I' o yv óp lie I regie Imrgeis welke liet vooroordeel ons voor liet) doel verkiezen. Wy kennen vrye onderwyzers niet minder be- kwaetn, niet minder ieverig, niet minder nuttig dan ollieiele onderwyzers, en die noglans in hunnen ouden dag zullen vergaen van honger indien zy er niet in gelukken voor hen zelven het benoodigde pensioen te verschaffen. De diensten door deze vrye onderwyzers bewezen, zyn wel dezen «eerd, ol' nog meer, van diegenen welke de anderen he- wyzen welke reden bestael er dan om een ver schil te maken onder hen, om de eersten hel pen sioen te weigeren wanneer men het toestaet aen de tweeden, die alreeds hel onberekenbaer voordeel gehad hebben bezoldigingen te ontvangen gedu rende eene lange reeks van jaren Gezond gesproken, de ambtenaren zouden niet moeten gepensiontieerd worden juist om dal zy hunnen loon ontvangen de Staet is hun niets meer verschuldigd, tnaer hy is misschien iels ver schuldigd aen de ieviige en bekwame mannen die hem belanglooze diensten hebben bewezen, ’t is le zeggen aen de viye werkers die gehandeld en ge werkt hebben met hunne eigene hulpmiddelen. Mt I., naer 5 6 7 7 C A. M. S. P I, v 1. D n:i bi tn be kin die en op B li K vh ae w: ge da in de el sla thi eei det I")' vie art liel pel me ]>n of dei be her wei me Get ger I ma wo M Vi 2 I 2,2!) 5,21 6.58 7,87 6 li z I z o e I t t En toch, ’l is recht, volk der volken, Dal gij uw vaderland bemint. Zié, gij aken, door uwe tolken. Voert in uw vaderland 't bewind; Verlichting doet haar' milde schatten Door vrije Pers en Onderricht Alom in gouden stralen spatten; Geen Eerdienst die aan banden ligt. De vreemdeling zal u verhalen Dal in zijn land de Maatschappij Beperkt ligt in steeds enger palen; Maar hier, hier is verbroed’ring vrij O mochten immer de gemoederen Herdenken wal het voorgeslacht Op Belgie’s vaandel schreef, broederen, De gulden leus a Eendracht maakt macht! .i... Welaan, Belgen, trouw gezworen Aan Eendracht en Verbroedering Neen, nimmer gaat bel land verloren Waar T volk slechts is een vriendenkring! Bewaren we immer onze Hechten, En zijn we Leopold gestand, En valt er eens bij ons te vechten, Hel zij voor Vorst en Vaderland! 1 Februari 1866. Ike zang der Belgen. Op de Brabanfonne van Van Campenuoudt. Dat vreemden op de lauw’ren roemen Op T bloedig oorlogsveld geplukt Vrij mag de Faam den uaam vernoemen Van hem die iu dit schaakspel lukt, De Belg is trolsch op zijue rechten Eu is zijn’ Leopold gestand En, viel er eeus bij ons te vechleu Hel waar’ voor Vorst en Vaderland. OJaldc Belg mint zijne vrijheid: Geen Belg noch vreemde die 't niet weet, Toen T Slaalsorkaan in ouz’ nabijheid De kloeksle tronen wank'len deed (1848), Het vond ons, iu gesloten scharen. Als één man, rond den troon vergaard, Eu midden T dreigendsl der gevaren, Bleel Belgeulaud a leen bewaard. Allerhande Nleuwstyiilgnen. De eerste Karnavaldag is hier onbeduidend geweest ten gevolge van In l slecht weder moest de Kavalkade, by haren uitgang, terugtrekken, en de aenzienlyke menigte vreemdelingen die naer onze stad was gekomen, zag zich teleurgesteld. Hel feest zou lot 's anderendaags ver schoven worden. Ondertusschen trokken de buitenlieden uil stad, terwyl het een echt slounweder begon te worden. Een gemaskerd werkman, die om omtrent 6 ure van den avond de Hooge brng wilde overgaeu, wierd door eeneu rukwind den hoed opgenomen, eu d ierna zelf van de Kaei- jiug in het water geslagen. Hy ontstond het gelukkiglyk met een koud bad. Doch de storm nam meer en meer toe; en weldra scho ten bliksemstralen uit bel Zuid-Westen en liel het gerom mel van den donder zich in de verte huoren. Het onweer naderde langzaem toen hel eindelyk om digthy7 ure boven onze stad uitborst. Een geweldige rukwind, vergezeld van donder, hagel en bliksem, beschadigde de daken van een aeulal huizen, sloeg vensterruiten iu en nam den hoed of de klak mede van alwie zich op strael bevond. Aen den hoek der Groote Markt wierd stads lauteern weggerukl en in den voorgevel van een huis slaendein de Woumenslraet, wïerden zes groote vensterruiten verbryzeld. Des anderendaegs was het weder builen verwachting goed geworden en eenieder verliaestte'zich om legen 1 ure de wagens der ambachten en de praelwagens op le schik ken. Het maekle een zonderling elfekl, op dit uer uit elke strael, en tusschen de menigte, groepen van gekostumeerde persoonen te zien dringen, welke den weg naer hel lokael hunner wederz.ydsclie maelschappyen insloegen. Eindelyk was alles voor hel vertrek gereed, en iedere maelschappy, elke wagen, trok naer de Hooge Brug, alwaer de stoet wierd ingerigl. Een tiental wagens, de talryke maetscbappyen van stad en eenige vreenuie genootschappen maekten den stoel uit, welken geopend wierd door eene groep kouinklyke ruiters en gesloten met den praelwageu die de vryhedeu van 'Belgic, de basis onzer Grondwet, voorslelde. Datgene wal nu het schoonst in den stoel voorkwam was, na den wagen der Vryheden, deze van Maiigten en kom- pany, de slede der Kussen, de klakkemakery, de been- houwery en de Bakkery. De kwakzalver Flumbel verzellede tamelyk goed de omslaeuders met zyne recommandatie!!, iu zoogenoemd Maleijersche lael, doch wierd hierin over troffen doorMangieu en Ci€, die eenen echten type voor- s eldeu van den charlatan. Onder de groepen gecostumeerde voetgangers, schenen uit de maelschappyen Van Duyse's Vrienden en Cecilia, hel gild der Bussenieren en St. Sebas- tiaen. Eindelyk, om 5 1/2 ure kwam de stoet, na de voor- naemste stralen doorkruist le hebben, op de Groote-Markl aen, alwaer dezelve uiteen scheidde. Des avonds b.egaf zich de koorzangmaetschappy in haer kosniem, in de voornaemsle eslamiuets van stad, alwaer ze een en ander koorzang zong. Hel was gisteren, dingsdag, dat de liberale Kaval kade haren loer in stad zou maken. De klinker klonk bel uit aen alle hoeken en kanten van stad, en o ui 5 1/2 ure trok een stoet, gevolgd van een dertigtal jongens, over onze Groole-Markt naer de Hooge brug heen. Maer welk ellendig zicht bood toch die stoel aen Verbeeld u een mengelmoes van gescheurde lappen en kleereu, oude versletene laerzen en hoeden, gepast aen mannen gezeten op vyf oude rossen van peerdeti, de geheele afzigtelyke groep opgeleid door eenen vierden Mathieu op eeneu lang- harigen ezel, en gevolgd van eeti tiental afschil welyke gedaeiilen in meiischenkleèren, en ziedaer de liberale Kavalkade... of de stoet der uitsliiilers Ook, wanneer de menschel) bet hoofd buiten de deur hadden, trokken ze het spoedig lenig, uitroepende Welk alzigtelyk getrek is toch die stoel der Liberalen Des avonds, om 8 ure, trok huilen elks verwachting, eene talryke groep ongemaskerde gekostumeerde lieden uit hel Groot Smt-Joris bof naer de Groote Markt. Hel was eene lange rei van Araben uil de Woesleny, gehuld in 1 bónnen burnous en mei de Halve Maen, hel kenleeken der leer van Mahomet, op bej voorhoofd. Hun olyfklcurig gelaet vormde een zonderling kontrast met hel sneeuw witte kleed datsierlyk hun hoofd omsloot en hun in breede plooijen lol op de vóelen daelde. In de estaminets schaer- deu zy zich iu eenen kring en vingen een koorzang aen, terwyl de aeuwezigen niet ophielden hunnen blik gevestigd le houden op die zonderlinge wezens en gestalten, verlicht als ze nu waren door hel heldere schynsel der quinquel- 1 iutpeii. Kortom, de koorzangmaetschappy der Van Duyse's Vrienden vormde de schoonste der groepen welke in vele jaren in onze stad zyn te- zien geweest, en zou niet onop gemerkt iu ile Kavalkade van nnoMulag hebben gefigureerd. Een plaetske voor bet volgende Men moet thans niet meer stilstaen in de weiden noch op de velden, niet meer in de loclitingen of op de muren staren, om de weelderigheid van de nattier itt ons vroege jaergety te bewonderen het is genoeg dal men by Frans Hosten, landbouwer le Eessen ga, om bel wonder der wonderen le beschot-aen, iets dat nooit geboord of gezien is geweest. Aldaer kan de liefhebber van landbouw en andere nieuwsgierigen een vlasstuk zien, dat sedert weken gedreven wordt door den wind, en dal is positief. Die landbouwer rekent met St. Jans dag zyn vlas te zuilen sly- teu, en voor den aenstaeiiden winter op hetzelfde land, eenen tweeden vlasoogst te gaen winnen. Te Brussel is de visch thans zoo dner, dal er de versche roggen verkocht worden tegen 7 en 8 fr. T stuk, de kabil- jauwen van middenmalige grootte, tegen 18 en 20 fr. 't stuk, en de tongen, onder groote en kleine, tegen 4 fr. de koppel. Woensdag avond is de veekoopman S. De Haese in de vaerl te Veurne gevallen. Onmiddelyk er uil getrokken, gaf hy nog eenige leekejis van leven, doelt hy bezweek na eenige oogenblikken in hel hospitael. Gister, rond 4 ure namiddag, heeft men uit het sas van Slykens, te Breedeue, hel lyk getrokken van Frederik Lauwers, douanier in die gemeente. De man was er den 2 february in bedronken toestand in gevallen. Wy vernemen dat het proces tusschen de stad Rous- selaere eti baron De Coninck van Merckem, wegens bel openen eener nieuwe strael en hel bouwen eeuer kerk, achter de herberg den Keizer, opgeheven is. De stad heeft zich verpligl de voorwoorden van baron De Coninck le activeerden, en de overeenkomst geheel en ganseb uil te voeren. De zaek is tegenwoordig Ier goedkeuring van de ministers van juslicie eu van biniienlaudsche zaken, en er zal mugelyk binnen korten lyd een voordeelig besluit daer- over genomen worden. Daer wordt in Amerika nieuwe munte geslegen waerop te lezen stael JVt/ betrouwen op God. Die spellen de lesse aen onze fraucmaQous eu solidairen, die durven zeggen dal de vrede der ziel le vinden is in T verloo chenen van God. Wy lezen in hel weekblad fa Paix Er is kwestie, iu hel ministerie van huilenlandsche zaken, een krediet te vragen van 76,000 franks om de Havana-tabak, Maryland, Alsace, Franse he. Virginie, Belgische, Dit ariikelken is zoo plat mogelyk geschreven, opdat iedereen hel zou mogen verstaen eu zich er een beetje voegen. De meeste persoonen die, uit eenen lagen stand, tot een hoog vermogen geraken, schamen zich over hunnen oorsprong en trachten deuzelven te doen vergelen. Du is wanneer de ellendige groep voor de deur van T Maegdeu- huis gekomen was. Neen, ventje, doch wy zullen er wel kotnen... En zy voegde er halfmouds zuchtend by Als hel maer niet te lael is!... Te lael!... hygde zy en zy trok Bai l dichter legeu haer ligchacui, alsof zy verschrok En iuderdaed... wyl zy hel hoofd ophief, dat zy naer Tye had gebogen die met de mageie armijes hel doek had algerukt welk liet engeltje legen de brandende zon be schutte, had de bedrukte moeder, een honderdtal stappen voor zich, iets gezien dat haer hel bloed deed versly ven. Dal iets was eene soorlgelyke zwarte houten doos, waer- boven een zwart kruisje stond, die op vier wielen ge- plaetst en dooreen mager peerd bespannen uit eene groote ronde poort op de strael kwam gereden eti links afdraeide in de rigting van de sint Joris kerk. Hel was eene doos, ja!... om doode menschel) in le leggen T was hel karken van hel Gasthuis, waeriii de ellendige lyken iu gezelschap naer den akker Gods ryden. Ellendige lyken Ach ja de ryken, de gelukkigen der aerde. worden immers als zy dood zyn iu een fyn linnen gewikkeld... Zy krygett immers eene fraeije doodskist mei koperen ol zilveren vyzenzy ryden immers in een wagen die blinkt van T klatergoud, bespannen met peerdeti die den rouw dragen zy zyn immers gevolgd van eene lange stoet met schuotie ry tuigen waeriti hunne vrienden in een aengenaem roe» eu luimige gesprekken hun vc-rvoer ver gezellen meu spreekt hun immers op hel kerkhof rede- hel geval niet met M. Johnson, president der Vereenigde- Stalen. M. Johnson is, zoo als men weel, in zyne jeugd kleermaker geweest. Daerom heeft hy wapenen aengeno- nieu, welke zyu vorig bedryf op eene spiekende wyze herinneren. Zy bestaeu uil eene opene schaer, een pe'rs- yzer, eeneu vingerhoed omringd van gareu-krollekens; in plaels van vaendels, eenen kapstok waeraen broeken en jassan hangen. In het midden prykl deze spreuk Ik zal de gescheurde Unie herstellen. De kwakzalvery van de uithangborden wordt in Engeland nog verder gedreven dan le Parys. Een drogist i le Londen heefl onder zynen naem geplaetst Gebreveleer- de verdryver der weegluizen van Hunne Majesteiten. Boven eenen zeer eleganlen winkel leesl men Hier woont de leverancier der ezelinnenmelk van hunne II. II. li. K. 11. II. de hertogin van York en de hertogin van Clarence. Men verhaell dal de hertog van Kent aen eenen drueijer den titel ontzegd heeft van Fabrikant van houten beenen van ZK. H. den hertog van Kent. Er is te Paiys een fabrikant van klisteerspuiten, op wiens uithangbord men leesl Hofleverancier van Z. M. den Keizer. Een balailjon van het 5e linie-regimenl heeft Namen verlaten om zich naer de grenzen le beven, ten einde hel gezondheids-kordon te helpen vormen, om den invoer vau besmet vee in Belgie te beletten. voeringen toe, waerin men hunne deugden ophemelt, en als de aerde zich over die handsvol asch gespreid heefl die vroeger een ryk inensch was dan komt hun immers voor eenigen tyd een grafzerk met opschrilleii ouslerflyk maken, opdat zyne naeslbeslaeiideu de plaels zouden welen waer zy voor den overledene kunnen bidden wanneer hunne bezigheden en vermaken bun daertoe den tyd moglcu veiguiineu. Wordt voorlgezet. iinkosten le betalen der terugkomst van de Belgen die in tnexikaenschen dienst zyn. De bonding van Amerika en hel vet langen, tiilgedrukl door onze fandgenoolen van zophaest mogelyk4 hun vaderland weder le zien, hebben hei gouvernement aengedreven om die uitgaef aen de Kamers voor le dragen. I Wy herkennen dal het moeijelyk zal zyn dezelve niet te stemmen, maer ons dunkens moet Mexiko zelve he- I talen. De gebeurtenissen hebben ons nogmaels geiy^ I gegeven meer dan wy het begeerden. Eilaes! al de zotlig. I heden worden belaeldBelgie zou te ryk geweest zyn I hadden onze doklrinairen er minder begaen. Wy hebben eene statistiek onder de handen van dok- I toor Lefebvre, waerin hv hewysl dal de zinsverbystering, of regtuit gezegd, hel zot worden, dal hedendaegsch zoó jamuierlyk toeneemt, aen twee oorzaken moet toegesclire- ven worden, le weten, hel verbruik van de sterke dranken eu van den tabak. Al de dokloors die het zotworden bestudeerd hebben, geven hel rooken van den tabak als eene krachtige oor- zaek op van de zinsverbystering. Toen, in 1518. Fra Ho. niano Pane, eenige tabakzaedjes aen keizer Karei zond, dan zal liy niet gedacht hebben dal hy een vergift afstuer’ de dal eensdaegS zooveel kwaed zou veroorzaken; en Fratikryk trekt noglans voor imposten van dit menscheu- doodeud vergift, eene jaerlyksche som van 200 miljoen Volgens eene statistiek van dokloor Saly verbruikt ieder rooker 7a 8 kilogrammen tabak, dewelke van 5 lot 4(u> grammen vergift in hebben. De uitwasemingen vin de plant zyn zelfs vergiftigend, zoodanig dal de werklieden der fabrieken na korten tyd dit slag van arbeid moeten slaken; die dokloor zegt ook dat de zinneloosheid zich op- docl iu alle landen in evenredigheid met het smooren van den tabak, en dal men de zinneloosheid in alle landen en op alle tyden heefl zien verschynen op hel oogeublik dat meu heefl beginnen le smooren, en hoe buiiensporiger er gerookt wierd, hoe meer de zinneloosheid toenam. Men zal ons zeggen dan moeten de Turken byna alle- mael zot zyn, want die smooren overdadiglyk. Neen; zy zyn niet zot, omdat zy tabak smooren zonder nicotine of vergift in, zoo iels gelyli uoteblaren. Ziehier hel vergift dal de verschillende tabakken behelzen per honderd vergift.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2