5 I 1 I I I nanny ct— n kleine steden woonen waer geene scholen van middenbaer onderwys beslaen; 2“ Diegenen die wel kunnen lezen en schryven, die zells meer ken nissen hebben verworven dan menig studentje, maer die geenen dryjaerschen koeis van midden baer onderwys hebben gevolgd, en 5° den braven burger, den eerlyken ambachtsman, die niet ge leerd is om, als een notarisklerk, op een kantoor te kunnen schryven, maerdie toch zoo veel en soms meer gezond verstand heelt dan den eerste notaris klerk den beste, en die nog daeienboven 20 Ir. düekte belastingen belaelt. Ziedaer wie er door het ministerteriële wetsont werp allemael zoo buiten de wei is gesteld. (Hel vervolg hierna.) Wy vernemen uil Brussel, dal Al. Isidore Nee- lemans de koncessie beeft gevraegd voor eenen yzeren-weg van Dixmude op Ypere, langs Wou wen en Merckem. De heeren burgemeesters der belanghebbende steden en gemeenten zullen in ’l kort door den vra ger in koncessie uilgeuoodigd worden ten einde in eene vergadering, elkander te raedplegen nopens de maelregelen die in een algemeen belang zullen moeten genomen worden. Deze yzeren-weg zou voor den dienst gebruikbaer zyn aleer twee jareu zyn verloopen. Ouder dezen titel lezen wy het volgende in het ydschri/'l over land- en tuinbouwkunde en verdere valuer welenschappen, uitgegeven te Ant werpen, Carnolstrael, 109 6250,91 99,55 5154,99 V I f I 22918,89 24775,50 1 i x Maend February. Vorige maenden. Ontv. van 1" January lol 28 February. 24518,25 Reizigers. Reisgoed. Koopwaren. 11165,45 15508,67 I t t l 10946,09 15572,14 6060.25 98,26 4787,60 10750,66 12168,25 ÏS®1. 5755,82 98,01 4918,85 h ii 1' ei d V 7.1 7.i k II S' d •z V S n <1 s II V 1 Yzeren-wep van Dixtnude op Vpercn. Allerhande Nieuwst y dingen. M. Ghesquière, onderpastoor ie Gbeluwe, is pastoor be noemd ie liigoyghem, in vervanging van iM. Valcke, die zyn ontslag gegeven heelt. M. Lannoi, onderpastoor te Ingoyghem, gaet in dezelfde hoedanigheid over naer Belleghem, en wordt te ingoygliem vervangen door M. VVullemaii, coadjutor van M. Valcke. M. Campe, priester iu T Seminarie, is onderpastoor te Zillebeke benoemd. Iu den nacht van woensdag laelst heeft een aller- bewcenlyksl vootval te Pervyse plaets gehad. Een jongeling van goede afkomst, en van een onberispelyk gedrag, leed sinds verscheidene maenden aen eeue inbeeldingskwacl. gezegd monomanie, zonder dal de persootien met wie hy iuwooude daer iels erg uit besloten. En zoo gebeurde hel wanneer Leopold Decal zoo heel de jongeling, hy wylen uilriep dal hy eeus een ongeluk doen zou, dal men zonder achterdocht zegde Pol krygl wéér eene zotte vlaeg. Nu, woensdag avond zal de Wed. Vandecasteele, land bouwster en moei van den genoemden Decal, met dezen en de meid rond den haerd vreedzaem te kouten, toen de jon geling, getrouw aen zyne gewoonte uitriep dal hy wel eens een ongeluk doen zou. De boerin nam op die woorden geen acht, alleen de meid zegde schertsend Daer komt hem wéér eene zotte vlaeg over! immers zou geeslbezwyming was, of indieu wy ons aldus mogen uitdrukken de beroerte eener ziel, door de folterende drukking van den tegenspoed te weeg gebragl. Weldra riglle de bedrukte dompelaerster het hoold op.... de dikke wolk der vertwyfeling had lang genoeg haer hart doen stil houden op de levensbaeu..,. Myne kinderen, op Gods genadedachl de diepbe- proefde huisvrouw, en stapte beraden naer hel vensterke. Een man van zoo wat veertig jaren stak hel hoofd door de opening. Wal is er lot uwen dienst, vrouwke? vroeg het hoofd, dat in krullen stond, op deeluemenden loon. Och, mynheer... was hel antwoord, waerop een hart scheurend geween volgde. Spreek, vrouwke. Het trekt hier geweldig.... en de tyd van de administratie is kostbaer. Mynheer... myn man moet hier in T Gasthuis liggen... Myn man hoort ge, de vader van die twee schiepkens liter.... och waren ze by Onzen Lievenheer! zuchtte zy voort, wyl hel hoold, haer onderbrekend, vroeg Gy zoudt zeker willen weten hoe het men hem is Och ja, mynheer, als T u belieft. Hoe hiel uw man. Sies Dalemans. Wacht een oogenblik. De klerk trok hel hoofd naer binnen, sloeg een groot re gister open en begon met den wysvinger der regie hand de aideelingeti te duorloopen die op de groote bladzydeu met Voorzorgen by het enten der vruehlboonien. De entlwygen moet men kiezen van gezonde, krachtige, vruchtbare hoornen, welke, zoo mogelyk, in de vrye lucht groeijen eti niet tegen muren of schuttingen gebonden, noch al te veel door kunslbehandeliiig in hunnen groei gestremd zyn. Men neme de entlwygen van die takken, welke het meeste genot van licht en lucht verworven heb’ ben, weelderige en smakelyke vruchten geven, en die zoo veel in vorm als inwendige deugden uitmunten. Past men daer niet op, en neemt men de entrysjes onverschillig van welken boom of tak belzy, dan loopt men groot gevaerof- wel van die vruchlsoort te zien verzwakken en verouderen ofwel te weinige of slechte misvormde vruchtun te ver krygeu, of zelfs die ongunstige eigenschappen zamen it veroorzaken. Lel dan gedurende den draeglyd wel op de vruchtbaerheid der takken, alsmede op den vorm, de ryp. wording en den smaek der vruchten, want reeds verschei dene vruchtsoorten heb ik waergenomen hy welke op verschillende takken, vroege en late, deugdelyke en slechte vruchten, op den zelfden boom, van de zelfde ent ont wikkeld, voorkwamen. In inynen tuin staet eene gewoone Meikers, tegen eenen door de zon welver warmden inner; de vruchten zyn jaer- lyks ryp lusscheu 2o mei en 10 juuy, doch op éénen lak is de soort zoo verre verloopen, dat de vruchten daervan eerst legen einde july ryp worden. Zulke verschynseieu vindt men hy alle veredelde vruchtsoorten, doch niet altoos op eene zoo klaer voorkomende wyze. De entlwygen snydl men gedurende den rusllyd des booms, en men legt- ze in geheel hare lengte omtrent een palm diepte onder de aerde, en men bedekt deze plaets met drooge bladeren, run of iets dergelyks. Zy zullen in dien toestand onge stoord in rust blyven, tot dat de tyd der enting daer is. De stammen voor de afeuting bestemd mogen op dit laelste lydslip door verplanting of anderzins niet verhin derd worden; ook mag men dezelve niet snoeijen, dan wanneer hunne sappen in krachtige werking bereid zyn om de enting te doen gelukken. J. 1. D. B. winmu Decat met Paschen in buwelyk treden, dit was eene stel lige zaek. Zoo gingen zy te bed en sliepen rustig in, toen om omtrent dry ure van den morgend een noodgeschreeuw, gevolgd door een gerucht van slagen op den plankieren vloer, zich eensklaps hooren liet in de kamer der boerin. Dadelyk waren knechten en meid te been, die spoedig bet slaapvertrek hunner meesleresse binnen drongen, doch alwaer een verschrikkend schouwspel zich voor hunne oogeu opdeed. De neef der pachteres stond bloolvoets, in zyn hemd, te midden van het vertrek, en nevens hel bed dal in de kamer stond, lag de pachteres bebloed en be- weegloos uitgeslrekl. Geen twylel of ue dader van het mis- dryl was de neef, deze die nu sprakeloos met beroerden blik zyn slagtoffer aenstaerde. Ook maekten de knechten der hoeve zich dadelyk van hem meester, koordden en bonden hem, zouden om <le policie, die zonder vertoeven proces-verbael opmaektevan T gebeurde, en aen een kom- missijtinaris van het dorp last gaf om hem dadelyk naer hel gevang van Veurne te vervoeren. Echter toen hy in 't gevang was opgesloten, en de onder- zoekingsregter van hel proces-verbael ten laste van den jongeling opgesteld, lezing bad genomen, deed de regter hem in vryheid stellen, doordien het proces-verbael enkel van eenige wonden en kneuzingen gewaegde; en lol groote verwondering van elk Pervysenaer, keerde Leopold Decal in den namiddag op de hofstede zyner moei terug. Doch daerlegen zou er klagt opgemaekt zyn geweest, daer nu de lyderes iu doodsgevaer verkeerde, en men Decat voor den moordenaer aenschouwde der braefste vrouw van het goti sche dorp. De onderzoekingsregter van Veurne kwam dus zelf ter plaets van hel misdryf, en deed dan ook op de ver klaringen die hem gedaen wierden, den jongeling dadelyk aenhoudeu De ongelukkige, zegt men, zag er hoogst ver wonderd uit wanneer men hem voorlegde dat hy zich aen eene verschrikkclyke misdaed had pltgtig gemaekthy bad en smeekte om in een byzonder rytuig naer Veuine vervoerd temogen worden, hetgeen hem toegeslaen wierd. Thans is de vrouw Vandecasteele op beter hand en huilen gevaer; Decat zou haer eenige ligle slagen op hel hoofd 'lebben toegebragt hy middel van eenen kerksloel die gewootily k nevens haer bed staet. Ziehier de namen der uilgestelde Ulelingen van vorige jaren Blomme Hipp., Vroome L. en Deshuqnois Bonf., allen te klein; Chieux Aug., onderwyzer; Verschil de Alf.te Hauw VVyllie Hipp. Janssens Ad. en Vanlhuyne Serafin, elk een broeder in dienst hebbende. De gemeente Cacskerke wordt by koninklyk besluit bemagligd eene leeniog aen te gaen van 50,609 fr. aen den interest van 5 p. h. en aflegbaer in 50 naecnvolgende jaren, bestemd lol hel uilvoeren van openbare werken. Dynsdag laetsl, omtrent 7 ure en half ’s avonds, is er een brand uitgeborsieu in de magazynen van den genaemde Carrelier, koophaudelaer, woonachtig te Rousselaere, en heeft twee acnpalende gebouwen in assche gelegd met al wat zy behelsden, beslaeude in afval van gareu, stoppen, vodden, enz. De oorzaken zyn onbekend, nogtans veronderstelt men dat bet vuer, outstaen zyitde hy den droogoven, waer cr vuer was om de vodden te droogen, de vettige sloffen, die zy inbielden, iu gisting gekomen zyn, en den brand veroor- zaekt hebben. De schade wordt geschat op 5,000 franks voor de ge bouwen, en omtrent op 6 tot 7,000 franks voor de koop waren. Alles was verzekerd. De volgende zaken zyn door het Assisenhof van VVeslvlaenderen afgewezen De zaek ten laste van den genaemden Karei Matten, van Pervyse, beschuldigd van vier brandstichtingen in de ge meente Rainscappelle, by Nieupoort, is donderdag op aen- vraeg van zyuen verdediger, lol eene toekomende zitting der Assisen verzonden, om reilen dat het sehynt dal de beschuldigde van krankzinnigheid was aengedaen, toen hy de misdaden pleegde. Er zal een onderzoek gedaen worden over de geeslgesleltenis van Mallen. Zaterdag is voor hetzelfde Hof gebragt de zaek ten laste van Pieter Acquolel, oud 56 jaren, woonachtig te Veurne, beschuldigd van vyf-diefstallen met bezwarende omstan digheden gepleegd te hebben in de gemeenten Ooslduin- kerke, Adinkerke en fransch Moerkerke, ten uadeele van Yzeren neg van ELichterveide op Yenrne. Ontvangsten der maend February. vette zwarte lynen waren aeugeteekend. Sies Dalemans... herbaelde hy... waer blyfl gy jon gen? 'k heb u toch nog gezien. Hy keerde een paer groote bladzyden om en begon eenigzins ongeduldig een derde nalezien toen hy eensklaps den wysvinger stil hield.... De man verbleekte.... zyn oogen vestigden zich starend op hel woord, dal op de kolom der opmerkingen over den naem van Dalemans was aengeteekend... Op denzelfden stond, als of eene elektrische draed zyne gewaerwording aen hel hart der moeder had over gemaekt, hoorde men een hartscheurenden gil, en seffens daerna liet gerucht vau een lichaem dat al botsend op den kasseide- vloer nêerzeeg. De klerken wierpen hunne pennen op de schryftafels, bedienden en leerlingen kwamen van alle zyden aengesueld om de onbekende lydsler, die magleloos was achter over gevallen, ter hulp te snellen en op te beuren. Een zuslerke van liefde, een van die engelen der welda digheid op aeide, maekte zich meester van de twee arme kinderen, terwyl de anderen de moeder op de bank plaets- ten, om haer de eerste hulpmiddelen toe te dienen. Weldra bemerkte een leerling-heelmeester dat zy uiterlyk zelf’ geene kneuzingen had onderslaen en nadat men haer lot bet bewustzyfi had teruggeroepen, wierd zy door den por tier herkend. De brave manteldrager legde in weinige woorden bet geval uit, waerna hy met zyne klak by al de aeuwezigen eene milde rondhaliug deed. (Wordt vervolgd.) Niet eerder was de lange mantel in zyne wooning of eene bliksemstrael rees op in Bella's geest. Zy zullen u zelfs troost geven in geval gy dien noo- dig zoudt hebben. Behelsden die woorden geene bedekte doch gewisse voorspelling? Troostwal vermag de troost eens onbeken den op het verscheurde hart eener moeder Maer. had zy haren man dan fluks niet gezien?.... En de kleine Bart, zou die zich zoo vreesselyk hebben bedro gen?... Waren zy dan beiden, voor eenige stonden het speeltuig eener begoocheling, eener bedrieglyku hersenschim ge weest?... En toch twyfelde de rampzalige moederoog; maer in dien twyfel zelfs lag iels akeligs opgesloten... want indieu zy aen T venslerkeu. door een enkel woord, eenen hemel van zoete hoop kou zien opdagen; iudien een enkele licht- strael hoe auw ook aen de oogeu van haren braven Sies ontsnapt, hare ziel iu een Oceaen van uitzinnige vreugde, van grensloos geluk kon baden, dan kou ook een enkel woord van den tolbeambte des doods haer met twee ontioozele kleinen in den diepstee der afgronden van T bit ter lyden dompelen. Zy beschouwde eene wyl stilzwygend het raemke, waer- doormeu eenige klerken de dagboeken van hel noodlot kon zieu aeusebryxen. Maer de tanende oogen, de getrokken kaken der lydsler, de verwilderde wyze op welke zy hare kinderen legen bel lyf geklemd hield, wezen outegeiisprè- kelyk aen dal die scbyubare overweging eene degelyke 1° Engelbert Fouvry, 2° echtgenoote Beno, 5° wcduflr Lelieur, 4° echtgenoten Visage en 5° Frans Ryse||)ui). dienstknecht by den landbouwer Debruyne, le -Moerkerke in Frankryk. Pliglig verklaerd door den jury js ^c' quolel tol 12 jaren dwangarbeid veroordeeld. By den brand te Rousselaere, zegt 't Jaer 50, |leeft een van de blusschers zyn boterham verloren ouder 'l volk, en, wouder dingen om zeggen die boterham ,s hem 's andereudaegs wéér l’huis gebragt, onopgeclen. By koninklyk besluit van 21 february, is de inrigtjn. goedgekeurd der Belgische sociëteit van yzeren wegen, zt heeft tol voorwerp de yzeren wegen le maken eu te ex', pluiteren, eu gezametitlyk met de sociëteit der spoorbanen van het noorden van Belgie neemt zy aen bet maken der yzeren wegen 4° van Denderleeuw naer Kortryk, 2° van Rousselaere naer Yperen, 5“ van Poperinghe naer Haze- brouck. 4’ van een deel der linie van Nieuporl. By koninklyk besluit is het ontslag van den heer 11. Van Sieleghem, van zyue bediening van notaris ie Ichteghem, aeugenomen. Zitting van onzen Cemeenleraed. In openbare zitting van onzen Gemeente-raed van gister, is de beslissing genomen door de Permanente de putatie en strekkende om, tegenstrydig met eene beslissing van deu Gemeente-raed, de som van 400 franks voor loe- zigt van openbare werken door hel vorig bestuer verleend aen den kommissaris van politie, in hel budjet le behou den, verworpen geworden met 4 stemmen legen 2 en 2 onthoudingen. Hebben zich tegen de beslissing der Permanente depu tatie verklaerd, de heeren Verwilgheti, Delahaye, Aug. Vauderheydeen Vanwoumen. Hebbeu er zich vóór verklaerd, de heeren Paret, burge meester en Rembry, schepen. Hebben zich onthouden, de heeren Steverlynck en Gbyselen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 2