ER. 1 N° 10. Twintigste jaer. 11 Maert i860. Dixmude, I ERU ■B. Zondag, Eenige uitleggingen voor het Weekblad. te belang tl s V. 1 3e Land- yk bewe- op goede n zomer en, maer Landbou- 'ebruiken volgende BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgendyksinet, N« 14. Voor elk afzonderljk num- nier, 12 cenlimen. Het Weekblad bevat in zyn helste nummer een nieuwske aen bel blad den Koophandel ontleend, waerrn de konfrater de roofzucht der Jesnieteti doet uitschynen, by gelegenheid van het overlyden van den advokaet Valentyns, algemeen erfgenaem der fortuin van een zekeren beer Deboey. Volgens het Weekblad zou M. Valentyns, die op zou a 98 50 I zyn sterfbed in de armen van een pater-jesuiel gestorven zyn, gansch de fortuin van M. Deboey aen de Jestiieten hebben overgemaekl. Nu, de waerheid is, dat de fortuin die de heer advokaet Valentyns van M. Deboey heeft geërfd, verdeeld zal worden tnsschen zyne zuster en zyn broeder, den notaris Valentyns te Laeken. Zal het Weekblad dit feit openbaer maken, en zoo de kwaedwillige verdenking die hel op de ge- heele orde der Jesuieten heeft gelegd, herstellen? Minister Bara heeft immers de verledene week, in eene zitting van den Senaet, een voorstel byge- treden van eenige katholyken, by welk de priester niet meer voor het geregt vervolgd zou worden voor het aflezen op den predikstoel van eenen bisschoppelykeo bevelbrief, waerin eene wel of een besluit door bel goevernement gestemd, den godsdienst zon beleedigen. Maer als M. Bara voor nu goed gevonden heeft geen erkend onregt te bekrachtigen, om dat de kie- zingen naderen en er thans weer den hypokriel moet worden uitgehangen, wordt hel niel bewezen dal hy hevig anti-kalholyk is, alleen daerdoor dal hy op eene buitensporig gewelddadige wyze de onreglveerdige wei op de studiebeurzen legen de geestelykheid doet nilvoeren? Of houdt het Weekblad misschien de wel op de studiebeurzen voor eene goede en regtveerdige wet, en ziet hel blad in onze bisschoppen en pries ters, om den wederstand dien zy aen hel goeverne- menl bieden, enkel oproermakers aen wie de strengheden der wel met regt moeien loegepasl worden Ook maekte hel Weekblad, in zyn voorlaelste nummer, naer hel sehryven van den Koophandel, zyne lezers wys dal de katholyke geestelykheid van Brussel hare rekening voor den lykdienst onzer koningin op 45,000 franks heeft gebragt, terwyl de protestantsche geestelykheid voor den lykdienst onzen koning alleen de geringe som van 597 franks heeft gevraegd. Diensvolgens zoekt de katholyke geestelykheid >o alle omstandigheden zoo veel munt te slaen als ze maer krygen kan Maer hoe veel eerlyker daerenlegen zyn de protestantsche dominés, die geene 400 franks vragen voor eene zaek waervoor i de kalholyke priesters zich niel schamen er vijf en veertig duist le vragen!!... De priesters, die dry dagen en dry nachten voor hel graf onzer koningin gebeden hebben vooraleer de kist in den keldek wierd gelegd, hebben daer- voor niets gerekend De duizend priesters van alle gewesten van het land, die naer Brussel zyn getrokken om den lyk dienst by te woonen, hebben voor reiskosten niets getekend Alleenlyk zyn 25 franks hoort ge. konfrater vy[-en-twintig Ir. zyn gerekend geworden voor de klokluiders, den kerksuisse en andere kleine bedienden, welke allen arme vaders van familie zyn. En ziedaer nu hoe de geldzucht hy onze katho- lyke geestelykheid om wraek roept! Dezer dagen bedroefden zich weer onze liberale groote gazetten over het onmenscheiyke gebruik dat in de Staten van den Paus beslaet, namelyk dat de stokslagen er nog op de soldaten worden loege- past. Nu, dal is een leugen die door den franschen Moniteur zelf is weerlegd geworden in de Pauze- lyke Stalen bestaen de stokslagen sinds vele jaren niet meer, en wanneer hel gebeurde dal er een Zwitsersch soldael, die zich aen een of ander mis- dryf had pligtig gemaekt, met eenige stokslagen wierd gestraft, dan gebeurde zulks krachtens de wetten die i.i Zwitserland bestaen, en op last van overheden die niet aen de Stalen van den Paus, maer aen de Helvelische republiek belmoren. Doch, als een bewys dal onze liberatersche tegenstrevers hier nogmaels op eene hypokrielsche wyze le werk gaen, ’l is dat ze geen woord blaem hebben voor hetgeen in Engeland gebeurt, hoe brutael en barbaersch dit ook weze. Ziehier wat een omzendbrief, bekrachtigd door het Engelsche ministerie van zeemagt en gestuerd aen de scheepsbevelhebbers, kapiteins, officieren, enz., onder andere bepalingen beval Moet men meerder bewyzen om de schynheilig- heid te doen uitschynen, die onze tegenstrevers aen den dag leggen, telkens dat ze tegen de bar- baersche gebruiken van het Pauslyk goevei nemen! uitvallen ïn een artikeltje aen het ongodsdienstig blad den Koophandel ontleent, maekt hel Weekblad in zyn laetsle nummer groot gerucht over de zoo ge noemde inkonsekwentie die de katholyken zouden hebben begaen met, by gelegenheid der benoe ming van M. Bara tol minister van juslicie, dien liberaler afgeschilderd te hebben als een stelsel matige vyand van alles wat de katholyken .achten I eu eerbiedigen. Nu, de waerheid is alweer dal hel Weekblad bier ’yne lezers heeft bedrogen, en de katholyke geesle- lykheid geen enkelen centiem gerekend heeft voor den lykdienst onzer koninginen lot bewys De bisschoppen die met hun kapittel naer de lioofdstad zyn getrokken om den lykdienst onzer beminde «orsliu met hunne tegenwoordigheid te vereeren, hebben voor reiskosten niets gerekend; De geestelykheid van Sie-Gudnlakerk heeft voor hoitoiat ium, dal is voor al hetgeen den dienst in in builen de kerk betreft, niets gerekend B» i zelfde uit- il. 0 00 de sta ui lige hairen, lien niet te eelt zich te oogst min den omge- scbiet niet cell groote iruikl wor- uiel mager l jaer ver- n slacl van betaling; eekende. 15 - 52 5 75 5 40 S, voor België, en. de stammen den lyd om at men niet stortregens I A I i February. 22 87 16 75 22 50 25 6 50 5 50 Ie rapen of niet in het niet waler- jl en klave- stammen a a 50 a 24 50 75 a 18 - a a a a a120 50 2G Febr. a 26 50 a 24 a 18 a 28 10 a 66 05 10 a 55 15 INSCHBYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. S Het Boterkuipje verscbvnt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. STADS.lBEÏJttS. Hevige klagten ryzeu uit oos midden op tegen den ambtenaer die in onze stad de malen en gewigten is komen yken. Zelfs is de verbittering onder onze ingezete nen legen dien bedieude zoo hoog geklommen, dal ver scheidene weigeren hem hunne malen en gewigten aen ie bieden; anderen hebben eer.e petitie gemaekt en den goeverneur opgezonden, waerin ze zich hevig beklagen over de handelwyze van den goevernemenls-bediende. Meestal de balancen en basculen, dus zoowel de nieuwe als de reeds gebruikte, worden door hem verwezen, en voor bel slagen van een inerkleekeu op liters of gewigten die niel verwezen worden, eischt hyhetgeen niel een zyner voorgangers heeft gedaen een kleingeld van 5 centiemen, hetgeen eventwel voor vele herbergiers en winkeliers, die lamelvk veel voorwerpen te yken hebben, een sommeke inaekl van twee lol vyf franks. Dan nog, wierden de vorige keeren de ingezetenen per strael verzocht hunne voorwerpen hy den yker le dragen, en dit was gemakkelyk, dewyl bun getal beperkt was; echler nu worden de ingezetenen van stad allen le gelyk verzocht zich rnel hun gerief by den yker aen te bieden, en zoo gebeurt hel dal de rnenschen, in eene poort waer er een gedurige trek heerschl, uren op uren moeten slaen le wachten. De schynheiliglieid by onze tegenstrevers. In. Engeland hebben de lords van hel. zeewezen bestolen dal voorlaen de schrikkelijke straf van den Hogging (dal is geslagen le tcorden met eene zweep met negen riemen) op de jonge kinderen van minder dan itjaren niel meer zal loe gepasl worden. Een omzendbrief aen al de scheepsbevelheb bers gesluerd. behelst dal, wanneer nogtans die jongens zich aen de disciplien niet willen onderwerpen, zy gestraft zullen worden op dezelfde wyze als zulks in de groote gestichten van Engeland geschiedt, dal is, geslagen te worden mei roe den. Echter in geene gevallen zullen er meer dan vier-en- Iwinlig slagen aen den wederspannige mogen toegepast wor den, en men verlangt ook dal de officieren enkel in buitenge- woone gevallen tol dien maelrcgel hunnen toevlugt zouden nemen. - --- Maer ook waerom trekt zich onze Politie dien staet van zaken niet aen? Of is zy niel gelast om te zorgen voor hei gemak der burgery? En was hel niel een barer bedienden, die de vorige keeren de ingezetenen van elke strael ver wittigde dal de yker was gekomen, en zy op zulk tier van den dag zich mei hunne voorwerp -n hy hem moesten be geven? En waerom heeft zuks nu dezen keer geen plaets? Sedert drie dagen verschynen de inilitianen onzer nadurige dorpen voor den militie-raed, alhier in eene der zalen van het stadhuis gehouden. Even als hel verleden jaer, beeft zulks aenleiding gege ven lol eene dier woeste tooneelen, die men niel dan met verontweerdiging neêrschrylt, doch waervan de oorzaek niel al en geheel aen den bedronken toestand van arme jongens moet toegeweten worden. Die mannen die, on danks de proteslatie van 75 duist onzer landgenooien, de schandelykste der wetten willen behouden, komt een groot deel der verantwoordelykheid toe voor hel grovelyk on- zedelyke en goddelooze dat uil de Bloedwel voortspruit. Gisteren voormiddag keerden een deel tnilicianen van het Stadhuis terug, alwaer ze door de menschenkeurderS om eene of andere lichaemsgebreken, waren verwezen ge worden, en dus niet mei den ransel op den rug als eene kudde vee naer ’I Walenland zullen worden gestuerd, wanneer ze, op de Beersl brug gekomen, eensklaps elk ander aeu ’l lyf vielen. Hel waren de milicanen van Couckelaere legen deze van Handzaeme, Cortemarcken Wercken. Naer hetgeen men ons meldt, zouden deze laetste de milicianen van Couckelaere verweten hebben geen enkel goed man in hunne gelederen le tellen, terwyl deze der laatstgenoemde gemeenten er toch eenige hadden die niet verwezen waren geworden om bekende of onbekende lig— chaemsgebreken. Daerop geraekte men handgemeen, en zoo als de vyan- delyke legers zich in hel legersveld schikken, zoo verdeel den zich ook onze sliydersin twee gelederen; van den eenen kaul, de inilitianen van Handzaeme, Corlemarck en Wercken van den anderen kant, deze van Couckelaere. Het signael wierd gegeven, en het gevecht nam aenvang. Eene tweede editie van hel gevecht op den Pont d'Arcoe Eindelyk, na zich wederzydsch mei slokken geslagen en naer elkander met steenen geworpen te hebben, behaelden de Couckelaermers den zegenpraei en wierden de anderen op de vlugt gedreven. De politie bevond zich op dien oogenblik niet op den Pont du nord, waer hel gevecht plaets had; alleenlyk eenige .•ensclmuwers waren getuige van bet woest tooneel, dal eindigde met de verwydcring uit onze stad der uiili- tiar.en van Handzaeme, Corlemarck en Wercken. Donderdag avond had alhier in eene estaminel der Ikmgebrug de volgende woordenwisseling plaets tusschen een liberale heer, wiens knecht zich dezen jtre in het lot heeft getrokken, en eenen niet zeer bemiddelden burger, wiens kostwinnende zoon zich insgelyks in hel lol heeft getrokken. De heer tol eenige vrienden. Myn knecht heeft zich in’i lol getroklen,’t is waer; hy wilde ook niet reklameeren by den Militie-raed, om dal, zegde h,y, hygoed is en soldaet wil worden; maer ik heb in tyds mytte voorzorgen ge nomen; dien jongen heb ik nu zoo lang in tnynen dienst, ik heb hem noodig en zou hem zelfs niet missen kunneu dan met een betrekkelyk groot verlies, dewyl ik hem door eenen kuecbl zou moeten vervangen die volle daghuer trekt.... De vader wiens zoon zich in het lol heeft getrokken, en die ongemerkt bovenstaende redeneering heeft nage- luisterd, tot den heer in kwestie, die er uiterst verwonderd uit ziet over deze zyne zaek doar eenen werkman geïnter pelleerd te worden. Zoo dat ge, mynheer, uwe voor zorgen hebt genomenzoodanig dai uw knecht die in ’l lol is gevallen en volgens regt soldaet zou moeten worden, vrystelling zal bekomen, om dat hy u wekelyks eenige centiemen winsloplevert?... Welnu, ikook heb een knecht die in ’t lol is gevallen, en die knecht is myn kustwlnnend zoon.... hy staet op den boord, en het zal van oen énkel nummer afhangen, of hy naer’t leger zal moeten vertrek ken, of zyn vader voorts in zyn werk zal kunneu byslami... De heer. Maer vriend, de maetregelen die ik genomen heb, zullen uwen zoon lol geen nadeel verstrakken, ’l is op de rezerven dat ik de aendaclit heb getrokken van twee myner vrienden welke deel maken vau'den Raed der militie. De vader. En is hel kind der rezerve hetwelk gy ia voordeel van uwen Imlpjongen naer «ie kazern wilt doon optrekken, ook hel kind niet van eenen vader die het mis schien niet missen kan?... De keer. Gy neemt de zaek slecht op, vMend roO gaet het niet gelyk gy het u voorstell De vader. Uw knecht, mynheer, is goed voor den dienst, gy hebt bel bekend voor al de persooueu die zich hierin de estaminel bevinden; hy wil soldael worden, maer omdat liet u voordeeliger is hem voor uwen dienst te behouden, hebt gy voorzorgen genomen om hem op voor hand door den militie-raed le doen verwyzeu.... Én myt» 5 Maeat. 50 a 2t a 12 25 75 a 15 25 i 50 a 18 I 00 a 5 Maert. 79 a 20 51 a 24 a 15 28 97 a 9 85 24 a 19 99 56 a 2 65 52 a 1 45 0-55. G Maert. >7. 141. a 55 28 25 7

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1866 | | pagina 1