JEN, I KI N° 9. Twintigste jaer. 1 Maert I8GG. Dixrnnde, EEN ONGELUK KOMT NOOIT ALLEEN OF DE LOTING TE DIXMUDE. te koop kamp, r Donderdag, onen, Kiesher vorming. I verstaelt en org. Verders it zynen stiel just Vertinde, •ixmude. r te maken. tusschen de !LDE, ill Hof le lt M MUDE, eene s mei Kappe, voor markt- bedryven, aeu 'nj Koningin 50. IE, Winkelier ‘et het geëerd ‘g. van heden d aen den in. namenllyk in 30, Salyn de Is, ratenés en malas, Iransch dauwe Baeijen Moirées voor i zwarte Lyn- Sargien, Voe- aosche Pane; en Salyn voor oemde Schor-1 n cachemiren enz., enz. ig, Zondag en I Art. 3 kan ook dooigaende lasten die de vrouw I betaelt van goederen die haer uitsluilelyk toebe- hooren, worden den man aengerekenddat kan men niet redelyk afkeuren. Maer wat volgt is erger. De nieuwe voorgedragen wet zegt Als men dry jaren eene middelbare school byge- wooud beeft, moet men maer de helft van den kiescyns betalen genoeg dus als men een cerlifi- kaet voor den dag haelt welk bewyst dat men dry jaren op de bank eener middelbare school heeft gezeten, om met de helft der lasten kiezer te zyn voor de gemeente. 2° Als gy een ambt bekleedt dat u 1300 franks ophretigl, zyt gy kiezer voor de provincie. 5“ Al de ambtenaren van den Stael en van open bare gestichten die 1300 franks trekken de advokaten, doktors, geeslelyken der er kende eere- dieusten, gediplomeerde schoolmeesters, worden, volgens hel nieuwe stelsel, kiezers voor de ge meente en de provincie. Zie daer de veranderingen aen de kieswet toe te brengen. Wy gaen zé een voor een overwegen Alweer eene wel om de steden ten nadeele van bel platte land te bevoordeeligen. Eerste opmer king. Het is dan nog niet genoeg dat de stedelingen door de verandering der oude kieswet, die het platte land zooveel niet deed betalen als de sleden, zoo zeer bevoorregl zyn geworden? Men gaet ze nog op andere wyzen den voorrang op den landbouwer geven In de steden heeft men overal middelbare scho lenal de kinderen kunnen zonder groole onkos- II. Karakterschets uil het Houtlandsch leven, I. in loon, spoe- 3ur voor zulk- -a 12 50 a -a 15 50 a 9 50 a 15 50 a 15 - a 27 50 a 29 - Ga a - In ons Supplement van zondag laelst hebben wy over het nieuw kiesstelsel eenige woorden gezegd. Zie hierover nu eenige bteedvoeriger bemerkingen De ouderdom om kiezer te zyu voor de Wetge vende Kamers, was 23 jarenvolgens hel nieuwe voorstel zou die nu slechts van21 jaren zyn. Immers dekinderen zyn nu gauwer vvys; wy zyu van het pro- gres, en dus ts het niet meer noodig 23 jaren le hebben om kiezer te zyn. Hel sludenleukongres van Luik heeft genoeg geloond dat men in onze «lagen jong wys is en dus genoeg oordeelen kan om kiezer te zyn, als men 21 jaren oud is. Maer I kom, dal is nog al het minste, en voegde men er geene andere kiezers by, dan zouden wy nog al tarnelyk le vreden zyn. ten deze bywoonen; dus zullen allen kiezer worden met alleen de hel tl le betalen van hetgeen de land man voor cyns te betalen heeft. Is dil ongelyk niet schreeuwend? En wat zyn die half geleerden? byzonder die welke zonder godsdienstige en zedelyke grondbe ginsels zyn opgebragl? Is het die klas van persoo- neu niet die de kiezingen in woelkringen verande ren de ontevredenheid en den twist overal tusschen brengen? Wat de magistraetspersoonen, ambtenaers van Stael, gemeenteen Kerk, doktors, advokaten enz. betreft, dal kan op hel eerste zigt nog al doorgaeu, alhoewel wy niet begrypen, waerom alweer een goede pachter, of boer, een deftige burger zondel- diploma zoo wel niet oordeelen kan als de beste doktor, advokaelol schoolmeester van de wereld... Beter dus was het de wel te laten zoo als zy is, dan zulke vodde-veranderingen er in te brengen, welke door geene goede redens kunnen gewettigd worden. ’t Zyn de stille hurgers zonder ambt en diploma, die de beste keuzen meestendeels doen. Zy oor deelen kalm over de zaken, wyl meestal die ge leerde mannen zelf willen aen ’t roer komen, en zoo overal harrewar iubrengeu. Er hoeft dikwyls maer één zulk half geleerde zwetser in eene gemeente aen le komen, om alles in rep en roer te zetten, alwaer te voren de meeste rust heerschte. Gy zyt doktor, goed; ik ben boer; omdat gy lleschkens en pillen kunt voorschryven, hebt gy meer regl om le kiezen dan ik, die van jongs af hier gewoond heb, alleman keu, en oor deelen kan wie er het best voor dient om burge meester of schepen le zyn, dewy! gy pas in de gemeente zyt aengekomen en alleen uit intrest voor uwen winkel gaet stemmen!... liet spreekt van zelf dat het gouvernement’ met al zyue ambtenaren kiezer temaken, ook alwéér de centralisatie van de magl in zyne handen ’gaet vergrooten, die ware pest van alle landen, dit broeinest van aileenheeisching en dwinglandy. Daertegen moet elke Belg werken ol het is er met al onze vryheden gedaen. Hel Staelsbesluer wordt opperbaes in alles en overal, en weldra roept een of ander opgeblazen minister l’Élat c'esl moi! als eeityds Lodewyk XIV in Frankryk, en alles moet onder het juk buigen van dien moedwilligen dwin geland. Thans wordt veel gesproken over de Bank van Landbouwkrediet, welke instelling men aen den heer Langrand-Dumonceau te danken heeft. Ten einde onze lezers met die zoo voordeelige instel ling voor den Landbouw als voor den landgebrui- ker bekend te maken, laten wy hier een voorbeeld volgen, dat heel kiaerlyk de zaek uiteen zet. Zoo spreekt de Bank tot eenen landbouwer Wy vragen of zulks niet de gemakkelykste, de minsi lastige en minst gevoelige wyze van zich le kwyten is voor den geldonlleener? Zien wy thans welke tael de Bank zal voeren tot een pachter ol kleinen landbouwer die verpligl is geld le ontleenen helzy om zynen akker door wer ken of bemesten te verbeteren, helzy om werktui gen of vee te koopen of om zyne jaerlyksche op brengst te voldoen zonder dal hy zynen oogst of zyn vee lot verlies zou verkoopen. Tol dezen zal zy zeggen Het Ministerie eigent zich reeds eene genoeg zame magl toe; het weegt reeds zwaer genoeg op de gemeenlebesluten en provinciale raden. Geen stap meer of wy staep onder den knout van den een ol anderen ovérheerscher. Belgen, wees dus op uwe hoede! stoors, Kerk- jr bel maken en ander Glas- emen per voet >k oude Kerk ban de teeke- hl, in hunne cmcene LIOENEN 2W ’ll )N. N BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N» 14. Voor elk afzonderlek num mer, 12 cenliuicu. I, hel vuer dei rer geringe pre- logste vruchln, er veroorzatku INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, franks. Hel Suppl. S Hel Boterkuipje versclivnt den Donderdag in geheel lil.id en den Zondag in half blad. Reeds vroeg in den morgen was alles kant en klaer gezel in hel arm huishouden. De moeder had hel huiswerk ver- rigl, en de dochter zat nevens hel bed van haren zieken vader. Op hel voorhof slapte een jongeling langzaem in de baen die hel huisje afsiuil van den opeubareu weg; hel was Karel, de loleling, die welhaesl de kans zou wagen welke onvermydelyk beslissen moest over hel geluk ol bel ongeluk vau het dierbaer huisgezin. Vader, sprak zachtjens de dochter wyl zy met bet hoofd over dcu zieke leuude, vader, slacpi gy gelieve zich U eren Agenl dd DOOR LOUIS V2ON. Verplaelsen wy ons in een arm huisgezin van een nabu rig dorp; een brave huisvader heeft vyf kinderen, waervan het eene, eene dochter, hare moeder bystaelin het ver- rigten van hel buiswetk en hel overige van den dag, lol diep inden ttachl door hrengl met hei speldewerkende tweede is een zoon, een brave jongen van 20 volle jaren oud, lerwyi de andere uilen eenige jaren minder lellen. Sinds lang ligl de vader, door eene kwyiiende ziekle aen- gedaen, op een bed van smerten uitgesirekl en zou waer- schynlyk reeds leu grave zyn gedaeld, bad zyne vrouw, Francises D., die een engel van geduld en goedertieren heid is, hem niet steeds aengemoedigd door de gedachte* dat hun zoon Karel by de aenstaeude Loting eeu boog nummer zoude trekken, en derhalve huu toeslaud eene betere wending zoude nemen. Jan-lief, sprak hem de vrouw somwylen, wanneer de man met lydendeii angst de toekomst zucht te doorpeilen ei> eeu diepe zucht zyne geprangde borst ontsnapte, gy hel u wuerlyk le veel in mei hei droevige denkbeeld dal onze Karei zich in Lel lol gael trekken, en dil voorval ons steeds dieper in hel ongeluk zal tiederslorlenwaerom niet zoo zeer gehoopt als gevreesd; of heelt onze Karei niet zoo Veel kans van zich vry le Hekken van soldatendienst als by er heelt om ecu slecht nummer uil de bus le halen? Echter schenen die aeutnoedigcudc woorden geenen in druk te maken op bet gemoed van den zieke, en op eenen dag dat hy zich meer dan na gewoonte aen zyne kommer volle denkbeelden overliet, gaf hy eenen vryen loop aen zyne onheilvoorspelleude gedachten. Vrouw, sprak hy, een pyiilyk voorgevoel heeft mynen geest en hert overmeesterd sinds den dag op welken een dubbel ongeluk ons trof; ik zal lyden, immer voort lyden, en ten dage dat gy hel lyk van uwen Jan-lief naer zyne laelste ruslplaets zult begeleiden, zal onze Karei met den ransel op den rug, als een lastdier naer de kazeern wor den voorlgestuwd.... By bet uitspreken dezer woorden kon de vrouw hare aeudoening niet langer verbergen en eene heele traen ontsprong haer oog, juist op den oogeublik dal de deur geopend wierd en de veldwachter der gemeente bel vertrek van den zieke binnen stapte. De bediende trok met baest een stuk papier uil zynen jas, behandigde hel de vrouw, en ging heen. Hel papier hield een berigt in, geteekend door den kommissaris van het distrikt, by welk Karel B, zoon van Jan en van Erancisca D., verwittigd wierd dal op dtngsdag, 20 february 1866, hy zich ten sladhuize van Dixmude moest begeven, ten einde er le voldoen aen de vereischten der wet op de militie. Neen, myn kind, van den gelieelen nacht heb ik geen oog gelooken’lis immers heden de dag op welken de doodsklok onze ruien gaet kleppen! Geloof zulks niet, vader, en verdryf om Gods wil dit noodlottig gedacht uil uwen geest; het zal u nog zieker maken en dil wel op den oogeublik misschien dal God alles voor ons teu beste schikt. En gy denkt dat Karei een goed nummer zal trekken? Ik verhoop hel, vader, en moeder ook deelt in dit vertrouwen Karei zelf zou hupen en blymoedig zyn, bad de vrees die gy onophoudelyk uitdrukt dal ons ongeluk van heden af zonder herstel zal wezen, hem niet hel hert te zeer benepen. Eenvoudig kind, tnogt God uw vertrouwen en het vertrouwen uwer moeder zegenen! maer ik kan er my niet toe besluiten le gelooven, dat een eerste ongeluk niet altoos van eene tweede ramp gevolgd wordt. Vader, dal is niet immer zoo, want dan zou de Voor zienigheid Gods nog enkel een ydel woord wezen, en het noodlot alléén zou 's meuschen wil en daed beheer- schen. Voortreffelyk, kindwaerom kan ook aw vader er niet zóo over denken Middelerwyl deed zich een gerncht van stappen op voor de deur der wooniug het waren jongelingen die, even als Karei, naer Dixmude moesten optrekken, om er hel dubbel kansspel le wagen dal eveneens over hun lol beslissen ■noest, en die, vóór de woonst van Karei aengestapt, hem nu kwamen halen om hun op hunnen weg le bege leiden. By hunne verschyning grootte Karei zyne dorpsgezellen, doch vooraleer hen le vergezellen, verzocht hy huu een oogeublik op hem te wachten, en trok zyue wooniug binnen. De jougeliug rigtle zyne slappen naer hel ziekbed van 25 Feb. -a 17 50 a 22 - 12 75 14 5» ill 25 Iets voor de Landbouwers. De bank van Landbouwkrediet. Geef my, zegt zy, wettige en /oliede hypotheek op uwen eigendom, en gy, om my hel kapilael weder le geven dal ik u leen, zuil my gedurende een aenlal jaren (tusschen ons beiden le bepalen) eene jaerlyksche som betalen, [welke derwyze is berekend om le gelyk kapilael en intrest le vertegenwoordigen, zoodal na zekeren lyd die schuld vol- komen vereffend zal zyn, en gy my niets meer, noch in kapilael, noch in intrest meer schuldig zyt. Gy hebt wel is waer niet even als uw buerman my eene soliede hypotheek le geven maer behalve uwe have, uwen oogst en de beesten van uwen stal, zyt gy een vernuftig, eeu werkzaem, een eerlyk man. By u wordt dus het ont- brekende in hel lydelyKe door het geesietyke vervangen, en die dubbele waerborg is my voldoende om u voor te schieten wal gy van noode hebt zyn de konditien nier de zelfde als voor den grondeigenaer, ze zyn ten minsten gematigd en kunnen zeer goed door u worden aengeno- men. Wel w waer kan ik u niet le lange lermynen van betaling toeslaen welke zyn vaslgesleld voor de kwyling der leeningen op grondgoederen, maer dewyl gy hel geld opneeml om eene reden die slechts oogenblikkelyk is, zoo zyn uwe behoeften ook slechts oogenblikkelyk, en binnen n zeer korten lyd, namelyk wanneer gy uw vee, uw koren, enz. verkoopt, zult gy in stael wezen my myn geld weder kerken, enx latie-pfaels.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1