 burgers die hel betaell Hei wordt niet gediend door het miljoen vrye werkers en werklie den die het verryken en vereeren De landbouwer, de nyyeraer, de handeldryver, de geneesheer, de advokaet, de bouwkundige, enz., die hun erfgoed, hun werk, hun verstand doen vruchten vóórtbren gen; zouden al die werkers minder diensten be- wyzen aen het land dan de tollenaer, de officier, de bureelschryver? Is het uit louter verknochtheid aen hel vaderland dat deze laelsten de gunst afge bedeld hebben om ingeschreven te worden op den Ludjel Is hun doelwit, even als dit der andere werkers, niet geweest geld te winnen, zich eene toekomst te verzekeren, hun bestaen en dit hunner familie te verbeteren Waerom dan zou de Staet, die altyd kwyte is^iegens zyn officiële bedienden of werkers, dewyl hy ze mildelyk en regelmatig be taell waerom zoude hy hun een pensioen ver schuldigd zyn, aen hen, aen hunne weduwe en aen hunne weezen, dewyl hy er niet aen denkt te vergoeden, in hunnen ouderdom, de werkers en vrye dienaren aen dewelke hy zynen voorspoed te danken heeft? Wy houden slaen dat de eerlyke landman die oOjaren lang koorn verschaft heeft aen de groote belgische familie, haer ten minste alzoo veel dienst heeft bewezen als de officiële schribe of de diplo- maet tienmael gedecoreerd, die figureeren in de uildeeling der zeven miljoen franks, elk jaer inge schreven op hel boek der begilliginen en geschen ken. Indien deze boer een pensioen eischte voor zyne lange en loyale diensten, wie dan zou naer bem luisteren? En nogtans zouden zyne titels ten minste zoo veel weerd zyn als dezen der bevoor- 'T BOTERKUIPJE FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. 1 BEKENDMAKINGEN. <5 et. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N» U. Voor elk afzonderlyk num mer. 12 een timen. door HARRY PETERS. KS, mptant) 3-10 et. 2-00 ct. 2-60 ct. 2-50 ct. INSCHRYVIN’GS PRYS. Ruiten stad, franks. Met Suppl. 8 tiet Botep.küipje verschynt jen Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. Doch Bell» dacht aen dit alles niet; zy dacht slechts aen baren echtgenoot die misschien in het Gasthuis lag te snakken, en hoezeer de honger hare ingewanden knaegde, toch kloeg zy niet opdat hare kinderen, die zoo even het laetsle broodje hadden opgeëten dat zy had kunnen koopen, zich niet zouden herinneren dat deze karige maeltyd on voldoende was otu ach-en veertig uren vastens te her stellen. Zy zocht het Gasthuis, de rampzalige hongerlydster, niet hare twee jonge ellendelingen; zy zocht het, want zy was niet van Antwerpen en had nog al verre moeten reizen om lol hier te geraken. Het toeval wilde dat er geen levend wezen in de Gast- huisstraet ie zien was, zelfs niet eens een bedelaer, aen wien Bella vragen kon waer zy zyn moest, en ze was reeds aen hel Maegdenhuis, (die andere schuilplaets der mis deelden der fortuin) wanneer de kleine Bart haer door zyne natuerlyke vraeg hel hert verpletterd had. Hel knaepje had sindis drie weken zynen vader niet ge zien, hy die vroeger gewoon was alle dagen op diens kuren jupaerdje te spelen wanneer hy van zyn werk was terug gekeerd, en die sinds zyne afwezigheid alle avonden om 7 ure naer zyn hed moest, waer hy uren en uren lag te weenen, snikkende Stoute moeder, ik zal hel aen vader zeggen zoodra hy wederkeert... Maer Sies Dalemans was niet wcèrgekeerd en zou hy wel wederkeeren?.... Moeder zyn wy haest aen het Gasthuis? vroeg Bartje bel maken waervan de armen de gedoemden schynen. En dit zou ook zoo zyn, indien hel evetiwigt der goddelyke geregigheid niet vroeg of laet wierd aengevuld. De vrouw slapte strompelend met hare beide kinderen, Bartje en Tye (i), voorby de groote seboone buizen der Gasthuisstraet, met hunne blinkende spiegelramen, uit hangborden van weelde, pracht en genoegen, die aen dal middenpunt des ouheils palen welk wy bel Gasthuis noemen. Hei Gasthuis heilige en gezegende schuilplaets waervan de poorten zich voor de ellenden opentn, waer troost en byslaml aen allen met eene en dezelfde milde band wor den aengeboden en waer de openbare weldadigheid de ongelukkigen byeenroepl die door de akeligste teistering van hel noodlot worden vervolgd, otn allen zonder onder scheid van stand noch geloofbelydenis in eene algeiueene omarming te beschermen. Zy ging naer het Gasthuis met hare arme kleinen, de arme jonge vrouw. Zy zag de groote, Iraeigeschilderde huizen niet met hunne groote koetspoorten en blinkende spiegelramen, waerin de seboone dames met diamanten gelooid hunne bevalligheden spiegelden, lerwyl zy, Bell.... Ha, zy was ook bevallig geweest, zy..., zy had, toen ze nog jonge dochter was, menig hoofd doen draeijen. Maer de hunger, ziet ge, had haer met de eene hand het kleu- renmasker van de wangen gerukt en er met de andere hel vale, afsiootelyke merkteeken op mêrgedrukt dal wy met den naem van bloedsgebrek bestem pc len. (i) Verkorting van Mathilde. I mei ondti«.ys. beter dan gy met hol uwe, ge lukken in de examens op de verschillige lakken Pensioenen der bedienden van den Staet. Moeder, nu zullen wy vader toch zien, eh I Li Barije, als ’l den goeden God belieftantwoordde I ('e moeder zuchtend, en zy drukte haer slapend dochtertje I sll|ipfrekkend tegen hare borsi wyl een traen haer oog "“«sprong. h I be iraen viel op de wang van het tweejarig kindje, dal I lr i niet hel lengre handje hel bleeke kaekje afwischle, als I "are de traen der moeder een gift- ol een branddruppel. I 1 Was de bittere uitwaseming der wanhoop.... die I \"||7 a'S ?U°d V!in hel s,are"de ""g 'Ier moeder was ge- I t' iigd e" s w*cbljes kaekje, om zoo le spreken, had ver- I 'la(' eerl somber voorgevoel. Sinds drie weken dal I ||..Cr ,lliln *iatl|r 'l!,d verlaten zonder nog eenige tydiug van I liui'1 'e bad zy met hare twee kinderen zooveel I °rS,e^ bat zy logisch de grootste rampen kon ver- I Sb ‘,c“> wanl hebben de ryke menschee de slreelende 4 tuk een geluk komt nooit alleen. dan gelooven I dat 1 e iirille hen en, helaes! dikuyls te regt atu.ee“ ""geluk slechts de voorbode is van'eene inschakeling van rampen welke van de wereld eene 9Feb. - a a 22 - a --- 5 a 12 75 -a- a H a 10 a 15 -a a 28 50 la-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1